Kategoriler
ARABA Genel Kültür

Araba Markalarının İsimleri Nereden Geliyor, Anlamları Nedir?

Bütün dünyada bilinen, milyonlarca insan tarafından kullanan ve her biri dünya çapında olan büyük araba markalarının isilerinin nereden geldiğini, isimlerinin ne anlama geldiklerini hep merak etmişimdir. İnternette dolaşırken görmüş olduğum bu konudaki bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. İşte dünyaca ünlü bazı araba modellerinin isimlerinin kaynakları ve anlamları;

 1.  Nissan: Nissan Japon iş adamı Aikawa’nın 1928’de kurduğu şirketine verdiği Nippon Sangyo’nun kısaltması. Nippon Sangyo ‘Japon endüstrisi’ anlamına geliyor.
 2. Toyota: Toyota ilk başlarda ne bir araba firmasıydı ne de adı Toyota’ydı. Sakichi Toyoda 1933’e kadar dokuma tezgahı üretiyordu. Firma araba üretmeye başlayınca, Toyoda’yı kulağa daha hoş geldiği için Toyota’ya çevirdiler.
 3. Chrysler: Walter Chrysler’in araba firması Maxwell Motor Company 1924 yılında çok meşhur olan bir araba üretti. Araba çok tutulunca şirketin adı Maxwell’i arabanın adı olan Chrysler’le değiştirdiler.
 4. Honda: Honda’nın adı sahibi Soichiro Honda’dan geliyor.
 5. Chevrolet: General Motors’dan ayrılan Durant, İsviçreli uzman Louis Chevrolet’yle ortaklık kurdu ve şirkete de onun adını verdi. Şirketin logosunun İsviçre bayrağındaki haç işaretinden geldiği söylenir.
 6. Mercedes: 1900 yılında Avusturyalı girişimci Emil Jellinek araba devi Daimler’le bir anlaşma yaptı. Yaptığı anlaşmaya göre Daimler 36 araba üretecekti ve bunların adı Jellinek’in 12’inci kızının adı olan Mercedes olacaktı. Ünlü marka böylece doğmuş oldu.
 7. Volvo: Bir İsveç şirketi olan Volvo’nun adı Latince’de ‘Yuvarlanıyorum’ anlamına gelen ‘volvere ‘ kelimesinden geliyor. Firma 1915’ten beri bu adı kullanıyor.
 8. Cadillac: 18’inci yüzyıl başında Detroit’i kuran Fransız kaşif Antoine Laumet de La Mothe ya da Sieur de Cadillac’ın adından geliyor.
 9. Volkswagen: Firmanın adı Almanca’da ‘Halkın arabası’ anlamına geliyor.
 10. Mazda: Firmanın internet sitesine göre Mazda’nın adı Zedüştlükte bilgelik ve akıl tanrısı olan Ahura Mazda’nın adından geliyor.
 11.  Opel: Firmanın kurucusu “ADAM OPEL”in ismidir. Opel, öncelerisadece dikiş makinaları üretiyordu… 1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.
 12. Audi: Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendisAugust Horch tarafından verildi… Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşlığı olan Audi’yi buldu.
 13. Ford: Kurucusu HENRY FORD un ismidir. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Fordd ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali’nin silüeti yer almış.
 14. Seat: İspanyol’un (Spain) S’si ilham verdi. 90′lı yılların başında VW ile birleşmesiyle Ispanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.
Kategoriler
ARABA

Otomobil Firmalarının 2011 Otomobil Alma Kampanyaları

2011 yılına çok hızlı giriş yapan ve Merkez Bankası’nın müdahelelerine rağmen 4 ayda 260 bin adetlik bir satışa ulaşan otomotiv sektörü, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fırsatlarını artırdı.

Bir çok marka Nisan ayında başalttığı kampanyaların dozunu Mayıs’ta artırarak devam ettirirken, bazıları ise mayısa özel yepyeni fırsatlarla sunmaya başladı.

Mayıs ayında fiyat indirimlerinden, aylık 100 TL taksitlere, 30 dakikada onaylanıp verilen kredilerden, 60 aya uzayan vadeye kadar bir çok fırsat sunulurken, aylık ödemelerde öteleme süresi ise 4 ayı geçiyor.

