Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Mehmet Ali Birand Kimdir? Mehmet Ali Birandın Hayatı


Türk medyasının muayenlerinden biri olan Mehmet Ali Birand görev aldığı sayısız program ile televizyonculuk tarihimizin önemli şahıslarından biridir. Mürvet ve İzzet Birand’ın oğlu olan Mehmet Ali Birand’ın kökeni Elazığ’ın Palu ilçesine dayanmaktadır ve Kürt kökenlidir. Galatasaray Lisesi’nde okudu. Mesleğe 1964 yılında Milliyet gazetesinde başladı. Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini yaptı. Sabah gazetesinde köşe yazarlığı, TRT ve Show TV’de 32. Gün programını yaptı ve Show TV’de ana haber bültenini sundu (1992-1995). Hâlen CNN Türk yöneticilerinden biri olmakla birlikte CNN Türk’te günlük haber programı Manşet’i ve 32. Gün’ü; Kanal D’de ise ana haber bültenini sunmaktadır. Evli ve Umur Ali Birand’ın babası olan Mehmet Ali Birand, Fransızca ve İngilizce bilmektedir ve aynı zamanda Belçika vatandaşıdır.

Görev Aldığı Gazeteler
1964-1992: Milliyet
1992-1998: Sabah
1999-: Posta
2001-: Hürriyet
2001-2011: Milliyet

Görev Aldığı TV Kanalları

1968-1992: TRT
1992-1995: Show TV
1993-1995: Cine5
1995: atv
1995-1998: Show TV
1995-1999: Cine5
1999: Eko Tv
1999: Kanal D
1999: Show TV
1999-: CNN Türk
1999-2003: Süper Kanal
2005-: Kanal D

Görev Aldığı TV programları

1985-1992: 32. Gün (TRT 1)
1992-1995: 32. Gün (SHOW TV)
1995: 32. Gün (ATV)
1995: Seçim 1995 (SHOW TV)
1995-1998: 32. Gün (SHOW TV)
1999: 32. Gün (KANAL D)
1999-2005: 32. Gün (CNN TÜRK)
1999-2005: Manşet (CNN TÜRK)
2002: Seçim 2002 (CNN TÜRK)
2004: Seçim 2004 (CNN TÜRK)
2005-: 32. Gün (KANAL D)
2005-: Kanal D Ana Haber Bülteni (KANAL D)
2007: Seçim 2007 (KANAL D)
2009: Seçim 2009 (KANAL D)
2010-: 32. Gün (CNN TÜRK)
2010: Referandum 2010 (KANAL D)
2011: Seçim 2011 (KANAL D)

wikipedi

Kategoriler
SAGLIK

Çocuk Sahibi Olamamanın Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik bazen çok kolay elde ediliyormuş gibi görünse de oldukça karmaşık bir dizi olayın bir ahenk içinde işlemesi ile gerçekleşir. Ama bazı sağlık problemleri bu muhteşem biyolojik yolculuğa engel olabiliyor.Bunların kadın ve erkek arasındaki dağılımı hemen hemen eşittir. Çiftlerin 1/3’ünde kadında, 1/3’ünde erkekte, 1/3’ünde ise her ikisinde sorun bulunur.Konu ile ilgili Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt bebek sahibi olmanıza problem olan engelleri açıklıyor.

Erkeğe Bağlı Nedenler;

Spermiogram testi ile tanı konur. 2-5 gün dinlendikten sonra genellikle masturbasyonla sperm verilir. Spermlerin sayısı, hızı ve şekli değerlendirilir. Yapımı beyinden gelen hormonal uyarılarla testisde olup kanallar vasıtası ile dışarıya taşınır. Buna göre erkek faktörüne bağlı problemleri 3 ana bölümde düşünebiliriz.

1)Hormonal bozukluklar.
2)Testislerde sperm yapımının bozuk olması.
3)Yapılan spermin taşındığı kanallardaki tıkanıklıklar.

