Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

EBA Şifresi Nasıl Alınır? Öğretmenler için Resimli Anlatım

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Portalı EBA ya giriş yapabilmek için şifrenizin olması şart. EBA şifrenizi nasıl alacaksınız? Resimli anlatımı aşağıdadır:

Kategoriler
EĞİTİM

Eğitimde Özel Dersin Yeri ve Özel Dersin Avantajları

Özel ders herhangi bir dersin bir konusunda öğretmen ile öğrencinin bire bir uyguladığı derstir. Öğretmen özel derste, öğrencinin mevcut seviyesine uygun konudan başlayarak, öğrencinin anlayabileceği seviyede öğrenci için en uygun yöntemleri uygular.

ÖZEL DERSİN İÇERİĞİ

Eğitim öğretimin bütün kademelerinde, ilköğretimden üniversiteye kadar ihtiyaç duyulan derslerden alınabilir. Genellikle okul derslerine yönelik özel ders tercih edilsede. Piyano, resim, diksiyon dersleri gibi alanlarda da özel ders alınmaktadır. Öğrenciler genellikle Matematik Özel Dersi tercih etmektedirler. bu konuda İstanbul’da Özel Ders alanında hizmet veren birçok kuruluş mevcuttur.

ÖZEL DERS İHTİYACI

Sınavların çok olması, yüksek başarı beklentisine sahip olma, iyi bir okul iyi bir üniversitede istenilen bir bölümü kazanabilme gibi etkenler özel derse olan ilgiyi artırmaktadır.  Eğitim sistemimizde herkes okula gitmekte, aynı konuları aynı müfredatı işlemektedir. Fakat sınavlarda daha başarılı olmak için hemen hemen herkes bir dershaneye gitmektedir. Dershanelerin de derslik ortamı şeklinde ve kalabalık sınıflarda ders işlemesi, konu eksiği olan ya da konuyu iyi anlayamayan veya daha başarılı olmak isteyen öğrencileri  özel derse yönlendirmektedir.

ÖZEL DERSİN AVANTAJLARI

En önemli kazanım sistemetik çalışmayı sağlar. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenci için dışarıda geçen boş vakit bile çok önemlidir. Özel ders bu konuda öğrenciye zaman kazandırır. Öğrenci okul veya dershaneye giderken yolda harcadığı vakit, öğretmen evine geldiğinde ona kalır. Sınıf ortamında arkadaşlardan çekinme gibi nedenlerden dolayı rahatça soramadığı soruları özel derste öğretmenine çekinmeden sorabilir. Sınıf ortamında öğrencinin dikkat dağınıklığı ya da dinliyor gibi durma, anlamış gibi yapıp dersi geçiştirme gibi durumlar özel derste mümkün değildir. Çünkü öğretmen yalnız onunla ilgilenmektedir. Dolayısıyla öğretmen öğrenciden dönüt alamazsa durma müdahale  etmektedir. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken ya da dersi sevmediği için öğrenmek istemeyen öğrenciler de özel ders almak daha faydalıdır. Özel derste öğrenciye konuyu anlayıp anlayamadığı ile ilgili sorular sorularak o sırada eksiklikleri giderilip yanlışları düzeltilir. Her öğretmenin bir anlatış tarzı vardır. Kimi öğrenciler okuldaki veya dershanedeki öğretmenin anlatımını sevmemekte ya da onun anlatım yönteminden bir şey anlayamamaktadır. Bu durum öğrencide eksiklik hissine neden olabilir. bundan daha önemlisi öğrencide öğrenilmiş çaresizlik ile kendisini derse tamamen kapatabilir. Bunun gibi durumlarda alanında isim yapmış tecrübeli bir hocadan alınacak özel ders  çok faydalı olacaktır. Bireysel Ders Merkezi olarak bu sektörde sekiz yıldır hizmet vermekteyiz ve öğrencilerimizi daha da başarılı hale getirmek için çalışmalarımız sürmektedir.

Kategoriler
EĞİTİM

Eğitimin Bütçelere Açtığı Zararlar

Yeni öğretim yılının başlamasıyla okullardaki sorunlar da gün yüzüne çıktı. Bitirilememiş okul tamiratları, eksik malzemeler, öğretmen, memur, hizmetli yetersizliği velileri çocuklarının geleceği için kaygılandırıyor. Çocuğunuzun yeni eğitim yılına öğretmensiz başladığını düşünebiliyor musunuz?