 

OPEL

OPEL müşterileri Mayıs ayında alacakları otomobilin ilk taksidini Ekim’de ödemeye başlarken, araç bedelinin yüzde 100’üne kadar kredi kullanabiliyor. Buna göre bugün araç değerinin yüzde 60’ını kredi kullanarak alanlar Ekim ayında itibaren 44 ay boyunca Insignia’ya ayda bin 31 TL, yeni Astra’ya ayda 768 TL, Corsa’ya ise ayda 504 TL taksit ödeyereke sahip olabilecek. Opel ayrıca, Astra Classic ve Astra Sedan modellerinde de yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanyaya göre Astra Classic’in fiyatı 35 bin 795 TL’ye inerken, Astra Sedan ise 42 bin 782 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

 

CHEVROLET

Dünyanın en büyük otomobil markalarından Chevrolet 100’üncü yılını müşterileri ile kutlamak üzere çok özel kaçırılmayacak değişik fırsatlar sunuyor. Mayıs ayında Chevrolet almak isteyen müşterilere piyasadaki en cazip ödeme seçeneklerinin sunulduğu program çerçevesinde “100 TL’den başlayan aylık taksitler”, “Aracın toplam tutarının yüzde 100’üne kredi imkanı” , “Şimdi al 100 gün sonra öde avantajı” gibi fırsatlar yer alıyor. Modellerin aylık taksitleri ise; Spark modeli için 100 TL, Cruze modeli için 300 TL, Epica modeli için 500 TL ve Captiva modeli için 800 TL’dir. Yine 100. Yıl şerefine Mayıs ayında C Sedan Segmentinin başarılı modellerinden Chevrolet Cruze alacak müşterilere 2 bin 200 TL değerindeki “100’üncü Yıl Plus Paketi” hediye edilecek.

 

FORD

 

FORD’un Mayıs ayı kampanyası dahilinde 5 bin TL peşinat ödeyen herkes 60 aya kadar vade ile istediği model araca sahip olabiliyor. Ford, geleneksel ödeme paketlerinin tüm avantajlarını bir araya getiren Ford Options ile yeni C-MAX’e aylık 656 TL’den, Ford Mondeo’ya ise aylık 735 TL’den başlayan taksitlerle sahip olma olanağı sunuyor. Focus almak isteyenler ise 14 bin TL’lik krediden, 24 ay taksit ve 0 faiz oranıyla yararlanabilirken 4 bin 685 TL’ye varan indirimler, 32 bin 890 TL’den başlayan peşin fiyatlar veya Ford Options ile 526 TL’den başlayan taksit seçeneklerine de sahip oluyor.

 

Fiesta ise yüzde 8’e varan indirim avantajı ve 29 bin 105 TL’den başlayan peşin fiyatların yanı sıra Ford Options ile ayda 446 TL taksit avantajıyla kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Ford’un hafif ticari araç yelpazesinde yer alan Transit, Transit Connect ve Ranger ise 18 bin TL kredi, 18 ay taksitle ve sıfır faiz avantajlarına sahipken Ford’un Mayıs ayı kampanyasında 5 bin 355 TL’ye varan indirim ve aylık 475 TL taksit ile Transit Connect, 9 bin 815 TL’ye varan indirimler ve 675 TL taksit ile de Transit sahibi olma fırsatı sunuluyor.

VOLKSWAGEN

Binek Araç sunduğu ‘Hep Yeni’ paketiyle; Polo, Golf ve Tiguan kullanıcılarının araçlarının ilk günkü gibi kalmasına katkı sağlıyor. 4 yıl garanti (2+2 yıl full life), 1 yıllık kasko, 4 yıllık yol yardım hizmeti ve yüzde 0.79 faiz oranının bulunduğu ‘Hep Yeni’ paketi, vdf’nin çok özel kredi avantajlarıyla Polo için 358 TL, Golf için 468 TL, Tiguan için 792 TL’den başlayan taksitlerle sunuluyor. ‘Hep Yeni’ paketi ayrıca 60 ay vade ve yüzde 80’e varan kampanya kredisi imkanı sunuyor.