Genetik bozukluklar, inmemiş testis (kriptoorşidizm), testis ve sperm kanalı iltihaplanmaları (kabakulak orşiti), ağır esrar-alkol-sigara kullanımı, radyasyon,kemoterapi-radyoterapi,uzun süreli ısıya maruz kalma ve çeşitli ilaçlar neden olabilir. Ancak olguların büyük çoğunluğunda bir neden bulunamaz. Nedeni bulunabilenlerin ancak %10’dan daha az bir kısmı ilaçla veya operasyonla düzebilir.Bu nedenle genellikle eldeki mevcut spermle ne yapabileceğimize karar vermek zorunda kalırız.Bu da sorunun ciddiyetine göre aşılama veya mikroenjeksiyon olmaktadır. Menide hiç sperm yoksa microTESE operasyonu ile testisten sperm bulmak gerekir. Azoospermi adı verilen bu durumda sperm bulma olasılığı %60’tır.

Kadına Bağlı nedenler;

-%40 Yumurtlama Problemi (En sık görülen Polikistik Over Sendromu)
-%40 Kanal Tıkanıklığı
-%10 Açıklanamayan
-%10 Diğer (Myomlar,Endometrium,Rahim ağzı tıkanıklığı gibi…) nedenlerden kaynaklanır.

Yumurtlama problemleri seyrek adet görme veya hiç adet görememe şeklinde olabileceği gibi sık adet görme şeklinde de kendini gösterebilir. En sık karşımıza çıkan şekli PCOS’dur (Polikistik Over Sendromu ).

Yumurtlama düzensizliğine yol açan diğer problemler;
-Tiroid Hastalıkları
-Yeme Bozuklukları(anorexia)
-Aşırı kilo kaybetmek veya almak
-Obesite
-Hiperprolaktinemi
-Hipofiz tümörleridir.

Bu hastalıkların tanısının konulması infertilite probleminin çözülmesi kadar kadının genel sağlık durumunun düzeltilmesi ve uzun süreli olumsuz etkilerden korunması açısından da gereklidir.

Yumurtlama problemi yaşanabilen diğer durumlar erken menopoz ve hypogonadotropik hypogonadizmdir. Bu ikisi FSH –E2 testi ile kolayca ayırt edilir. Hypogonadotropik hastalar beyinden gerekli hormonlar salgılanmadığı ve dolayısı ile yumurtlama olmadığı için adet görmezler. Kandaki FSH düzeyi çok düşüktür.Bu durumda dışardan verilen menogon ve benzeri ilaçlarla yumurtlama sağlanır.

Tubal Faktör:

Enfeksiyon, endometriosis, appendisit,kronik iltihabi bağırsak hastalıkları nedeniyle (Chron,ülseratif kolit) geçirilmiş operasyonlara bağlı olarak kanallar tıkanabilir.

Histerosalpingografi (HSG) geleneksel ve standart tanı yöntemidir. Jinekolog veya radyolog tarafından çekilebilen bu röntgen filmi her zaman doğru sonuç vermez. Açık olan tüpler kanallardaki kasılmaya bağlı olarak kapalı görünebileceği gibi normal olmayan tüpler açık gibi de görünebilir. İhtiyaç duyulduğunda Laparoskopi yapılabilir.

Diğer faktörler:

Rahim içindeki Polip,Myom ve yapışıklıklar(iltihabi veya kürtaja bağlı),rahim ağzındaki doğumsal veya sonradan operasyonlara bağlı gelişen anormallikler gebeliği engelleyebilir.Bu sorunların büyük kısmı histeroskopik operasyonlarla düzeltilebilir.Rahim ağzı ile ilgili problemler IUI(aşılama) yolu ile aşılabilir.

ENDOMETİOSİS:

Rahim içini döşeyen ve embriyonun tutunduğu endometrium isimli dokunun rahim dışında bulunmasıdır.

Daha çok yumurtalıklar ve kanallarda görülür.

