Kategoriler
ARABA

Otomobil Almanın Tam Zamanı! İşte Otomobilde 2012 Model Kampanyaları

Yeni yıla girmemize günler kala, her sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de inanılmaz bir hareketlilik başladı. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi firmaları rekabette birbirlerine üstünlük kurmak ve satışlarını arttırmak için mükemmel kampanyalara imza atıyorlar.

Otomotiv pazarında geleneksel olarak en fazla satışın yapıldığı ay olan Aralık ayında indirim yarışı başladı. Diğer aylara göre en az iki kat daha fazla satış gerçekleşen Aralık ayında firmaların indirimleri de katlanıyor.

 

Hatta ay ortalarında ve sonunda kampanyaların daha da hızlanması uzak ihtimal değil. Opel Insignia’da indirim tutarının 26 bin liraya kadar ulaştığı piyasada bazı kampanyalar şöyle:

 

Dacia: Dosya masrafı almıyor ve ‘şimdi al baharda öde’ kampanyası düzenliyor. Duster 32 bin 900, Sandero ise 21 bin 700 TL’den başlıyor.

 

Fiat: Grande Punto ve Punto Evo’da indirim yüzde 11, Albea Sole ve Palio Sole’de % 8. Punto 29.9 bin, Punto Evo 31.7 bin TL’den başlıyor.

 

Mitsubishi: Colt’da 16 bin 697 TL peşinat ile 374 TL’den başlayan taksit fırsatı sunulurken, 499 TL’den başlayan taksit ve 20.498 TL peşinat ile Lancer, 623 TL’den başlayan taksit ve 26 bin 973 TL peşinat ile ASX modeli satın alınabiliyor.

 

Peugeot: Van modellerinde peşinat 4 bin 500 TL’den başlıyor. Bipper Van 529 TL, Partner Van 599 TL, Boxer Van 879 TL ve Boxer Midibüs bin 299 TL aylık taksitle satılıyor.

 

RENAULT: Binek modellerinde ve yeni Kangoo Multix’te, 24 bin TL’ye varan kredi ve 12 ay vade için yüzde 0 faiz, 48 bin TL’ye varan kredi ve 48 aya varan vade için yüzde 0.95 sabit faiz avantajı ya da ‘tüm Renault’lar 300 TL taksitle’ seçeneği var. Ayrıca 5 bin TL’ye varan indirim bulunuyor.

 

SKODA: 5 bin 800 TL’ye varan indirim var.

 

VOLKSWAGEN: Euro ile satılan Tiguan, CC, Scirocco ve Golf R modellerinde 1 Euro’yu 2.19 TL olarak sabitledi. Ayrıca Polo, Golf, Jetta modelinin benzinli versiyonlarında, Passat ve Passat Variant’ta yüzde 4.5’a varan fiyat avantajı sağlıyor.

 

Opel: Insignia’larda bin 180 TL’den 26 bin TL’ye kadar indirim var. Modelin en üst donanım seviyesi olan Edition Elegance paketli 2.0 130 hp dizel Active Select 26 bin lira indirimle 78 bin 331 TL’den satılıyor. 2011 model Meriva’nın Enjoy donanımlı 1.7 dizel 100 hp otomatik vites 22 bin 801 TL indirimle 49 bin 959 TL’ye satılıyor. Astra 3 bin 500, Corsa ise 5 bin TL’ye varan indirimli.

Kategoriler
ARABA

Dacia Sandero Stepway Özellikleri ve Fiyatı

2011 yılı bitmeye yakın araba fiyatları da kendisini yenilemek için hazır olarak bekliyorlar. Kısacası yeni yılın gelmesiyle birlikte ne kadar zam yapılacağı herkes için merak konusu. Birçokları bu sebeple yeni araç almak için elini çabuk tutuyor ve yılbaşı gelmeden bir araç sahibi olmak için farklı otomobil firmalarına akın ediyorlar. Bununla birlikte 2012 yılında aynı modelin bir üst kasası ya da daha fazla donanımlı olan yeni modelini bekleyenler de bulunuyor.

2011 yılında tutulan otomobil firmalarına baktığımızda ise Dacia en çok tercih edilen firma olarak öne çıkıyor. Dacia ürünleri içerisinde de en fazla satılanlar Sandero ve Sandero Stepway olarak biliniyor. Dacia Sandero Stepway almak içinse; aylarca beklemeniz gerekebiliyor. Çünkü talep yoğunluğu aracın üretimini ne kadar hızlandırsa da sonuç olarak arz talebe yetişemiyor. Yani ödemeyi yapsanız da bu araca sahip olmak için aylarca bekleyebiliyorsunuz.

