Kategoriler
GÜNCEL KAMPANYA

Media Markt Samsung Laptop (Dizüstü) Bilgisayar Kampanyası

Samsung Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL

Media Markt Marketlerde 15 ve 16 Kasım 2011 tarihine özel Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL. Ayrıca World Kart`a özel 10 taksit fırsatı da sizleri bekliyor. Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Özellikleri: Kolay Ekran Yöneticisi, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Office Starter 2010,WildTangent Oyun Konsolu, Windows Live, Norton Çevrimiçi Yedekleme (30-günlük Deneme), Skype, Cyberlink Media Suite, Denetim Masası, Kolay Taşıma.

Samsung Dizüstü Bilgisayarlar

Media Markt Marketlerde 15 ve 16 Kasım 2011 tarihine özel Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 999 TL.

Ayrıca World Kart`a özel 10 taksit fırsatı da sizleri bekliyor.

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Özellikleri

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Teknik Özellikler
Operating System

Orijinal Windows® 7 Home Basic (64-bit)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Memory

2 x Yuva SODIMM Bellek Yuvası

Samsung Dizüstü Bilgisayar I/O Port

VGA Yuvası dahil
HDMI Yuvası dahil
Kulaklık çıkışı yuvası dahil
Mikrofon Giriş Yuvası dahil
Dahili Mikrofon Yuvası dahil
3 x USB 2.0
4`ü Bir Arada (SD, SDHC, SDXC, MMC) Çoklu Kart Yuvası Okuyucusu
RJ45 (LAN) Yuvası dahil
DC Giriş (Güç Yuvası) Yuvası dahil

Samsung Dizüstü Bilgisayar Power

90 watts + 60 watts Adaptör

Samsung Dizüstü Bilgisayar Processor

Intel® Core™ i5-2330M İşlemci 2,20 GHz

Samsung Dizüstü Bilgisayar Main Chipset

Intel HM65 Yonga Seti

Samsung Dizüstü Bilgisayar Input

101 / 103 tuş klavyesi

Samsung Dizüstü Bilgisayar Software

Kolay Ekran Yöneticisi, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Office Starter 2010,WildTangent Oyun Konsolu, Windows Live, Norton Çevrimiçi Yedekleme (30-günlük Deneme), Skype, Cyberlink Media Suite, Denetim Masası, Kolay Taşıma

Samsung NP300E5A-SO4TR Dizüstü Bilgisayar Dış Özellikler

Samsung Dizüstü Bilgisayar Boyutları 367,9 x 243 x 27,6 ~ 33,2 mm (14,4 x 9,5 x 1,08 ~ 1,3 inç)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Multimedia

3 watts Stereo Hoparlör (1,5 watts x 2)

Samsung Dizüstü Bilgisayar Security

Norton Internet Security (60 günlük deneme)
Kensington Kilit Yuvası
Samsung Recovery Solution

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Laptop (Dizüstü) Pil Ömrünü Artırmak İçin Ne Yapmalıyız

Elektrik şebekesinden uzak olduğunuz zamanlarda laptop’unuzun pilinin kısa sürede bitmesi, sizi sıkıntıya sokabilir. Bundan daha sıkıcı olan bir durum ise laptop’unuzun pil ömrünün tükenmesidir. Pil ömrü, sadece pilin kalitesi ve türüne göre değil, ona nasıl davrandığınıza göre de değişmektedir. Bu yazımızda laptop’ların çoğuyla beraber gelen Lityum-iyon pillerin ömrünü belirleyen önemli faktörleri, ve pilin ömrünü nasıl uzatabileceğinizi ele alacağız.

Li-ion pilleri hazırlama: Li-ion pillerin böyle bir sürece ihtiyacı olmadığı sıkça söylenmekte. Ancak ilk kez kullanmadan önce Li-ion pilinizi tam olarak şarj etmelisiniz.

Li-ion pil döngüsü: Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj veya 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından iki veya üç kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde raporlar mevcut. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.

