Kategoriler
TEKNOLOJİ

LCD alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kaç MHz Olmalı?

LCD ekranlar, CRT(tüplü) monitörlerden daha farklı bir teknoloji kullandığından dolayı tazeleme hızı / tarama hızı gibi terimler kullanmaya gerek yoktur. LCD’ler transistörlerin açılıp / kapanıp ışığı geçirme / durdurma prensibi üzerine çalıştığından, CRT’lerdeki gibi herhangi bir görüntü tazeleme olayı bulunmamakta. Ama buna rağmen üreticiler ürünlerinin üzerinde 60 Hz / 75 Hz gibi ifadeler yazdığından kullanıcıların kafası karışmakta.

Kullandığınız işletim sisteminin monitörle ilgili ayarlarına girdiğinizde, eğer LCD ekran kullanıyorsanız genelde tek seçenek olduğunu göreceksiniz: 60 Hz. Bazı monitörler için 75 Hz gibi daha farklı değerler görebilirsiniz.

60 veya 75 Hz değerlerinden birisini seçmeniz, CRT gibi LCD’de etki yaratmaz; LCD’de yarar sağlamazlar. Ancak bazen farklı bir değeri seçtiğinizde, görüntülerde bozulma görebilirsiniz. Dolayısı ile en net görüntüyü hangi tazeleme değerinde aldığınız önemli. LCD monitörler genelde 60 Hz’de en iyi görüntüyü verirler. Ancak bazı durumlarda, 75 Hz daha iyi görüntü verebilir 60 Hz’e nazaran.

pclabs gen tr

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayatımızın vazgeçilmezi durumuna gelen bilgisayarlarımızın göze en çok çarpan donanımı monitörlerdir. Bu yüzden monitör alırken çok dikkatli olmalıyız. Gerek göz sağlığımız için, gerekse göze hoş gelen bir görüntü için monitörlerimizin şekli, boyutu ve tazeleme hızları çok önemlidir. İşte bizde bu konuda sizlere yardımcı olur umuduyla bu yazımızı paylaşıyoruz.

LCD monitör satan firmalar ve üreticiler, kendilerine ait ürünleri tanımlamak için birçok rakam ve terim kullanıyor. Bu rakamların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Tabii ki bunları bilmek zorunda değilsiniz.

Bilindiği gibi LCD monitör ekranları dikdörtgen yapıya sahiptir. Bu dört köşeden alt bölümde kalan köşe ile karşı üst köşe arasındaki uzaklık ekranın boyutunu bizlere söyler. LCD monitörlerin ekran büyüklüğü genellikle model adı içerisinde bizlere söylenir.

 

Önemli olan bu numaralara baktığınızda LCD ekrana ait gerçek ölçüleri algılamak. Mesela W20D adındaki bir monitörün ekran büyüklüğü 20 inçtir. Bu tarz bir yaklaşım kural olmasa da LCD monitör üreticileri ürünlerini isimlendirirken bu yolu kullanıyorlar.

 

Görüş Oranı

Bir LCD ekranın görüş oranı, ekran üzerindeki piksel sayılarının yatay ve dikeydeki oranına verilen isimdir. Geleneksel ekranlar 4:3 oranına sahiptir. Çoğu yeni monitör ise 16:10 veya 16:9 geniş ekran görümüm değerine sahipler.

 

16:9 değeri tipik olarak HDTV’ler tarafından kullanılır. 16:10 ise genel olarak LCD monitör üreticileri tarafından tercih ediliyor. Bunların dışında 21:9 gibi ultra geniş ekrana sahip monitörler var. Fakat bu tarz monitörler pek yaygın değiller.

Doğal Çözünürlük

Tüm LCD ekranlar yalnızca tek bir doğal çözünürlük görüntüler. Bu dikey ve yatay piksellere ait fiziki numaralar LCD ekranın düzeyini belirler. Bilgisayar ekranının çözünürlüğünün normalden düşük olarak ayarlanması LCD ekranın görüntüyü bulanıklaştırarak sunmasına sebep olur.