Dacia Sandero Stepway’in bu denli talep edilme sebeplerine gelince en başta ekonomik olması geliyor. Çünkü kendi sınıfındaki diğer araçlara göre daha ucuz olarak piyasaya sürülen bu araç haliyle talep oranlarını da arttıyor. Dilediğinizde opsiyonel olarak da eklenebilen donanımlar sayesinde de yine sınıfının en ucuz otomobili olarak kendisini gösteriyor. Kullanılan motorun Renault Symbol motoru olması ve kısacası Renault’un araçlarından birtanesi olması da bu araca olan güveni arttıyor. Bununla birlikte dizel olması yakıtın daha uygun olmasını sağlıyor. Her ne kadar bu tür araçlar AB’de toprak yolların ve patikaların otomobilleri olsa da ülkemizde şehir içi için biçilmiş kaftan olarak karşımıza çıkıyor.

Bu araç ile uzun yol deneyimi yaşayanların fikirlerine bakıldığında ise; kesinlikle şoförü yormayan ve rahat bir sürüş sağlayan araç olarak fark gösteriyor. Çünkü bu tür yüksek kasalı araçların uzun yol deneyimleri genellikle şoföru yorduğundan bu alanda da kendi farkını ortaya koyuyor. Dacia Sandero Stepway esasında tam bir aile ve tatil otomobili olarak da kullanılıyor. Çünkü iç mekanının genişliği ailelerin rahatlıkla seyahat etmesi için tasarlanmış. Aynı şekilde bagaj kapasitesi bir binek araçtan farksız olarak geniş bir alanı teşkil ediyor. Bununla birlikte tavan kısmına da ayrıca eklenen bagaj kapasitesi ile geniş ailelerin bile tercih etmesine sebep oluyor. Özellikle dizel modellerinde bulunan 1500 cc motor ve tork gücü ile kesinlikle sorunsuz bir sürüş sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra aracın üç farklı renk seçeneği bulunuyor: kırmızı, gri ve füme.

Kategoriler
ARABA

Avrupanın En Çok Satan Otomobilleri, Arabaları Listesi

Volkswagen’ın Golf modeli Avrupa’da 37 bin 847 adet satılarak en çok satılanlar listemizde başı çekiyor.

Listanin ikinci sırasında yine bir Volkswagen modeli olan Polo var.

3.Sırada Fordun don zamanlarda en çok satan modeli olan yeni Fiesta var. Ford Fiesta 25 bin 659 adet satışla listemizde üçüncülüğü kapıyor.

4.Sırada yine Fordun modeli olan yeni Focus var.23 bin 89 adetlik satışla listemizde dördüncü oluyor.

Listemizin 5. sırasında bir Fransız otomobili var.21 bin 986 adetlik satışla Renault Clio modeli avrupanın en çok satan 5. otomobili oluyor.

Alman otomobil üreticisi Opelin Astra modeli 21 bin 864 adetlik satışla listemizde 6. oluyor.

Listemizin 7. sırasında yine bir Opel modeli olan Vauxhall Corsa bulunuyor.21 bin 669 adet satışla corsa listede 7. oluyor.

Kategoriler
ARABA GÜNCEL

2010 Yılı Araç, Araba, Otomobil Kasko Değeri, Ücreti Ne Kadar Hesaplama, Sorgulama, Öğrenme

Aracınızın 2010 kasko değerlerinizi öğrenmek için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nin sitesine giriyoruz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.Siteye girince şu ekranla karşılaşıyoruz. 

 

  

Siteye girdikten sonra karşınıza gelen ekranda Kasko Değerleri seçeneğine basıyoruz.    Buradan ayrıca şu işlemleri yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Kasko Değerleri

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Borç Ödeme

MTV Ödeme Noktası Bankalar

 Kasko sorgulama ekranından kasko yılını ve aracınızın markasını seçiyorsunuz.Sonra Sonuçlar düğmesine basarak sonucu öğrenebilirsiniz. 

 

  

  

  

  

  

  

  

Dikkat: Gelen sonuç ekranında arabanızın modelini daha dolay bulmak için CTRL+F (Ctrl tuşuna basılı tutup F’ye basıp)  tuşlarına basarak ya da Düzen menüsünden Bul komutunu vererek arabanızın modelini daha kolay bulabilirsiniz. 

 NOT :  Sitede henüz 2009 bilgileri bulunmaktadır.Yakın zamanda 2010 kasko değerleri burada bulabilirsiniz.

