Kategoriler
ARABA Genel Kültür

Renault Tarihi(1899)

Bugünlerde dünyayı saran bu ekonomik krizden şüphesiz en fazla otomobil şirketleri etkilendi. Çünkü otomobil hala birçok ülkede lüks bir ihtiyaç olarak görülüyor, haliyle ufak bir krizde heen ilk vazgeçilecek şey olarak otomobil yenileme oluyor.Otomobilin buluşunun ardından yüzyıldan daha fazla süre geçmsine rağmen hala lüks tüketim ürünü olması ilginç bir durum.
Otomobil markalarından Fransa’nın enbüyük, dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden olan Renault 1898’den beri araba üretmektedir. Renault şirketi, 1899’da Société Renault Frères olarak Louis Renault, erkek kardeşleri Marcel ve Fernand, ve arkadaşı Thomas Evert tarafından kurulmuştur. Louis babalarının tekstil işinde kabiliyetlerini bileyen kardeşleriyle ekip kurmadan önce de birkaç model tasarlamış ve üretmiş, parlak ve ümit vaat eden (aspiring) genç bir mühendisti. Louis tasarım ve üretimle uğraşırken, Marcel ve Fernand şirket yönetimiyle uğraşmaktaydı.

İlk Renault araba, Renault Voiturette 1CV 24 Aralık 1898’de bir test sürüşünden sonra Louis’in babasının bir arkadaşına satıldı. Müşteri küçük arabanın işleyişinden ve caddeleri tırmanışından öyle etkilenmişti ki arabayı satın aldı.

Kardeşler kısa sürede motor yarışlarına katılmanın araçlarına kamuoyu yaratacağını fark etti ve Renault Fransa’da şehirden şehire ilk yarışlarda anında başarı kazanarak tanındı, böylece şirket hızla büyüdü. Hem Louis, hem de Marcel Renault şirket araçlarıyla yarışlara katıldılar ancak Marcel 1903’de Paris-Madrid yarışında kazada öldü. Louis Renault bir daha hiç yarışmamasına rağmen şirketi yarışlarla gayet ilgili kalmaya devam etti ve Renault AK 90CV 1906’da yapılan tarihte ilk Grand Prix motor yarışını kazandı. Louis, Ferdinand’ın da sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılması sonucunda kalan tek kardeş olarak kontrolü ele aldı.

Renault’nun inovasyon ünü daha en baştan gelişti (fostered). 1899’da, Renault ilk sedan arabasını piyasaya sürmenin yanısıra ilk turbocharger’ının patentini aldı. O sırada, arabalar halen çok lükstü ve en küçük Renault’nun 3000 Frank olması bunu yansıtmaktaydı; bu miktar ortalama bir işçinin 10 yılda kazanacağı tutardı. Arabaların yanı sıra Renault savaş öncesi yıllarda taksi, otobüs ve ticari kargo araçları da üretiyordu ve I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında devrimsel Renault FT-17 tankı gibi cephane, askeri uçak ve araçlar işine girdi. Renault dünyanın lider uçak motoru üreticisi haline geldi, ve şirketin askeri tasarımlarının başarısı öyle boyuta geldi ki Renault’nun bizzat kendisi Müttefiklerden başarıya katkılarından dolayı ödül aldı. Savaşın sonunda, Renault Fransa’nın bir numaralı özel sektör üreticisi olmuştu.

Renault firması ülkemizde 1968 de geldi. Mais 10 Ocak 1968 tarihinde, Ankara’da 20 milyon lira sermaye ile ve iki ayrı kurucu ortak tarafından oluşturuldu. Birinci kurucu ortak Oyak sermayenin %97.5’ini, Tukaş ise %2.5’ini üstlendi.

17 Eylül 1968 tarihinde Anonim Şirket olan ve Bursa’ya taşınan şirket merkezi, 28 Kasım 1970′ de İstanbul’a taşındı. Ardından Renault marka otomobili 1971 tarihinde Türk tüketicisine sundu.

5 Haziran 1974 tarihinde şirketin adı “MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış Anonim Şirketi” olarak yeniden değiştirildi. Ortaklıktan ayrılan Tukaş’ın yerini Oyak Sigorta aldı. 28 Mayıs 1993’te yapılan bir hisse değişikliği sonucu OYAK ve Oyak Sigorta’nın oluşturduğu yerli ortakların payı %80 olurken, %20 oranında hisse ise eski adı Régie Renault olan, Renault S.A.’ ya devredildi. 1997 yılında ise yeni bir hisse paylaşımına gidildi ve Oyak’ın payı %51, Renault S.A’nın payı ise %49 olarak belirlendi.