Pillerin bakımı: Li-ion pillere hasar veren iki şey var: Pili sonuna kadar harcamak ve ısı. Sonraki sayfamızdaki tüm maddeler, bu iki faktöre dayanıyor.

Lityum iyon pillerde dikkat etmeniz gerekenler

Li-ion pillerde uymanız gerekenler

– kısmen deşarj ve şarj
– düşük voltajda şarj
– AC gücü bağlıyken pili çıkarmak
– pili dolapta saklarken yüzde 40-50 dolu bırakmak

Li-ion pillerde yapmamanız gerekenler

– pili tamamen boşaltmak
– aşırı hızlı şarj
– AC güçten çalışırken pili laptop’un içerisinde bırakmak (ısıdan hasar görebilir)
– pili dondurmak
– eski li-ion piller almak

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Chrome OS’lu İlk Laptop Cr 48 Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Google, Chrome OS tabanlı ilk dizüstü bilgisayarı duyurdu. Ünlü arama motorunun üreteceği bu bilgisayar hangi özelliklere sahip olacak? İşte detaylar:

Google’ın dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan Chrome OS işletim sistemi ile çalışan ilk bilgisayarına dair detaylar ortaya çıktı. Cr-48 kod adlı cihazın üreticisine dair bir bilgi ise henüz mevcut değil. Gelen açıklamalarda Acer ve Samsung’un Chrome OS’li tabletleri 2011’in ortalarında duyuracağı belirtilirken, Google’ın bu bilgisayarda Sony veye Samsung ile birlikte çalışmış olabileceği söyleniyor.

Daha önce yayınlanan haberde Chrome OS hakkındaki yeni detayları aktarmıştık. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net‘in haberine göre, Chrome OS’li ilk dizüstü bilgisayar olan Google Cr-48’in ayrıntılarına ilişkin maddeler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • -12.1 inç ekran
  • -Geniş clickpad ve klavye
  • – Qualcomm Gobi 3G yongası
  • – 802.11n dual-band WiFi
  • – Pil ile 8 saatten fazla aktif kullanım süresi ve 8 günden fazla bekleme süresi
  • – Webcam
  • – SSD depolama ünitesi

:: Google Cr-48’i beğendiniz mi?

SDNShiftDelete.Net

Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Apple MacBook Air Teknik Özellikleri ve Fiyatı

APPLE’IN bugüne kadar yaptığı en hafif ve en rahat taşınabilir dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air, markanın Türkiye distribütörü Bilkom tarafından pazara Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak. 7 saate kadar pil ömrü ve 30 güne kadar bekleme süresine sahip olan ve 11.6 ile 13.3 inç olmak üzere 2 farklı modelde sunulan bilgisayarın en ince noktası 2.79 milimetre, en kalın noktası ise 17.27 milimetre. MacBook Air’in 11 inç’lik modeli 1 kg, 13 inç’lik modeli ise 1.3 kg. ağırlığında.

Apple’ın yeni “solid state depolama” teknolojisi sayesinde yeni Air’ler hafıza konusunda çok daha fazla yer kazanıyor, çok daha sessiz çalışabiliyor, eski modeline oranla daha hızlı ve çok daha az enerji tüketen bir hafızaya sahip oluyor. Yeni MacBook Air’de eski sabit disklerden artan yere daha büyük bir batarya konuldu. iPad solid state teknolojisinin, tasarıma da katkıda bulunacak şekilde kullanıldığı kuştüyü hafifliğindeki yeni MacBook Air’de flaş depolama, geleneksel dizüstü bilgisayar sabit disklerinden yüzde 90 oranında daha küçük ve hafif. MacBook Air’in flaş depolama özelliği verilere daha hızlı erişim sağlama olanağı da sunuyor. Ayrıca solid state tasarımı sayesinde dizüstü bilgisayarların sabit disklerinden çok daha güvenli. Yeni MacBook Air’e eski modeline oranla daha büyük bir trackpad de eklendi. Tasarımı inceden kalına doğru giden bir yapıya sahip yeni trackpad ile resimleri kolaylıkla yeniden boyutlandırabiliyor veya döndürebiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayara ekli FaceTime kamera, mikrofon ve stereo hoparlörler, kullanıcılara iPhone 4, iPod touch ve diğer Mac bilgisayarlar ile görüntülü aramalar yapmak için ideal biz çözüm sunuyor.

