Kategoriler
SAGLIK

Egzama Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık hepimizin sahip olması gereken başlıca şeydir. Sağlığımızı kaybettik mi hayatımızdaki diğer hiçbirşeyin anlamı kalmaz. Sağlığımızı kaybetmemizi sağlayan bazen basit bir hastalık olur, bazende tedavisi mümkün olmayan veya çok zor olan bir hastalık olur. Sonuçta ne olursa olsun, hangi hastalık olursa olsun hepsini önemsemeli ve zamanında önlemini alıp, tedavisini yapmalıyız. Bu yazımızda bir deri hastalığı olan egzamayı kısaca anlatacağız. Diğer adıyla mayasıl denilen bu hastalık, bazı durumlarda bizi çok zor durumda bırakabiliyor. İşte bu hastalıkla karşılaşmamak için yapmamız gereken bazı şeyler;

Mayasıl diye bilinen egzama, derinin sulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. nedeni; ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir. Bazı kimselerde de ırsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler. Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca, su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatlı su ve rivanollu su kullanılır. Perhiz yapılır. Acılı, baharatlı ve yağlı yenmez.

Kategoriler
GÜNCEL

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kış  ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması için uygun bir dönemdir. Eski­den salgınlar halinde görülen bulaşıcı hastalıklar, binlerce çocuğun ölümüne neden olurdu. Günümüzde artık bulaşıcı hastalıkların birçoğuna karşı geliştirilmiş aşılar var.