Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

2010 Yılı 67. Altın Küre Film Ödülleri Sahiplerini Buldu. Tüm Ödül Sonuçları Burada

67. Altın Küre ödülleri sahiplerini buldu. Yılın en çok konuşulan filmi ‘Avatar’, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanarak geceye damgasını vurdu. e2’de yayınlanan ‘Mad Men’ bir kez daha En İyi Dizi seçilirken, ‘Dexter’ ile de Michael C. Hall En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Oscar’ın habercisi sayılan Altın Küre ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Yağmurlu bir havada süren ‘Kırmızı Halı’ seremonisinin ardından başlayan ödül töreni CNBC-e ve e2’den canlı olarak yayınlandı.

‘Avatar’ın En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini alarak damga vurduğu gecede, e2’de yayınlanan dizilerden ‘Mad Men’ bir kez daha En İyi Dizi seçilirken, ‘Dexter’daki rolüyle Michael C. Hall da drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

6 dalda adaylıkla Altın Küre’nin favorisi olan ‘Aklı Havada’ sadece En İyi Senaryo ödülünü kazanırken, en fazla adaylık alan bir diğer film ‘Nine’ ise hiç törenden eli boş döndü.

Usta komedyen Ricky Gervais’in sunduğu gecede ilk ödülü güzel aktris Nicole Kidman verdi. Kidman, Haiti’deki depremle ilgili herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledikten sonra En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü sundu. Ödülü ”Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire’deki rolüyle Mo’Nique kazandı.

Gecenin önemli ödüllerine gelince…

EN İYİSİ ‘AVATAR’…

En İyi Film Ödülü’nü sadece yılın değil sinema tarihinin en çok konuşulan filmlerinden ‘Avatar’ kazandı. Ödül konuşmasında yönetmen James Cameron, ”Dünyanın en önemli işini yapıyoruz” diye konuştu. En İyi Yönetmen ödülünü de yine ‘Avatar’la Cameron kazandı. Özellikle oyuncularına teşekkür eden Cameron, ödülü ‘The Hurt Locker’ ile Kathryn Bigelow’un kazanmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

EN İYİ ERKEK OYUNCU Kate Winslet’ın sunduğu drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ‘Crazy Heart’ ile Jeff Bridges kazandı. Bütün salonun ayakta alkışladığı Bridges, ”Benim fazla takdir görmemiş profilimi ezip geçiyorsunuz” diyerek sözlerine başladı. Oscar akademisinin de görmezden geldiği oyunculardan olan Bridges, anne-babasını anmayı unutmadı ve yapım ekibi ile rol arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Müzikal-Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan isim ise, beyazperdenin en yetenekli aktörlerinden Robert Downey Jr. oldu. Sinemada ikinci doğuşunu yaşayan Downey Jr., ödülü ‘Sherlock Holmes’ ile kazandı.

EN İYİ DİZİ ‘MAD MEN’ Drama dalında En İyi Dizi ödülünü geçen sene olduğu gibi bu sene de e2’de yayınlanan ‘Mad Men’ kazanırken, Müzikal-komedi dalında En İyi Dizi ‘Glee’ oldu.

Drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü e2’de yayınlanan ‘Dexter’ ile Michael C. Hall kazandı. Yine bu dalda En İyi Kadın Oyuncu ödülüne ulaşan isim ise, ‘The Good Wife’ dizisindeki performansıyla (Seyircinin daha çok ‘Acil Servis/ E.R.’ ile tanıdığı) Julianna Margulies oldu.

Müzikal-Komedi dalında oyuncu ödülleri ise ‘United States Of Tara’ ile Toni Collette, ’30 Rock’ ile Alec Baldwin’in oldu.

ÖDÜL KAZANANLARIN TAM LİSTESİ:

En İyi Film (Drama): Avatar

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Jeff Bridges (Crazy Heart)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Sandra Bullock (The Blind Side)

En İyi Film (Müzikal-Komedi): Felekten Bir Gece/ Hangover

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Meryl Streep (Julie & Julia)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz (Soysuzlar Çetesi/ Inglourious Basterds)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Mo’Nique (Precious)

En İyi Yönetmen: James Cameron (Avatar)

En İyi Senaryo: Aklı Havada/ Up In The Air (Jason Reitman, Sheldon Turner)

En İyi Animasyon: Up En İyi Yabancı Film: The White Ribbon (Michael Haneke – Germany)

En İyi Müzik: Michael Giacchino (Up)

En İyi Şarkı: Ryan Bingham and T Bone Burnett – The Weary Kind (Crazy Heart)

En İyi Dizi (Drama): Mad Men En

İyi Erkek Oyuncu (Drama): Michael C. Hall (Dexter)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Julianna Margulies (The Good Wife)

En İyi Dizi (Müzikal-Komedi): Glee

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Alec Baldwin (30 Rock)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Toni Collette (United States Of Tara)

En İyi Mini Dizi: Grey Gardens

En İyi Erkek Oyuncu (TV filmi veya Mini Dİzi): Kevin Bacon(Taking Chance)

En İyi Kadın Oyuncu (TV filmi veya Mini Dİzi): Drew Barrymore (Grey Gardens)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, TV filmi veya Mini Dİzi): Chloe Sevigny (Big Love)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, TV filmiveya Mini Dİzi): John Lithgow (Dexter)