Kategoriler
EKONOMİ Genel Kültür GÜNCEL

İBAN (IBAN) Numarası Nedir, Ne İşe Yarar? IBAN Numarası Nasıl Kullanılır, IBAN Numarasındaki Rakamların Anlamları

Dünyanın hızla globalleşmesi sonucu, hayatımız hızla değişmeye devam ediyor. Bu küreselleşme etkisi, bir rüzgar gibi a’dan z’ye bizide etkiliyor. Örneğin, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetleri izlemek için artık kişilerin bütün dünyada bilinen ortak hesap numaralarına ihtiyacı olması sonucu artık hayatımıza IBAN (iban) kodu veya IBAN numaraları neden yeni bir kavram daha giriyor. Bundan sonra artık bütün bankacılık işlemleri için hesap numaraları yerine IBAN numaraları kullanılacak. IBAN numaraları olmadan hiçbi bankacılık işlemlerinden yararlanmamız mümkün olmayacak. Önceleri herhangi bir bankacılık işlemi için hesap numarası gerekirken, bundan böyle bunun yerinizde IBAN numarları alacak. Peki ama nedir bu IBAN kodu, kaç haneden oluşuyor, iban kodumuzu nasıl öğrenebileceğiz. İşte tüm bu soruların kısaca cevapları;

IBAN nedir?

IBAN, Avrupa ülkelerindeki banka ya da finans kurumları arasında yapacağınız para transferi işlemlerinizde gerçekleşecek olan hata ve gecikmeleri önleyen bir sistemdir. IBAN sayesinde oluşturulan standart hesap numaraları ile para transferleriniz yanlış hesaplara gönderilmeleri önceden önlenmektedir.

IBAN’ın sağladığı kolaylıklar nelerdir?

Her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçimi ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye veya bankaya para transferi yapacak olan müşterilerimiz, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından, para transferi yapacakları kişiden aldıkları karşı hesap numarasının doğruluğundan emin olamamaktadırlar.

IBAN, para transferi talebi gönderici bankaya ulaştığında alıcı bankaya transfer mesajını göndermeden kendi içerisindeki özel ve standart hesaplama yöntemi ile kontrol edilebilmekte ve yanlış bir IBAN ile yapılmak istenen para transferi başlamadan engellenmiş olmaktadır.

IBAN’ın kullanımı

IBAN uygulamasına geçen ülkelerde banka hesap numaralarının her biri için hesap sahiplerine bir IBAN numarası verilir. Her ülke için belirli bir biçimi ve standardı bulunan IBAN’ın içinde özel bir şifreleme algoritması ile elde edilen iki basamaklı “kontrol rakamı” bulunmaktadır. Bir başka ülkeye ya da bankaya para transfer etmek isteyen bir müşterilerimiz, elindeki IBAN numarasını gönderici bankaya verdiğinde, para, alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın IBAN numarası gönderici bankada kontrol edilir. IBAN yanlış ise para karşı bankaya gönderilmez ve yanlış işlem engellenmiş olur.

Ülkemizin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir. Türkiye IBAN(Uluslararası Banka Hesap Numarası) numarasının örnek biçimi aşağıdaki gibidir:

Türkiye’de IBAN Kullanımı

IBAN, 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren kullanılmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar, müşteri tarafından talep edilen ve para transferine konu olan her bir hesap (Vadesiz TL ve Döviz Hesapları) için birer IBAN numarası üretmişlerdir.

 

Kategoriler
GÜNCEL TEKNOLOJİ

İban Kodu Sorgulama.Tüm Bankaların İban Kodları Adresleri.Banka Hesabınıza Ait İban Kodunuzu Öğrenin

IBAN numarası , para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış, ülkemizde de  2010 yılında kullanıma giren yeni bir hesap numarası standardıdır. 26 haneden oluşur.

Bankanızdaki hesap numaranızın yeni İban kodunu öğrenmek için aşağıda tüm bankaların IBAN kodu öğrenme sayfasını koyduk . Bu sayfalardan ilgili bankaya ulaşıp o bankadaki hesabınıza ait iban kodunuzu öğrenebilirsiniz. İban kodunuzu bir yere not almayı unutmayın.

