Kategoriler
SAGLIK

Kabakulak Nedir, Nasıl Bulaşır? Kabakulak Kimlerde Görülür, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda görülen ve hepimizin çocuklarımız için çok dikkat etmemiz gereken hastalıkların başında gelmektedir kabakulak hastalığı. Bu konuda bilgi sahibi olmak için tabiki ilk önce kabakulak hastalığı hakkında yeterince bilgiye sahip olmamız gerekiyor. İşte kabakulak hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler;

Sadece insanda bulunan paramiksovirüs grubundan bir virüsün tükürük bezlerine yerleşmesi ile oluşan bulaşıcı çocukluk çağı hastalığına Kabakulak Hastalığı denir. Tükürük bezleri şişince geriye ve yukarıya doğru itilen kulak, kaba bir görünüm kazanır. Yüzün tek ya da her iki tarafındaki tükürük bezi şişer, ağrılı ve hassas olur. Amilaz enzimi tükürük bezlerinden salgılandığı için kabakulak gibi tükürük bezlerini etkileyen hastalıklarda, kan ve idrardaki miktarı yükselir. Bu durum hekimlere teşhis koymakta yardımcı olur. Hasta çocuğun tükürüğüyle kolayca çevreye yayılır. Nadiren menenjit ve erkek çocukta testis iltihabına yol açabilir. Testis tutulumu kısırlığa yol açmaz. Günümüzde çocukların çoğu kabakulağa yol açan virüse karşı aşılı olduğundan hastalığın görülme oranı hızla azalmaktadır.

Kabakulak Sebebi: Kabakulak virüsüdür. Kabakulak virüsü genel olarak parotis ve diğer tükürük bezlerinde ağrılı şişmelere sebep olur.

Görüldüğü Mevsim: Her Mevsim görülür.

Kabakulak Kimlerde Görülür: Hastalık tüm dünyada yaygındır. Kabakulak çocukluk çağı hasta­lığıdır ve olguların %95′i 15 yaş altındaki çocuklarda görülür. 20 yaş ve üzerindeki erişkinlerin %80-90′ı kabakulağa karşı bağışıktır. Bunların %30′u hastalığı farkında olmadan geçirmiştir.

Kuluçka Süresi: 14 – 18 gündür. Ancak kuluçka süresi bazı durumlarda 12 – 25 gün olabilir.

Bulaşma Yolu: Kabakulak virüsü kişiden kişiye hava (solunum) yoluyla yayılır. Kızamık veya suçiçeğinden daha az bulaşıcıdır.

Korunma Yolları: Aşısı vardır. Kabakulak aşısı , 1967 yılında ruhsat almış olan canlı, zayıflatılmış bir viral aşıdır. Genellikle tek bir enjeksiyon içinde Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (KKK) aşıları beraberce uygulanabilir. KKK aşısı çocuklara iki doz uygulanır. Birinci doz çocuk 12-15 aylıkken, ikinci doz 4-6 yaş arasında iken, çocuk yuvasına veya ilkokula başlanmadan önce uygulanır. Ancak 11-12 yaşına kadar ikinci doz KKK yapılmayan çocuklara bu evrede yapılmalıdır.

Kabakulak Aşısının Yan Etkileri: Bazı durumlarda kabakulak aşısından 1-2 hafta sonra hafif bir ateş veya yanaklardaki veya çene altındaki bezlerde şişme görülebilir. Daha ciddi yan etkiler çok nadirdir. Ülkemizde KKK aşısı sağlık bakanlığı tarafından Haziran 2006 tarihinden itibaren ücretsiz yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca, hastalık bir kez geçirildiğinde tam bağışıklık kazanılır.

Kabakulak Belirtileri: Yüksek ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ilk belirtileridir. 24 saat içinde, çiğneme sırasında kulak memesi altında ağrı başlar. Sonra tükürük bezleri şişer. 7 gün devam eder. Kabakulağın en çok bilinen belirtisi kulakların hemen altındaki tükrük bezlerinin (parotid bezlerin) şişmesidir. Bu şişlik kabakulak virüsünü alan çocukların %30-40’ında görülür. Kabakulak virüsünü alan kişilerin %20’ye yakını hiçbir hastalık belirtisi göstermezler ve diğer bir %40-50’lik kısmı sadece spesifik olmayan veya solunum yolu belirtileri ile hastalığı geçirirler. Ateş 1-6 günde düşer, şişlik 6-10 gün içinde geriler. Dil altındaki tükrük bezleri daha az sıklıkla tutulur. Kız çocuklarında yumurtalık (ooforit) iltihabı, erkek çocuklarında erbezi ve yumurtaları (Epididimo-orşit) ergenlik döneminden önce nadiren olur iken ergenlikten sonra erkeklerde üçte bir, kızlarda yirmide 1 oranında gelişir. Erkeklerde genellikle tek taraflı yumurta tutulur, yumurta ağrılıdır, çok büyür, ayrıca alt karın bölgesinde ağrı olur. Yakınmalar 5 günde gerileyebilir ancak haftalarca da sürebilir. Beyin zarı ve beyin dokusu iltihabı (Menenjit ve Ansefalit) Kabakulak virüsu, aşısız toplumlarda en sık beyin zarı iltihabına (viral menenjit) yol açan etkendir. Beyin zarı iltihabı (Menenejit) tükrük bezleri şişmeden önce, şişlik sırasında veya şişlik kaybolduktan sonra ortaya çıkabilir. Başağrısı, bulantı, kusma , huzursuzluk, ense sertliği gibi belirtiler olur. Beyin dokusunun (ansefalit) iltihabında ise uykuya eğilim, şuur bulanıklığı, baş dönmesi, havale veya felçler gelişir. Ender olarak kabakulak hastalığının seyri sırasında pankreas iltihabı, eklemlerde gezici iltihaplanma, böbrek tutulumu görülebilmektedir.