Volkswagen, dönemsel satış kampanyalarıyla da cazip indirimler sunmaya devam ediyor. Fiyatları Euro bazında açıklanan Golf R, Scirocco, CC ve Tiguan modellerinde de Euro/TL kurunu 2.17 TL’de sabit tutarak fiyat avantajı sağlıyor. Ayrıca Tiguan modelinde yüzde 3.5 oranında indirim imkanı sunuluyor. Volkswagen, ticari modelleri Transporter, Caravelle ve Crafter modellerinde ise 3 bin TL’ye varan indirim uyguluyor. Mayıs ayı süresince Transporter, Caravelle ve Crafter modellerinde indirim uygulayan Volkswagen Ticari Araç, tüm modelleri için VDF ile uygun kredi koşulları ve özel kasko ile garanti ve sigorta paketleri de sunuyor.

 

VOLVO

VOLVO’nun yeni T4 ve D3 motor seçeneklerine sahip S80 versiyonları nisan ayı fiyatlarını mayıs ayı boyunca korumaya devam ediyor. 1.6 benzinli 180 beygir S80, 81 bin 360 TL, 2 litre dizel 163 beygir S80 ise 103 bin 900 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarla satışa sunuluyor. Volvo OtoFinans, tüm Volvo modelleri için sağladığı 30 bin TL krediye uyguladığı 18 ay vade ve yüzde 0.74’e kadar inen faiz oranlarıyla dikkat çekerken bütün kredi kullandırımları için komisyon ve dosya masrafı almıyor.

 

Ayrıca bireysel müşterilerin gelirlerine uyumlu yüzde 5-10 arasında taksit tutarları artacak şekilde kredi ödeme tablosu sunan artan taksitli kampanya ve kredi kullanımından itibaren ilk dört ayı ödemesiz, diğer aylar için eşit ödemeli kredi alternatifi sunan ertelemeli kampanya ile Volvo müşterilerine geniş bir ödeme planı sunuyor. Volvo ayrıca 30 Haziran tarihine kadar 2009 model yılı ve öncesi tüm S40, V40, C30 ve V50 araçlara yönelik bir servis kampanyası ile DPF’li araçlardaki partikül filtresi ve dozaj katkısı dahil tüm filtreler, ön/arka fren diskleri ve balataları da kapsayan servis kampanyası dâhilinde belirtilen model yılı ve gövde tipine uyan araçlar için bu ürün gruplarında ve işçiliklerinde yüzde 40 indirim uyguluyor.

 

FIAT

TOFAŞ, çatısı altında yer alan Fiat Türkiye, mayıs ayı boyunca binek ve ticari araç modellerinde çok özel indirim olanakları ve kredi avantajlarının yer aldığı kampanyasını uygulamaya koydu. Fiat, Bravo modeli için Koç Fiat Kredi desteği ile Fiat Finans’tan kredi kullanacak olan müşterilerin dosya masrafı da karşılanıyor. Bravo mayıs ayı boyunca 33 bin 494 TL’den başlayan kampanyalı anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çekiyor. Fiat Doblo ve Fiat Fiorino modelleri için geçerli kampanya kapsamında ise Koç Fiat Kredi desteğiyle Fiat Finans’tan kredi kullanacak olan müşterilerin dosya masrafıları karşılanırken, 10 bin TL’ye kadar kredi kullanımlarında 10 aya kadar vadeyle yüzde 0 faiz imkanı da sunuluyor.

 

Fiat Türkiye’nin Mayıs ayındaki kampanya rüzgarı üniversite öğrencileri için sunulan özel satın alma fırsatlarıyla devam ediyor. Fiat Panda, Grande Punto, Punto Evo, Fiat 500 ve Fiat Bravo modellerinde geçerli olan dosya masrafsız, kolay ödenebilir, uzun vadeli kampanya ile üniversitede okurken otomobil sahibi olmak hayal olmaktan çıkıyor. Kampanya kapsamında üniversite öğrencileri hayallerindeki Fiat otomobillere “Üniversite Kredisi” ile ayda 373 TL’den başlayan fiyatlar ve 60 aya varan vadelerle sahip olabiliyor. Koç Fiat Kredi desteğiyle Fiat Finans’tan kredi kullanacak olan üniversitelilerden dosya masrafı da alınmıyor.

