Kategoriler
EĞİTİM

MEB Uzaktan Eğitim Portalına Nasıl Girilir? Resimli Anlatım

Eba uzaktan eğitim portalına giriş yapmak için EBA şifrenizin olması zorunludur. Eba şifreniz yoksa ve nasıl alınacağını bilmiyorsanız burayı tıklayarak EBA şifrenizi nasıl alacağınızı da öğrenebilirsiniz.

EBA şifrenizi biliyorsanız uzaktan eğitime aşağıdaki resimli anlatımla giriş yapabilirsiniz:

Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

EBA Şifresi Nasıl Alınır? Öğretmenler için Resimli Anlatım

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Portalı EBA ya giriş yapabilmek için şifrenizin olması şart. EBA şifrenizi nasıl alacaksınız? Resimli anlatımı aşağıdadır:

Kategoriler
GÜNCEL

Horasan Neresi? Horasan Nerede?

Farsça bir kelime olan Horasan “Güneşin Yükseldiği Yer” manasına gelmektedir. Asırlarca Türklerin yoğun yaşadığı bir bölge olmuştur. Şu anda haritadan da görebileceğiniz gibi İran, Afganistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan dolaylarındaki bölgeyi temsil eder. Son zamanlarda Hadisi Şerifte adı geçen ve siyah bayraklılar olarak adlandırılanların çıkacağı yer olarak yine alimler Horasanı işaret etmektedirler.

Kategoriler
EĞİTİM

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

TEOG sınavı sıralamasına göre yerleştirmeleri yapılan okullarda nakil işlemleri başladı. Öğrencinizin okulunu değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlemler çok basit. Öncelikle öğrencinizin kaydının yapıldığı okula giderek
dilekçe vermeniz yeterli. Dilekçede öğrencinizin gitmesini istediğiniz okulları belirtmeniz gerekli.

Kategoriler
EĞLENCE

Kanal D Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Kanal D Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu, Nasıl Başvurulur? Ekranların belki de en çok bilinen yarışması Çarkıfelek Kanal D ekranlarına geliyor. Yıllarca Mehmet Ali Erbil’in sunduğu yarışmayı bu sefer Ben Bilmem Eşim Bilir yarışmasının sevilen sunucusu İlker Ayrık Fatmagül Fakı ile sunacak. Kanal D’de yakında ekranlara gelecek olan Çarkıfelek Yarışması’nda hem yarışmacılar hem de ekrandan yarışmayı izleyenler ödül kazanacak.

Kategoriler
EĞLENCE

Kanal D X Factor Yarışması Başvuru Formu

X factor farklı konseptli bir şarkı yarışmasıdır. Kanal d de yayınlanacak yarışmanın elemeleri ve içeriğini sizle için araştırdık.

Kategoriler
Genel Kültür

Nasıl Dizi Oyuncusu Olunur?

