Kategoriler
SAGLIK

Gizli Kalori Nedir, Nasıl Anlaşılır? Gizli Kaloriye Nasıl Dikkat Edilmelidir?

Diyet yapanlar dikkat! Gizli kaloriler içeceklerde saklı.

 

Uzmanlara göre, yemeklerin yanında tüketilen meşrubat ve meyve suları kilo aldırıyor.

 

Susuzluğu gideriyor, serinletiyor.

 

İçecekler, yemekle birlikte fazlaca tüketiliyor.

 

Diyetlerde de tercih edilen içecekler, aslında birer kalori deposu…

 

Beslenme Uzmanı Mehlika Öktem, “Sıvı olduğunda sanki kalorisi düşükmüş ya da yokmuş gibi geliyor ya da diyetlerde çok rahat kullanılabilirmiş gibi geliyor fakat bu şekilde düşünmemiz çok yanlış.” diyor.

 

Yemeğin yanında içilen bir bardak meyve suyu 200 ila 400 kalori, gazlı içecekler 113-124 kalori, meyveli gazoz ise 210 kalori demek…

 

Fazladan alınan kaloriler kilo olarak geri dönüyor.

 

Suyu Yerine Kendisini Tüketin…

Uzmanlar, meyvenin suyunu içmek yerine kendisini yemeyi tavsiye ediyor. Beslenme Uzmanı Mehlika Öktem şunları söylüyor:

“Çünkü direkt şeker almış oluyoruz burada. Düşünün ki bir bardak portakal suyunda en az 4-5 tane portakalın kalorisi var ama tokluk hissi yok. Biz meyveyi kabuğunu soymadan meyve olarak tüketirsek, hem posasını almış oluruz, hem tokluk hissini almış oluruz, hem de vitamininden yararlanmış oluruz.”

 

Gazlı İçecekler Obezite Sebebi

Gazlı içecekler ise artık uzmanlar tarafından obezitenin sebepleri arasında gösteriliyor.

 

Mehlika Öktem meyve suları ve gazozlara alternatifleri şöyle sıralıyor:

“İyi bir alternatiftir su ama suyun haricinde bir ayran olabilir, bunun haricinde doğal maden suları olabilir.”

 

Çay ve Kahveye Dikkat

Yemek öncesi ve sonrası içilen çay, kahve de yanında alınan şeker, kremaya bağlı olarak kilo artışına sebep oluyor.

Kategoriler
Genel Kültür

Saat Neden Sol Kola Takılır? Saat Nasıl Takılır?

Özel bir durum veya farklı olma düşüncesi yoksa insanların çoğu saatlerini sol kola takar. Çünkü çoğunluk sağ elini kullanmaktadır ve bu kolun daha hareketli olması nedeniyle saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığı yüksektir. Zaten saatin kurma düğmesi 3 rakamının yanındadır. İnsanlar saati kurmak istedikleri zaman onu bilekten çıkarmadan sağ elle uzattıkları sol kollarındaki saati kurabilirler.

Kategoriler
SAGLIK

Diş Nasıl Beyazlatılır? İşte Yeni Kalıcı Diş Beyazlama Yöntemi

Hepimiz beyaz ve parıldayan dişlerimiz olsun isteriz. Özellikle de televizyon film ve dizilerinde dişleri bembeyaz olan oyuncuları görünce, nasıl oluyorda dişleri bu kadar beyaz olabiliyor diye kendimizi düşünmekten alıkoyamıyoruz. Eğer isterseniz artık sizlerde bu kadar beyaz dişlere sahip olabilirsiniz, hemde geçici bir süreliğine değil, kalıcı olarak. Artık kalıcı olarak dişlerimizi beyazlatmak gerçektende mümkün. Buyrun konunun uzmanından kalıcı beyazlatma yöntemi;

Son teknoloji ürünü ”Zoom 2” tekniğiyle, dişe zarar vermeden ve hassasiyet gelişmeden renk iki ton açılabiliyor.

