Kategoriler
BİLGİSAYAR

Facebook’taki Yeni Özellikler Nelerdir?

Dünya devi haline gelen paylaşım sitesi facebookun yeni gelişmeleri bitmek bilmiyor. Facebook son günlerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği bir gerçek. Artık insanlar isteselerde istemeselerde bu siteye bagımlı hale geldiler. kullanan insanları sayısı hayli yüksek oranlarda. Ki tüm dünyada kullanılan ortak ve her yerden girilen ücretsiz bir site olması kullanım oranını çok yükseklere taşıyor. İnsanlar artık buradan haberleşiyor, dünyanın neresinde olursa olsun arkadaşları ve çevresi ile buradan rahatlıkla konuşma imkanı elde ediyor ve güncel olayları buradan takip edebiliyorlar. Artık bir insanı kaybetmeniz pek de mümkün değil çünkü herkezin bir facebook’u bulunuyor ve artık ulaşılmaz insanlara bile ulaşmak zor değil çok çok yakınımızdalar. ünlüler, başka ülkede bulunanlar herkez bu paylaşım sitesini kullanıyor. Hatta artık insanların doğum günleri nerede oldukları kimlerle arkadaş olduğu herşey burada. Yani aslında bir gerçek var ki özel hayatımızın gizliliği bozuldu hem de kendi ellerimizle bozmayı başardık. Böyle sitelerin güzel yanları fazla olsa da diğer acıdan baktığmızda çok eksi yönüde var. Şimdi düşünüyorum da eskiden insanlar annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz nasıl yaşıyormuş.. Biz artık telefonsuz bile duramaziken onlar nasıl haberleşmişler. Tabi bunun bir sonuçu iletişim kopukluğu insanlar birbirlerini görmeyi bırakın aramayı unutuyorlar..

Kesin olan bir şey var ki facebook yönetimi bizim sayemizde çok iyi yerlere gelip popülerliğini yakalayıp dünya zengini olmuş şirketler arasında… Eeee bu kadar şeyden sonrada bence yeni gelişmeler yapması lazım da zaten… Bu planda facebook yeni özellikleriyle geliyor bizlere. Bu bağlamda bildiğim ilk planı; bazı siteler yardımı ile video ve müzik yayını yapabilecek ve artık kullanıcılar, arkadaş listenin anlık ne dinlediğini ve izlediğini öğrenebilecek.. Merakla beklemedeyiz..

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Google+ (Huddle) Nedir? Nasıl Üye Olunur, Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin dev şirketleri sürekli ve inanılmaz bir rekabet içindeler. Bunun en son örneğinide Google’ın yeni projesinde görmemiz mümkün. Google, sosyal ağlardaki geleceği görüp, Facebook’un tahtını sallamaya niyetli gibi gözüküyor. İşte Google’ın yeni adımı GOOGLE+!

Google, uzun zamandır merakla beklenen Google+ projesini dün duyurdu. “Gerçek hayattaki paylaşım, web için yeniden düşünüldü” diyerek sosyal ağlara hızlı bir giriş yapan Google, sosyal ağlardaki paylaşım kültürünün problemli olduğunu düşünerek Google+ servisinde yeni çözümler sunulduğunu iddia ediyor.

 

Facebook’a rakip olarak, şimdilik test sürümüyle, hayata geçirilen Google+, “Çevreler”, “Konular” ve “Videoyla sohbet odaları” başlıklarını barındırıyor.

 

‘Çevreler’, okuldan arkadaşlarınızla bazı şeyleri, anne ve babanızla ise başka şeyleri paylaşırken patronunuzla neredeyse hiçbir şeyi paylaşmamanız için en kolay yol olarak gösteriliyor. Yani ‘arkadaş’ listelerinizi ayrı gruplar halinde ayırmak ve her birine farklı ‘paylaşım’ özellikleri atamak mümkün.

 

‘Konular’da, Google insanların hoşuna gideceğini düşündüğü video ve makaleleri arıyor. Boş zamanınız varsa, her zaman izlenecek, okunacak ve paylaşılacak bir şeyler olduğunu düşünüyor.

 

‘Videoyla sohbet odaları’ ise dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden arkadaşlarınıza videoyla sohbet için uygun olduğunuzu bildirmenize yarıyor. Bilgilendikten sonra YouTube izleyip vakit geçirebiliyorsunuz.

 

Kimi yorumcular ise Google’un video sohbet işlevi ekleyerek aslında Facebook özelliklerini aynı şekilde yeniden ürettiğini savunuyor.

 

ABD’de her üç kişiden ikisinin internet aramalarında kullandığı Google, son yıllarda Facebook’a bir kaç darbe vurmayı başarsa da şirketin önceki sosyal ağ denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmış, Google Wave ve Google Buzz, kullanıcıların fazla ilgisini çekmemişti.

 

Şimdilik az sayıda kullanıcıya açılan Google+ projesinin fazla zaman geçmeden herkese sunulacağı söyleniyor. Test sürümü için e-posta adresini bırakanlara hesap açılabiliyor.

ntvmsnbc

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Facebook Telefonu

İngiliz firma 3, Facebook’la hayli içli dışlı olan telefonu INQ1’i cümle aleme duyurdu.

İngiliz telefon üreticisi 3, ilk telefonu olan INQ1’i tanıttı. Hayli mütavazı görünümlü bir cihaz olan INQ1’in özelliği, “Facebook telefonu” olması. Telefonundan internete girmek, e-postalarına bakmak, sosyal ağ hesaplarını kontrol etmek isteyen ama akıllı telefonları pahalı bulan kesim (yani kullanıcıların yüzde 90 kadarı) için düşünülmüş olan INQ1, Facebook’u normal bir cep telefonuna entegre ediyor. Örneğin Facebook’daki arkadaş listesine telefon defterinden, mesaj kutusuna SMS menüsünden ulaşılabiliyor.

INQ1, tek tuşla Last.fm’e ve MSN Messenger’a erişebiliyor. YouTube ve benzeri sitelere ise, 3’ün mobil portalı üzerinden ulaşıyor. Gelecekte başka sitelerin de açılış ekranına birer ikon eklemesi gayet mümkün. Ayrıca, açık kaynaklı bir işletim sistemi kullandığı için, başka ağ sitelerinin de cihaza entegre edilmesi hayli olası. Telefona ayrıca “Sesli arama yapmayı engeller bu,” çekincesi olmadan Skype da eklenmiş.

Önümüzdeki ay İngiltere, Avustralya ve Hong Kong’da piyasaya sürülecek olan INQ1, anlaşmasız olarak 80 pounda, anlaşmalı olarak da ayda 15 poundluk konuşma planı ücretine satılacak.

Yahoyt.com