Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

En İyi Pirzola Nasıl Pişirilir? Mangal Tadında Pirzola

Yaz aylarında mangal yapmak kadar zevkli bir aktivite var mıdır bilinmez. Ailenizle birlikte uygun bir yerde kömür ateşinde pişirilen etlerin tadına hiç doymayacaksınız gibi gelir. Ancak mangal bazen işkenceye dönüşebilir.

Uygun rüzgar olmadığında, aniden yağmur bastırdığında ya da saatlerce uğraşsanız da ateşi istediğiniz kıvama getiremediğinizde keyfiniz kaçabilir.

Dahası pişirme yöntemine bağlı olarak sık tüketildiğinde damar sertliği ve kolesterol gibi sorunlar da baş gösterebilir. Bu nedenle etin hem seçimine hem de pişirilmesine büyük önem vermek gerekir.

Et seçerken ne amaçla kullanacağınız çok önemlidir. Tavada pişirecekseniz etin hafif yağlı olmasında fayda vardır. Mangalda pişireceğiniz etlerin taze olması da çok önemlidir. Et seçerken diğer önemli bir faktör de etin dinlenmiş olmasına gösterilen özendir. Kesim işlemi sırasında gerilen et dinlendirilmediği takdirde kolay işlenemez.

Pirzola yaparken püf noktaları!

Kuzu pirzola herkesin bayılarak yediği bir et çeşididir. Kuzunun kaburgaları ve etrafındaki etlerin düzenli bir biçimde çıkarılıp birbirinden ayrılmasıyla elde dilir. Dövülen pirzolaları pişirirken en önemli adım çeşnidir. Pişirmeden önce pirzolaların karabiber ve tuzla ovulması gereklidir. Pişirirken üzerine kekik atmak ise önerilmez. Kekik gibi otlar et piştikten sonra eklenmelidir. Aksi takdirde ateşin etkisiyle yanarak kötü bir tat ve kokuya sebep olur.

Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Levrek Nasıl Pişirilir? Levrek Tarifi

Soğuk su balığı olan levrek özellikle omega–3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağ asitlerin kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu korur ve kolesterolü düşürür. Deniz levreği A ve D vitamini açısından da zengindir. Balığın özellikle gözlere ve bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinen yaygın bir gerçektir.

Deniz levreğini çeşitli baharatlarla ile buharda, fırında ya da ızgarada pişirebilirsiniz. Örneğin defne yaprağı fırında pişireceğiniz levreğin yanına konduğunda hoş bir koku bırakmaktadır. Denizde yetiştiği için levreği pişirirken fazla tuz atmanıza da gerek yoktur. Ancak kullanacaksanız pişirme aşamasında deniz tuzu tercih etmenizi öneririz.

Levreği satın alırken işiniz çok da zor değildir. Taze deniz levreği asla kötü kokmaz ve taze bir görünüme sahiptir. Balığın gözleri parlak ve temizdir. Derisi nemli ve parlak pulları olmalıdır. Taze deniz levreğine parmağınızda dokunduğunuzda yine eski halini alacaktır. Dondurulmuş da alsanız levreğin nemli ve kurumamış olmasına özen gösterin.

Kategoriler
Genel Kültür

Mevsim Sebzelerini Pişirme Teknikleri? Sebzeler Nasıl Pişirilmeli, Brokoli, Havuç ve Dahası

Mevsim sebzelerininin bütün yararlarından faydalanmak için uygun şekilde pişirmek elbette önemlidir işte size brokoli ve havucun nasıl pişirilmesi gerektiği hakkında öneriler.

Brokoli

Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. Bol miktarda beta karoten içeren brokoli bu yönüyle kanserle savaşan besin maddelerinden sayılıyor.

Bu faydalarının yanı sıra brokoli bebeğiniz için de oldukça yararlıdır. Püre ya da çorba şeklinde yiyebileceği gibi suyunu sıkarak mamasına da karıştırabilirsiniz. Ancak elbet diğer besinlerde olduğu gibi brokolinin de ayarını kaçırmamak gereklidir. Yeterli miktarı mide ve bağırsaklarını düzenlerken, fazlası ishale ve başka sorunlara neden olabilir.

Nasıl pişirilir?

Brokolinin hangi yemeğini yaparsanız yapın fazla pişirmemeye dikkat edin. Çünkü fazla pişmiş brokolide hiçbir besin maddesi ve vitamin kalmayacaktır. Bu nedenle brokoliyi buharda pişirmek daha uygun olacaktır.