Yaklaşık 45 dakika süren işlemin yapıldığı teknikle, diğer beyazlatma yöntemlerine göre minimum hassasiyet, maksimum beyazlatma ve maksimum kalıcılık elde ediliyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Orhan Murat Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda yapılan estetik operasyonlar arasında çene ve diş estetiğinin de artmaya başladığını söyledi.

Çene ve diş estetiğinin yüzdeki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Özdemir, ağız, diş ve yüz estetiğinin birbirini tamamladığını belirtti. Özdemir, yüz, çene ve dişlerin, insanların sosyal hayattaki en önemli kimlikleri olduğunu dile getirerek, ”Karşınızdaki insan da yarattığınız ilk intiba yüzünüz, gülüşünüzle alakalıdır. Diş ve çene estetiği yüz estetiğinin önemli bir parçası ve tamamlayıcısıdır” dedi.

Bu konuda plastik cerrahi uzmanları ile diş hekimlerinin ortaklaşa operasyon yaptıklarını ifade eden Özdemir, insanların kendilerine duyduğu saygı ve güvenin hayatlarındaki başarı grafiğini doğrudan etkileyeceğini, bunun için iyi bir gülüş ve yüz estetiğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Özdemir ayrıca, görünüm açısından hoş görünmeyen çil, leke ve kırışıklıkların sağlık açısından sorun yaratmazken, diş ve çenedeki sorunların estetik açıdan çirkin görünümün dışında sağlık açısından da çeşitli problemlerin habercisi olabildiğine işaret etti.

Yanlış Kullanılan Antibiyotikler Dişlerde Leke Yapıyor

Artplast Kliniği Diş Ünitesi Sorumlusu diş hekimi Murat Er de diş eksikliği, dişlerde çarpıklık, çürük, kırılma ve aşınma gibi sorunların diş sağlığı ve estetiğinde öne çıkan başlıklar olduğunu söyledi.

Küçük yaşta bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaynaklı renk değişiklileri ve lekelerin de estetik problemleri arasında yer aldığını ifade eden Er, ”Bu dönemde yanlış antibiyotik veya ilaç kullanımına bağlı renklenmeler, özellikle tetrasiklin grubu antibiyotiklerin çocuk yaşta kullanımı dişlerde grimsi kalıcı renklenmelere sebep olur” diye konuştu. Er, bu konuda ilk bilgilendirilmesi gereken kişilerin anneler olduğuna işaret ederek, bebeklere için ballı emzik kullanımının çok yanlış olduğunu, uygulama sonrasında süt dişlerinin tamamının çürüdüğünü vurgulayarak, parmak emme veya fizyolojik olmayan emzik ve biberon kullanma sonucunda da damak ve dişlerin şeklinin bozulduğuna dikkati çekti.

Özellikle çocukların beslenmesinde doğal olmayan katkı maddesi içeren cips, şokella, kola, çikolata gibi gıdaların tüketilmesinin de dişler için çok zararlı olduğunu belirten Er, flour kullanımının çocuklarda 9 yaşına kadar çürükleri önleyici etkiye sahip olduğunu söyledi. Er, ”Flour, çocuklara besinler yoluyla diş macunlarının içerisinde, şebeke suyu vasıtasıyla veya flour tabletler yoluyla verilebilir” dedi.

Dişler Neden Çarpık Olur?

Çene ve yüz bölgesinde estetik bozuklukların da çocukluk döneminde kendini gösterdiğini ifade eden Er, bunların erken yaşlarda teşhis edilerek ortodontik çözümlerle düzeltilebileceği belirtti. Er, büyüme ve gelişim tamamlandığında bu tür bozuklukların giderilememesi halinde, sorunun 18 yaşından sonra ancak cerrahi veya protetik çözümler ile ortadan kaldırılabileceğini vurguladı.

Cerrahi çözümlerin, daha çok çene ve yüz bölgesi için, protetik çözümlerin ise dişlerle alakalı estetik problemlerin çözümünde kullanıldığını anlatan Er, diş çarpıklığının çenelerin küçük olması, alt çenenin önde olması gibi doğuştan gelen sorunlardan kaynaklanabildiğini söyledi.