Okullardaki sorunlar saymakla bitmez. Peki ya eğitim sorunlarını nasıl açıklayabiliriz. Sürekli değişen eğitim sistemi öğretmenleri de öğrenciler ide bezdirmiş durumda. Müfredatlarda yapılan değişiklikler, bir türlü yerine oturmayan sınav sistemleri öğrencileri okuldan soğutmakta. Öğrenciyi arka planda tutan eğitim sistemi ezberci yapısıyla gerekli bilgilerin alınmasını engelliyor. Sayfalar dolusu konu ezberleyen öğrenciler, ezberledikleri notların robotlaştırılıp, düşünme mantığı kazanamıyor. Öğrenciyi ön planda tutan bir sistem daha başarılı olur.

Veliler eğitim sisteminden şikâyetçiler. Çocukları derse bağlamak amacıyla düzenlenen performans ödevlerinin, çocukları internet bağımlısı yaptığını düşünüyorlar. Ayrıca veliler okul masraflarından da oldukça şikâyetçiler. Sözde kitapları bedava olduğu para harcaması gerektirmeyen bir sistem var ortada. Ama bu sadece görünürde! Çünkü farklı derslere giren farklı öğretmenlerce istenilen yardımcı kitaplar hayli fazla para tutuyor. Bu kitaplar yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan aileler bedava kitaplar ne işe yarıyor sorunu sormaktan kendilerini alamıyorlar.

Öğretmenlerin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri aileleri düşündürüyor. Eğitim ve öğretimin bu kadar zor ve pahalı olduğu bir sistem varken, yetkililere göre eğitim ücretsiz. Artık bunun kararını siz verin. Aileler okul döneminde hesap yapmaktan çocuklarıyla ilgilenecek vakit bulamıyorlar. Abartı değil durum gerçekten bu kadar vahim. Bir ailede iki ya da üç kişi okula gidiyorsa, bu aile maddi açıdan tükeniyor. Kelimenin tek anlamıyla tükeniyor. Ailelerine maddi açıdan yük olduğunu düşünen çoğu çocuk okuma isteğinden vazgeçiyor. İlkokulda bu kadar zorlanan aileler çocukları üniversiteye gelince ne yapacaklarını şimdiden kara kara düşünüyorlar.

Eğitim sistemindeki yetersizlikler özel dershaneleri ön plana çıkarıyor. Okul masraflarından yorulan aileye bir de dershane masrafı eklenince artık doğrulmak imkânsız gibi görünüyor. Evet, eğitim sistemindeki boşluk, yetersizlik aileleri ve çocukları özel dershanelere yönlendiriyor. Eğitim sisteminin yeterliliğine güvenmeyen aileler çocuklarının sınavlarda başarılı olamayacağını düşünerek dershanelerin yolunu tutuyor. Bu vahim durum eğitim sistemindeki yetersizliği tek kelimeyle özetliyor. Okula giden bir çocuk neden dershaneye ihtiyaç duysun ki diye düşüne bilirsiniz. Bir taraflarda bir eksiklik varsa duyulur.

Artık yetkililerin bu sorunlara çözüm bulması gerekiyor. Velilerin sesine kulak verip, hem bu pahalılığın önüne geçmeleri hem de sistemdeki açığı kapatmaları temennisindeyiz. Türk eğitim sisteminin yeni bir düzene ihtiyacı var…

Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler 2011-2012. Hangi Üniversiteler Formasyon Veriyor?

Pedagojik Formasyon eğitimi bilindiği gibi MEB’de Öğretmenlik yapabilmek için gerekli olan eğitim. Öğretmenlik bölümlerinde bu dersler okutuluyor ancak diğer bölümlerde mesela sadece Tarih, Matematik, vb gibi öğretmenlik olmayan bölümlerden mezun olanlar bu eğitimi aldıktan sonra öğretmen olabiliyorlar.

2011-2012 Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarını veren üniversiteleri aşağıda bulabilirsiniz.

