Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

Sperm Sayısını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir? Neler Yenmeli ve Uzman Tavsiyeleri

Sperm Sayısını Arttıran Besinler Nelerdir?
Malesef günümüzde insan sağlığı her geçen gün daha da bozuluyor. İçinde bulunduğumuz stresli ortam, yediğimiz hormon ve gdo lu ürünler, iletişim amaçlı etrafımıza yerleştirilen baz istasyonularının yaydığı elektomanyetik alanlar daha doğmamış çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Sağlıklı bir çocuğa sahip olmanın ilk evresi sağlıklı spermlerden geçiyor. Elbette sağlıklı sperm için de yapılması gereen birkaç önemli nokta var. Uzmanportal.com olarak sizler için daha sağlıklı spermlere sahip olabilmek için neler yapılmalı araştırdık:
Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, B Vitamini tüketen erkeklerin sperminde kromozom anormalliği riski düşük oluyor ve bu erkeklerin sperm sayısında artış görülüyor.

Eğer yumurta, kusurlu spermle gebe kalırsa, hamilelikte düşük yapma riskine yol açabiliyor. Eğer bebek hayalleri kurmaya başladıysanız, eşinin günde 400 mikrogram folik asit alması, tabağını meyve ve yapraklı sebzelerle doldurması konusunda onu ikna etmelisin.

Bal, Dut,Tarçın, Polen, Anason, Zencefil kökü, Kekik, Çörekotu, Biberiye, Defne tohumu, Isırgan tohumu, K. Hindistan cevizi, Karabiber, Kişniş, Kitre, Mahlep otu, Meyan kökü, Tere tohumu, Topalak, Çemen otu, Çentiyan, Eğirkökü, Halile, Hardal, Havlıcan, Kakule, Karanfil, Kereviz tohumu, Kimyon, Kuşburnu, Ravent, Roka tohumu, Soğan tohumu, Maltoz, Besbaze, Damla sakızı, Ginseng, Propolis, Vanilya, Arı sütü, Fildişi tozu, Keçiboynuzu, Zerdeçal, Yulaf , C vitamini, Magnezyum, Yeşil Çay, Dong Quai, E vitamini , L-Karnitin, Çinko, B6 vitamini, arginin, B12 vitamini, Folik asit, Selenyum da sperm üretimini artıran bitki ve maddelerdir.

Bunlardan özellikle vitamin C ve E, folik asit, çinko ve selenyum çok önemlidir. Bazı durumlarda folat ve çinko takviyeleri sperm üretimini % 75 lere kadar artırmıştır. Vitamin C ve E ise spermi dış zararlı etkenlerden yani oksidanlardan koruyan antioksidanlardır.

Çinko, B vitaminlerinin emilimi ve fonksiyonları için gereklidir. Testosteronu başka bir forma dönüşmesini engelleyerek prostat büyümesini önler. Testosteron ve sperm miktarını arttırır. Çinko eksikliğinde, mevcut çinko miktarını korumak için seks dürtüsü azalır.

Baklagiller, et, karaciğer, pekmez, bira mayası, tavuk yüreği, istiridye, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği bol çinko içerir bu nedenle en basitinden her gün en az bir avuç kabakçekirdeği tüketin.

Keçiboynuzu : Bol miktarda A, B, B1, B2, B3, B6, D vitamini ile kalsiyum,demir,potasyum,magnezyum,mangan içerir. Ayrıca fiber ile pektini bol ve sodyumu azdır. Sperm üretimini artırır, kilo vermeye yardım eder.

Dr.Kemal ASLAN sperm sayısını artırmaya yardımcı formül : Size tedavinize destek olacak ve oldukça yararlı sperm sayısını artırmaya yönelik bir formül ;

Sabahları içine bir tatlı kaşığı saf bal katılmış 50 ml çakşır suyu,

Öğle arası bol çinko ve B vitamini içeren bir avuç kabakçekirdeği ve bir avuç kabuklu fıstık tüketin.

Akşamları ise iyice kaynamış bir su bardağı suya 5 adet birkaç parçaya bölünmüş keçiboynuzu atın, 10 dk bekletin ve keçiboynuzlarını atarak suyu için.

Bu uygulamaya en az 3 ay devam edin.