Er, süt dişlerinin olması gereken zamandan daha önce çekilmesi halinde, ilerleyen dönemde çıkacak dişlerde çapraşıklık oluşma riskinin bulunduğuna dikkati çekti.

45 Dakikada Kalıcı Dişlere Sahip Olun

Pipo içmek, kalem ısırmak, çekirdek çitlemek gibi eylemlerinde dişlerde aşınmaya yol açabildiğine işaret eden Er’in verdiği bilgiye göre, ilaçtan kaynaklı renklenmelere karşı diş esteği için ”Zoom 2 diş beyazlatma yöntemi”, ”Lamine” ya da ”Zirkonyum” kaplama yapılabiliyor.

Dişlere uygulanan kanal tedavileri neticesinde dişlerde renk bozuklukları (gri renkte diş) olabiliyor. Bu durumdaki dişlere gerçek dişle ayırt edilmeyecek ”porselen kaplama” diş uygulanabiliyor.

Dişleri beyazlatmak için piyasada bulunan hidrojen peroksit bazlı jel kıvamındaki ürünler, iri partiküllere sahip ve sürekli kullanıldığında dişte doku kaybı ve hassasiyete yol açabiliyor. Bu nedenle dişe zarar vermeden ve kalıcı beyazlık elde edebilmek için ”Zoom 2” sistemi yapılıyor.

FDA onayına sahip bu sistemde dişler 45 dakikalık bir ışın tedavisine tabi tutuluyor. Beyazlatma işlevi gören hidrojen peroksit ultraviyole ışınlarıyla birlikte dişlere uygulanıyor. Zoom 2’nin ışığı, jeli aktive ederek yapısındaki oksijeni açığa çıkarıyor. Oksijen, dişin yapısında değişiklik yapmadan renklenmeleri beyazlatıyor. Estetik açıdan diş rengi 1-2 derece açılabiliyor. Bakım kurallarına dikkat edildiğinde dişlerdeki beyazlık iki seneye korunabiliyor.

Diğer beyazlatma yöntemlerine göre minimum hassasiyet, maksimum beyazlatma ve maksimum kalıcılık sağlayan yöntem, en güvenli seçenek olarak gösteriliyor. Yöntem, ayrıca çocukken yanlış antibiyotik kullanımının yol açtığı kalıcı diş lekelerini de büyük ölçüde giderebiliyor.

Porselen dişlerin de kişiye uygun renkte ve büyüklükte yapılması gerekiyor. Doğal olmayan beyazlığa sahip diş rengi tavsiye edilmiyor. Diş estetiğinde, doğal dişten ayırt edilemeyecek biçimde zirkonyum üzerine porselen ya da sadece porselen kaplamalar öneriliyor.

Kaynak: memurlar.net

Kategoriler
SAGLIK

Kola Kemiğin Düşmanı

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, içerisinde kafein bulunan kolanın sodyum açısından da zengin olduğunu belirterek, bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyumun kemik kırılmalarına neden olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. İnanç, sağlıklı bir yaşamın güvenli besinlerle sürdürülebileceğini söyledi.

Güvenli besinin öncelikle besleyici değerini kaybetmemiş olması gerektiğini ifade eden İnanç, şunları kaydetti:
”İçerisinde kafein bulunan kola, sodyum açısından da zengindir. Bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyum, kemik kırılmalarına neden olur. Bir taraftan süt içirelim kemikleri koruyalım derken kola tüketimine göz yummak doğru değil. ‘Yasaklansın’ demeyi istiyorum ama yasaklar da doğru yere götürmüyor. Mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmede kolaya yer yok. Hele hele sporcuların kemikleri çok daha önemli. Kemiklerinizin kırılmasına razıysanız kola içebilirsiniz.”

Karbonhidrat ve proteinlerin aynı anda tüketilmesinin zararlı olmadığını söyleyen İnanç, doğal besinlerin içerisinde protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin birlikte bulunduğunu belirtti.