Bilkom satışa sunuyor

Türkiye’de Bilkom tarafından satışa çıkarılacak 2GB Ram özellikli MacBook Air’ler talep edildiği takdirde 4GB’e yükseltilebiliyor. MacBook Air 11 inç’in fiyatları 1.389 dolar +KDV ile 1.649 dolar+KDV arasında değişirken MacBook Air 13 inç’in fiyatları ise 1.799 dolar+KDV 2.199 dolar+KDV’den Türkiye’de satışa çıkarılacak.
gazetevatan.com

Kategoriler
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Dizüstü (Laptop) Satın Alma Rehberi. Dizüstü (Laptop) Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İyi bir dizüstü satın almak istiyorsunuz ama ne alacağınıza karar veremiyor musunuz? İşte dizüstü satın alırken dikket edilecekler?

Diz üstü bilgisayar almadan önce aşağıdaki önerilere göz atın..

Aynı zamanda fazla şık ve daha hafif. Artık birçok insan tüm bilgisayar ihtiyacını masaüstü yerine dizüstü bilgisayarlarla karşılayabiliyor.

Ehow isimli sitede yer alan habere göre, siz de dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız aşağıdaki alışveriş önerilerini dikkate alın:

1. Mağazadaki tüm dizüstü bilgisayarları kaldırıp ağırlığına bakın. Bilgisayarınızı yanınızdan ayırmayı düşünmüyorsanız çok ağır olmayanı, dayanıklı ve sağlam olanını seçin.

2. Klavyesini deneyin. Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini değiştiremeyeceğiniz için tuşlara dokunduğunuzda yanıt verme hassasiyetinin ve hızının iyi olduğundan emin olun.

3. Varsa dizüstü bilgisayarında bulunan mouse yerine kullandığınız Touch Pad’in özelliklerini geliştiren ve yeni alternatifler ekleyen cihazı test edin.

4. Bilgisayarın dizlerinizin üstünde çok fazla ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Çok ısınma olan cihazları tercihlerinizde bir sonraki sıraya öteleyin.

5. Ekran büyüklüğüne ve çözünürlüğüne dikkat edin. Son zamanlardaki likit kristal ekranların (LCD) ölçüleri köşeleme olarak 13 ile 21 inç arasında değişiyor. Günümüzdeki LED teknolojisine geçen dizüstü bilgisayarları daha iyi bir görüntü sağlayabiliyor. Standart olarak 1280 pixellik görüntü veren veya ihtiyaçlarınıza göre HD görüntü sunan bir bilgisayar tercih edebilirsiniz.

6. En az iki tane USB 2 girişi ve bir Firewire (IEEE1394) bağlantısı olan dizüstü bilgisayar seçin. USB 2 ve Firewire, iPod, dijital kamera ve bazı telefon bağlantılarını kurmada en popüler ve hızlı yoldur.

7. Eğer bilgisayarınızın wireless özelliği varsa deneyin. Kablosuz ağ kartı (Wi-Fi ya da 802.11 olarak isimlendilir) sizi internete erişmeniz için bir yere bağlı kalmaktan kurtaracaktır. Ayrıca, Bluetooth özelliği kablosuz olarakcep telefonuya da başka laptoplar gibi cihazlarla bilgi paylaşımı yapmanızı sağlayacak.

8. Bilgisayarınızın DVD yazıcısı olup olmadığını kontrol edin. Bu diskler yüksek kapasitesi nedeniyle dosyaların, müzik dosyalarının ve resimlerin backuplarını anlık durum görüntüsü olarak alır.

