Kategoriler
ARABA

İşte Formula 1 2012 Yarış Takvimi

FIA, Formula 1 2012 sezonun takvminin taslağını belirledi. Takvim’de Türkiye Grand Prix’i 6 Mayıs olarak gösterilmiş durumda. Ancak yarışların Türkiye’de yapılmasına devam edilip edilmeyeceği için resmi bir anlaşma imzalanmadı.

Takvime göre sezon 11 Mart da Bahreyn’de başlayacak ve 25 Kasımda Brezilya ile sona erecek. Sezon 21 yarıştan oluşacak ve bu F1 tarihinde bir sezonda en fazla koşulan yarış olacak.

2007 yılınının ardından Amerika tekrar takvime geri dönecek. Yarış Kanada GP’den 1 hafta sonra 17 Haziranda yapılacak.

2012 FIA Formula 1 takvimi:

11/03/2012 Bahreyn

18/03/2012 Avustralya

01/04/2012 Malezya

08/04/2012 Çin

22/04/2012 Kore

06/05/2012 Türkiye*

20/05/2012 İspanya

27/05/2012 Monaco

10/06/2012 Kanada

17/06/2012 ABD

01/07/2012 Valencia, İspanya

15/07/2012 İngiltere

29/07/2012 Almanya

05/08/2012 Macaristan

02/09/2012 Belçika

09/09/2012 İtalya

30/09/2012 Singapur

14/10/2012 Japonya

28/10/2012 Hindistan

11/11/2012 Abu Dhabi

25/11/2012 Brezilya

Kaynak : haber 7

Kategoriler
SAGLIK

Diyet İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

diyetHızla şişmanlıyor ve buna bir dur mu demek istiyorsunuz? Aklınıza diyet yapmak gelmiştir herhalde, tabi diyet yapmak şart ancak diyet yaperken bilinmesi gereken bazı noktalar var. İşte diyet ile ilgili ençok sorulan sorular ve bilinmesi gerekenler.

DİYETLE İLGİLİ OLARAK EN ÇOK SORULAN SORULAR

Diyet yaparken karşılaşılan sorunlardan biri de, neyin ne kadar yeneceğidir. Günlük alınması gereken kalori ve yağ miktarından mide açlıktan kazındığında ne yeneceğine ya da kalsiyum ihtiyacının mutlaka sütten mi alınacağına kadar birçok soru insanın aklını kurcalar.

Yumurta kolesterol açısından kötü müdür?
Yumurta tüketiminde ölçülü olunduğu sürece hayır. Yumurta, vücut için gerekli olan protein, K vitamini, riboflavin ve selenyumu sağlamak için mükemmel bir kaynak. Yapılan araştırmalar, yumurta sarısının 213 mg kolesterol içeriyor olmasına karşın, haftada 2 adet yumurta yemenin kandaki kolesterol düzeyi üzerinde hiçbir olumsuz etkide bulunmadığını göstermektedir.

Günde kaç kalori almalıyım?
Öncelikle dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücuttaki her kilo için 20 kalori alınmalıdır. Buna, günlük aktivite durumuna göre 400-700 kalori daha eklenmelidir. Örneğin 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Eğer siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız, diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın.

Kilo vermek isterken günlük almam gereken ortalama yağ miktarı ne kadardır?
Yapılan araştırmalar, günlük alınan kalori miktarının % 15’inin, diyet yapılsın ya da yapılmasın, yağlardan sağlandığını göstermektedir. Bu miktar; kalp krizi, obesite ve diyabet riskini en aza indirmek için yeterlidir. Örneğin 1500 kalorilik bir diyet yapıyorsanız, alabileceğiniz yağ miktarı 50 gramla sınırlıdır.

Karbonhidrat, niçin egzersiz için de büyük önem taşır?

Vücudumuzda glikojen olarak depolanan karbonhidratlar, kas gücünü artırmada son derece önemli rol oynar. Ayrıca aşırı olmamak kaydıyla vücudumuzda depoladığımız yağlar da aynı etkiyi gösterir. Kas gelişiminde önemli rol oynayan glikojeni vücudunuza sağlayabilmek için, egzersiz çalışmaları sonrası karbonhidrat içeren yiyeceklerden yemelisiniz. Örneğin 90 dakikalık bir egzersiz sonrası fırınlanmış patates, bir porsiyon meyva veya kepekli krakerler uygundur.

Kahvede bulunan kafein kemikleri zayıflatır mı?
Hayır. Çok aşırı miktarda kahve içmiyorsanız böyle bir durum söz konusu değildir. Gene de kafeinin kemikleriniz üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duyuyorsanız, kahvenizi sütle içmeyi deneyin.

Yüksek tansiyon problemim yoksa tuza dikkat etmeme gerek var mı?
Tuz, şeker ve un, üç zararlı beyazdır. Bu nedenle kullanacağınız tuz, hep az olmalıdır.

Besleyici değerleri bakımından vücudum için en yararlı 5 sebze hangisidir?
İster koyu yeşil olsun isterse kırmızı, isterse turuncu veya sarı, bütün sebzeler harika birer besleyici olup vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirirler. Diyetisyenlerin verdikleri bilgiye göre her birinin ayrı yararları olmakla birlikte, düzenli olarak alındıklarında, vücudumuz için en yararlı sebzeler şunlardır :
Ispanak, iyi bir folik asit kaynağı olup kansere karşı koruyucu etkisi vardır; A vitamini ve kalsiyum içeriyor. Havuç, mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Tatlı patates, A ve C vitaminlerini içerir. Brokoli, A ve C vitaminleri ile folik asit içerir. Sarımsak, kansere karşı etkili pitokimyasallar içerir.