 

KIA

ÇELİK Motor’un bünyesindeki Kia, 15 Haziran tarihine kadar tüm Kia kullanıcılarını, Kia Yetkili Servisleri’ne davet ediyor. Kia’nın garantisi biten araç sahiplerine özel olarak yapılan kampanya süresince, işçilikte yüzde 30, orjinal yedek parçada yüzde 20, motor yağlarında ise yüzde 15 oranında indirimler sunuluyor. Kampanya kapsamında, servise gelen araçlar ücretsiz muayene, ön control ve check-up hizmetinden de yararlanabiliyorlar. 4 adet Cooper lastik Alana, 1 yıl yol yardımı ve lastik tamir kiti hediye olarak verildiği satış sonrası kampanyasında Kia sahiplerine ayrıca yıl sonuna kadar geçerli olan bakım ve onarım hediye kuponları da veriliyor.

 

LANCIA

TOFAŞ Tofaş’ın bünyesindeki yer Lancia Türkiye, Mayıs ayı boyunca devam edecek satış kampanyası çerçevesinde Lancia Delta modeli için Euro döviz kurunu 2.15 TL’ye sabitleyerek satın alma sürecinde müşterilere avantaj sağlıyor. Özellikle 1.6 litre silindir hacimli 120 beygirlik turbo dizel motor seçeneği ve bu motor versiyonunda isteğe bağlı sunulan otomatik şanzıman gibi kombinasyonlara sahip Lancia Delta model ailesi, zengin standart donanımı ve aristokrat tasamıyla da dikkatleri topluyor.

 

ALFA ROMEO

Tofaş çatısı altında yer Alfa Romeo Türkiye ise lüks küçük sınıfta yer alan MiTo model ailesi için Mayıs ayı boyunca sabit özel kur avantajı sunuyor. Kampanya kapsamında Alfa Romeo MiTo model ailesi için Euro döviz kuru Mayıs ayı boyunca bütün modellerde 2.15 TL’ye sabitlenerek satın alma sürecinde müşterilere avantaj sağlanıyor.

 

PEUGEOT

PEUGEOT fırsatları Mayıs ayında da devam ediyor. Peugeot sunduğu uygun fiyatların yanısıra tüm modellerinde 12 ay yüzde 0 faiz ve ilk dört ay ödemesiz kredi sağlıyor. Ayrıca Peugeot Finans’dan düşük taksitli ve balon ödemeli finansman seçenekleri bulunuyor. Bu kampanya ile tüm müşterilerine binek otomobilde 25 bin TL’ye, panel vanlarda ise KOBİ’lere özel 10 bin TL’ye varan tutarlarda, 12 ay yüzde 0 faizli ve ilk dört ay ödemesiz kredi olanağı sağlıyor. Peugeot ayrıca sıcakların başladığı bu günlerde üstsüz modelleri 207 CC’de 5 bin TL indirim, 308 CC’de ise 3 bin 500 TL’ye varan indirimlerle sunuluyor.

 

SEAT

SEAT Leon, kullanım maliyetlerindeki avantajların yanısıra, 38 bin 500 TL’den başlayan kampanyalı anahtar teslim fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Leon model ailesi, şimdi yeni motor seçenekleriyle daha da cazip hale geldi. Leon ailesinin 125 beygir güç üreten 1.4 litrelik yeni TSI motoru 100 kilometrede ortalama 6.2 litre yakıt tüketimi ve 148 g/km CO2 emisyonu değerlere sahip. Ailenin bir diğer 105 beygirlik 1.2 TSI motorlu üyesi ise önceki modele göre yakıt tüketimini yüzde 20 azaltıyor. 100 kilometrede ortalama 5.7 litre gibi bir değere ulaşılan 1.2 TSI, 38 bin 500 TL tavsiye edilen fiyatlarla satılıyor.