Kategoriler
ARABA Genel Kültür

Renault Tarihi(1899)

Bugünlerde dünyayı saran bu ekonomik krizden şüphesiz en fazla otomobil şirketleri etkilendi. Çünkü otomobil hala birçok ülkede lüks bir ihtiyaç olarak görülüyor, haliyle ufak bir krizde heen ilk vazgeçilecek şey olarak otomobil yenileme oluyor.Otomobilin buluşunun ardından yüzyıldan daha fazla süre geçmsine rağmen hala lüks tüketim ürünü olması ilginç bir durum.
Otomobil markalarından Fransa’nın enbüyük, dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden olan Renault 1898’den beri araba üretmektedir. Renault şirketi, 1899’da Société Renault Frères olarak Louis Renault, erkek kardeşleri Marcel ve Fernand, ve arkadaşı Thomas Evert tarafından kurulmuştur. Louis babalarının tekstil işinde kabiliyetlerini bileyen kardeşleriyle ekip kurmadan önce de birkaç model tasarlamış ve üretmiş, parlak ve ümit vaat eden (aspiring) genç bir mühendisti. Louis tasarım ve üretimle uğraşırken, Marcel ve Fernand şirket yönetimiyle uğraşmaktaydı.

İlk Renault araba, Renault Voiturette 1CV 24 Aralık 1898’de bir test sürüşünden sonra Louis’in babasının bir arkadaşına satıldı. Müşteri küçük arabanın işleyişinden ve caddeleri tırmanışından öyle etkilenmişti ki arabayı satın aldı.

Kardeşler kısa sürede motor yarışlarına katılmanın araçlarına kamuoyu yaratacağını fark etti ve Renault Fransa’da şehirden şehire ilk yarışlarda anında başarı kazanarak tanındı, böylece şirket hızla büyüdü. Hem Louis, hem de Marcel Renault şirket araçlarıyla yarışlara katıldılar ancak Marcel 1903’de Paris-Madrid yarışında kazada öldü. Louis Renault bir daha hiç yarışmamasına rağmen şirketi yarışlarla gayet ilgili kalmaya devam etti ve Renault AK 90CV 1906’da yapılan tarihte ilk Grand Prix motor yarışını kazandı. Louis, Ferdinand’ın da sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılması sonucunda kalan tek kardeş olarak kontrolü ele aldı.

Renault’nun inovasyon ünü daha en baştan gelişti (fostered). 1899’da, Renault ilk sedan arabasını piyasaya sürmenin yanısıra ilk turbocharger’ının patentini aldı. O sırada, arabalar halen çok lükstü ve en küçük Renault’nun 3000 Frank olması bunu yansıtmaktaydı; bu miktar ortalama bir işçinin 10 yılda kazanacağı tutardı. Arabaların yanı sıra Renault savaş öncesi yıllarda taksi, otobüs ve ticari kargo araçları da üretiyordu ve I. Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında devrimsel Renault FT-17 tankı gibi cephane, askeri uçak ve araçlar işine girdi. Renault dünyanın lider uçak motoru üreticisi haline geldi, ve şirketin askeri tasarımlarının başarısı öyle boyuta geldi ki Renault’nun bizzat kendisi Müttefiklerden başarıya katkılarından dolayı ödül aldı. Savaşın sonunda, Renault Fransa’nın bir numaralı özel sektör üreticisi olmuştu.

Renault firması ülkemizde 1968 de geldi. Mais 10 Ocak 1968 tarihinde, Ankara’da 20 milyon lira sermaye ile ve iki ayrı kurucu ortak tarafından oluşturuldu. Birinci kurucu ortak Oyak sermayenin %97.5’ini, Tukaş ise %2.5’ini üstlendi.

17 Eylül 1968 tarihinde Anonim Şirket olan ve Bursa’ya taşınan şirket merkezi, 28 Kasım 1970′ de İstanbul’a taşındı. Ardından Renault marka otomobili 1971 tarihinde Türk tüketicisine sundu.

5 Haziran 1974 tarihinde şirketin adı “MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış Anonim Şirketi” olarak yeniden değiştirildi. Ortaklıktan ayrılan Tukaş’ın yerini Oyak Sigorta aldı. 28 Mayıs 1993’te yapılan bir hisse değişikliği sonucu OYAK ve Oyak Sigorta’nın oluşturduğu yerli ortakların payı %80 olurken, %20 oranında hisse ise eski adı Régie Renault olan, Renault S.A.’ ya devredildi. 1997 yılında ise yeni bir hisse paylaşımına gidildi ve Oyak’ın payı %51, Renault S.A’nın payı ise %49 olarak belirlendi.

