Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

2012-2013 Yılında Çocuğunu Hangi Okula Kaydedeceğini Öğren!

Milli Eğitim Bakanlığının bu seneki uygulaması ile artık veliler okula gitmeden çocuklarının hangi okula kaydolduğunu öğrenebilecek. 60-72 ay aralığındaki çocuklar bilgisayar sistemi ile otomatik bir şekilde oturdukları bölgelere en yakın ilkokullara kaydedildi. Çocuklarının bu sene, yani 2012-2013 eğitim-öğretim yılında hangi okula kaydolduğunu görmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayarak, açılan pencereye çocuklarının TC Kimlik numaraları ile hangi okula gideceklerini öğrenebilirler.

Çocuğunuzun, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında hangi okula gideceğini öğrenmek için buraya tıklayınız. 

Kategoriler
GÜNCEL

2011-2012 Yılında Çocuğunu Hangi Okula Kaydedeceğini Öğren!

Yarın 17 Haziran 2011, yani bir eğitim öğretim yılının son günü. Milli Eğitim Bakanlığı içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılı bitmeden gelecek senenin, yani 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında okula yeni kayıt olacak ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin hangi okullara kayıt yapacaklarını açıkladı. Çocuğunuzu hangi okula kayıt yaptıracağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. İşte bu adımlar;

  1. Buraya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili sayfasını açınız.
  2. Sayfa açıldıktan sonra giriş kodu yazan yere ekrandaki kodu, hemen altına da çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girip, GİRİŞ yazan butona tıklayınız.

Bunları yapınca çocuğunuzu hangi okula kayıt yaptıracağınızı öğrenmiş olacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre belirlenen okullar kesin olup, çocuğunuzu başka okula kayıt yaptırmanız mümkün değildir. Okullar sizin kayıtlı bulunduğunuz adrese göre belirlendiği için şehit çocuğu, bedensel ve zihinsel engelli ile yardıma muhtaç çocuklara dışındakilere kesinlikle ayrıcalık tanınmayacaktır.

MEB’in konuyla ilgili yazısının tam metnini görmek için buraya tıklayınız…

Kategoriler
EĞİTİM

İlkokul Birinci Sınıfların İnternet Üzerinden Yapılan E-Kayıt Sonuçları

e-kayit2_uzmanportal_comÜlkemizdeki teknolojik alt yapının gelişmesiyle beraber devletimizde birçok işlemi bilgisayar sistemleri ve interneti kullanarak yapmaya başladı. Bunun en bariz örneklerinden biriside artık okullara kayıtların internet üzerinden yapılıyor olmasıdır. Bu sistemin birçok avantajı vardır bizim için hiç kuşkusuz. Artık okullara kayıt yaparken sıra beklemek zorunda kalmayacak, eşitlik sağlanmış olacak ve kayıt sırasında velilerden istenen zorunlu yüksek bağışlarda kurtulmuş olacağız.

İnternet üzerinden yapılan yerleştirmelerin yani elektronik kayıtların sonucu bugün itibariyle belli oldu. Yerleştirmeler öğrencilerin oturdukları ikametgah adresi baz alınarak otomatik yapıldı ve bunun sonucunda 1.250.000 öğrencimiz eğitim sistemimize dahil olmuş oldu. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklama aşağıda yer alıyor. Öğrencinizin kayıt sonucu öğrenmek için en alttaki yönergeyi takip ediniz.

Okul yöneticileri okullarına kayıt edilen öğrenci listelerini, okulda velilerimizin rahatça görebilecekleri bir yere asacaktır. Bu durumda velilerimizin ek herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, okullar açıldığında çocuğunu okula gönderecek, böylece çocuğu okulun birinci sınıfına kayıt edilmiş olacaktır.

Velilerden adres değişikliği olup çocuğunun kaydı farklı okula çıkanların durumları, okul yönetimleri tarafından değerlendirilip gerçek anlamda adres nakli yapılan velilerimiz mağdur edilmeden öğrenciler nakil yoluyla yeni adresindeki okullara kaydedilecektir.

29 Haziran 2009 tarihinden sonra oluşan değişiklikler ( yurt dışından gelme, nüfus cüzdanını yeni çıkarma, yeni okul açılması, okul kapatılması vs gibi nedenler), adres bilgileri doğrultusunda il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonu tarafından e-okul sistemine eklenecektir.

Herhangi bir nedenle kaydı yapılmayan çocukların durumları, velileri tarafından ilçe nüfus müdürlüğüne adres tanımlaması yapıldıktan sonra okul yönetimleri tarafından kayıt işlemleri gerçekleştirilecektir.

Şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin istemeleri halinde nakilleri istedikleri okullara yapılacaktır.

Özel ilköğretim okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin nakilleri okul yönetimleri tarafından adres uygunluğu kontrolü yapılmadan gerçekleştirilecektir.

Nakiller, 2009-2010 eğitim-öğretim yılı birinci döneminin e-okul sisteminde açılmasından sonra gerçekleştirilecektir.

E-Kayıt Sonucunu Öğrenmek İçin
Yapmış olduğunuz kayıtın sonucunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

e-kayit_uzmanportal_com

 1) Bu sayfanın en altında vermiş olduğumuz linke (yazıya) tıklayınız.

 2) Aşağıdaki  linke tıkladığınızda karşınıza yandaki resimde gözüktüğü gibi bir pencere gelecek.

 3) Yandaki resimde numara ile gösterdiğimiz gibi 1 numara ile belirtilmiş olan alandaki  kodu 2 numara ile belirttiğimiz alana yazınız. 3 Numaralı alana da çocuğunuzun TC Kimlik numarasını  yazıp GİRİŞ butonuna tıkladığınızda kayıt sonucunuz karşınızda gelecektir. Çoğuğunuz ve sizin için hayırlısı olması dileğiyle…

E-Kayıt sonucunu öğrenmek için buraya tıklayınız.