Ülkemizde gelişen bir dizi sektörü bulunuyor. Artık gösterimde olan onlarca dizi bulunuyor. Bunun yanında da yayından kalkan birçok dizi de aynı şekilde bulunuyor. Bu dizilerde yüzlerce oyuncu görev alıyor. elbette bu yardımcı oyuncular yüksek paralar kazanmıyor ancak sektörde yükselme hayallerini canlı tutuyorlar.
Ajanslarının adres ve telefon numaraları…
Dizilerde çalışanlar ne kadar para alıyor?
Görevi Aldığı para (TL)
Yönetmen 5-20 bin TL
Senarist 5-15 bin TL
Müzisyen 2-8 bin TL
Yönetmen yardımcısı 500-5 bin TL
Başrol oyuncusu 10-30 bin TL
Orta kademe oyuncular 5-10 bin TL
noname (ünlü olmayan) oyuncular* 1-5 bin TL
Bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası
Diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL
figüran 20-25 TL
Not: Oyuncu paralerine yüzde 20-30 cast ajansı komisyonu dahil değildir.
Türkiye’nin önde gelen cast ajansları
Ajans adı Sahibi Telefon
Gaye Sökmen Ajansı Gaye-Sait Sökmen 0212 282 81 30 www.gayesokmen.com.tr
Tümay Özokur Casting Tümay Özokur 0216 478 14 48 www.tumayozokur.com.tr
Renda Güner Casting Renda Güner 0212 293 63 93-95 www.rendaguner.com
Harika Uygur Casting Director Harika Uygur 0212 525 81 68 www.harikauygur.com
İkon Prodüksiyon Casting Erdem Tütüncü 0216 414 66 69 www.ikoncastinajans.com
Ajans Tuba Taçan Tuba Taçan 0212 293 99 06 www.tubatacan.com
Familya Ajans Hasan Güngör 0212 570 74 05 www.ajansfamily.net
Sinema ve dizi sektörü kimlere kazandırıyor?
* Halen 45 dizinin, doğrudan ve dolaylı olarak en az 50 bin kişiye istihdam sağladığı belirtiliyor.
* Müzisyenler, film ve dizi müziklerini yaparak yüksek paraler kazanıyor. Kıraç, Toygar Işıklı, Kemal Sahir Gürel, dizilerden en çok kazanan müzisyenler olarak biliniyor.
* Yıllardır devlette ve özel tiyatrolarda çok fazla para kazanamayan oyuncular, sektörün canlanmasıyla yeniden para kazanmaya başladı.
* Romancılar ve senaryo yazarları da en parlak günlerini yaşıyor.
* Firmalar dizilere sponsor olarak ürünlerini kısa sürede tüketiciye tanıtma olanağı buluyor.
* Televizyon ve sinema yapımları reklam sektörünün de itici gücü oluyor.
* Yapımcılar, emlakçılara ve araç kiralama şirketlerine yeni iş kapıları açıyor. Dizilere mekan sağlayan emlakçılar, yalıdan ofise birçok mekanı kiralıyor. İstanbul Boğazı’nda dizilere yayınlanan konakların günlük kirasının 500 TL’yi bulduğu belirtiliyor.
* Film ve dizelerin çekildiği bölgeler tanınıyor ve iç turizm hareketi hareketleniyor. Kapadokya, Mardin, İzmit (Maşukiye), Sinop son yıllarda dizi turizminden payını alan bölgeler.
* Filmlerin DVD’lerinin yapılması hem kayıtlı hem de kayıt dışı ekonomiyi besliyor.
* Restoranlar, kuaförler, mobilyacılar, giyim firmaları, ev tekstili üreticileri gibi birçok sektör dizilere sponsor olup kendilerini tanıtıyorlar…
Hikayeleri senaristler sürüklüyor ama onların hayata geçebilmesi için ışıkçı, sesçi, kameraman gibi birçok ara çalışan görev alıyor. Bu alanlarda da nitelikli çalışan eksikliği bulunuyor. Durum böyleyken, Türkiye’de milyonlarca genç işsiz var. Bunu gören Kocaeli İşkur İl Müdürlüğü, söz konusu alanlarda kurs düzenlemeye karar vermiş. Ardından da MinT Yapım’ın sahibi Birol Güven’in kurduğu MinT Görsel Sanatlar Akademisi’yle işbirliği yapmış. Halen artistik hizmetler, kurgucu, kameraman, sahne makyajcısı, tonmayster, reklam ve TV program yapımcılığı mesleki eğitim kursları yapılıyor.
Projenin fikir babası olan İşkur Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, son yıllarda Kocaeli’nde birçok dizi çekildiğini, halen de çekilmeye devam etiğini hatırlatıyor. Sanayi şehri Kocaeli’nde çekilen bu dizilerle gençlerin sektöre daha da ilgi duyduğunu gördüklerini söyleyen Kaşukçi, “Kursumuza yoğun ilgi oldu. Kasım 2009?da 175 kişilik bir kurs başlattık. Şu anda tamamlanma aşamasına geldi. Katılımcılarımız bir kısa film çekti. Yakında sertifika törenini yapacağız” diyor.
İşkur Ankara da benzer bir kurs başlatmış durumda. Kaşukçi, talep olması durumunda 2010 yılında da kursun devam edeceğini sözlerine ekliyor. İşkur’un kurslarına katılanlar hergün 15 TL ödüyor.
CAST’A GİRMEK İÇİN DOĞRU YOL
Sektörün hareketlenmesiyle birlikte oyuncu ihtiyacı da ortaya çıktı. Özellikle yeni yüzler arayan yapımcılar, cast (oyuncu) ajanslarıyla çalışıyor. Cast ajansları figüran dahil her kademedeki oyuncu gereksinimi karşılıyor. Rüştünü ispat etmiş oyuncularla genelde ajanslar sözleşme imzalıyor.
Türkiye’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların sayısının 20?yi bulduğu belirtiliyor. Ancak “çanta ajans” diye tabir edilenlerle birlikte bu sayının 200?ü geçtiği tahmin ediliyor. Sadece gençler değil her meslekten insan bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor. Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten insan biraz şöhret, biraz da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Kategoriler
Genel Kültür

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Gelişen ülkemizde şirket sahibi olarak iş yapmak güzel bir girişimdir. Birde işler yolunda gidip de yüksek kar yaparsanız işte o zamn sizi kimse tutamaz. Bunun için yola atılmadan önce öncelikle kurulacak şirket tipini iyi seçmelisiniz. Türk ticaret hayatında en çok rastlanılan tüzel kişilik Limited Şirketlerdir. Limited Şirketlere kısaca LTD. ŞTİ. denmektedir. Türk Ticaret Kanununda Limited şirket bir veya daha fazla tüzel veya gerçek şahıs tarafından bir ticaret unvanı altında kurulup, ortaklarının mesuliyeti, koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlı ve esas sermayesi muayyen olan ortaklıktır.

Limited Şirketin Kuruluş Şartları:

En az iki kişi tarafından dahi kurulabilir.