Milliyet, Haber 3

Kategoriler
SAGLIK

Kışın Çocuklar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gözbebeğimiz çocuklarımız için kış ayları alınacak basit önlemlerle risk olmaktan çıkıyor. Kış aylarında çocuk sağlığının önemine dikkat çeken Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Murat Saygı,kış aylarında çocukların üşümemesi için çok fazla veya yetersiz giydirilmemesi,mevsimine uygun giyeceklerin tercih edilmelisinin gerekli olduğunu belirten Saygı, “Özellikle 0-12 aylık bebekler soğuğa maruz kalmayacak şekilde korunmalı. Hafif solunum yolları enfeksiyonları; öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, iştahsızlık, ateş ve burun tıkanıklığı şeklindeki belirtilerle başlar. Bu
şekildeki belirtilere karşı önlem alınmadığı takdirde artarak nefes almada zorlanma, hızlı soluk alıp verme göğüste çekilmeler, nefes verirken ıslık sesi ve morarma gibi belirtiler zatürreeye gidişin belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Kapalı kirli ve kalabalık ortamlarda yayılma riski çok fazla artmaktadır. Hastalık riski bulunan kişiler bu ortamlarda bulunmamalı açık ve temiz ortamlarda bulunmalıdır. Hastalık döneminde ise şunlara dikkat edilmeli, çocuklar
emiyor ise anne sütüne devam etmeli, az az ve sık beslenilmeli, çocuğa bol sulu yiyecek ve içecek verilmeli, hastanın odasının normal ısıda olması sağlanmalı, çocuğun burun, kulak ve ağzının temizliği düzenli olarak yapılmalı, temiz ve havadar ortamda çocuğun tedavisi yapılmalı” dedi.

Ençok Merak Edilenler

1- Çocuklar neden özellikle kışın çok hastalanıyorlar ?
Kış ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını olumsuz etkileyen bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması ve yayılması için uygun bir dönemdir. Okul dönemi, kapalı ortamlarda bulunma, ani hava değişikleri, hava kirliliği, son zamanlarda eyelence merkezleri haline gelen alıs-veriş merkezleri bu dönemde daha çok hastalanma nedenlerindendir.

2- Kışın çocuklarda en çok görülen hastalıklar nelerdir ?
En çok görülen hastalıklar; nezle, grip, üst solunum yolu infeksyonu, bademcik iltihabı, sinuzit, orta kulak iltihabı, bronşit, bronşiolit, zatürre (pnömoni), krup (yalancı difteri), kızıl, suçiceği ve kızamık gibi döküntülü çocuk hastalıkları ve viral ishallerdir.

3- Bu hastalıkların belirti ve sonuçları nelerdir ? Her hastalıkla ilgili kısa bilgi verebilir misiniz ?

Nezle ve grip: Çocuklarda en sık görünen infeksyondur ve en sık doktora başvurma nedenidir nezle ve soğuk algınlığını üst solunum yolu virusları gripi ise influenza virusları yapar. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş halsizlik, öksürük şikayetleri gelişir. Takip ve tedavi edlimezse kulak iltihabı ve alt solunum yolu infeksyonlarına zemin hazırlar.

Bademcik iltihabı (Tonsillit)
Vucut direncinin düştüğü zamanlarda bademciklerin streptokok bakterisi ile iltihaplanması sonucu gelişir. Yüksek ateş, bulantı, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, öksürük başlıca belirtileridir. Tedavi edilmezse eklem romatizması, böbrek ilthaplanması, kalp kapak iltihaplanması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Sinuzit
Çocuklarda her yaşta görülebilir. Uzun süren burun tıkanıklığı, burundan yeşil sarı akıntı, yatar pozisyonda öksürük gelişmesi sinüziti düşündürmeli ve muayenedden geçilmelidir.

Orta kulak iltihabı (Otitis media)
Uzun süren nezle ve burun tıkanıklığı sonucu kulak ile ağız arasındaki borunun havalanması bozulur ve infeksion gelişir.
Tedavi edilmezse işitme kayıpları, çevre dokularda iltihaplanma ve sık tekrarlayan akıntılı kulak iltihaplanmalarına neden olur.

Bronşit
Virusların neden olduğu bir alt solunum yolu infeksiyonudur. I?ki yaşından küçük çocuklarda ateş, solunum zorluğu, öksürük, hırıltı gibi belirtilerde ortaya çıkar. Hastahane tedavisi gerektirebilir.

Zatüre (Pnömoni)
Sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. I?lk üç yaşta hastaneye en sık yatma nedenidir. Etkeni genellikle küçük çocuklarda virus büyük çocuklarda bakteridir.
Gripal infeksiyon gibi başlayıp uzayan ve düşmeyen ateş ile seyreder.
Yakından takip ve tedavisi gereklidir.

Krup (Yalanci difteri)
Nezle ve gripal infeksionu takiben girtlak ve ses tellerinde iltihaplanmaya bağlı köpek havlaması şeklinde öksürük, hırıltı, nefes almakta zorlanma gibi belirtileri vardır.
Solunum güçlüğü olan vakalar hastaneye yatırılarak tedavi edilir.Soğuk buhar makinaları evde tedaviye yardımcıdır.