2011 2012 ÖĞRETİM YILINDA PEDAGOJİK FORMASYON VEREN ÜNİVERSİTELER

* Adıyaman Üniversitesi – 250
* Adnan Menderes Üniversitesi – 250
* Ahi Evran Üniversitesi – 250
* Akdeniz Üniversitesi – 250
* Ankara Üniversitesi – 500
* Anadolu Üniversitesi – 300
* Atatürk Üniversitesi – 500
* Balıkesir Üniversitesi – 250
* Bahçeşehir Üniversitesi – 250
* Celal Bayar Üniversitesi – 250
* Cumhuriyet Üniversitesi – 250
* Çanakkale Onsekiz mart Üniversitesi – 250
* Dicle Üniversitesi – 250
* Dokuz Eylül Üniversitesi – 500
* Dumlupınar Üniversitesi – 250
* Ege Üniversitesi – 500
* Erciyes Üniversitesi – 250
* Eskişehir Osmangazi Üniversitesi – 250
* Fatih Üniversitesi – 250
* Fırat Üniversitesi – 250
* Gazi Üniversitesi – 500
* Gaziantep Üniversitesi – 250
* Gaziosmanpaşa Üniversitesi – 250
* Harran Üniversitesi – 250
* İnönü Üniversitesi – 250
* İstanbul Üniversitesi – 500
* Kafkas Üniversitesi – 250
* Karadeniz Teknik Üniversitesi – 250
* Kırıkkale Üniversitesi – 250
* Kocaeli Üniversitesi – 250
* Marmara Üniversitesi – 500
* Mehmet akif Ersoy Üniversitesi – 250
* Mersin Üniversitesi – 250
* Muğla Üniversitesi – 250
* Ondokuz Mayıs Üniversitesi – 500
* Pamukkale Üniversitesi – 250
* Rize Üniversitesi – 200
* Sakarya Üniversitesi – 500
* Selçuk Üniversitesi – 500
* Trakya Üniversitesi – 250
* Uludağ Üniversitesi – 250
* Uşak Üniversitesi – 250
* Yıldız Teknik Üniversitesi – 500
* Yüzüncü Yıl Üniversitesi – 250
* Zonguldak Karaelmas Üniversitesi – 250

YÖK ‘ün bu konudaki yazısını okumak için tıklayın

Kategoriler
BİLGİSAYAR EĞİTİM

Yeni Moonstar Sözlük 2010 İngilizce Türkçe Sözlük Programı İndir

İngilizce Türkç sözlük diyince ilk akla gelen sanırız Moonstar’dır. İşte programın yapımcılarından yeni Moonstar tanıtımı :

Yeni Moonstar Sözlük 2010 huzurlarınızda. Moonstar sözlüğü yeniledik. 80.000 kelimelik datası, kolay kullanımı, 4 fonksiyonlu kelime ve cümle çeviri desteğiyle size eski Moonstar sözlükleri aratmayacağı kesin. Odesa Moonstar sözlük 2010 internet bağlantısı istemez. Yapay zekası o kadar gelişmiştirki aradığınız kelime kendi datasında mevcut olmasa bile içerdiği ingilizce deyim bileşiminde o kelime geçiyorsa size anlamını getirir. Yer kaplamaz, boyutu taşınmasına çok uygundur.Ayrıca dil seçimi yapmazsınız, siz kelimeyi yazıp enter tuşuna bastığınızda size Türkçe veye İngilizce kelimenin manasını direk verir.

Kullanması kolay, pratik ve hızlı tercüme için birebirdir. Odesa yazılım Moonstar sözlüğün 2010 versiyonunu huzurlarınızda gururla sunar.
Önemli Notlar: Sistem daha kombine bir hale getirilmiştir.

Moonstar İngilice Türkçe Sözlük İndir

Kategoriler
BİLGİSAYAR EĞİTİM

Turing Türkçe – İngilizce Çeviri Programı 9.0 İndir

Turing Çeviri programı ingilizce -> türkçe ve türkçe -> ingilizce çeviri yapar. Turing programı şu an için basit cümleleri çevirmekle birlikte, program halen geliştirme aşamasındadır. Turing programın en önemli avantajı; tam sürümü ücretsizdir.

Turing kurulum gerektirmez. Zip dosyasını açıp Turing.exe isimli dosyayı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca hazırlanmış hikayeleri ile cümle cümle çeviri yaparak ingilizceyi daha iyi ve daha hızlı öğrenme imkanını sunuyor. Kendi sözlüğünüzü yaratıp daha sonradan öğrenilen kelimeleri Turing bünyesine katabilirsiniz. Yeni sürümünde websayfa çeviri, mediaplayer ve ses stüdyosu eklenmiş.