En sık yarattığı şikayetler;
– Kasık ağrısı,
– Adet sancısı,
– İlişkide ağrı,
– İnfertilitedir

Endometriosisli kadınların %30-50’i değişen derecelerde infertilite sorunu yaşamaktadırlar.
Şikayet ve muayene bulguları doktorunuzun endometriosisten sadece şüphelenmesini sağlar. Çikolata kisti adı verilen büyük kistlere neden olduğunda ultrasonla tanısı konulabilir. Kesin tanı laparoskopi ile konulabilir

Kadının Gizli Derdi Vaginismus; Vajinismus, vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir. Vajina girişini çevreleyen baskın kas grubu “;Pubik Kaslar”;olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde
değildir. Vaginismus da cinsel ilişkiyi imkansızlaştırdığı için tek başına hamileliği zorlaştıran bir durumdur. Vajinismus hastası çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir.Bebek sahibi olmak isteyen çiftler Vaginismus durumunda vakit kaybetmeden psikolojik yardım almak kişinin bundan sonraki yaşam ve cinsel yaşam kalitesini arttırır.

Stres’te bir faktör; Bu karmaşık olaylar dizisi içinde psikolojik faktörlerin önemli olduğu düşünülmektedir. Vücutta salgılanan stres hormonları beyinden salgılanan hormonların salgılanma düzenini etkiler. Beynin Hipatalamus bölgesinden salgılanan ile hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH gibi yumurta gelişiminde çok önemli olan hormonların düzen içinde salgılanmasını sağlayan GnRH adı verilen hormon, stresten önemli ölçüde etkilenir. GnRH salgılama düzeninin değişmesi yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir. Stresi azaltmanın en iyi yolu dikkati başka yöne kaydırmaktır. Kişinin kendisini rahatlatan uğraşlara yönelmesi (resim, müzik, el sanatları vb…), ağır olmayan egzersiz, yoga, bahçe işleri gibi rahatlatıcı fiziksel çalışmalar yapması en çok tavsiye ettiğimiz yöntemlerdir.

Önce üretkenliğinizi test edin;

Bebek sahibi olabilmek için bayanlarda üretkenlik miktarı büyük önem taşımaktadır. Kısırlığın belirtilerinden biri olan üretkenlikte azalmayı artık evinizde yapacağınız testler ile belirleyebilirsiniz. Zorlu bir süreç olan kısırlığın ilk aşamasında Babystart FertilCheck Kadın Kısırlık Testi, kadınlarda biyolojik doğurganlık zamanının bir göstergesi olan seks hormonunu ölçer. Evde rahatlıkla uygulanabilen bu test idrarla yapılmaktadır.

Jinekolojik Muayeneyi İhmal Etmeyin

Hamile kalmak isteyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçerek, gebelik öncesi yapılması gereken smear gibi muayeneleri olmaları, muayene sırasında tespit edilen hastalıkların ve aile öyküsüne bağlı problemlerin önceden tespit ve tedavi edilmesi hamileliğin sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Hamileliğe hazırlanıldığı dönemde bazı alışkanlıkların değiştirilmesi de önerilen bir konudur. Gereksiz stres yapmadan doğru zamanlarda ilişkinin programlanması, ama bunu bir zorunluluk ve görev haline dönüştürmeden yapılması hamilelik şansını arttır.

Milliyet

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Kanalların Yeni Frekans Listesi

ürksat’ın internet sitesinden yapılan duyuruya göre 26 Ekim’i 27’ye bağlayan gece saat 02.00 itibarıyla uydu üzerinden yayın yapan televizyon ve radyoların frekansları değişecek. Yeni durum karasal yayın aracılığıyla televizyon izleyenleri, Digitürk, kablolu yayın ve D-Smart gibi sistemleri kullananları etkilemeyecek. Uydu yayını yoluyla televizyon izleyenlerin ise ayarlarını yeniden yapması gerekecek. Değişen frekansların tam listesine www.Uzmanportal.com adresinden ulaşılabilecek.