Zararları: Ender olarak beyin dokusunda iltihaplanmaya neden olduğu görülür. Pankreas iltihaplanması yapabilir. Ergenlik döneminden sonra görülen hastalıklarda, testislerde iltihaplanmalara ve bunun sonucu kısırlığa neden olabilir.

Tedavisi ve Bakımı: Hasta soğuktan korunmalı, çiğnemesi kolay yiyecekler verilmeli ve doktorun ver-diği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketimi, ağrı ve ateş için “asetaminofen” türü ilaçlar ve istirahat önerilmektedir. Kabakulağın tamamen iyileşmesi birkaç hafta alır. Çocuklar kaba­kulak hastalığına karşı MMR (kızamık-kızamıkçık ve kabakulak) aşısı ile korun­maktadır. Bu aşı 12-24 aylık bebeklere yapılmaktadır.

Doğal Sağlık Tedavileri:

 • – Enfeksiyon ve ateş sorununu gidermek için sarımsak, ekinezya, civanperçemi ve nane karışımından hazırlanan çayı balla tatlandırarak ya da böğürtlen su­yunun içine ilave ederek çocuğunuza ikram edebilirsiniz.
 • – Yutkunma zorluğunu gidermek için kadife çiçeği ve kızıl yonca kullanılabilir.
 • – Papatya yağı, okaliptüs yağı ve lavanta yağını 6 yemek kaşığı zeytin yağı ile ka­rıştırın. Çene ve boyun bölgesine bu karışımla masaj yapın. Bu yağları hafif ateşte ısıtırsanız, yaptığınız masaj daha etkili olacaktır. Bu karışımı buharlaş-tırıcı bir tüpe koyarak çocuğunuzun odasında bir köşeye yerleştirebilirsiniz.
 • – Çocuğunuza bol bol taze meyve ve sebze yedirin. Çocuğunuz meyve ve sebze­leri çiğnemekte zorlanıyorsa, meyve ve sebze suyu içirin.
 • – Hava çok sıcaksa, çocuğunuzun vücudunu birkaç damla papatya yağı damla­tılmış nemli bir süngerle silin.
 • – Kabakulak salgını varsa ve çocuğunuz henüz bu; salgından etkilenmemişse, homeopati alanında kullanılan “pitolakka” ve “parotidyum” ürünlerini kulla­nabilirsiniz. Çocuğunuz bu ürünleri kullanamıyorsa, aşağıdaki önerileri de­neyebilirsiniz:
 • – Çocuğunuzun vücudunun solunda yer alan tükürük bezleri sağdakilerden daha fazla şiş ise, “Rhus Tox.” maddesi kullanabilirsiniz.
 • – Yüksek ateş, ağrı ve boğaz acısı durumunda güzelavrat otu kullanılabilir.
 • – Aşırı ter ve dilin paslanması gibi durumlarda “Mera Sol.” adlı madde kulla­nılabilir.
 • – Ateşin geçmemesi halinde rüzgârgülü bitkisi kullanılmaktadır.
 • – Bach çiçek terapileri çocuğunuzun stres ve huzursuzluğunu giderir. Bach te­rapisinde kullanılan çiçek esansları ile çocuğunuzun nabzına masaj yapabilirsiniz. Bu esansları çocuğunuzun banyo küvetine de damlatabilirsiniz;. Gürgen, kırmızı erik ve acı marul (yabani hindiba) tüm çocuk hastalıklarına iyi geldiği gibi kabakulağa da iyi gelmektedir.

Faydalı Terapiler

Homeopati, herbalizm, geleneksel Çin terapileri, Ayurveda, besin terapileri ve aro-materapi.

Uyarı: Özellikle de kabakulak geçiren erkek çocuklarında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Baş ağrısı, boyunda sertlik hissi ve ateş gibi durumlar kabakulak hastalığına eşlik ediyorsa, acilen doktorunuzu görmeniz ge rekmektedir.

Hastalığın Yan Etkileri: Hastalık, ender olarak sağırlık, kısırlık gibi kalıcı hasarlara da yol açabilir. Kabakulak enfeksiyonu sırasında sağırlık her 20.000 olguda bir ve her 100.000 olguda 1-3 ölüm görülebilmektedir. Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde hastalığa yakalanan annelerde düşük olabilir.

Kategoriler
GÜNCEL

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kış  ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması için uygun bir dönemdir. Eski­den salgınlar halinde görülen bulaşıcı hastalıklar, binlerce çocuğun ölümüne neden olurdu. Günümüzde artık bulaşıcı hastalıkların birçoğuna karşı geliştirilmiş aşılar var.