Kategoriler
EKONOMİ Genel Kültür GÜNCEL

İBAN (IBAN) Numarası Nedir, Ne İşe Yarar? IBAN Numarası Nasıl Kullanılır, IBAN Numarasındaki Rakamların Anlamları

Dünyanın hızla globalleşmesi sonucu, hayatımız hızla değişmeye devam ediyor. Bu küreselleşme etkisi, bir rüzgar gibi a’dan z’ye bizide etkiliyor. Örneğin, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetleri izlemek için artık kişilerin bütün dünyada bilinen ortak hesap numaralarına ihtiyacı olması sonucu artık hayatımıza IBAN (iban) kodu veya IBAN numaraları neden yeni bir kavram daha giriyor. Bundan sonra artık bütün bankacılık işlemleri için hesap numaraları yerine IBAN numaraları kullanılacak. IBAN numaraları olmadan hiçbi bankacılık işlemlerinden yararlanmamız mümkün olmayacak. Önceleri herhangi bir bankacılık işlemi için hesap numarası gerekirken, bundan böyle bunun yerinizde IBAN numarları alacak. Peki ama nedir bu IBAN kodu, kaç haneden oluşuyor, iban kodumuzu nasıl öğrenebileceğiz. İşte tüm bu soruların kısaca cevapları;

IBAN nedir?

IBAN, Avrupa ülkelerindeki banka ya da finans kurumları arasında yapacağınız para transferi işlemlerinizde gerçekleşecek olan hata ve gecikmeleri önleyen bir sistemdir. IBAN sayesinde oluşturulan standart hesap numaraları ile para transferleriniz yanlış hesaplara gönderilmeleri önceden önlenmektedir.

IBAN’ın sağladığı kolaylıklar nelerdir?

Her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçimi ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye veya bankaya para transferi yapacak olan müşterilerimiz, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından, para transferi yapacakları kişiden aldıkları karşı hesap numarasının doğruluğundan emin olamamaktadırlar.

IBAN, para transferi talebi gönderici bankaya ulaştığında alıcı bankaya transfer mesajını göndermeden kendi içerisindeki özel ve standart hesaplama yöntemi ile kontrol edilebilmekte ve yanlış bir IBAN ile yapılmak istenen para transferi başlamadan engellenmiş olmaktadır.

IBAN’ın kullanımı

IBAN uygulamasına geçen ülkelerde banka hesap numaralarının her biri için hesap sahiplerine bir IBAN numarası verilir. Her ülke için belirli bir biçimi ve standardı bulunan IBAN’ın içinde özel bir şifreleme algoritması ile elde edilen iki basamaklı “kontrol rakamı” bulunmaktadır. Bir başka ülkeye ya da bankaya para transfer etmek isteyen bir müşterilerimiz, elindeki IBAN numarasını gönderici bankaya verdiğinde, para, alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın IBAN numarası gönderici bankada kontrol edilir. IBAN yanlış ise para karşı bankaya gönderilmez ve yanlış işlem engellenmiş olur.

Ülkemizin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir. Türkiye IBAN(Uluslararası Banka Hesap Numarası) numarasının örnek biçimi aşağıdaki gibidir:

Türkiye’de IBAN Kullanımı

IBAN, 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren kullanılmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar, müşteri tarafından talep edilen ve para transferine konu olan her bir hesap (Vadesiz TL ve Döviz Hesapları) için birer IBAN numarası üretmişlerdir.