Kategoriler
ARABA

Otomobilde Yakıt Tasarrufu İçin On Altın Kural

Dünyanın en pahalı benzinin tükettiğimiz güzel ülkemizde araç sahibi olmak gerçekten zor. Araç kullanırken nasıl tasarruf yaprım diye düşünüyorsanız işte uzmanportal.com olrak size önerilrmiz:

1-Motor yağının kontrolü – Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi bu kadarla sınırlı değildir. Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller. Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

2-Motor yağının kontrolü – Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi bu kadarla sınırlı değildir. Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller. Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

3-Lastiklerin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli – Lastikler, otomobille zemin arasında bir bağ kurduğu için lastik hava basıncı otomobilin sürüş özelliklerini belirleyen en önemli etkendir. Özelikle düşük hava basıncı, lastiğin yuvarlanma direncini arttırır. Düşük hava ile dönmekte zorlanan lastikler, motorun çalışmasını, direksiyon tepkilerini ve fren mesafesini uzatır. Düşük hava basıncına sahip lastikler; aktarma organlarını ve motoru zorlayarak, yakıt tüketimini yüzde 20’ye varan oranlarda arttırır.

4-Araçta gereksiz yük-eşya bulundurulmamalı – Ağırlık, otomobilin yakıt tüketimini direkt olarak arttırır. Özellikle, metal takım çantası, stepne, müzik sisteminin bas kutusu, kalite standartlarına uymayan ve sonradan takılan gereksiz aksesuarlar yakıt tüketimin artmasında önemli rol oynar. Buna basit bir örnek verirsek; yolda yürürken elinizde bulunan 5-10 kg’lik yük sizin daha fazla yorulmanıza neden olur. Ağırlık ne kadar azsa tüketim o denli düşüktür.

5-Özellikle yüksek hızda seyredilirken aracın camları kapalı tutulmalı – Araç hızlandıkça, tekerlekte oluşan yuvarlanma direnci de artar. Ayrıca aracı etkileyen rüzgar direnci taşıt üzerindeki hareket dirençlerini arttırır. Tüm bunlar yakıt tüketimini etkilerken bunlar üreticilerin hesapladıkları kuvvetlerdir. Ancak yüksek hızlarda açık camdan içeri giren hava, otomobilin ağırlığını arttırırken gidişinde de ters kuvvetler oluşturur. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle açık kasalı kamyon ve kamyonetler için uzun yolda kasanın üzerine branda örtülmemesi de yakıt tüketimini ciddi oranda arttırır.

6-Araç makul bir hızda kullanılmalı; ani fren ve hızlanmadan kaçınılmalı – İlk kalkış anında motor, 1 gram havaya 1 gram yakıt tüketir ve bu kaçınılmazdır. Otomobilin ani kalkışlarında motorun iç sürtünmeleri artacağından yanmamış yakıtın yanma odalarına gitmesi tüketimi ciddi oranda arttırır. Ani hareketlenmeler, motorun dışında yürüyen aksam ve lastikleri de zorlayacağından yakıt tüketimi katlanarak artar.

7-Vites, araç hız kazanmaya başladığı anda yükseltilmeli – Otomobilin vites değişiminde ideal motor devrini yakalayarak kullanmak, yakıt tüketimi için etkin rol oynar. Özellikle yakıt tüketimiyle doğrudan ilişkili olan sürtünme ve hareket dirençleri devirli kullanımlarda en az etki gösterir.

8-Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracın motoru durdurulmalı – Şehir içinde dur kalk trafiğinde yakıt tüketimi önemli oranda artar. Özellikle duran ve hareket etmeyen trafikte motoru durdurarak yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca geri sayma sisteminin bulunduğu kırmızı ışıklarda beklerken de kontağı kapatmalısınız. Ancak otomobil yokuş aşağı inerken elektrik sistemi zarar görebileceği için kontak kapatılmamalı.