 

NISSAN

NISSAN, yoğun ilgi gören “Şehrin Anahtarı” kampanyasını mayıs ayında da devam ettiriyor. Yeni Micra modelini 15 bin TL için 15 ay boyunca yüzde 0 faiz olanağıyla tüketicilerle buluşturan Nissan, kampanya kapsamında ayrıca düz viteslerde bin 733 TL’ye varan takas desteği de sunuyor. Yeni Nissan Micra kampanya kapsamında 28 bin 708 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

 

HYUNDAI

Tüm modelleri için ‘5 Yıl Üçlü Bakım’ programını sunan Hyundai, şimdi de herkesin Hyundai avantajlarından daha kolay yararlanabilmesi için ‘Hyundai Finans’ hizmetini sunuyor. TEB Tüketici Finansman (TebCetelem) işbirlikteliği ile gerçekleştirilen hizmet, müşterilere en cazip finansman olanaklarını sunmakla birlikte satın alma sürecindeki operasyonel zorlukları da en aza indiriyor. Hyundai Finans’ın avantajları, Hyundai’nin ürün yelpazesindeki tüm modeller için geçerli olacak.

 

Yeni otomobiller için 3 ile 36 ay arasında yüzde 0.86 faiz oranıyla, 37 ile 48 ay arasında da yüzde 0.96 faiz oranıyla kredi kullanma imkanı sunan Hyundai Finans, ikinci el otomobiller için de ayda yüzde 0.99 oranlı kredi koşulu tanıyacak. Örneğin, Mayıs ayı boyunca i-Serisi modellerinde, 20 bin TL için 36 aylık vadede aylık 600 TL’lik geri ödemelerle kredi kullanılabilirken yeni Accent Blue ise Hyundai Finans ayrıcalığı ile 48 ayda 339 TL’den başlayan taksitlerle alıcılarını bekliyor.

 

SKODA

SKODA Roomster, Mayıs ayında 28 bin 370 TL’lik fiyatıyla dikkat çekiyor. Tasarım ve donanımıyla fark yaratan Skoda’lar için en uygun kredileri sunan VDF, Roomster için de avantajlar ile dolu bir kampanya sunuyor. Aileler için ideal bir araç olan Roomster’e sahip olmak için VDF kredisi kullananlar yüzde 0.82’den başlayan oranlar ile kampanyadan yararlanabiliyorlar. VDF’den 48 ay vade ile aylık 594 TL’den başlayan taksitlerle kampanyaya katılanlar Roomster’in teknolojisi ve kalitesiyle hemen tanışabiliyorlar.

 

TOYOTA

Müşterilerine en uygun koşulları sunarak herkesi Toyota sahibi yapmayı hedefleyen Toyota Finans, Mayıs ayında da yeni fırsatlar sunuyor. Toyota Finans, Mayıs ayı boyunca en uygun kredi faiz oranı ve 60 aya uzanan vade seçeneklerinin yanısıra 4 ay taksit erteleme olanağı ile fark yaratmaya devam ediyor. Toyota Finans ile bütün işlemler tek bir noktadan ve 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor ve ayrıca vadeli takas opsiyonu ile yeni bir Toyota almak isteyenlere de eski otomobillerini ellerinden çıkarmaları için 3 aylık ek süre tanınıyor. Toyota RAV4, 4 bin TL’ye varan indirimle 74 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılırken, Avensis ise 3 bin TL’ye varan indirim ile sunuluyor. Avensis’e 9 bin TL peşin 950 TL’den başlayan taksitlerle sahip olmak mümkün.

 

MERCEDES

MERCEDES, otomobilin icadının 125’nci yılını yeni C-Serisi’ne özel olarak hazırladığı avantajlı bir kampanya ile kutluyor. Yeni C Serisi’ne, 2011 yılı boyunca ayda sadece 125 TL ödeyerek sahip olunabiliyor. Yüzde 0.59 gibi avantajlı bir faiz oranıyla hazırlanan 36 aylık balon ödemeli kampanyada, 2012 yılı itibariyle aylık ödemeler 2 bin 125 TL olarak devam ediyor. 36’ncı ayda kurumsal müşteriler 27 bin 453 TL, kişisel müşteriler ise 29 bin 573 TL tutarında bir balon ödemeyle geri ödemelerini tamamen bitirmiş oluyorlar. Mercedes ayrıca yine C-Serisi’ne özel hazırladığı “Bugünün Hayalini Yarına Bırakma” kampanyasında ise, C-Serisi’ni 50 bin TL’sini 1 yıl sonra yüzde sıfır faizle ödeyerek veriyor.