İşte Kanal Frekans Listesi

PAKET ADI (BOUQUET NAME) KANAL ADI (CHANNEL NAME) FREKANS (FREQ.) (MHZ) SEMBOL ORANI (SYMBOL RATE) (MSYM/S) FEC POLARİZASYON (POLARIZATION) KAPSAMA ALANI (COVERAGE AREA)
* TÜRKSAT TANITIM DİJİTAL (BATI) OTOMATİK TARAMA 12731 3333 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
STV PAKET (BATI) STV 10960 13000 5/6 H-YATAY BATI (WEST)
MEHTAP TV
YUMURCAK
S HABER
HAZAR TV 10969 2400 5/6 H -YATAY BATI (WEST)
KANAL D PAKET KANAL D 10970 30000 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
NTV PAKET NTV 11054 30000 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
CNBC-E
E2
NTV SPOR
KRAL TV
TRT PAKET DOĞU TRT 1 11094 24444 3/4 H -YATAY DOĞU (EAST)
TRT 2
TRT INT
TRT 4
TRT 5
TURKSAT BATI PAKET 1 ÇAY TV 11096 30000 5/6 V -DİKEY BATI (WEST)
DOĞU TV
POWER TV
RUMELİ TV
TATLISES TV
EXPO CH.
NATURAL LİFE
FASHIONE TV
NR1 TV
FLASH TV
KARADENİZ TV
KIBRIS ADA TV
YABAN TV
HABERTÜRK PAKET HABERTÜRK 11194 7200 3/4 H-YATAY BATI (WEST)
KANAL 1
BRT INT 11524 4557 3/4 V -DİKEY BATI (WEST)
İCTİMAİ TV 11554 2916 2/3 H -YATAY DOĞU -EAST
TRT TÜRK ASYA 11581 4444 3/4 H -YATAY DOĞU -EAST
AZER TV 11607 3750 2/3 H -YATAY DOĞU -EAST
ATV DOĞU 11628 6666 5/6 H -YATAY DOĞU -EAST
KANAL TÜRK PAKET KANAL TÜRK 11642 10370 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
SES TV 11712 2963 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
DIJITURK PAKET JOJO (şifreli) 11729 15555 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
LİG TV (şifreli)
DIGI (şifreli)
İZ TV (şifreli)
ACTIONMAX (şifreli)
MAX TV
ASK TV
TÜRKMAX (şifreli)
KANAL AVRUPA KANAL AVRUPA 11742 2965 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
HALAY
BERAT
TÜRKSAT DOĞU PAKET 1 TÜRKSAT TANITIM 11746 27500 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
AL JAZEERA TV
AL JAZEERA TV ENG.
ASU TV
ORDU 52 TV
KANAL 55
KANAL 58
TEMPO TV
KANAL 7 DOĞU 11777 4800 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
KANAL D PAKET (BATI) EURO D 11804 24444 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
CNN TURK
EURO STAR
DREAM TV
DA VINCI LE (şifreli)
GS TV
BJK TV
POWER TURK
FIX TV
PASSION TV (şifreli)
DREAM TURK (şifreli)
FB TV
TNT
KANAL 7 PAKET (BATI) KANAL 7 İNT 11830 7200 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
TVT
ÜLKE TV
TÜRKMEN TV 11839 4444 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
SMART TV PAKET SMART TV 11845 4444 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
AKILLI TV
CLUP TEST
TARAFTAR TV
TGRT EU 11857 3150 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
KANAL D – D SMART DOĞU PAKET DISCOVERY C TUR (şif) 11862 27500 5/6 H-YATAY DOĞU-EAST
ANIMAL PLANET(şifreli)
COMEDY SMART(şifreli)
FAHION TV
MOVIESMART
CIVILISATION WORLD (şifreli)
SCIENCE (şifreli)
TRAVEL & LI
CARTON NET (şifreli)
MOVIES 24 (Şifreli)
MOVIES 24 E (Şifreli)
EUROSPORT
SİNEMA TV A
KANAL D
STAR TV
TV 8 11870 8888 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
FOX TV 11879 2815 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
ART DOĞU 11885 2960 3/4 H – YATAY DOĞU(EAST)
