Kategoriler
EKONOMİ Genel Kültür GÜNCEL

Mobilya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Mobilya Satın Alma Rehberi

Evlerimizin vazgeçilmezi, evimizi gösteren en önemli şey tabiki mobilyalarımız. Peki mobilya satın alırken  nelere dikkat ediyorsunuz? Sadece marka ve modeline göre mi mobilya satın alıyorsunuz yoksa sadece renk ve desenine göre mi yoksa reklamlar mı sadece etkili oluyor mobilya seçiminizde?

İşte mobilya alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılar. www.Uzmanportal.com sizler için hazırladı.

 

Mobilya Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

1.Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahat ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilya ile elde edilebilir. Kötü bir mobilya sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararların yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Ayrıca vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu nedenle mobilya seçiminin iyi yapılması gerekir.

2.Mobilya seçiminde mobilyaların kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacakları değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir.

3.Mobilya seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca rahatlık, kullanışlılık ve sağlamlık gibi hususlarda göz önünde tutulmalıdır. Mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı ve uzun ömürlü olmalıdır.

4.Alacağınız mobilyanın kullanmayı düşündüğünüz yerdeki diğer eşyalarla uyumlu olup olmayacağına dikkat ediniz.

5.Mobilyanın kullanılacağı odaya uygun büyüklükte olup olmadığını kontrol ediniz.

6.Sipariş ederek yaptırdığınız mobilyalar için önceden mutlaka sözleşme yapınız.

7.Mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi kontrol edilmelidir. Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi ve bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır.

8.Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi ve diğer malzemelerin özellikleri, birleştirme yerlerinin sağlam olması, boya ve cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdir.

9.Mobilyadaki döşemelik malzemenin uzun süre dayanan, kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenebilen özellikte olması da tercih sebebidir.

10.Alınan mobilyanın nakliye, kurulum ve montaj masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir.

11.Satın alınan mobilyada garanti belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu ve satış sonrası hizmet verecek servis istasyonlarının listesini isteyiniz.

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kalitesiz bir mobilya, sırt, adale, bel ve ayak ağrılarına yol açar! İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı.

 

Ahşap mobilyalarınızı satın alırken aşağıdaki açıklamaları dikkate alın

· Dolap kapakları iyi kapanmalı

· Çekmeceler kolay sürülebilmeli

· Çekmece içleri temiz olmalı

· Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı.

· Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli

· Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli

· Mobilya konstrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı

· İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı

· İç aydınlatma kolayca yapılabilmeli

· Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı

 

Kumaş Kaplı Mobilyalarda

· Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı

· İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı.

· İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı

· Dikişler ve biyeler düzgün olmalı

· Desenler zarif olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı.

· Minderler esnek olmalı, koltukla tam uyumlu olmalı.

· Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı.

· Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı.

· Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı.

· Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı.

 

Mobilyaların alınması ve seçilmesi

Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve vücut olarak dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve kaliteli mobilya ile elde edilebilir. Kalitesiz bir mobilya, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir.

Mobilyaları Satın Almadan Önce Dikkat Edilecek Hususlar;

Aile bütçesi ön planda tutularak mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilya seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da büyük bir önemle göz önünde tutulmalıdır.

Mobilyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

İhtiyacımız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu sebeplerden dolayı satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezilerek elde edilebilir. Görünüşü oldukça güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir veya fiyatı uygun olmayabilir.

Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi kontrol edilmelidir.

Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini de içeren kullanma kılavuzları çoğu zaman tüketiciye verilmemektedir. Bu durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler toplanmalıdır.

Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan,terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir. Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilya seçerken tüm bu özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz.

(yapirehberi.net)