9-Otoyolda araç sabit bir hızda kullanılmalı – Bir otomobilin yakıt tüketiminde optimum değeri yakalaması, frenleme anında güvenli durması ve sürücünün hareket yeteneğini kaybetmemesi için 90 km/s ideal bir hızdır. Otomobil 90 km/s’nin üzerine çıktığında yakıt tüketimi katlanarak artarken sürücünün aracı sabit hızla kullanmaması tüketimi yükseltir.

10-Araçta mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanılmalı – Her motorun kendine ait karakteristik özellikleri olduğu için motor yağları da kendi aralarında gruplandırılır. Otomobil üreticileri tarafından belirlenen viskozite kodları motor yağı özelliklerini belirler. Bu kodlamaya 20W 50’yi örnek verirsek burada 20, düşük çalışma sıcaklığını, 50 ise yüksek çalışma sıcaklığını belirler. Viskozite, yüksek ısılarda kalınlaşma sağlarken düşük ısılarda ise pasif kalır. Her motor için önerilen yağın kullanılması motorun aşınmasını hızlandırmamak ve yakıt tüketimini arttırmamak için önemlidir.
otomobilhaber

Kategoriler
ARABA EKONOMİ

Otogaz (lpg) Nedir, Nasıl Çıkarılır, Kullanımı Güvenli midir? Gerçekten Tasarruflu ve Çevreci midir?

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkemizde, insanlarımız ekonomik olarak yaşamlarını sürdürmek için sürekli farklı çözümler aramaktadırlar. Örneğin arabası olanların başvurduğu en önemli çözüm otogaz yani lpg’dir. Lgp, benzine oranla yarı yarıya fiyat olarak kazançlı olmamızı sağlıyor. Peki ama lpg’nin başka yararı veya zararı yok mu? Bu yazımızda lpg’nin ne olduğunu ve çeşitli özelliklerini bulacaksınız;

Otogaz Nedir?

Otogazın Genel Tanımı

Otogazın içeriği, diğer iki LPG kategorisi olan tüplügaz ve dökmegaz içerik özelliklerinden farklı olmalıdır. Aksi halde, otogazdan düşük performans alınır.

Otogaz, otomobil yakıtı olarak kullanılan LPG’nin genel adıdır. LPG ise, propan ve bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce adı Liquefied Petroleum Gas (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) olan bir petrol gazıdır. Petrolün rafinerilerde işlenmesiyle ve doğalgaz kaynaklarından elde edilir. LPG, doğalgaz ile aynı yakıt değildir.

LPG, otogaz olarak araçlarda; tüplügaz olarak evlerde, işyerinde ısınma ve pişirme için; dökmegaz olarak daha yüksek miktarda stoklanarak sanayide üretim, ısınma, pişirme için ve müstakil konutlarda ısınma ve pişirme için kullanılır. Otogazın içeriği, diğer iki LPG kategorisinin içerik özelliklerinden farklı olmalıdır. Aksi halde, otogazdan düşük performans alınır.

Otogaz Güvenli midir?

Evet, gerçekten otogaz güvenlidir. Türkiye’de otogazlı araçların, kapalı otoparklara alınması standart gereği yasaklanmıştır. Bu yasağın temel nedeni kapalı alanlarda oluşabilecek tehlikelerden LPG’li aracı uzak tutmaktır. Fransa gibi pek çok ülkede, Türkiye’de de geçerli olan otogaz dönüşüm standardına uygun araçlar tüm kapalı otoparklara girebilmektedir.

Otogaz ve LPG kullanımında oluşan sorunların nedeni, tamamen standart dışı ve yanlış uygulamalardır.

Otogaz, güvenli bir yakıttır. İstasyonlarda stoklama ve dolum, araçlarda dönüşüm ve üründe içerik; standartlara uygun olduğunda otogazın kullanımı son derece güvenlidir.