9. Çalınan bilgisayarınızın kullanılmasını engelleyen yazılımı bilgisayarınıza kurun ya da daha iyisi çalan kişi bilgisayarınızla internete girdiğinde yerini rapor eden sistemi bilgisayarınıza yükleyin.
ensonhaber.com

Kategoriler
BİLGİSAYAR

İşte Macintosh’un Dizüstü Bilgisayarları, Macbook Air’in Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Apple firması için 2010 yılı başarıların üst üste geldiği, başarıların tavan yaptığı yıldı desek pek yanılmayız sanırım. Yıllardır Macintosh bilgisayarları bize sunan firma, ipad ve iPhone’daki başarısından sonra şimdi de Mac dizüstü bilgisayar serisi olan Macbook’la karşımızda. Macbook Air’in göze çarpan en önemli özelliği ise mükemmel inceliği. Bu yüzdende bazı teknoloji çevreleri bu seriye şimdeden İNCE MAC adını verdi bile.

Şirketin CEO’su Steve Jobs ABD’de gerçekleştirilen toplantıda, Macbook Air modellerini tanıttı. 13.3 inç ve 11.6 inç olmak üzere iki kategoride çıkan cihazlar iPad ve iPhone 4 cihazlarda kullanılan yeni nesil teknolojilerle donatılmış durumda. Yeni MacBook Air’in en ince yeri 0.11 inç, en kalın yeri ise 0.68 inç kalınlığında. Ağırlıkları ise 13.3 inç modelinde 1.3 kg, 11.6 inçlik modelde ise 1.06 kg seviyesine işaret ediyor.

Yeni Macbook Air modelleri hafıza tarafında kapladığı alan ve hız konusunda da iddialı. iPad gibi SSD hafıza kullanıyorlar. Bu sayede yeni modeller çok daha sessiz, daha küçük, daha hızlı ve daha az enerji harcıyor.

11.6 inçlik model 1.4 GHz Core 2 Duo işlemci, 2 GB Ram, Nvidia GeForce 320nm ekran kartıyla birlikte geliyor. 64 ve 128 GB olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor. 64 GB’lık model 999 dolar, 128 GB’lık model ise 1.199 dolarlık fiyat etiketi taşıyor. Bu model 1366×768 çözünürlüklü ekrana sahip. Pil tarafında 5 saat boyunca kesintisiz kullanılıyor.

13.3 inçlik seri 1.86 GHz Core 2 Duo işlemci, 2 GB Ram’e ve Nvidia GeForce 320nm ekran kartına sahip. Hafıza konusunda 128 ve 256 GB SSD hafızalı iki model var. 128 GB’lık model 1.299 dolara, 256 GB’lık model 1.599 dolara satılıyor. 1440×900 çözünürlüğe sahip olan cihaz dolu batarya ile 7 saat boyunca kesintisiz kullanılıyor.

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Dizüstü Bilgisayar Sorunları

Gerek taşınabilirlikleri, gerek az yer kaplamaları gerekse şık tasarımları, onları cazibe merkezi haline getiriyor. Ne var ki dizüstülerde yaşanan kimi sorunlar can sıkıyor. İşin belki de en ilginç yanı, dizüstülere aşina olmayan kullanıcıların arıza olarak algıladığı basit yanlış kullanımlar.

Dizüstülerde yaşanan sorunların başında klavye geliyor. Özellikle yeni kullanıcılar konumu nedeniyle ”NumLock”’ tuşuna bastıklarından ve bu tuşun yaktığı led’i fark etmediklerinden, klavyelerinin bozulduğu endişesine kapılıyor. Ancak kimi durumlarda klavye tamamen devre dışı kalıyor.