Faaliyet alanı:

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. tarafından üretilen otomobil ve yedek parçaların satış ve pazarlama faaliyetleri,

Fransa Renault S.A. tarafından üretilen otomobil, hafif ticari araç ve yedek parçaların ithalatı ve satışı,

Oyak Renault tarafından üretilen ve Renault S.A.’dan ithal edilen yedek parçaların belirlenmiş ülkelere ihracatı,

Yurt çapında etkin bir satış ve satış sonrası hizmet ağının oluşturulması ve bu ağın standardizasyonu,

Faaliyet gösterilen her alanda topluma katkı, Renault-Mais A.Ş.’ nin esas görevlerini oluşturmaktadır.

# Bu kapsamda MAİS’in faaliyetleri iki ana başlık altında incelenebilir; Ticari Faaliyetler
# Mali ve İdari Faaliyetler

< Ticari Faaliyetler

# Renault-MAİS’in ticari faaliyetleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir: Şirketin satış, pazarlama ve halkla ilişkiler konularında politika ve stratejilerini tespit etmek,
# Ürün ve hizmetleri geliştirmek ve bunların yurt içi ve yurt dışı piyasaların talep ve niteliklerini karşılayacak düzeyde olmasını sağlamak,
# Ürünlerin potansiyel müşteriye tanıtılmasını mümkün kılacak reklam faaliyetlerini organize etmek,
# Pazar, ürün ve tüketicilere yönelik araştırmalar ve çalışmalar yapmak,
# Fırsat Renault sistemi ile tüketiciye ikinci el otomobilde önemli avantajlar sunmak,
# Tüketiciye çok çeşitli finansman yöntemleriyle taksitli satış hizmeti sunmak.
Günümüzün ağır rekabet koşulları, globalleşen dünyada varoluş sebebi sadece ürünü satmak olan firma ve kuruluşlara yaşam hakkı tanımamakta, satış sonrası faaliyetler de en az ürünü satabilmek kadar önem kazanmaktadır.

Renault-MAİS’in Satış Sonrası faaliyetleri:

Servis,
Yedek parça,
Garanti,
Teknik dokümantasyon, gibi ana başlıklardan oluşmaktadır. Ayrıca tüm satış sonrası çalışmalarının standardize edilmesi de yine bu faaliyetlerin önemli ve vazgeçilmez bir parçasını teşkil etmektedir.

Mali ve İdari Faaliyetler

Bu denli geniş organizasyonu kusursuz işleyen bir saat gibi çalıştırabilmek için elbette idari, mali ve bilgi teknolojileri anlamında hizmet verecek uzman bir ekip gerekmektedir. Renault-MAİS’in idari ve mali faaliyetler bölümü, şirketin alacağı tüm stratejik karar ve politikaların tespitinde söz sahibidir.

Oyak – Renault

Tek Montaj Hattında Farklı Modeller

Oyak-Renault, Bursa’da üretim tesislerinde kurulmuş olup, üretilen binek araçların ve mekanik parçalarının üretiminden ve ihracatından sorumludur. Bursa’da bulunan Oyak Renault Fabrikası, bugün yıllık 160.000 otomobil üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumundadır. 185.000 m2’si kapalı alan olmak üzere 413.000 m2 alan üzerinde kurulu olan Bursa Fabrikası 4000 personeli ile eksiksiz bir kaporta-montaj ve mekanik imalat hattına sahiptir. Oyak Renault bu açıdan imalat sürecinde; pres, kaporta, boya montaj hatlarıyla tam anlamıyla bir bütünlüğe sahiptir.Tek montaj hattında Yeni Clio HB, Symbol, Megane Sedan üretimi yapılmaktadır.

Dünya Standartlarında Kalite

Türkiye’deki 31 yıllık tarihi boyunca Renault, çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmasıyla dikkatleri çekti. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomotiv kuruluşu oldu. Gerek ürettiği otomobiller ve gerekse üretim tesisleri açısından çevreye gerekli özeni göstermeyi de hedefleyen Renault, 30. kuruluş yılında Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001 belgesini almak üzere harekete geçti. Uluslararası alanda tanınmış, bağımsız kuruluş UTAC tarafından denetlenen Oyak Renault, 1999 yılı sonunda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ni sıfır hata ile aldı.

Renault Logosunun Tarihi Gelşimi
renault-logo

Kategoriler
ARABA

Megane III Özellikleri

Yeni tasarımıyla göz kamaştıran yeni Megane 3 yakında alıcısıyla buluşacak.