Otogaz ve LPG kullanımında oluşan sorunların nedeni, tamamen standart dışı ve yanlış uygulamalardır.Örneğin, otogaz kullanıcıları da benzinli veya dizel araç sahipleri gibi araçlarının periyodik bakımlarını yaptırmalıdır. Düzenli bakımı yapılmayan her yakıt türüne sahip araçta performans ve güvenlik sorunları ortaya çıkacaktır.

Otogazda,

• Dönüşümler için TS 12095 ve ECE R 67-01 standartlarına,

• Otogaz kalitesi için TS EN 589 standardına,

• İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449, TS 1445 standartlarına uyulması gerekmektedir.

Araç dönüşümleri, istasyon kurulumları ve otogaz; bu standartlara uygun olduğu sürece otogaz son derece güvenli, aynı zamanda çevreci ve yüksek performans veren bir yakıttır.

Otogaz  Çevrecidir

Otogaz, çevre ve hava kirliliğini önlemek için çok uygun bir alternatif yakıttır.

Otogazın en büyük avantajlarından biri çevreci olmasıdır. Otogaz, aşağıda bulunan tabloda da görülebileceği üzere benzin ve dizelden çok daha düşük gaz emisyon değerlerine sahiptir, diğer bir deyişle daha çevrecidir. Bu nedenle otogaz, çevre ve hava kirliliğini önlemek için çok uygun bir alternatif yakıttır.

Egzozdan Çıkan Gazlar (gr/km) Otogaz Dizel Benzin

Partiküller (PM) < 0.001 0.040 0.001

Azot Oksitler (NOX) 0.04 0.40 0.06

Hidrokarbonlar (HC) 0.05 0.06 0.08

Sera Gazı-Karbon Dioksit (CO2) 170 170 190

Karbonmonoksit (CO) 0.3 0.5 0.6

Karbondioksit emisyonu diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında düşük seviyede olduğundan sera etkisi minimum düzeydedir. Ayrıca otogaz, zehirli olmadığı için toprağa ve suya zarar vermez. (Tablo kaynak: TNO)

Küresel Isınma

Küresel ısınma, atmosferde biriken sera gazlarının yeryüzünden yayılan kızılötesi radyasyonu tutması ve bu radyasyonun uzaya dağılmasını engellemesiyle oluşmaktadır. Küresel ısınmanın ana kaynağı sera gazlarıdır. Sera gazlarının ise üç büyük kaynağı bulunmaktadır: Enerji üretimi, Sanayi ve Motorlu Taşıtlar. Otogazın, başta karbondioksit olmak üzere sera gazları emisyonları diğer fosil yakıtlarına göre daha düşük olduğundan ötürü, küresel ısınmanın engellenmesi konusunda son derece faydalı bir yakıttır.

Otogaz Ekonomiktir

Otogazın benzine göre yaratmış olduğu net ekonomi, %35 seviyesindedir.

Çevreci olması nedeniyle pek çok ülkede vergi teşvikleri ve uygun fiyat politikası ile desteklenen otogaz, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de ilk günden bu yana ekonomik yakıt konumunda bulunuyor.

Günümüzde, otogazın pompa fiyatı, benzinin tam olarak yarısı. Enerji değerleri incelendiğinde ise,

1 birim benzinin 1.3 birim otogaza denk gelmesi nedeniyle, otogazın benzine göre net ekonomisi, %35 olmaktadır. Örneğin, İstanbul ile Ankara arasını katalog değerlerine göre benzinle 250 YTL masrafla giden bir araç, otogaz kullanarak 150 YTL’lik bir harcama yapabiliyor.

Otogaz Performanslıdır

Avrupa’da araçlarda kullanılan otogazın kalitesi, Avrupa Otogaz Kalite Standardı EN 589 ile kontrol edilmektedir. Türkiye’de de bu standart Ocak 2005 yılından geçerli olmak üzere TS EN 589 adı ile zorunlu hale gelmiştir.

TS EN 589 standardına uygun otogaz doğru dönüşüm yapılmış araçta sürekli kullanıldığında araç performansında artış ve emisyonlarda azalma gözlemlenmektedir.