Kategoriler
Genel Kültür

Kredi Dosya Masrafı İadesi Dilekçesi İndir, Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yıllardır vaandaşımız bankalardan aldıkları kredilere onlarca faiz ödemesi yetmiyormuş gibi bir de dosya masrafı adı altında yüzlerce lira para kaybetti. Sonunda yargı olaya el koydu ve dosya masrafı adı altında vatandaştan alınan dosya masraflarının iade edilmesine karar verildi. Bu hükümle vatandaşlarımız son 10 yılda kullandıkları kredilerin masraflarını gerekli merciilere başvurarak geri alabilecekler.

Hükümet Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basmıştı. Taslak kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngörüyor. Yargıtay da zaten kredi kullanılırken vatandaştan alınan dosya masrafının haksız olduğuna karar vermiş, 10 yıl geriye dönük ödenmesine hükmetmişti.

1. BANKAYA VERİLEN DİLEKÇEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
2. İLÇE HAKEM HEYETİNE VERİLMESİ GEREKEN DİLEKÇE

Yukarıdaki dilekçeleri doldurarak ilgili makamlara göndermeniz ve takip etmeniz gerekmektedir.

Kategoriler
SAGLIK

İşteh Kesici Yiyecekler Nelerdir?

Protein ağırlıklı kahvaltı edin. Zaman ilerledikçe daha az acıkacak ve gün boyunca 267 kalori daha alarak beslenebilirsiniz.Canınız birşeyler yemek istediğinde merdiven inip çıkın, koşun yani kendinizi yorun.
Yiyecekleri ulaşmanızın zor olacağı yerlere koyun. Bu kadar yorgunluktan sonra, favori yiyeceğinizi alıp yemek canınız istemeyecek. Sadece su içerek açlığınızı yatıştırabileceksiniz.İyi uyumaya özen gösterin ve bir şey yiyerek rahatlamak yerine mümkünse şekerleme yapın.Uykunun insanları acıktırmadığı, atıştırma hissi uyandırmadığı belirtiliyor. Bilim adamları, yiyecek kokusu duyma ile yiyeceğin ağızda olmasının beyinde aynı etkiyi yarattığını keşfetti.Yani eğer canınız birşey yemek istiyorsa sadece koklayarak da aynı doyumu sağlayabilirsiniz. Asla dolu bir tabak yiyecekle kendinizi sınamayın. Önünüzde daha çok yiyecek olması sizn daha çok yemenize neden olur. Eğer dışarıda yemek yiyorsanız, garsondan yemeğinizi servis etmeden önce yarısını evinize götürmek için paket yapmasını isteyebilirsiniz. Kalan yemeği ertesi gün öğleyin yiyebilirsiniz.
Yemeğinizi aydınlık mekanlarda yiyin. Loş bir ortamda aydınlık bir ortamda yediğinizden daha fazla yersiniz.Aydınlık ortamlarda etrafınızdaki kişiler de, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.
Sohbet edin. Eğlenceli bir arkadaşınızla keyifli bir zaman geçirmek, uzun hikayeler anlatmak yemek için size zaman bırakmaz.Bu sürede sizin tabağınızdakiler duruyor ve onlarınkiler bitmişse, sizin yiyeceklerinizi de yemelerini tavsiye edebilirsiniz.Oturarak yiyin. Eğer oturarak ve tabakta hafif şeyler yerseniz alacağınız kalori miktarı daha az olur.
En yoğun sebze çorbası yaklaşık 130 kalori içerir. Öğle yemeklerinde çorba tüketerek % 20 daha az kalori almış olacaksınız.İştahınızı azaltmak için ufak bisküviler, şekerleme, peynir, kuru yemiş gibi ufak yiyecekleri belirli bir miktar yiyebilirsiniz.Yalnız fazla kaçırmamaya özen gösterin!