Turing Temel Özellikleri:
• İnternet kullanırken çeviri yapabilme.
• Sesli çeviri.
• Hazır hikaye çevirimi.
• Sözlük veritabanını genişletme.
• Basit cümleli ingilizce, türkçe dökümanları çevirebilme.
• Google Translator de kullanabilmektedir.

Programın resmi indirme sayfası

Programı İndir

Kaynak: www.gezginler.net

Kategoriler
EĞİTİM Genel Kültür

KPSS-2011/1 Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim Tercih Kılavuzunu İndirin

Kpss sınavına girip kamuya girecekler için tercih kılavuzları yayınlandı. Ortaöğretim, Lisans ve Önlisans mezunları için kadrolar ve pozisyonlar, mezun olunan okullar ve aranan niteliklerle ilgili bilgileri bulabileceğiniz kılavuzları aşağıdan indirebilirsiniz.

KPSS-2011/1 TERCİH KILAVUZU

 GENEL AÇIKLAMALAR

TABLO 1 – ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN KADROLAR VE POZİSYONLAR
TABLO 2 – ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN KADROLAR VE POZİSYONLAR
TABLO 3 – LİSANS MEZUNLARI İÇİN KADROLAR VE POZİSYONLAR
MEZUNİYETE İLİŞKİN ARANAN NİTELİKLER
ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER
ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER
LİSANS MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER
CİNSİYET VE DİĞER KOŞULLAR İÇİN ARANAN NİTELİKLER
TABLO 4A – MEZUN OLUNAN ORTAÖĞRETİM ALANLARI
TABLO 4B – MEZUN OLUNAN ÖNLİSANS PROGRAMLARI
TABLO 4C – MEZUN OLUNAN LİSANS PROGRAMLARI
Kategoriler
GÜNCEL

İşte Öğrenci Affının Detayları.Kimler Aftan Yararlanacak? Öğrenci Affının Kapsamı Ne? Öğrenci Affının Ayrıntıları

Öngörülen sürelerde lisans, yüksek lisans ve
doktora programını tamamlamayanlara yeniden düzenlenecek katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşuluyla öğrenimlerine devam etme olanağı sağlayan “Torba
Tasarı” maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Affa bugün verilen bir önergeyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi ve bağlı yüksek öğrenim kurumlarından atılan öğrenciler de eklendi.

Maddeye göre, ders kredileri, Yükseköğretim Kurulunca, ilgili programın
yer aldığı diploma düzeyi ve alan için yükseköğretim yeterlilikler çerçevesine
göre belirlenen kredi aralığı ve öğrencilerin çalışma saati gözönünde tutularak
yükseköğretim kurumlarının senatoları tarafından belirlenecek.

Yükseköğretim kurumlarında, öğretim faaliyetlerinin yıl içinde kaç döneme
ayrılarak sürdürüleceği yükseköğretim kurumları senatoları tarafından tespit edilecek.

Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa
ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt
yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami 4 yıl, lisans
programlarını azami 7 yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren
programları azami 9 yıl, yüksek lisans programını azami 3 yıl, doktora programını
ise azami 6 yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, yeniden
belirlenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşuluyla
öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilecek. Bu kişiler, ders ve
sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan
yararlanamayacak. Böylece belirlenecek katkı payı veya öğrenim ücretlerini
ödeyenler üniversiteden atılmayacak.

Yükseköğretim Kurulu kararı üzerine yükseköğretim kurumlarında, öğretim
elemanı ve öğrencilerin aynı mekanda bulunma zorunluluğu olmaksızın, bilgi ve
iletişim teknolojilerine dayalı olarak öğretim faaliyetlerinin planlandığı ve
yürütüldüğü ön lisans, lisans ve lisansüstü uzaktan öğretim programları
açılabilecek.

Uzaktan öğretim programı kapsamında yükseköğretim kurumlarında ders veren
öğretim elemanlarına, haftalık 10 saati geçmemek üzere, verdikleri ders başına
yükseköğretim kurumları yönetim kurulunca belirlenecek tutarda ek ders ücreti
ödenecek.