Tüm Bankaların İban Kodu Öğrenme, Sorgulama  Sayfaları

IBAN DOĞRULAMA: İban Doğrulama – Türkiye Bankalar Birliği

 1. AKBANK: Akbank İban No, Akbank İban Sorgulama, Akbank İban Hesaplama
 2. ALBARAKA TüRK: Albaraka Türk İban, Albaraka Türk İban Oluşturma, Albaraka Türk İban Sorgulama
 3. ALTERNATiF BANK: Alternatifbank İban No, Abank İban Sorgulama, Abank İban Hesaplama
 4. BANK ASYA: Bank Asya İban, Bank Asya İban Oluşturma, BankAsya İban Sorgulama
 5. CiTiBANK: Citibank İban No, Citibank İban Hesaplama, Citibank İban Sorgulama
 6. DENiZ BANK: Denizbank İban Hesaplama, Denizbank İban Sorgulama, Denizbank İban
 7. FORTiS: Fortis İban Sorgulama, Fortis İban Hesaplama, Fortis İban
 8. FiNANSBANK: Finansbank İban Sorgulama, Finansbank İban No, Finansbank İban Hesaplama
 9. GARANTi BANKASI: Garanti İban No, Garanti İban Sorgulama, Garanti İban Hesaplama
 10. HALK BANK: Halkbank İban No, Halkbank İban Sorgulama, Halkbank İban Hesaplama
 11. iNG BANK: İng Bank İban Öğrenme, İng Bank İban Sorgulama, İngbank İban No
 12. iŞ BANKASI: İşbankası İban, İş Bankası İban Sorgulama, İşbankası İban Hesaplama
 13. KUVEYT TüRK: Kuveyt Türk İban, Kuveyt Türk İban Oluşturma, Kuveyt İban Sorglama
 14. ŞEKER BANK: Şekerbank İban No, Şekerbank İban Sorgulama, Şekerbank İban Hesaplama
 15. TEB: Teb İban No, Teb İban Sorgulama, Teb İban Hesaplama
 16. TEKSiL BANK: Teksilbank İban No, Teksilbank İban Sorgulama, Teksilbank İban Hesaplama
 17. TüRKiYE FiNANS: Türkiye Finans İban No, Türkiye Finans İban Sorgulama, Türkiye Finans İban Hesaplama
 18. VAKIFBANK: Vakıfbank İban, Vakıfbank İban Sorgulama, Vakıfbank İban Hesaplama
 19. YAPI KREDi: Yapı Kredi İban No, Yapı Kredi İban Sorgulama, Yapı Kredi İban Oluşturma
 20. ZiRAAT BANKASI: Ziraat İban Sorgulama, Ziraat Bankası İban, Ziraat İban Hesaplama
Kategoriler
BİLGİSAYAR

Google Adsense Hesabına IBAN ve BIC Kodu Girme

Google Adsense reklamları kullananlar için Google’dan uyarı.1 Ocak 2010 yılından itibaren kullanılacak olan IBAN kodu ve BIC numaranızı Google hesabınıza girmeniz gerekiyor. Ayrıntılar aşağıdadır:

Web sitenizde Google reklamları yayınlayarak para kazanıyorsanız, Google’ın bu önerisine kulak verin. Yapmanız gerekenler, adım adım anlatılıyor.

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenlerin ilk çaldığı kapılardan biri olan Google Adsense, yeni kanunlara uygun olarak sistemini güncelliyor. İnternet devinin, reklam yayıncılarına gönderdiği son mesaj şöyle.

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Türkiye’de yeni bankacılık kuralları geçerli olmaya başlayacaktır. Size ileride göndereceğimiz Adsense ödemelerini yapabilmemiz için banka hesabınızın Uluslararası Banka Hesabı Numarası (IBAN) ve Banka Tanımlama Kodu (BIC) bilgilerine ihtiyaç duyacağız.

Değer verdiğimiz bir AdSense yayıncısı olarak sizi banka bilgilerinizi IBAN biçimine güncellemeniz için davet etmek istiyoruz.

Güncellenmiş banka hesabı bilgilerinizi girmek için lütfen aşağıdaki adımları takip edin:

1. Hesabınıza www.google.com/adsense adresinden giriş yapın.

2. ‘Hesabım’ sekmesini seçin.

3. ‘Ödeme Ayrıntıları’ başlığının bitişiğindeki ‘düzenle’ bağlantısına tıklayın.

4. Elektronik Fon Transferi kısmında ‘Yeni bir banka hesabı ekleyin’ seçeneğini seçip ‘Devam Et’ bağlantısına tıklayın.

5. IBAN ve Banka Tanımlama Kodu (BIC) bilgileri de dahil olmak üzere banka hesap detaylarınızı girin.

6. Bu aşamada, girdiğiniz hesap numarasına küçük bir test ödemesi göndermek için gerekli işlemi başlatacağız. Yaklaşık 4-10 gün sonra banka hesabınızı test depozitosu için kontrol edin.

Eğer yeni hesap bilgilerinizi girerken IBAN ve BIC bilgilerinizi bulmakta zorluk çekerseniz lütfen bankanızla temasa geçin.

Test ödemeniz banka hesabınıza geçtikten sonra lütfen AdSense hesabınıza giriş yapın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

1. ‘Hesabım’ sekmesini seçin.

2. ‘Ödeme Ayrıntıları’ kısmında ‘bu hesabı doğrula’ bağlantısına tıklayın.

3. Banka hesabınızda gördüğünüz depozito miktarını kutucuğa girin. Doğru rakamı girmeniz için sadece 4 hakkınız olacaktır.

4. ‘İlerle’ bağlantısına tıklayın. Test ödemenizi doğru girdikten sonra EFT ödemelerinizi almak için bu hesabı seçebileceksiniz.

Girdiğiniz banka hesap bilgilerinizi 15 Aralık’tan önce doğrulamanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Google AdSense Ekibi