Marketten brokoli alırken dikkat etmeniz gereken ise tepesi mor olanları seçmektir. Bu mor kısımlar, kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için yararlı olan katorenoitleri içerdiğinin göstergesidir.

Havuç

Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. “Rod” ve “kon” ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmez ve gece körlüğü oluşur.

Havuç saç ve tırnakların uzamasına, cildin kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur. Bol A vitamini içeren havuç yemek, salatalarda kullanmak veya suyunu içmek vücudunuzun pek çok kısmında mucizeler yaratacaktır.

Bebeğinizin gelişimi göz önüne alındığında ilk aylarında ve devamında gözleri başta olmak üzere vücudunun her kısmı hızlı bir gelişim sürecine girer.

A vitamini bebeğinizin gelişimi için çok büyük önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki, çocukken aldığı vitaminler o yönde gelişmesini sağlayacak ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bu nedenle bebeğinize havuç suyunu makul miktarlarda içirebilir veya püre yaparak yedirebilirsiniz.

Alırken nelere dikkat edilmelidir?

Havuç alırken baştan sona kadar tek renk olmasına ve çatlakları bulunmamasına dikkat edilmelidir. Havuçların dipleri hafif yeşil olabilir. Ancak fazla yeşil olanlar havucun eskidiği ve bayatladığı anlamına gelmektedir. Sapları koparılmamış havuçları tercih ediyorsanız yeşil kısımlarının taze olmasına da özen gösterin.

Nasıl pişirilir?

Havuçları kullanacağınız ana kadar yıkamadan saklayın. Ancak hazırlamadan önce güzelce ovarak bol su ile temizleyin.

Havuçları buharda, fırında, suda ya da püre haline getirerek pişirebilirsiniz. Havucu ne kadar pişirirseniz o kadar tatlı bir hale gelecektir.

Havuçları haşlarken içerisindeki vitaminler ve mineraller suya geçecektir. Bu nedenle o suyu kullanabilir ya da çok az su ile haşlayabilirsiniz.

Buharda pişirilen havuçlar ise vitamin ve besin maddesi yönünden daha zengin olacağı için bebeğinize hazırlarken önce buharda pişirip sonra püre haline getirebilirsiniz.

Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır, Nasıl Pişirilir?

İnsan bünyesine en yararlı gıdalardan birisi yumurtadır. Yumurta karaciğere, beyne, neredeyse ger organımıza yararı olan, mutlaka tüketmemiz gereken besinlerin başında gelmektedir. Yalnız yumurta tüketmenin birçok çeşidi ve şekli vardır. Bazıları omleti severken, bazıları katı yumurtayı sever. Bazıları ise rafadan yemeyi sever yumurtayı. Peki ama yumurtayı rafadan nasıl yapacağız? İşte size bu sorunun cevabı;

Rafadan yumurta yapmak istiyorsanız ilk olarak yumurtaları bir suyun içerisine ekleyin ve 3 dakika boyunca kaynatın. Süreyi tutturamıyorsanız bir türlü, yumurtayı suya koyduktan itibaren 100 e kadar sayın. Bu durumda yumurta tam istediğimiz kıvama gelmiş olur. Diğer bir yöntem ise su kaynamaya başlarken suyu alıp yumurtaları o suyun içerisinde bir süre bekletmek doğru olur.

Yumurtaların çatlamamasını istiyorsanız yumurtların içerisine fincan tabakları koyarsanız çatlamayacağını görürsünüz. Bunun yanında iki üç tane kibrit çöpü atarsanız yine yumurtalar çatlamaz.

Yumurtaları soymakta güçlük çekmemek istiyorsanız bir yöntem söyleyeceğim. Yumurtaları suyun içerisine bıraktığımız zaman içerisine bir miktar tuz atarsanız yumurtaları soymakta hiç zorlanmayacaksınız.

Yumurtaları rafadan yaparken pişirme ayarını tam yapmanız gerekiyor; çünkü sağlıklı bir şekilde pişmeyen yumurtalar insanlar açısından çok zararlıdır. Mide rahatsızlığı çekebilirsiniz. Yumurtaları pişirirken yumurtaların başında durmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Bununla birlikte yumurtaları rahat soymak için suyun içine attığınız tuzun fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Rafadan yumurta : 4 dakika

Hafif yumuşak : 7-8 dakika

Tam katı : 11-12 dakika