Kategoriler
EĞLENCE

Japonca İsminiz Nasıl Söylenir Hemen Öğrenin! İşte İsminizin Japonca Telaffuzu

Dünyada şuanda yaşayan binlerce dil var. Her milletin, her kültürün, kendisine has, kendisine güzel gelen bir dili var. Ama dünyadaki bazı diller, sadece kendi milletleri için değil, dünyadaki herkes için çok sempatik gelir. Bunların başında da Japonca gelir. Japonların yapısından mıdır bilinmez, Japon kültürüne ait herşey insanlara çok çekici gelir. Özellikle dilleri ve kullandıkları alfabe yıllar boyu hep dikkatimi çekti durdu, kendi kendime “yahu bu Japon ve Çinliler nasıl oluyor da, bu şekilde yazabiliyorlar, alfabeleri ne kadar da karışık böyle” deyip duruyordum, görüşlerim hala da aynı. Japoncayı öğrenemedik ama enazından ismimin Japonca söylenişini öğreneyim dedim ve koyuldum yola. Uzmanportal.com olarak bu yazımızda sırf biraz eğlence olsun diye isminizin Japonca nasıl söylendiğini bulmaya çalışacağız;

Örneğin benim ismim bir Japon olsaydım Chikatokushi olacaktı! :)))

 

A- ka

B- tu

C- mi

D- te

E-ku

F- lu

G- ji

H- ri

I- ki

J- zu

K- me

L- ta

M- rin

N- to

O-mo

P- no

Q- ke

R-shi

S- ari

T-chi

U- do

V- ru

W-mei

X-na

Y- fu

Z- zi

 

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Türkiye’den Vize İstemeyen Tüm Ülkelerin Listesi 2011 (Tüm Vizesiz Gidilebilen Ülkelerin Listesi)

Son dönemlerde dış politikada adından söz ettiren Türkiye’den  vize istemeyen ülkeler yavaş yavaş artmaya başladı. Dış İşleri yayınladığı listede ,Türklerden vize istemeyen yani vizesiz gidilebilecek ülkerlerin listesini yayınladı.

Türkiye’nin son zamanlarda yürüttüğü başarılı diplomatik atak ve komşularla sıfır problem politikasından sonra bazı ülkeler, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamasını kaldırdı.

Suriye ile karşılıklı vize uygulaması, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığında ekim ayında Halep ve Gaziantep’te yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantılarının ardından kaldırıldı.

Vize uygulamalarına Libya ile, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya ziyareti çerçevesinde Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşmesinin ardından, Ürdün’le ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ürdün ziyareti sırasında karşılıklı olarak son verildi.

Türkiye’ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeler aşağıda. Vize istemeyen ülkeler arttıkça aşağıya ekliyoruz:

Vizesiz ülkelerde, girişte belli bir ücretle alınacak geçici vizeler ya da pasaporta vurulan damgalar yeterli oluyor.

Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler ise şöyle:

Antigua, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Yemen

Önümüzdeki günlerde imzalanan anlaşmaların yürürlüğe girmesiyle Rusya, Kuveyt ve Ukrayna’da da vizelerin kalkması bekleniyor.

Belarus ile de çok yakında vize kalkıyor. Artık Belarus’a vizesiz gidilebilecek.

6 Temmuz 2011’de Ankara’da imzalanan anlaşmaya göre, iki ülke vatandaşları, 6 aylık süre içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan süre zarfında diğer ülkeye girip çıkmak, transit geçmek ya da geçici olarak kalmak için vizeden muaf olacak.

Son olarak Nijerja ile de anlaşma yapılacak.

Son Güncelleme: 18 Aralık 2011