Aşağıda LCD monitörlerin ekran büyüklüklerine göre destekledikleri doğal çözünürlükleri görebilirsiniz.

 

 • 17″ (Geniş Ekran): 1280 x 800 (WXGA) Piksel
 • 19″ (Geniş Ekran): 1440 x 900 (WXGA+) Piksel
 • 21″ (Geniş Ekran): 1600 x 900 (WSXGA+) Piksel
 • 22″ (Geniş Ekran): 1920 x 1080 (WUXGA) Piksel
 • 24″ (Geniş Ekran): 1920 x 1080 (WUXGA) Piksel
 • 27″ (Geniş Ekran): 2560 x 1440 (WQHD) Piksel
 • 30″ (Geniş Ekran): 2560 x 1600 Piksel
Kategoriler
TEKNOLOJİ

HTC Gratia Cep Telefonunun Teknik Özellikleri, İncelemesi ve Fiyatı

HTC, bir cep telefonu kullanıcısının her türlü ihtiyacını giderecek yeni ürününü piyasaya sürdü. Hafifliği, inceliği, şıklığı ile herkesi kendine hayran bıraktıracak bu yeni nesil cep telefonun adı Gratia. 640 x 480 ekran çözünürlüğü, 512 Megabayt ROM ve 384 Megabayt Ram bellek özellikleriyle herkesin sahip olmak isteyeceği bu ürünün ayrıntılarına değinelim isterseniz;

Dünya çapında akıllı telefon tasarımcısı olan HTC Corporation, bugün Android akıllı telefon portföyüne zengin ve şık bir seçenek oluşturan HTC Gratia’nın Avrupa lansmanını duyurdu. Tarz ile işlevselliği bir araya getiren şık ve kompakt bir cihaz olan HTC Gratia, sert kenarları yok eden ‘wrap-around’’ yumuşak kapağı ve oto fokuslu beş megapiksel renkli kamera özelliği ile dikkat çekiyor.

HTC Gratia Android telefon

HTC Gratia, 10 cm’i biraz geçen boyu ve yaklaşık 12 gram ağırlığı ile en yeni Android sürümü olan Android 2.2 uygulamasını içinde barındırıyor. HTC Gratia telefonunuzu daha kişisel ve doğal bir hale getirmek suretiyle kullanıcıyı odak noktasına alan HTC Sense deneyimini de içeriyor. Ayrıca Facebook, Twitter ve Flicker güncellemeleriniz için, düzenli tek bir güncelleme akışıyla, sosyal ağlar üzerinden daha kolay iletişim kurmayı sağlayan Friend Stream seçeneğini sunuyor.

HTC Gratia satış fiyatı ve erişilebilirlik

HTC Gratia, belli başlı Avrupa pazarlarında cep telefonu operatörleri ve perakende satıcılar yoluyla Kasım 2010 itibariyle erişilebilir olacak. HTC Gratia’nın Türkiye pazarına giriş tarihi henüz açıklanmadı. HTC Gratia satış fiyatı ile ilgili henüz kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor.

HTC Gratia cep telefonu özellikleri

 • 600 MHz işlemci
 • HTC Sense destekli Android 2.2 işletim sistemi
 • Bellek: ROM: 512 MB, RAM: 384 MB
 • Boyutlar: 103.8 x 57.7 x 11.7 mm
 • Ağırlık: 115 gram (batarya dahil)
 • Otofokuslu 5 megapiksel dijital kamera
 • VGA (640 x 480) kamera çözünürlüğü
 • 3.5 mm stereo ses çıkışı
 • Standard micro-USB
 • Ekran: 3.2 inç 320 X 480 çözünürlüklü dokunmatik ekran
 • Bağlantı: HSPA/WCDMA (900/2100 MHz)
 • Bağlantı: Quad-band GSM/GPRS/EDGE: (850/900/1800/1900 MHz)
 • Optik trackball
 • G-Sensor
 • Dijital pusula
 • Ortam ışığı sensörü
 • Bağlantı: A2DP destekli Bluetooth 2.1
 • Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g
 • MicroSD bellek kartı kullanımı
 • Friend Stream
Kategoriler
EĞLENCE

