Kategoriler
SAGLIK

Mide Bulantısının Nedenleri, Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Mide Bulantısı Nasıl Meydana Geliyor?

Bulantı ile istifra sadece sindirim sisteminin rahatsızlıklarını alakadar eden bir belirti olmamaktadır. Vücudumuzda gelişen farklı rahatsızlıklar ile bozukluklar bu belirtilere sebep olabilirler. Midenin bulanması, karşı koyamadığımız bir istifra hissidir.

 

İstifra, midenin içerisinde bulunan maddelerin karın kaslarındaki kasılma ile zor bir şekilde özofagus yolu ile ağza ve ya ağzın dışına atılmasıdır.

 

Bulantılara genellikle istifra ya öncüdür ve ya onla beraber gelişirler. Bulantıyla beraber terleme, solgunluk, fazlaca tükürük salgıları, kalp atışlarının yavaşlaması, tansiyonda düşüş ve de iştah azalması şeklindeki bozulmalar da eklenebilmektedir.

 

İstifra beynin “medulla oblongata” kısmında var olan “kusma merkezi” ile “kemore- septör inceleme alanı” ile düzenlenir.

 

Kusma merkezi, sindirim sistemi, vücuttaki öbür organlar, beyin korteksi, denge organı ile “kemoreseptor inceleme alanından sinirsel uyarı almaktadır. Bunu değerlendirip istifra olayının başlaması için karın kasına, diyaframa kasılma, mideye ve de özofagus kasına sinirsel uyarı yollamaktadır.

 

Kemoreseptör inceleme alanıysa vücutta içte değişen kimyasal özelliklere duyarlı haldedir. Bu değişimler bu alanı uyararak istifra ya sebep olabilirler, mesela morfin, kalp glikozidler ile öbür kimi ilaçlarla, zehirlenme, kemoreseptör inceleme alanının uyarılmasını sağlayıp istifra ya sebep olabilir. İstifra süresi uzun olursa, dışa atılan midenin salgıları sebebiyle vücut çok fazla suyu asidi ve de potasyumu kaybeder.

 

Uzmanlar, mide bulantısının genellikle kusmadan önce çok rahatsız edici bir duygu olduğunu ve bazı hastalıkların belirtisi veya başlangıcı olabileceğini belirtiyor. Peki, mide bulantısı neden olur ve mide bulantısına karşı alınabilecek önlemler neler? İşte bu soruların cevapları…

 

Mide bulantısının nedenleri

Mide bulantısı, mide bozukluğu, yüksek ateş, serebral bir olayın başlangıcı veya belirtisi olabilir. Hastalık ya da tahriş edici maddenin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan mide bulantısının belirtilerinden biri de kusmadır. Bulantının bir hasta­lığa dayanmayıp da en sık görülen nedeni ise, taşıt tutmasıdır. Menenjit, gibi beyin hastalıkları da bulantıya neden olabilir. Mide bulantısını, hamilelik bulantılarıyla karıştırmamak gerekir.

 

Mide bulantısına karşı birkaç öneri;

 

 • – Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve bir küçük parça kabuğuyla birlikte limon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, gün­de iki kez, sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fin­canı ılık su içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklen­dikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir dilim ekmek kızartıldıktan sonra sirkeye batınlıp üze­rine nane ekilerek yenir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kılıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre bek­lendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı katırkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bek­lendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon ve sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • – Bir su bardağı kaynar suyun içine, birer çay kaşığı nane. anason ve raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklen­dikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
Kategoriler
GÜNCEL

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kış  ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması için uygun bir dönemdir. Eski­den salgınlar halinde görülen bulaşıcı hastalıklar, binlerce çocuğun ölümüne neden olurdu. Günümüzde artık bulaşıcı hastalıkların birçoğuna karşı geliştirilmiş aşılar var.