Kategoriler
Genel Kültür

31 Mayıs Dünya Sigara Bırakma Günü Nedir?

Daha sağlıklı bir toplum için sigarayı hemen bırakalım. Hatta bu kararı içinde bulunduumuz 31 Mayısta alalım. Sigarasız sağlıklı bir toplum için hepbirlikte Yeşilaya kulak verelim:
Yeşilay Derneği Sivas Şube Başkanı Bülent Akın, tüm tiryakileri, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nde sigarayı bırakmaya çağırdı.

Akın, dernek binasında yaptığı açıklamada, yarının, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü olduğunu hatırlattı. Dünya ülkelerinin, her yıl onbinlerce insanı sigaraya kurban vermemek üzere çare üstüne çare aradığını ifade eden Akın, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, çok yüksek olan bu ölüm oranları, ülkeleri çeşitli arayışlara yöneltmektedir” dedi.

Sigarayla mücadelede alınan önlemler hakkında bilgi veren Akın, kapalı alanlarda sigara içilmemesi ve sigara fiyatlarının artırılmasının bu önlemlerin başında yer aldığını belirterek, “Önlemlerin yeterli olmaması nedeniyle sigaranın bırakılması için çeşitli alternatifler geliştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi de Dünya Sağlık Örgütü tarafından yılın belirli günlerinin ‘Dünya Sigara Bırakma Günü’ ve ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanmasıdır. Biz de Yeşilay Derneği olarak, sigaranın bırakılması için prova niteliğindeki, sigara tiryakisinin kendisini denemesi, ‘sigarayı bırakabilir miyim?’ diye test etmesi açısından bu önemli günlerin zihinde kalmasına çok önem veriyoruz” diye konuştu.

2011 yılının, Birleşmiş Milletler tarafından alkol ve sigarayla mücadele yılı olarak belirlendiğini hatırlatan Akın, şunları kaydetti:

“Tüm dünya ülkelerinin sigara başta olmak üzere alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarını gözden geçirdikleri bu günlerde bizler de Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanlığı olarak, sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir gelecek için ilimizdeki tüm tiryakilerimizden bir nevi sigarayı bırakma provası olan yarınki Dünya Sigarasız Gününde, bir gün süreyle sigara içmemelerini talep ediyoruz. Bunun başarılması halinde sigarayı tamamen bırakmalarını temenni ve tavsiye ediyoruz. Her konuda fedakarlık yaptığımız çocuklarımıza, bu fedakarlığı da yapmaktan kaçınmayalım. Hep birlikte, sağlıklı yarınlar dileğiyle. ”
AA

Kategoriler
SAGLIK

Diş Lekeleri Nasıl Çıkar, Diş Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Dişteki lekeler genellikle basit bir temizlik ile giderilebilir. diş doktorları tarafından uygulanan diş taşı temizliği sonrasında polisaj denilen bir işlem uygulanır. Polisaj işlemi dişlerin üzerine özel bir macun uygulayarak bir lastik yardımıyla dişleri daha beyaz hale getirme işlemidir. Polisaj işlemi sonrasında dişlerdeki lekeler çıkmıyorsa ya çürük vardır ya da diş lekesi derine işlemiştir. Dişin içine işlemiş lekeleri temizlemenin yolu da diş beyazlatmadır.

Dişte leke oluşumunu engelleyen birçok diş macunu bulunmaktadır. Bu diş macunları düzenli kullanıldıklarında olumlu sonuç vermektedir. Özellikle sigara içen kişilerin dişlerinde görülen sararmayı önleyici özellik taşıyan ürünler oldukça etkilidir. Ama temel prensip mutlaka öğünlerden sonra dişleri fırçalamaktır. Özellikle kahve gibi kafein içeren içecekler dişler üzerinde leke bırakır.

Diş macunu seçerken florürlü ve dişi koruyucu maddeler olanları seçmek gereklidir. Dişi aşındırıcı öğeler içeren diş macunları kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş beyazlatma kalemi ise bir diğer etkili çözümdür.

Diş ipi kullanmak da çok önemlidir. Dişin arasında kalan parçacıklar dişin çürümesine ve kalıcı renk değişimlerine neden olabilir. Küçük yaştan itibaren uygun diş ipi kullanmak ve diş etlerini acıtmamaya özen göstermek yararlı olacaktır.

Milliyet com