Çok Komik Bilgisayar Teknik Servisçisi ile Müşteri Diyalogları

Acılarla, dertlerle, hastalıklarla dolu hayatımızda birazda gülelim isterseniz. Bu yazımızda bilgisayarlarındaki sorunlar nedeniyle bilgisayar teknik servislerini arayan müşterilerle, firmaların müşteri temsilcileri arasındaki diyaloglar bulunuyor. Çok beğeneceğinizi umuyoruz.

Bilgisayar şirketlerinin müşterileri için 7 gün 24 saat teknik destek sağladığı çağrı merkezlerinde operatör ile bilgisayar kullanıcıları arasında yaşanan diyaloglar fıkraları aratmıyor.

Elektronik posta yoluyla binlerce kişiye ulaşan ‘teknik destek sohbetleri’ okuyanları gülmekten kırıp geçiriyor. Bilgisayarlarında karşılaştıkları sorunların çözümü için çağrı merkezlerini arayan kullanıcılar, kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri ilginç cevaplar ve tepkilerle dikkat çekiyor. İşte diyaloglardan bazıları:

– Teknik Destek: Nasıl bir bilgisayarınız var?

– Müşteri: Beyaz

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Ekranınızın solundaki ‘Bilgisayarım’ ikonunu tıklar mısınız?

– Müşteri: Sizin solunuz mu, benim solum mu?

—————————————————————————————————————

– Müşteri: Merhaba. Ben Aysu. Bilgisayarımdan çıktı alamıyorum. Her deneyişimde ‘yazıcı bulunamıyor’ diye bir uyarı yazısı çıkıyor. Yazıcıyı kaldırdım ekranın önüne koydum, hala ‘yazıcı bulunamıyor’ diyor.

– Teknik Destek:

—————————————————————————————————————

– Müşteri: Yazıcımdan renkli çıktı alamıyorum. Bir şeyi eksik mi yapıyorum acaba?

– Teknik Destek: Yazıcınız renkli mi?

– Müşteri: Aaah, afedersiniz ya…

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Şimdi ekranınızın üzerinde ne var hanımefendi?

– Müşteri: Eşimin doğum günümde hediye ettiği ayıcık. Niye?

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Şifrenizi söylüyorum: küçük c, büyük a, küçük n, 7

– Müşteri: 7 büyük mü, küçük mü?

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Hangi anti- virüs programını kullanıyorsunuz efendim?

– Müşteri: Windows

– Teknik Destek: O anti- virüs programı değil efendim.

Müşteri: Afedersiniz, Internet Explorer’dı.

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Buyurun efendim?

– Müşteri: Eee. İlk defa mail gönderiyorum da.

– Teknik Destek: Tamam. Ben size yardım edeyim.

– Müşteri: Adresteki ‘a’yı yazdım da, çevresine daireyi nasıl çizeceğim?

—————————————————————————————————————

– Teknik Destek: Günaydın. Size nasıl yardımcı olabilirim?

– Müşteri: Merhaba. Yazıcım çalışmıyor da…

– Teknik Destek: Anladım. ‘Başlat’ tuşuna basar mısınız?

– Müşteri: Bak dostum. Ben Bill Gates değilim. Bana öyle teknik konuşma

Kategoriler
TEKNOLOJİ

360 Derece 3D TV

Bilim kurgu filmerinde görmeye alıştığımız Televizyonlar gerçek oldu. 360 dereceden izlenebilecek olan bu televizyonar çığır aşacaga benziyor. Bu teknoloji sayesinde sadece televizyonlar deği bir çok alanda büyük değişimler yaşanacak.