Senato tarafından uygun görülmesi halinde, birinci ve ikinci öğretim
programlarındaki bazı dersler sadece uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek.

Dersleri verecek yeterli öğretim elemanı bulunmayan yükseköğretim
kurumlarında uzaktan öğretim yoluyla ders verilebilecek.
AK Parti’li komisyon üyelerince verilen bir önergenin kabul edilmesiyle
meslek yüksekokullarında yılda 3 dönem de eğitim-öğretim verilebilmesine imkan
sağlandı.

Kategoriler
EĞİTİM

Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi. Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Harvard Üniversitesinin 1. sırada bulunduğu listede, Hacettepe Üniversitesi 399, İstanbul Üniversitesi 415, Ankara Üniversitesi ise 488. sırada yer alıyor.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ”Uluslararası Akademik Performansa Göre Sıralama Sempozyumu”na dünya üniversitelerinin sıralamasını yapan ARWU-Jiao Tong (Çin), Webometrics (İspanya), TIMES (İngiltere) ve Leiden’in (Hollanda) yöneticileri katıldı. Dünyadaki üniversitelerin sıralamalarının amaca daha uygun hale getirilebilmesi ve puanlandırma sistemlerinin bilimselliğinin artırılabilmesi, akademik performansın değerlendirilmesine yönelik uygun ölçütlerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen sempozyumda, ”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi” sıralaması da açıklandı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde akademik performansa dayalı sıralama sistemleri üzerinde bilimsel çalışmalar yapmak üzere kurulan URAP Laboratuvarı’nda geliştirilen ”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi” listesinde Türkiye’den 62 üniversite bulunuyor. listeye göre, dünyanın en iyi 10 üniversitesi sırası ile şöyle:

”Harvard Üniversitesi, Johns Hopkins Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Washington Seattle Üniversitesi, California Berkeley Üniversitesi, California Los Angeles Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Michigan Ann Arbor Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi.”

”Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi” listesinde yer alan Türkiye’deki üniversiteler ile sıralamaları şöyle:

-Hacettepe Üniversitesi (399)

-İstanbul Üniversitesi (415)

-Ankara Üniversitesi (488)

-Ege Üniversitesi (512)

-ODTÜ (516)

-Gazi Üniversitesi (536)

-İstanbul Teknik Üniversitesi (629)

-Dokuz Eylül Üniversitesi (713)

-İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (780)

-Marmara Üniversitesi (790)

-Boğaziçi Üniversitesi (826)

-Erciyes Üniversitesi (868)

-Çukurova Üniversitesi (873)

-Akdeniz Üniversitesi (909)

-Uludağ Üniversitesi (916)

-Atatürk Üniversitesi (933)

-Ondokuz Mayıs Üniversitesi (963)

-Fırat Üniversitesi (966)

-Süleyman Demirel Üniversitesi (991)

-Karadeniz Teknik Üniversitesi (1009)

-Başkent Üniversitesi (1046)

-Gülhane Askeri Tıp Akademisi (1070)

-Anadolu Üniversitesi (1127)

-İnönü Üniversitesi (1131)

-Yıldız Teknik Üniversitesi (1141)

-Pamukkale Üniversitesi (1158)

-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (1180)

-Koç Üniversitesi (1181)

-Mersin Üniversitesi (1195)

-Dicle Üniversitesi (1223)

-Gaziantep Üniversitesi (1251)

-Kırıkkale Üniversitesi (1277)

-Gebze Teknoloji Enstitüsü (1280)

-Sabanci Üniversitesi (1283)

-Trakya Üniversitesi (1288)

-Yeditepe Üniversitesi (1299)

-Celal Bayar Üniversitesi (1310)

-Harran Üniversitesi (1321)

-Cumhuriyet Üniversitesi (1340)

-Yüzüncü Yıl Üniversitesi (1359)

-Afyon Kocatepe Üniversitesi (1360)

-Gaziosmanpasa Üniversitesi (1363)

-Canakkale 18 Mart Üniversitesi (1367)

-Mustafa Kemal Üniversitesi (1401)

-Sakarya Üniversitesi (1402)

-Adnan Menderes Üniversitesi (1430)

-Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (1450)

-İzmir Teknoloji Enstitüsü (1510)

-Fatih Üniversitesi (1537)

-Abant İzzet Baysal Üniversitesi (1548)