Hangi yiyecekler kolesterolü düşürür?
Lif bakımından zengin sebzeler, örneğin yulaf, fasulye ve soyalı besinler, kolesterolü düşürür. Bunlar, kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahiptir. Kolesterolünüz yüksekse, özellikle az yağ içeren bir diyet yapmalısınız. Aldığınız yağ miktarını azaltmak için meyva ve sebze ağırlıklı öğünler yemeli ve kırmızı eti azaltmalısınız. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden de yağsız olanları tercih etmelisiniz.

Günde 8 bardak su içmek neden önemlidir?
Vücudumuzda oluşan en temel kimyasal reaksiyonların tümü suya ihtiyaç duyar. Su; sindirimde, metabolizmanın düzenlenmesinde, vücut ısısının ayarlanmasında ve kan basıncında etkilidir.

Karnım açlıktan kazındığında bunu nasıl giderebilirim?
Bunu tamamen geçiremezsiniz; fakat kendinize en zararsız olacak biçimde üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için diyetisyenlerin belirledikleri stratejilerden birini deneyebilirsiniz. Dilediğiniz yiyecekten ufak miktarlarda yiyerek açlığınızı gidermeye çalışın. Canınızın çektiği yiyeceklerin benzer diyet versiyonlarından deneyin. Halâ açlığınızın önüne geçemediyseniz, arkadaşlarınızla birlikte olmayı ve açlığınızı aktivitelerle unutmayı deneyin.

Şeker şişmanlatır mı?
Teknik olarak yağ içermediğinden, hayır. Şeker, saf karbonhidrattan oluşur ve biz bu ihtiyacımızı aynı şekilde ekmek ve meyvalardan da karşılayabiliriz. Ama şeker kalori içerir. Bazı şekerli yiyecekler, kurabiyeler ve krakerler, aynı zamanda yağ da içerir. O halde, çok fazla şekerli gıda tüketimi, kısa sürede yağ birikimleri olarak vücudumuzda yerini alacaktır.

Metabolizmayı özellikle güçlendiren yiyecekler var mıdır?
Hayır. Söylenildiğinin aksine balarısı polenleri ve greyfurt da böyle bir etkide bulunmuyor. Bazı baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı doğru olsa da, bunun vücut üzerindeki etkileri oldukça zayıftır. Eğer metabolizmanızı güçlendirmek istiyorsanız, ağırlık kaldırma egzersizleri sizin için çok yararlı olacaktır. Kaslarınızı zorlayarak kaldırdığınız her yarım kilo için günde 35 kalori yakabilirsiniz.

Çok az yağ yemek mümkün müdür?
Tıpkı bir araba gibi, vücudumuz da hareket etmek için yağa ihtiyaç duyar. Özel olarak yağ asitleri, hücre onarımında ve yenilemelerinde de iş görür. Et, balık, fındık gibi besinlerden aldığımız yağlar, aynı zamanda hormonları düzenleyici ve sinir sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Her ne kadar çoğu uzman günlük kalori miktarının % 15’inin yağdan karşılanması gerektiği görüşünde birleşse de, yapılan son araştırmalar, yüzde 10’un da yeterli olduğunu göstermektedir.

Acıktığım zaman neden çekilmez bir insan oluyorum?
Kötü gününüzde olsanız da, dayanılmaz olmanızın nedeni, fizyolojik olarak açlığınızdan ileri geliyor olabilir. Vücuttaki kan şekeri düştüğünde, otomatik olarak kanınızdaki adrenalin ve daha birkaç hormonun işlevi azalır ve bunun sonucu sinirlilik, kan basıncınızın artışıyla doğru orantılı olarak gerginlik görülebilir. Eğer sık aralıklarla azar azar yemek yemeye vakit ayıramıyorsanız, yanınızda bir meyva veya atıştıracak krakerler taşımanızda yarar vardır.

Hiçbir şey yemeyerek zayıflamak tehlikeli midir?
Bu tarz girişimler son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücudunuz iki günden fazla aç kaldığında, karbonhidrat ve protein gibi en temel ihtiyaçlarını kaslardan karşılamaya kalkacaktır. Ayrıca büyük su kaybına da rastlanır. Bunun sonucu olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntı gibi olumsuz belirtiler görülebilir. Aç kalınan süre arttıkça, oluşması muhtemel tehlikeler de daha ciddi boyutlar kazanacaktır.

Baharatlı yiyecekler ülser yapar mı?
Yapılan araştırmalar, peptik ülserin gerçek nedeninin mideye yerleşen bir bakteri olduğunu göstermektedir. Günümüzde ülser tedavisinde diyet yanında bu bakteriyi etkisiz hale getiren ilaçlar da kullanılmaktadır.

Izgaranın kansere yol açtığı doğru mudur?
Direkt olarak hayır; ama kanser riskini artırdığı doğrudur. Biftek, tavuk gibi et yağları kömür üzerine düştüğünde çıkan dumanın kanserojen etkileri olduğu bilinir. Yapılan çalışmalar, mangaldan önce etleri marine etmenin bu tehlikeyi azalttığını gösterir. Diğer bir sağlıklı yöntem de etleri önce mikrodalgada pişirip en son mangalda çevirerek servise sunmaktır.

Gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmak zararlı mıdır?
Gece yarısı yediklerinizi sindirmeniz iyice zorlaşır. Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, meyva veya biraz yoğurt yemenizi ya da bir bardak süt içmeniz önerilir.

dogalilacrehberi.com