ANS TV 11894 2400 5/6 H – YATAY DOĞU(EAST)
STV TÜRKİYE 11906 4800 5/6 H – YATAY DOĞU(EAST)
AYNA TV 11912 3333 5/6 H – YATAY DOĞU(EAST)
TRT PAKET BATI TRT 1 11919 24444 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
TRT 2
TRT INT
TRT 3(07-18)-TRT GAP
TRT 4
KANAL D PAKET KANAL D 11938 27500 5/6 H – YATAY DOĞU(EAST)
KANAL B 11944 4444 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
D TV 11949 2177 3/4 V-DİKEY BATI (WEST)
KIBRIS GENÇ TV PAKET KIBRIS GENÇ TV 11953 2980 3/4 V-DİKEY BATI (WEST)
MMC TÜRK
ART BATI 11957 2960 3/4 V-DİKEY BATI (WEST)
SHOW TV DOĞU 11964 5925 3/4 H-YATAY DOĞU(EAST)
FOX TV DOĞU 11973 7200 3/4 H – YATAY DOĞU(EAST)
TGRT PAKET (DOĞU) TGRT Pazarlama 11981 5200 5/6 H – YATAY DOĞU(EAST)
TGRT Haber
KANAL TÜRK 11991 3125 3/4 H-YATAY DOĞU(EAST)
TÜRKVİZYON PAKET DÜĞÜN TV 11996 26000 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
TÜRKSHOP
M ON
MAVİ KARADENİZ
GENÇ TV
AS 10 SPOR
YOL TV
MANOLYA TV
GERÇEK TV
KANAL T
TV 5 INT
KANAL 12
TEMPO
DEM TV
TÜRKSHOW
HAYAT TV
TÜRKSAT DOĞU PAKET 2 MORAL 12015 27500 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
KANAL 35
AB TV
BENGÜTÜRK TV
BERAT TV
MMC TV
KANAL 13
BUSINESS CH.
MTV PAKET MTV 12129 4000 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
NİCKELODEON TV
TÜRKSAT BATI PAKET 4 KON TV 12130 27500 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
SHOPPING TV
HALK TV
KAÇKAR TV
YILDIZ TV
TOPRAK TV
KANAL 67
AKS TV
HAMSİ TV
KRAL KARADENİZ TV
ULUSAL TV
ANTALYA TV
DİGETTE TV PAKET İPLAY 12139 11111 5/6 H-YATAY DOĞU(EAST)
İLAN
KANAL 6
İMAN
ESİN
DENGE
EKİN
BLİNKO
MZE & 1ST TV 12589 3000 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
CINE 5 PAKET CINE 5 12592 8888 3/4 H – YATAY BATI (WEST)
GALA
VİVA
SÜPERSPORT
RUSTAVI 2 12593 2500 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
AZAD TELERADIO 12601 2800 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
KANAL A 12601 4400 3/4 H – YATAY BATI (WEST)
GEORGIAN TV 12605 2962 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
IMEDI TV 12609 3700 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
STAR PAKET OLAY TV 12607 2950 5/6 H-YATAY BATI (WEST)
BUKET TV 12612 4800 5/6 H-YATAY BATI (WEST)
TURK Ç
ATV DİJİTAL PAKET BATI ATV Avrupa 12615 4800 5/6 V – DİKEY BATI (WEST)
TÜRK Ç
ATV Türkiye 11628 6666 5/6 H-YATAY BATI (WEST)
MPL TV 12632 2222 5/6 V -DİKEY BATI (WEST)
KANAL BİZ 12636 3125 3/4 V-DİKEY BATI (WEST)
EGE TV 12640 2400 7/8 V-DİKEY BATI (WEST)
NTV BATI 12643 4800 5/6 H-YATAY BATI (WEST)
TV NET 12644 2960 5/6 V-DİKEY BATI (WEST)
SKY TURK 12650 4250 5/6 H – YATAY BATI (WEST)
SHOW TV (Batı) 12656 4444 5/6 H – YATAY BATI (WEST)
24 TV PAKET 24 (DİNAMİK TV) 12679 8888 3/4 V – DİKEY BATI (WEST)
STR
TÜRKSAT BATI PAKET 2 G.ANTEP OLAY TV 12685 30000 5/6 H – YATAY BATI (WEST)
TV NET
KANAL B
HİLAL TV
SES TV
VATAN TV
EGE TV (TEST)
AKSU TV
MAVİ KARADENİZ
TEMPO TV
KANAL T
TÜRKSAT TANITIM 12729 30000 5/6 H -YATAY BATI (WEST)
TÜRKSAT BATI PAKET 3 ATA TV
MELTEM TV
ÖZLEM TV
MESAJ TV
MARMARA TV
KADIRGA TV
CEM TV
SU TV
DOST TV
AIRPORT TV
BUSINESS CH.
TV 5
6 NEWS