Kategoriler
SAGLIK

Pancar Turşusunun Faydaları

Kan yapıcı olarak ünlenen pancarın turşusu hemen her yemeğin yanında sevilerek tüketilir.Özellikle turşu suyu sporcular arasında çok yaygındır. Çünkü turşu suyu krampları önler ve susuzluğa karşı vücudu korur.

Pancar haşlandığında diğer sebzeler gibi besin değerlerini suya geçirir. Oysa turşusu tercih edildiğinde mineral ve vitaminlerini muhafaza edebilir.

Turşu suyu sadece kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlara önerilmemektedir. Çünkü yüksek sirke ve tuz miktarı yüksek tansiyona sebebiyet verebilir.

Kategoriler
SAGLIK

Pancarın Yararları, Kırmızı Pancar Nelere İyi Gelir?

Şekerciler rengin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilir. Şeker keşfedilmeden önce bile kiraz, frambuaz, Frenk üzümü ve üzüm tercih edilen yiyecekler arasındaydı.

Ancak eğer doğa bizi yemeye teşvik etmek için bazı yiyeceklerin rengini kırmızı seçtiyse, kırmızı pancar neden bir istisna olarak kaldı? Sizler için uzmanpoal.com pancarın pek sevilmemesine rağmen ne kadar yararlı olduğunu araştırdık.

Pancar, göz alacak kadar kırmızı bir bitkidir. Ancak fazla tercih edilmeyen bu bitkinin rengi bizi etkilemek ve tercihimizi değiştirmek için seçilmiş olabilir mi?

Kesinlikle evet! Pancarın olağandışı seviyelerde barındırdığı nitrat, tansiyonu düşürmede ilaçlar kadar etkilidir.

İngiltere’deki Bart’s ve Royal Londra Hastanesi’ndeki doktorların 10 yıl süren ve nitratın insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalarının ardından, vücuda girdiğinde nitrik aside dönüştüğü ortaya çıkarılmıştır.

Araştırma grubunun bir üyesi olan Profesör Ben Benjamin, “Nitrik asit kan basıncını düşük seviyelerde tutmak için damarlar tarafından üretilen bir maddedir. Ayrıca kandaki enfeksiyon ile mücadele etmek amacıyla antikorlar tarafından yüksek miktarlarda üretilmektedir,” diyor.

Her 3 yetişkinden birinin yüksek tansiyon hastası olduğu dünyamızda, bu oldukça iyi bir haber. Hayatınız boyunca hap içmek yerine pancar ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Farklı şekillerde yorumlanan renginin aksine tadı ise oldukça lezzetli ancak pancar suyu elde etmek biraz uğraştıran bir işlem.

Elmanın aksine pancar suyunun tadını korumak oldukça zordur. Bu nedenle bir miktar suyu fermantasyon için bir kenara koymalı ve dinlendirdikten sonra taze sıkılmış pancar suyuna biraz da elma suyu karıştırarak eklemeliyiz. Bu sayede hoşunuza gitmeyen pancar tadından eser kalmayacak ve pancar suyu sevdiğiniz bir içecek haline gelecektir.

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

En Az Tüketilen Faydalı On Besin

Amerikalı beslenme uzmanı Jonny Bowden, insanların tüketmesi gerekirken genelde tüketmedikleri faydalı yiyeceklerin listesini yaptı. Ancak, onun favorisi olan, guava (tropik bir meyve), goji kirazı gibi bazı meyve ve sebzeleri her manavda bulmak zor.Yeryüzünün en sağlıklı 150 yiyeceği” adlı kitabın yazarı Bowden’e, her yerde de bulunulabileğimiz en sağlıklı besinlerin kısa bir listesi soruldu.
Bowden’ın hazırladığı 10 maddelik liste şöyle:

1 – Pancar: Pancarı, kırmızı ıspanak gibi düşünebilirsiniz. A ve B vitamini açısından zengin. Ayrıca doğal kırmızı rengi, kanserle mücadelede etkili olduğunun işareti. Çiğ olarak ya da salataya rendeleyerek tüketin. Pişirmek antioksidan özelliğini azaltır.

2- Lahana: İçerdiği “sulforaphan” adı verilen kükürt enzimleriyle, tümör oluşumunu önleyen bir besin kaynağıdır. Uzakdoğulular gibi lahana salatası olarak veya burger sandviçlerdeki gibi gevrek şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3- Pazı: Özellikle İsviçre pazısı (Swiss chard) türü tavsiye edilmekte. İçerdiği karotenlerle, ihtiyar gözler için faydalıdır. Küçük parçalar şeklinde zeytinyağına doğranarak yenilmelidir.

4 – Tarçın: Kan şekeri ve kolesterol kontrolü için çok faydalıdır. Kahvenize, çayınıza veya kahvaltıda yediğiniz sütlü gevreğinize serperek tüketebilirsiniz.

5 – Nar suyu: Tansiyonu düşürücüdür, Hücrelerdeki oksitlenmeyi önler. Başka bir şeyle karıştırmadan doğrudan içmek daha faydalıdır.

6 – Kuru erik: Kanser savaşan iyi bir antioksidan deposudur.

7- Kabak çekirdeği: Kabağın en besleyici kısmı çekirdeğidir. Magnezyum deposudur. Erken ölüm riskini azaltır, mineral değeri yüksektir.

8 – Sardalye balığı: Dr Bowden bunu, konservede sağlık olarak tanımlıyor. Kalsiyum içeren, kurşunsuz “omega 3″ adlı yağ asidi miktarı yüksektir. Demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez içerir ve bunların yanında B vitamini deposudur. Sade veya salata ile yiyebilirsiniz. Zeytinyağı veya sardalye yağı ile karıştırın.

9- Zerdeçal: Hint safranı olarak da anılan bir zencefil türüdür. Kansere karşı oldukça faydalı bir besindir. Yağda pişmiş yumurtaya serpilerek veya herhangi bir sebze yemeğine katılarak tüketilebilir.

10 – Taze veya Donmuş yaban mersini: Dondurmak bir çok besinin besin değerini azaltırken, yaban mersini dondurularak çok uzun seneler muhafaza edildiği halde değerini kaybetmemektedir. Başta Alzheimer olmak üzere bir çok hastalığa karşı iyi gelen bir ilaçtır. Yoğurtla karıştırarak, çikolatalı süte bademle birlikte serpilerek tüketilebilir.
meilyaz com