-Niğde Üniversitesi (1593)

-Muğla Üniversitesi (1623)

-Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (1659)

-Balıkesir Üniversitesi (1669)

-Dumlupınar Üniversitesi (1690)

-Kafkas Üniversitesi (1710)

-TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (1773)

-Çankaya Üniversitesi (1778)

-Atilim Üniversitesi (1830)

-Düzce Üniversitesi (1897)

-Doğuş Üniversitesi (1993)

Sıralama sisteminin oluşturulması için 2 bin 500 yükseköğrenim kurumu hakkında performans verileri toplandığı, her kuruma açıklanan kriterlere göre gösterdiği performans doğrultusunda puan verildiği belirtildi. Çin Bilimler Akademisi ve Rusya Bilimler Akademisi gibi devlet araştırma kurumlarının, çalışmanın kapsamı dışında tutulduğu ve değerlendirmeye alınan 2500 kurum arasından 2000’inin puanlandırılarak sıralamaya dahil edildiği ifade edildi. URAP sıralamasının, mevcut sıralama sistemleri içerisinde en geniş kapsamlı olan sıralamalardan bir tanesi olduğu kaydedildi.

Kategoriler
EKONOMİ

CV Nedir, Nasıl Yazılır, Nasıl Hazırlanır? CV’de Olması Gereken Özellikler ve CV Türleri Nelerdir?

İş  hayatı öyle bir noktaya geldi ki, artık ekmek aslanın ağzında değil, resmen midesinde. Gün geçtikçe ülkemizdeki üniversite mezunu sayısının artması, nüfusun çoğalması, ekonomik krizler gibi nedenlerle iş hayatındaki rekabetlerde en üst düzeye çıkmış durumda. Bu nedenle içinde bulunduğunuz iş sektöründe kendinize fırsat yaratıp, herkesin bir adım önüne geçmek için önemli bir etkende kaliteli ve iyi bir CV hazırlamaktır. Bu yazımızda yazımızda kısa kısa CV’yi anlatıp, iyi hazırlanmış CV örnekleri vermeye çalışacağız.

CV profesyonel iş yaşamında, part-time, full-time ve dönemsel iş ve staj başvurularında kullanacağınız ve sizi mülakata kadar götürebilecek özgeçmiş bilgilerinizi içeren bir belgedir.

 • ‘Bizim için neler yapabilir?’
 • ‘Bilgi ve yetenekleri nelerdir?’
 • ‘Kişisel özellikleri, değerleri nelerdir?’
 • ‘Özellikleri işin gerektirdiği özellikler mi?’

Özgeçmişiniz bu tür sorulara cevap verebiliyor nitelikte olmalıdır. Kısacası, özgeçmişiniz işverenlere;

 • ‘Ben bu işi yapabilirim.’
 • ‘Ben bu işi istiyorum.’
 • ‘Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim’ mesajlarını verebiliyor olmalıdır.

CV HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE…

Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedefinizi belirlemeli ve bu hedefe yönelik olarak özgeçmişinizi hazırlıyor olmalısınız. Özgeçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak, spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Söz konusu iş için gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış özgeçmiş daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir. Diğer bir deyişle, tek ve standart bir özgeçmiş yerine, başvurulan işin özelliklerine göre şekillendirilmiş özgeçmişler hazırlamak daha yararlı olacaktır.

CV YAZARKEN NELERDEN BAHSETMELİYİM?

Kişisel Bilgiler: İsim, soyadı, adres, telefon, e-mail, doğum tarihi gibi bilgilerden oluşur.

Kişisel Bilgiler: Kısa ve öz bir şekilde kariyer hedefinizi, istediğiniz işin niteliklerini tanımladığınız alandır.(Eğer kapak sayfasında kariyer hedefinizden bahsettiyseniz özgeçmişinizde tekrar bahsetmenize gerek olmayabilir.)

Profesyonel Deneyim (İş Deneyimi):Yeni mezun değilseniz yani yeterli iş deneyiminiz varsa ilk olarak en önemli madde olan iş deneyiminin yazılması daha iyi olabilir. Fakat iş deneyiminiz az, yeni mezun veya öğrenci iseniz önce öğrenim bölümünü daha sonra ise -yaptığınız stajlarla beraber- iş deneyimi bölümünü yazmanız daha iyi olur. En son iş deneyiminizden başlayarak tüm iş deneyimlerinizi, söz konusu işlerinizdeki sorumluluk ve başarılarınızı belirterek yazacağınız alandır. Burada önemli olan tarihler arasında tutarsızlık olmaması, sorumlulukların öz olarak yansıtılabilmesidir.