Faaliyet alanı:

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. tarafından üretilen otomobil ve yedek parçaların satış ve pazarlama faaliyetleri,

Fransa Renault S.A. tarafından üretilen otomobil, hafif ticari araç ve yedek parçaların ithalatı ve satışı,

Oyak Renault tarafından üretilen ve Renault S.A.’dan ithal edilen yedek parçaların belirlenmiş ülkelere ihracatı,

Yurt çapında etkin bir satış ve satış sonrası hizmet ağının oluşturulması ve bu ağın standardizasyonu,

Faaliyet gösterilen her alanda topluma katkı, Renault-Mais A.Ş.’ nin esas görevlerini oluşturmaktadır.

# Bu kapsamda MAİS’in faaliyetleri iki ana başlık altında incelenebilir; Ticari Faaliyetler
# Mali ve İdari Faaliyetler

< Ticari Faaliyetler

# Renault-MAİS’in ticari faaliyetleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir: Şirketin satış, pazarlama ve halkla ilişkiler konularında politika ve stratejilerini tespit etmek,
# Ürün ve hizmetleri geliştirmek ve bunların yurt içi ve yurt dışı piyasaların talep ve niteliklerini karşılayacak düzeyde olmasını sağlamak,
# Ürünlerin potansiyel müşteriye tanıtılmasını mümkün kılacak reklam faaliyetlerini organize etmek,
# Pazar, ürün ve tüketicilere yönelik araştırmalar ve çalışmalar yapmak,
# Fırsat Renault sistemi ile tüketiciye ikinci el otomobilde önemli avantajlar sunmak,
# Tüketiciye çok çeşitli finansman yöntemleriyle taksitli satış hizmeti sunmak.
Günümüzün ağır rekabet koşulları, globalleşen dünyada varoluş sebebi sadece ürünü satmak olan firma ve kuruluşlara yaşam hakkı tanımamakta, satış sonrası faaliyetler de en az ürünü satabilmek kadar önem kazanmaktadır.

Renault-MAİS’in Satış Sonrası faaliyetleri:

Servis,
Yedek parça,
Garanti,
Teknik dokümantasyon, gibi ana başlıklardan oluşmaktadır. Ayrıca tüm satış sonrası çalışmalarının standardize edilmesi de yine bu faaliyetlerin önemli ve vazgeçilmez bir parçasını teşkil etmektedir.

Mali ve İdari Faaliyetler

Bu denli geniş organizasyonu kusursuz işleyen bir saat gibi çalıştırabilmek için elbette idari, mali ve bilgi teknolojileri anlamında hizmet verecek uzman bir ekip gerekmektedir. Renault-MAİS’in idari ve mali faaliyetler bölümü, şirketin alacağı tüm stratejik karar ve politikaların tespitinde söz sahibidir.

Oyak – Renault

Tek Montaj Hattında Farklı Modeller

Oyak-Renault, Bursa’da üretim tesislerinde kurulmuş olup, üretilen binek araçların ve mekanik parçalarının üretiminden ve ihracatından sorumludur. Bursa’da bulunan Oyak Renault Fabrikası, bugün yıllık 160.000 otomobil üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumundadır. 185.000 m2’si kapalı alan olmak üzere 413.000 m2 alan üzerinde kurulu olan Bursa Fabrikası 4000 personeli ile eksiksiz bir kaporta-montaj ve mekanik imalat hattına sahiptir. Oyak Renault bu açıdan imalat sürecinde; pres, kaporta, boya montaj hatlarıyla tam anlamıyla bir bütünlüğe sahiptir.Tek montaj hattında Yeni Clio HB, Symbol, Megane Sedan üretimi yapılmaktadır.

Dünya Standartlarında Kalite

Türkiye’deki 31 yıllık tarihi boyunca Renault, çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmasıyla dikkatleri çekti. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomotiv kuruluşu oldu. Gerek ürettiği otomobiller ve gerekse üretim tesisleri açısından çevreye gerekli özeni göstermeyi de hedefleyen Renault, 30. kuruluş yılında Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001 belgesini almak üzere harekete geçti. Uluslararası alanda tanınmış, bağımsız kuruluş UTAC tarafından denetlenen Oyak Renault, 1999 yılı sonunda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ni sıfır hata ile aldı.

Renault Logosunun Tarihi Gelşimi
renault-logo