Böyle durumlarda dizüstünüze PS/2 ya da USB yuvaları üzerinden harici bir klavye takıp sorunun entegre klavyeden kaynaklı olup olmadığını denemelisiniz. Klavye ile anakart arasındaki iletişimi kırılabilir ince bir kablo sağladığından klavye kullanımlarında dizüstünüze hassas davranmanızda ya da düşürmemeye özen göstermenizde yarar var. Ayrıca klavyenizin etrafında içecek bulundurmamaya çalışın. Yazı yazarken üzerine dökmeniz sisteminize ciddi zararlar verebilir.

Bir başka problem de kimi zaman hoparlörlerde yaşanıyor. Dizüstünüzün hoparlörlerinden ses alamamanızın ilk nedeni donanımsal bir arıza olmayabilir. Çoğu zaman ses düğmesiyle farkında olmadan oynandığı için ses alınamıyor. Cihazından ve Windows işletim sisteminizdeki ses ayarlarından, kapalı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ayrıca harici hoparlörler kullanıyorsanız bağlantı kablolarının yerinden çıkıp çıkmadığına bir göz atmanız da yararınıza.

Servisin yolunu tutup sıkıcı prosedürleri günlerce uygulamaya başlamadan önce ses kartınızın sürücüsüne bir göz atmanızda da yarar var. İşletim sistemindeki çakışmalardan dolayı kimi durumlarda ses kartı sürücülerinin silinmesi söz konusu. Bu durumda birlikte verilen kurulum cd’lerinden ses kartını yeniden yükleyin. Eğer elinizin altında bu cd’lerden yoksa Everest gibi cihazınızdaki donanım bileşenlerini tanımaya yarayan bir yazılım aracılığıyla, ses kartı yonganızın modelini ve sürücüsünü öğrenip internetten indirebilirsiniz.

USB yuvalarına bağlanan aygıtların sunduğu olanaklar artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Bunların başında da harici sabit diskler geliyor. Dizüstünüze bağladığınız ve içinde tüm önemli verilerinizi yedeklediğiniz harici diskinize işletim sisteminden ulaşamıyorsanız hemen evham yapmayın. Diğer USB yuvalarında ve gerekirse bir başka bilgisayarda da deneyin. Eğer çalıştıramıyorsanız, harici diskinizin kutusu zarar görmüş olabilir. Yaklaşık 40 YTL’lik bir kutu değişimiyle harici diskinize yine ilk günkü sağlamlığıyla kavuşmanız kuvvetle muhtemel. Tabii sorunları en aza indirgemek için dizüstünüzle bağlantısını kesmeden önce ”Aygıtı Güvenli Kaldır” seçeneğini mutlaka kullanın.

pcmagazine.com

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Çalınan laptop hırsızın işine yaramayacak

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları, bir SMS ile çalınan bilgisayarlarının hırsızlar tarafından kullanılmasını engelleyebilecek.

Bilgi hırsızlığına önlem olarak önde gelen bilgisayar üreticisi Lenovo tarafından geliştirilen teknolojiyle bilgisayar, kullanıcıdan gelen bir SMS ile kendisini kullanıma kapatacak.

Önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya sürülecek ve Üçüncü Nesil (3G) mobil iletişim yeteneğine sahip olacak ”Thinkpad” serisi dizüstü bilgisayar, kullanıcıdan gelen SMS mesajı doğrultusunda eğer açıksa bilgisayarın ilk çalışma belleğinin yüklü olduğu BIOS’dan (Basic Input/Output System) başlayarak cihazı, çeşitli katmanlarda hızlı bir şifreleme yaparak kilitleyecek. Eğer cihaz o an kapalıysa, bu işlem açıldığı an devreye girecek.

Önden gelen BIOS üreticilerinden Phoneix ile birlikte geliştirilen teknolojiyle bilgisayar, söz konusu SMS’i aldığı zaman kullanımı engelleyecek ancak bilgileri silmeyecek. Cihazı yeniden çalıştırabilmek için önceden tanımlanan şifrenin girilmesi şart olacak.

Sistemin sorunsuz çalışabilmesi için de dizüstü bilgisayarın GSM şebekeleri kapsamında bulunması yeterli olacak.