Kategoriler
SAGLIK

Melisa Çayı Nedir? Sakinleştirici Bitki Çayları

Melisa (Melissa officinalis) hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun verdiği bilgileri sizinle paylaşmak istedik.Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu rahatlamak ve gerginlikten kurtulmak için melisa çayı tavsiye ediyor. Ayrıca göz tansiyonu için domates kürüne ek olarak melisa kürü öneriyor. Melisa Çayının kalp spazmına karşı önleyici, östrojen hormonu yükseltici, idrar yolları enfeksiyonu şikayeti olanlar için önleyici, yaraların hızlı kapanmasını sağlayıcı özelliklerinden bahsediyor.

Melisa Çayı Rahatlatıcı, Gevşetici ve Dinlendiricidir

Rahatlatıcı bitki çayı arayanlar, Melisa çayınıda bulunan pek çok rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler olduğunu bilmelidirler. Yudum yudum melisa çayı içtiğinizde, içtiğiniz an rahatlamaya başlarsınız. Melisa çayını içtikten beş-on dakika sonra gerginliğiniz uçup gidecektir.

Melisa Çayı İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Önleyicidir

Kronik idrar yolları enfeksiyonu sorunu olanlar için İbrahim Saraçoğlu melisa çayının mükemmel bir önleyici olduğunu söylüyor.

Melisa Çayı Kalp Spazmına Karşı Faydalıdır

Ağnızınızdan çoğunlukla “kalbim sıkışıyor” ya da “sol yanımda tam kalbimin olduğu yerde ve dışa doğru adeta kasılma veya gerilme hissediyorum” diye kendisin ifade edenlere, İbrahim Saraçoğlu melissa çayı içmelerini tavsiye ediyor. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için hekime gitmenizi tavsiye ediyor. Ciddi şikayetiniz yok ise hazırlayacağınız bir melisa çayı kalp üzerindeki gerilmiş kasları kısa sürede gevşetecektir.

Kalp spazmı geçirme riskiniz varsa, İbrahim Saraçoğlu bir ay boyunca günde iki kez melissa çayı içmelerini tavsiye ediyor.

Melisa Çayı Yaraların Kapanmasından Faydalıdır

Yaraların hızlı bir şekilde kapanması için melisa çayının ciddi bir faydası vardır.

Melisa Çayı Göz Tansiyonu İçin Faydalıdır

İbraihm saraçoğlu 35 yaşın altındakilere, göz tansiyonu şikayeti için sadece melisa kürü tavsiye ediyor. Yoksa domates kürüyle beraber kullanmanızda fayda vardır.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir? Melisa Kürü Nasıl Hazırlanır?

Şimdi size melisa kürünün iki farklı yapılışını anlatacağız. İkisinde de melisa çayı aynı şekilde hazırlanmakta, ama günlük içilme sayıları değişmektedir. Melisa çayı, kaynayan bir bardak klorsuz suyun içine bir tatlı kaşığı kadar atılır. 5 dakika, kısık ateşte, ağzı kapalı olarak kaynatılır. 5 dakika tamamlanınca ocaktan indirilir. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilık olarak içilir.

İbrahim Saraçoğlu Göz Tansiyonu İçin Melisa Kürü

Yaklaşık 150 mililitre (bir su bardağı) klorsuz su kaynatılır. Kaynadıktan sonra, suyun içine bir tatlı kaşığı melissa -oğul otu- (yaklaşık üç-dört gram) ilave edilir. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 5 dakika bitince ocaktan indirilir ve 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıması beklenir ve ılıkken yavaşça yudum yudum içilir.

Melisa kürü bir ay boyunca günde iki kez yapılır. Öğleden önce aç karına ve öğleden sonra aç karına içilir. Melisa çayı, her kullanımdan önce taze olarak hazırlanmalıdır. Otuzbeş yaş ve üstündekiler için akşam yemekğinden yaklaşık en erken bir saat sonra, domates suyu kürü ( bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu) de içilmelidir. Ağır vakalarda ise melisa çayı bir ay boyunca günde üç kere içilebilir. Şikâyetlerinizin durumuna göre, kürü tekrar edilebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Husus: Makula dejenerasyonu şikâyeti olanlar için melisa çayı gerekli değildir. Sadece taze sıkılmış domates suyu kürü yeterlidir.

İbrahim Saraçoğlu Östrojen hormonu yükseltici kür, İbrahim Saraçoğlu idrar yollan enfeksiyonunu önleyici kür

Yaklaşık 150 mililitre (bir su bardağı) klorsuz su kaynatılır. Kaynadıktan sonra, suyun içine bir tatlı kaşığı melissa -oğul otu- (yaklaşık üç-dört gram) ilave edilir. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 5 dakika bitince ocaktan indirilir ve 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıması beklenir ve ılıkken yavaşça yudum yudum içilir.

Melisa kürü bir ay boyunca günde üç defa uygulanır. Her defasında melisa çayı taze olarak hazırlanır. Öğleden önce aç karnına, öğleden sonra aç karnına ve akşam yatmadan önce melisa çayı içilir. Bir aylık kür bittikten sonra günde iki defa olmak üzere bir ay daha melisa kürüne devam edilir. Bu kür onbeş günlük aralar verilerek tekrarlananbilir.

