Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Patatesin Sağlıklı Pişilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Çorbalar, yemekler ve salatalarda pek çok farklı şekilde kullanılabilen patates, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Patates tüm dünyada en çok yetiştirilen sebze olarak da ün yapmıştır.

Patates de pişirilmesine bağlı olarak besin değeri kaybına uğrayabilir. En değerli kısmı kabuğunun altında bulunduğu için dikkatli olmak gereklidir.

Patates pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

• Pişirmeden önce kabuklarını soymayın. Dış kabuk pişirme süresince karşılaşılacak vitamin kaybını en aza indirecektir. Protein ve mineraller bu kabuğun hemen altında bulunduğundan pişirdikten sonra soymak daha doğru olacaktır.

• Patatesleri haşlamak istiyorsanız önce suyu iyice kaynatın. Ardından patatesleri ekleyin. Bu sayede suda çözünen bir vitamin olan C vitamininin miktarında fazla kayıp yaşanmayacaktır.

• Fazla yağ içerisinde kızartıldığında patateste bulunan C vitamini %75 oranında kaybolmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar buharda ve fırında pişirme yöntemlerini deneyin. Ya da çok daha az miktar yağ ile kızartma yapabileceğiniz mutfak malzemelerinden yararlanın.

milliyet

Kategoriler
GÜNCEL SAGLIK

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli? Kurban Eti Nasıl Saklanmalı? Et Saklamada Dikkat Edilecek Hususlar

Yaklaşan kurban bayramıyla birçoğumuzun evine toplu olarak et girecek. Bu durum akıllara etlerin nasıl saklanması gerektiği sorusunu da beraberinde getiriyor. Sağlığınız için etleri nasıl saklamalısını? Nasıl pişirmelisiniz?  Ne zaman, ne kadar aralıklarla ve ne miktarda yemeliyiz? İşte bu sorunların cevaplarını bulmaya çalışacağız bu yazımızda.

Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık işte uzmanların sizlere sunduğu tavsiyeler:

Kurban Bayramı nedeniyle et tüketimi artıyor. Uzmanlar, sağlık için etin sebze yemekleri ile ya da haşlanarak tüketilmesini öneriyor…

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Köksal, Kurban Bayramı nedeniyle et tüketiminin attığını belirtirken, sağlık için etin sebze yemekleri ile ya da haşlanarak tüketilmesini önerdi. Gülden Köksal, yağlı etin şişmanlık ve kalp damar hastalığı riskini artırdığını belirterek, et tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini kaydetti. Etin sebzelerle haşlanarak tüketilmesini, düşük ısıda pişirilerek tüketilmesini öneren Köksal, doğrudan yüksek ateşte pişirilen etin kanser riski taşıdığına dikkat çekti. Köksal,

“Etin doğrudan ateşte pişirilmesi kanserojen maddelerin çoğalması, et dokusunun bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle sebzelerle, haşlama usulü tüketilmesini öneriyoruz” diye konuştu. Köksal, yağlı etin kolon ve mide kanserine neden olduğunu belirtti. Orta yaş üstündekilerin eti az miktarda, yağsız tüketmesi gerektiğini belirten Köksal, et konan sebze yemeklerine yağ atılmamasını, kavrulmamasını, az tuzlu tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Et yerine kas yememek için, eti dinlendirin

Kurban etini hemen buzdolabına atarsanız lastik gibi sert olur. Kas yerine et yemek istemiyorsak kurban etleri parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde (14 santigrat derecenin altında) hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli. Bu süre 5-6 saati geçmemeli. Daha sonra et buzdolabına kaldırılmalı.

Büyük parçalar bozulmaya sebep olur

Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (ikinci günde) bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür.

Yeşillenmiş et yenilmemeli

Yeşillenme görülen kısımlar kesinlikle tüketilmeyip atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı şartlarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür.

Et nasıl saklanır ?

Kurban Bayramı’ nda kesilecek hayvanın etinin birer yemeklik şeklinde poşetlere konarak buzdolabında saklanması gerekir. Etin bütünü ile buzdolabından çıkarılması dokusunun bozulmasına neden olur. Et bir defa çözülünce hemen pişirilmeli, çözülen et tekrar dondurulmaz. Bu sağlığa zararlıdır, ayrıca etin protein yapısının bozulmasına da neden olur.
Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı, güneş görmeyen serin bir yerde 14-16 derece sıcaklığa sahip bir ortamda hava alması sağlanmalı. Etler oda sıcaklığına ulaşana kadar 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilmeli ve daha sonra buzdolabına kaldırılmalı.

Etlerin kesim sonrasında hemen kapalı ortamlara alınarak soğutulması ve parçalama işlemini takiben en fazla 4 ile 5 derece arasında bekletilmesi gerekir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında en fazla 3-4 gündür. Kıymada ise bu süre bir iki gündür. Uzun süreli muhafazalarda ise etler buzlukta (dondurucuda) -18 derecede muhafaza edilmelidir. Dondurulmuş etlerin saklama süresi ise 4-6 aydan fazla olmamalı.

Buzlukta saklanan etlerin çözdürüldükten sonra hemen tüketilmesi ve yeniden dondurulmaması uyarısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı sıcaklığı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2.gün) bozulma ve kokuşma, hatta yeşillenme görülür. Bu durum sağlık açısından risk oluşturacaktır. Bu durumdaki etler kesinlikle tüketilmemeli, atılmalı.