En çok elli ortağı bulunabilir.

Bu ortaklar gerçek kişi ya da tüzel kişi olabilir. (Gerçek kişiden kasıt herhangi bir şahıstır. Tüzel kişi ise genel manada şirketler ya da kooperatif gibi ortaklıklardır)

Limited şirketin bir unvanı olmak zorundadır.

Ortaklar sadece ortaya koydukları veya koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sorumludur.

Bunlara ek olarak Limited şirketler Anonim şirketlere benzemelerine rağmen sigortacılık ve bankacılık yapamazlar.

Hisse senedi ve tahvil satamazlar.

Limited şirketlerin toplam sermayesi en az 5.000 TL olmalıdır.

Ortak sayısı 20yi geçen Limited şirketlerde bir veya daha fazla denetçi olmalıdır. Bu şartları taşıyan ve yerine getiren ortakların

Limited şirket kurmaları için yapmaları gerekenler ise şunlardır:

Birincisi yukarıdaki şartları bulundurmaktır. Bu şartları bir kişide taşıyabilir, birden fazla üst sınır olan elli kişide taşıyabilir.

Birinci maddeyi gerçekleştiren kişiler bir şirket ana sözleşmesi hazırlarlar. Ana sözleşmede kurucuların adı ve soyadı, ikametgâh adresleri ve uyrukları, şirketin unvanı işletme mevzuu (faaliyet konusu) belirtilir. Unutulmamalıdır ki şirketin unvanı Türkçe olmalıdır. Şirket merkezi il ve ilçe olarak ve açık adres şeklinde ana sözleşmede belirtilir. Eğer daha sonra adres değişikliği yapılacaksa bu ticaret sicil gazetesinde ilan edilir. Limited şirketin belli bir süre ile kurulması gerekmektedir. Buda ana sözleşmeye yazılmalıdır. Sermaye, ortaklar, idare kurulu, denetçiler, ihtiyat akçesi, karın dağılımı konuları da belirtilmelidir.

Ana sözleşme hazırlandıktan sonra tescil ve ilan şartı yerine getirilir. Limited şirketin kuruluş işlemleri ana sözleşmenin notere tasdik ettirildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ilgili ticaret sicili memurluğuna tescil ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan ettirilir.

Ticaret sicil gazetesinde ilan edilmesiyle birlikte Limited Şirket kurulmuş olur.

Ayrıca bu bilgiler Türkiye için geçerli olup, güncel halleri için lüfen ilgili kanuna ve yönetmeliğe bakınız

Kategoriler
SAGLIK

Kıl Kurdu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle çocuklarda görünen bir parazit olan Kıl Kurdu çocukların gelişim çağında oldukça zararlı bir unsurdur. Bu parazitin adı Enterobius vermicularis’tir. Ancak kıl kurdu bağırsak paraziti ile karıştırılmamalıdır. Yerleştiği yerde 10.000 yumurta bırakır ve bıraktığı bu kütle çıplak gözle de görülebilir. Bu larvalar beyaz veya kremsi renktedir. Genelde ılıman iklimlerde ve çocuklarda sık görülür.

Kıl Kurdu Hastalığının belirtileri:

– Geceleri olan makat kaşıntısı
– Huzursuzluk
– Uykusuzluk
– Yatağını ıslatma
– Kaşıntı sonucu makat bölgesinde oluşan yaralar
– Sabahları ağızdan salya akması

Eğer bu belirtiler çocuğunuzda bulunuyorsa paniğe kapılmaya gerek yoktur. Hemen bir çocuk doktoruna götürülmeli ve vereceği ilacı düzgün bir şekilde kullanılmalıdır. Genellikle bu ilaçlar haftada üç gün sabahları aç karnına içilerek alınır. Bu tedavi bir kaç hafta sonra vücuttaki bütün parazitlerin kurtulmasını sağlayacaktır.

Kategoriler
TARİH

Pargalı İbrahimin Mezarı Nerededir?

Atalarımızın tarihini dizi ve belgesellerle öğrenmeye alışır olduk, sadece ülkemizde değil gösterildiği ülkelerde gündeme oturan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Pargalı İbrahim Paşa bu hafta öldürülüyor. Peki Osmanlıya büyük hizmetleri olan bu paşa nasıl öldürüldü? Mezarı nerededir? İşte uzmanportal.com olarak sizler için araştırdık. Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleymanın sevdiği bir paşasıydı. Ancak özellikle Irakeyn Seferi’ndeki uygulamalarıyla padişahın güvenini kaybetti. Hürrem’in de entrikaları sonucunda bir gece sarayda boğduruldu ve Makbul sıfatı Maktul olarak değişti. Cesedi de o zamanlar istanbul’un dışı olarak kabul edilen Fındıklı’daki Canfeda Zaviyesi’ne gömüldü. Fındıklı Canfeda Çıkmazı’nda, cadde kenarında yer alan bu mezarlardan birinin Pargalı İbrahim’e ait olduğu düşünülüyor.