Kategoriler
SAGLIK

Kendini Mutlu Etme Yöntemleri

Mutlu olmaya toplumsal olarak ihtiyacımız olan şu günlerde, hiç olmazsa ken kendimizi mutlu etmeye çalışalım.İşte bu bağlamda uzmanlardan tavsiyeler:

Özellikle stresli anlarda kendi kendimizi ‘avutmanın’ yolları var. Böyle zamanlar için hazırladığım liste size yardımcı olacaktır

Danışan: Geçen haftalarda, ‘erkekleri mutlu etmenin yolları’ ve ‘kadınları mutlu etmenin yolları’nı konuşmuştuk. İkisi de benim için çok faydalı oldu. “Kadınlar oksitosin hormonu ürettiklerinde kendilerini daha gevşemiş, rahat ve mutlu hisseder, stresle daha kolay başedebilir” demiştiniz. Bunu sık sık eşime hatırlatıyorum. Hatta yanımda olduğu zamanlar, açık açık benimle ilgilenmesini istiyorum, gerçekten iyi geliyor. Ama aklıma bir şey takıldı. Eşim son zamanlarda iş seyahatine çok çıkıyor, burada olduğunda da iş yemekleri falan derken birbirimizi çok fazla göremiyoruz. O olmadığı zamanlar daha depresif olduğumu hissettim. Böyle zamanlarda kendimi iyi hissetmek için neler yapmalıyım?

Dr. Başak: Sizin gibi eşi sürekli seyahat eden veya çok çalışan birçok kişi var. Bazılarının hayatında kimse yok. Bu durumda kendimizi iyi hissetmek için yapabileceğimiz birçok aktivite var. Her şeyden önce, sosyal ilişkileri sağlam tutmak gerekir. Geçen hafta da anlattığım gibi sosyal desteği güçlü olan, ailesiyle iyi ilişkiler sürdüren kadınların oksitosin seviyesi daha yüksek olur.

Danışan: Bunu söylediğinizden beri arkadaşlarımla daha çok beraber olmaya çalışıyorum. Başka ne yapabilirim?

Dr. Başak: Size yeni bir liste vereceğim: ‘Kendi kendine mutlu olmanın yolları’ adlı bir liste. Bu listeye istediğiniz maddeleri ekleyebilirsiniz. Önemli olan, kendinize iyi bakmak, ödüllendirmek, rahatlatmak ve insanlarla iletişimde kalmak. Listenizdeki maddelerden her gün sadece 1-2’sini yaptığınızda, kendinize güveniniz artacaktır. Ayrıca mutsuzluk, karamsarlık, çaresizlik gibi olumsuz duygulardan da arınmış olacaksınız.

1. Sıcak bir duş alın.
2. Masaj yaptırın.
3. Kendinize çiçek alın.
4. Bir arkadaşınızla öğlen yemeği yiyin.
5. Müzik dinleyin.
6. Güneşin batışını seyredin.
7. Sinemaya gidin.
8. Kendinize mum ışığında bir akşam yemeği hazırlayın.
9. Arkadaşlarınızla beraber yemek pişirin.
10. Ormanda veya deniz kenarında yürüyüş yapın.
11. Bazı geceler yatağa çok erken gidin.
12. Şarkı söyleyin.
13. Kuaföre gidin.
14. Akrabalarınızı ziyaret edin.
15. Hayvanlarla oynayın.
16. Dans edin.
17. Bahçenize, balkonunuza çiçek ekin.
18. Evde yemek pişiremeyecek durumda olan (hasta, yaşlı) biri için yemek yapıp götürün.
19. Pazara gidin.
20. Kitap okuyun.
21. İşten bir gün izin alıp kendinizi şımartın.
22. Başka şehirde yaşayan yakınlarınızı ziyaret edin.
23. Hobi edinin.
24. Bazı günler gönüllü çalışın.
25. Kitapçıda zaman geçirin.
26. Piknik yapın.
27. Konsere, tiyatroya veya operaya gidin.
28. Konuşacak kimse bulamazsanız terapiye gidin.
29. Yeni bir spor öğrenin veya zevk aldığınız bir sporu yapmaya başlayın.
30. Bir yardım kuruluşuna katılın.
31. Resim sergisi gezin.
32. Fotograflarınızı organize edin.
33. Erken kalkıp güneşin doğuşunu seyredin.
34. Saunaya gidin.
35. Yatakta kahvaltı yapın.
36. Kendinize yeni bir şey alın.

Dr. Başak: Bu listeyi istediğiniz gibi uzatabilir veya bunu kullanabilirsiniz. Her gün görebileceğiniz bir yere asmanızı tavsiye ederim. Çünkü buradan çıktıktan sonra hemen ikinci gün listeyi ihmal etmeye başlayabilirsiniz. Ama inanın her gün sadece 1-2’sini yapmak için gayret gösterirseniz, stresinizin azaldığını hissedeceksiniz.

Danışan: Bazen günler, haftalar geçiyor birini bile yapmıyorum.

Dr. Başak: Birçok kişi, özellikle büyük şehir stresi altında yaşayanlar, kendi için bir şeyler yapmayı sürekli ihmal ediyor, dolayısıyla kendini ihmal ediyor.
Şimdi kendinize söz verin: “Her gün en az birini seçip yapacağım” diye. İşin sırrı, listeyi canlı tutmak, kararlı davranmak ve kendimizden vazgeçmemek! Herkes bir tarafa, size sizden daha iyi bakacak biri daha olamaz.

Milliyet-Cadde-Başak Demiriz