Kategoriler
SAGLIK

Güzel ve Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vücudumuzun en önemli yerlerinden biri hiç kuşkusuz ki dişlerimizdir. Hem yemek yememizi sağlayan hem de güzelliğin ayrılmaz bir parçası olan dişlerimiz için yapacağımız birkaç küçük ayrıntı onların sağlıklı olmasını ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

1- Her ne kadar sadece dişlerimizi fırçalasak ta damağımızı da dilimizi de fırçalamamız gerekiyor çünkü mikroplar buralarda da toplanıyor.

2- Diş fırçamızı 2-3 ayda bir değiştirmemiz gerekiyor.

3- Diş macununuzu da arada bir değiştirin.

4- Sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce dişleriniz fırçalayın.

5- Yemeklerden sonra dişler arasında besin artıkları kalmaması için gargara yapın. Antibakteriel gargara kullabilirsiniz.

6- Dişlerin arasındaki besin artıklarını kürdan ile değil diş ipi ile temileyin.

7- Yemeklerden sonra sakız çiğneyebilirsiniz.

Sağlıklı günler

Kategoriler
SAGLIK

Diş Lekeleri Nasıl Çıkar, Diş Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Dişteki lekeler genellikle basit bir temizlik ile giderilebilir. diş doktorları tarafından uygulanan diş taşı temizliği sonrasında polisaj denilen bir işlem uygulanır. Polisaj işlemi dişlerin üzerine özel bir macun uygulayarak bir lastik yardımıyla dişleri daha beyaz hale getirme işlemidir. Polisaj işlemi sonrasında dişlerdeki lekeler çıkmıyorsa ya çürük vardır ya da diş lekesi derine işlemiştir. Dişin içine işlemiş lekeleri temizlemenin yolu da diş beyazlatmadır.

Dişte leke oluşumunu engelleyen birçok diş macunu bulunmaktadır. Bu diş macunları düzenli kullanıldıklarında olumlu sonuç vermektedir. Özellikle sigara içen kişilerin dişlerinde görülen sararmayı önleyici özellik taşıyan ürünler oldukça etkilidir. Ama temel prensip mutlaka öğünlerden sonra dişleri fırçalamaktır. Özellikle kahve gibi kafein içeren içecekler dişler üzerinde leke bırakır.

Diş macunu seçerken florürlü ve dişi koruyucu maddeler olanları seçmek gereklidir. Dişi aşındırıcı öğeler içeren diş macunları kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş beyazlatma kalemi ise bir diğer etkili çözümdür.

Diş ipi kullanmak da çok önemlidir. Dişin arasında kalan parçacıklar dişin çürümesine ve kalıcı renk değişimlerine neden olabilir. Küçük yaştan itibaren uygun diş ipi kullanmak ve diş etlerini acıtmamaya özen göstermek yararlı olacaktır.

Milliyet com