 

SUBARU

LEGACY Sedan, Legacy SW ve yeni Forester modellerinde özel indirimler uygulayan Subaru, Mayıs ayında da cazip fırsatlar sunmaya devam ediyor. Mayıs ayında TEB Cetelem’in uygun faiz ve kredi olanakları ile tüketiciler, 5 bin TL’lik indirim oranıyla satışa sunulan Legacy’ye eski araçlarını verip 48 ay vade ile ayda sadece 777 TL’lik taksit imkanıyla sahip olabilecek. Legacy’nin SW (Station Wagon) versiyonu ve Yeni Forester benzinli modellerinde 3 bin 500 TL’ye varan indirimler yer alırken, yeni Forester’ın dizel modeli ise 6 bin 500 TL’lik cazip indirim oranıyla dikkat çekiyor.

 

RENAULT

RENAULT, Mayıs ayında müşterilerine, satın alacakları tüm binek modellerde ve Yeni Kangoo Multix modelinde çok cazip fırsatları birarada sunuyor. Mayıs ayında Renault müşterileri “Şimdi Al, Eylül’de Öde”, “Dosya Masrafı Yok” ve “düşük faiz oranı” avantajlarından tek bir kampanyada faydalanıyorlar. Bu kampanya dahilinde kredi kullanan müşteriler, Mayıs ayında satın alacakları tüm binek modeller ve Yeni Kangoo Multix modeli için ilk taksit ödemelerini Eylül 2011’de ödemeye başlama fırsatına sahip oluyorlar. Dosya masrafı olmayan, 3 ay taksit ertelemeli ve 12 ay vadeli 20 bin TL krediye yüzde 0.66 faiz oranlı bu kampanya dahilinde tüketici, yepyeni bir Renault sahibi olma şansına sahip oluyor.

 

Kaynak: haber 7

Kategoriler
ARABA GÜNCEL

2010 Yılı Araç, Araba, Otomobil Kasko Değeri, Ücreti Ne Kadar Hesaplama, Sorgulama, Öğrenme

Aracınızın 2010 kasko değerlerinizi öğrenmek için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nin sitesine giriyoruz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.Siteye girince şu ekranla karşılaşıyoruz. 

 

  

Siteye girdikten sonra karşınıza gelen ekranda Kasko Değerleri seçeneğine basıyoruz.    Buradan ayrıca şu işlemleri yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Kasko Değerleri

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Borç Ödeme

MTV Ödeme Noktası Bankalar

 Kasko sorgulama ekranından kasko yılını ve aracınızın markasını seçiyorsunuz.Sonra Sonuçlar düğmesine basarak sonucu öğrenebilirsiniz. 

 

  

  

  

  

  

  

  

Dikkat: Gelen sonuç ekranında arabanızın modelini daha dolay bulmak için CTRL+F (Ctrl tuşuna basılı tutup F’ye basıp)  tuşlarına basarak ya da Düzen menüsünden Bul komutunu vererek arabanızın modelini daha kolay bulabilirsiniz. 

 NOT :  Sitede henüz 2009 bilgileri bulunmaktadır.Yakın zamanda 2010 kasko değerleri burada bulabilirsiniz.

Kategoriler
ARABA

Mercedes SCL600 Gözlerinize İnanamayacaksınız

scl600 Mercedes Benz CLS600 modeliyle alışılmış otomobil anlayışını değiştiriyor. Gerçekten çok farklı bir otomobil. Ne dersiniz belkide yakın gelecekte otomobillerin tümü bu görünüşte olacak. Bakalım böyle bir araba ne zaman alıcaz 🙂