Kategoriler
SAGLIK

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı yegane savunma silahımızdır. Elbette sık sık hasta olmak istemiyorsak bunun yolu güçlü bir bünye ve bağışıklık sisteminden geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için piyasada çeşitli ilaçlar mevcut olabilir ancak bunun en iyi yolu gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız besinlerle yapmaktır. İşte sizlere bu yazımızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yollarından bahsedeceğiz.

Soğuk algınlığına ve bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü bir özellik taşır. Soğanın içerdiği sistetin maddesi birçok balgam söktürücü ilacın ham maddesidir. Öksürük için ezilmiş soğan, su ve bal karıştırılarak doğal bir ilaç elde yapılabilir.

Kanser hücrelerinin yok olmasını yardımcı olan doğal bir ilaçtır. İhtiva ettiği kuersetin maddesi, idrar kesesinde kansere neden olabilecek zehirli maddeleri emerek kanser riskini azaltır.

Damar sertliğini gidererek ve kan dolaşımını hızlandırarak kalbe iyi gelir.

Bal ya da zeytinyağıyla karıştırılan soğan suyu sivilcelerden kurtulmayı ve cildin parlamasını sağlıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini arttırarak vücuda kuvvet verir.

Kandaki şeker oranını düşürmesi özelliğiyle şeker hastalarına tavsiye edilebilir.

Kategoriler
SAGLIK

Wasabia Japonica nedir? Beyaz Saçlardan Kurtulma Yolları

Wasabi (Wasabia japonica) Turpgiller (Brassicaceae) familyasından baharat olarak kullanılan bir bitki türü. Çok keskin bir tadı vardır, keskinliği daha çok acı biberden çok acı hardal etkisindedir; dil yerine burun ve solunum sisteminde etkili olur.

Vasabinin Faydaları ve Etkileri: Vasabi hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Burun tıkanmalarını açar. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir. Erkeklerde cinsel gücü arttırır ve cinsel isteği kamçılar.

Vasabi nasıl kullanılır? Kullanım şekline göre değişmekle birlikte çok az miktarlarda kullanılması uygundur. Direk olarak sushi veya sashimi’nin üzerine konulacak olursa da bu miktarın daha da azaltılmasında fayda vardır. www.drnig.com Vasabi aynı zamanda birçok sushi tipinde pirincin üzerine balığı yapıştırmak için eser miktarda kullanılır. Acı ama çok lezzetli bir baharat olan Vasabi’nin bir başka önemli özelliğide yenilen çiğ balıklarda oluşması muhtemel bakterileri yok etmesi ve olası bir sağlık sorununu da engellemesidir.

Beyaz Saçları Orjinal Haline Getirir

Özünde, Japonya’daki nehir kenarlarında yetişen nadide bir bitki olan “Wasabia” bulunan bitkisel anti-beyazlık ürünü, özellikle saçlarını boyamayı sevmeyen ve genç görünmek isteyen orta yaştaki erkeklerin gözdesi oldu.

İngiliz araştırmacılar tarafından keşfedilen ve saçları 28 günde kendi rengine çeviren, yüksek oranda B5 vitamin değerine sahip bitkisel karışım, Türkiye’de 6 ayda 3 milyon adet satış rakamına ulaştı.

Ürünü Türkiye’de satışa sunan Norma Medikal ve İnternet Hizmetleri firmasının Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Ümit Onat, yaptığı açıklamada, Türk erkeklerinin beyazlayan saçlarını boyamayı sevmemelerinden yola çıkarak, dünyanın en güvenilir kozmetik ve sağlık ürünlerini üreten ülkelerinden biri olan İngiltere’de “Grey Away” adlı ürünü keşfettiklerini söyledi.

Özünde, Japonya’da nehir kenarlarında yetişen nadide, kaliteli ve pahalı bir bitki türü olan “Wasabia”nın olduğunu anlatan Onat, bu bitkinin saç diplerindeki kan basıncını artırarak, saça rengini veren pigmentlerin tekrar canlanmasını sağladığını dile getirdi.

Wasabia ile ilgili makele okumak için burayı tıklayın.

Kategoriler
GÜNCEL

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Birkaç Önemli Tüyo ve Öneri

İlkbaharın gelmesiyle birçok kişinin muzdarip olduğu Bahar Yorgunluğu sendromu gündelik işlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu yorgunluğu üzerinizden atmak için işte sizlere birkaç önemli tüyo:

Güne kahvaltıyla başlayın: Tam buğday ekmeği ve beyaz peynirle hazırlayacağınız sandviç klasik bir tercih olabilir. 10 adet kavrulmamış taze badem, 1 dilim ananas, 1 bardak süt pratik bir seçenek. Bademi özellikle öneriyoruz çünkü içeriğindeki yağın yüzde 70’i tekli doymamış yağ asitlerinden oluşuyor.

Sakın susuz kalmayın: Kuzey Amerika Uluslararası Sıvı Tüketimi ve Sağlık Konferansı verilerine göre; sağlıklı bir beden için erkeklerin günde 3.2 litre, kadınlarınsa 2.2 litre su içmesi gerekiyor. Özellikle mevsim geçişlerinde enfeksiyondan korun- mak için vücudun kalkanı bağışıklık sistemini güçlendirmekte fayda var. İşe bağırsaklardan başlanmalı. Bu bölge, bağışıklık sisteminin büyük bölümünü oluşturuyor.

Bakterilere karşı yulaflı kalkan: Yoğurttaki probiyotik, yararlı bakteriler bakımından oldukça zengin. Yoğurt; içerdiği yüksek kalsiyum oranıyla kilo kontrolüne de yardımcı olur. Ancak alışverişinizi yaparken etiket dedektifi olmayı unutmayın; yoğurttaki katkı maddeleri ne kadar az olursa o kadar yararlı demektir.
Yulaf ezmesi, sağlıklı bir besin olmasının yanında, müthiş bir lif kaynağı. Lif kaynağını ve zengin besin içeriğini sağlayan beta glukanlar, vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği savaşı destekleyip bağışıklık sistemini geliştiriyor.

Ananas enerji kaynağı: İçerdiği bromelain enzimiyle rahat sindirim sağlıyor ve iltihaplanmayı önleyici özelliğe sahip, Manganez bakımından zengin. Manganez aynı zamanda ‘süpreoksit dismutaz’ olarak adlandırılan anti-oksidan enzimin harekete geçirilmesini sağlıyor. Kahvaltıda olmasa
bile gün içinde herhangi bir öğünde tüketeceğiniz 1-2 orta boy dilim ananas, hem sindirimi rahatlatır hem de yüksek anti-oksidan içeriğiyle hücrelerinizi yapılandırır.

Yeşil mercimeği ihmal etmeyin: Haftada toplam 14 öğünümüz var; bu 14 öğünün dört öğününde mutlaka kurubakliyatların prensesi yeşil mercimeğe yer ayırın. Ara öğünlerde kan şekerinizi dengelemek, uyku halini üzerinizden atmak adına 3-4 adet siyah erik kurusu veya 2-3 adet kuru hurma tüketin.

Antİ-oksİdanları unutmayın: E vitamininden faydalanmak için tam buğday unundan ekmek, selenyum için balık eti ve beyaz lahana, A vitamini kaynakları içinse tercihinizi kabak tatlısından yana kullanın. Sıraladığım bu iki vitamin ve bir mineral anti-oksidanların başında geliyor. Sağlıklı bir vücut için anti-oksidanlar vazgeçilmezdir.

milliyet .com