Eğitim: En son eğitim bilgilerinizden başlayarak, bu konudaki kariyerinizi belirteceğiniz alandır.

İşle İlgili Beceriler: İş yaşamınızda önemli olabileceğini düşündüğünüz teknik ve teknik olmayan bilgi ve becerilerinizi içerir. Bilgisayar ve yabancı dil bilgisi, teknik bilgi ve beceriler burada yer alabilecek bilgilerdir. İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.

Referanslar: İsteğe bağlı olarak yer alacak bir bölümdür. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalıdır. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması tercih edilmelidir. Aynı zamanda, referans olarak belirtilen bu kişilerin önceden izinlerinin alınmış olması da oldukça önemlidir.

CV YAZARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

 • Olumlu olun.
 • Başvurduğunuz pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin.
 • İlgi alanlarınız, gönüllü çalışmalarınız gibi faaliyetlerinize başvurduğunuz işle çok alakalı olmadıkça yer vermeyin.
 • Cv’nizin kendi içinde tutarlı olmasına çok dikkat edin. Önemli başarılarınızın üstünde durun.
 • Eğer 3.0’ın üzerindeyse GNO’nuzu mutlaka ekleyin.
 • Özgeçmişin size işi değil görüşmeyi sağladığını unutmayın.

CV’NİZİN ZAYIF YÖNLERİNİ KUVVETLENDİRİN

“Gençlik Faktörü”

Eğer gençseniz bunu bir avantaj olarak sergileyebilmelisiniz. Örneğin; siz tecrübeli insanlardan, belki daha az paraya, daha az cazibeli görevlerde, uzun veya tercih edilmeyen saatlerde, belli bir konuda uzmanlaşmanıza olanak tanımayan çok yönlü bir pozisyonda çalışabilirsiniz.

“Yeni mezunum yeterince tecrübem yok”

Yeni mezunsunuz ve başvurduğunuz pozisyonda sizinle aynı eğitim seviyesinde fakat daha tecrübeli kişilerle yarışıyorsunuz. Bu durumda okulunuzu bir iş tecrübesi olarak düşünün ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili aldığınız derslerden, konuya yakın olacak projelerinizden ve bütün bunların size sağladığı bilgi ve becerilerden söz edin. Pozisyonun gerektirdiği tüm bilgi ve becerilere ve bunları talip olduğunuz işte uygulayabilme potansiyeline ve yeteneğine sahip olduğunuza karşınızdakini ikna edecek şekilde yazın.

“İş/Kariyer hedefimi koyamadim”

İş/Kariyer hedefinizi CV’nize koymak zorunda değilsiniz. Eğer gerçekten kendinize henüz uzun vadeli bir hedef belirliyememişseniz, kısa süreli hedefler koymakla başlayın. Bunu yaparken aynı zamanda başvuracağınız pozisyonu da düşünerek hedeflerinizi belirliyebilirsiniz. Ayrıca, değişik işyerlerine yaptığınız başvurularda değişik is/kariyer hedefleri koyabilirsiniz.

CV TÜRLERİ

Kronolojik cv, eğer son çalışılan iş başvurulan işle paralellik taşıyorsa yararlı olabilir. Kariyer değişikliği yapmak isteyen, çalışma hayatına ara vermiş kişilerin kronolojik özgeçmiş kullanmaları olumsuz sonuç verebilir.

Kronolojik bir CVde neler bulunmalıdır:

 1. Amaç
 2. Öğrenim durumunuz
 3. İş deneyiminiz
 4. Faaliyetleriniz/ kazandığınız madalyalar, belgeler
 5. Becerileriniz

Örnek olarak hazırlanış iki CV’yi aşağıdaki linklerden indirip inceleyebilirsiniz. Linklerdeki dosyaların şifresi uzmanportal.com’dur.

Yeni mezunlar için hazırlanmış CV örneği için buraya tıklayınız.

Deneyimli mezunlar için  hazırlanmış CV örneği buraya tıklayınız.