Kızıl
Kasıklarda ve gövdede kırmızı döküntülerle seyreden, yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, dilde çilek görünümü, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtileri olan bir hastalıktır.
Boğaz kültüründe streptokok bakterisi görülür. Antibiotik ile tedavi edilir.

Viral Ishal
Viral ishallerde genellikle etken rota viruslardır. Ateş kusma ve sulu dışkılama başlıca belirtileridir. Sıvı ve elektrolit kaybı bakımınan yakından takip edilmeli gerekirse hastaneye yatırılarak tedavisi sürdürülmelidir.

4-Bu hastalıklar içerisinde en ciddiye alınması gerekenler hangileridir ?

Bu hastalıklar arasında özellikle streptokok bakterilerinin neden olduğu bademcik iltihapları , orta kulak iltihapları, sinuzit, bronşit, zatürre, döküntülü çocuk hastalıkları ve virusların etken olduğu bağırsak enfeksiyonları ciddiye alınması gereken hastalıklardır.

5-Bu tip hastalıklardan korunmak için ailelere neler öneriyorsunuz ?

Öncelikle kreş ve okula başlamadan öncetüm aşı programının tamamlanası, okul kayıtlarında aşı karnelerinin istenmesi, hasta çocukların hastalık bulguları iyileşene kadar okula gönderilmemesi, sınıfların ve çocuk odalarının sık sık havalandırılması, mümkün olduğu kadar kapalı ortamlara gidilmemesi, çocuklara el yıkama alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması, okul kıyafetlerinn eve gelir gelmez değiştirilmesi, sık banyo alışkanlığının geliştirilmesi önerilebilir.

6-Çocuklar hastalandıkları zaman bakımları en az yetişkinler kadar zor. Çünkü kimi zaman verilen ilacı ya da şurubu içmeyi reddediyorlar. Bu gibi durumlarda nasıl bir yol izlenmeli?
Çocuk hastalıklarının tedavi programında genel yaklaşımız çocuklara mümkün olduğu kadar travmatize etmeden tedavi edebilmektir. Kusan , bulguları ağır, düşmeyen ateşi olan hastalara ev şartlarında adaleden tedavi, hastane tedavisi gerekenlere damardan tedavi uygulanır. Hafif soğuk algınlığı belirtileri ile gelen çocukları dinlendirmek, doğal gıdalar ve taze sıklmış meyva suları ile beslemek, parasetamol içeren ilaçlar ve nefes açıcılar kullanmakyeterlidir.

7-Kimi zaman çocuklar bütün kış hasta olabiliyorlar. Aileler de doğal olarak doktor doktor geziyorlar. Ama kimi zaman bu yöntem çok fazla işe yaramıyor. Çünkü her doktor başka bir tedavi önerebiliyor. Böyle zamanlarda ailelere neler tavsiye ediyorsunuz

Sık tekrarlayan solunum yolu infeksiyonu hikayesi olan hastalarda hazırlayıcı nedenler araştırılmal, bunlara yönelik muayene ve tetkikler yapılmalıdır.
Örneğin geniz eti, allerji gibi. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici bitkisel tedaviler de önerilebilir.

8- Son olarak çocukların günlük bir beslenme programı nasıl olmalı? Bu hastalıklarda korunmada beslenme ne kadar önemli?
Beslenme; büyüme ve gelişmede, vücut direncini yükseltmede önemli etkenlerden biridir.
Protenin ve vitaminden zengin beslenme önemlidir. Okula giden çocuklar kahvaltıyı geçiştirmemelidir. Oğün aralarında meyve ve meyve suları tüketmelidir. Kantin yerine, evde hazırlanmış gıdalar veya okulun yemek programına uygun beslenmeleri daha iyi olur.

9-Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Düzenli aşılama, yaşa uygun dengeli beslenme, temizliğe önem verilmesi, hastalık belirtileri ağırlaşmadan ve dolayısı ile tedavisi zor ve uzun bir hale gelmeden sağlık merkezlerinde kontrolden geçilmesi sağlıklı bir gelişme için önemlidir.

Kategoriler
SAGLIK

Cild Güzelliği İçin Su İçin

Çok su içmenin cildi güzelleştirdiği ve kırışıklıkları önlediğine dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

Cilt güzelliği için iki bardak su içmek yeterli. İnsanın ihtiyacı olan günlük su tüketim miktarı üzerinde yaptıkları araştırmalarda her gün yeni bir sonuca ulaşan ABD’li bilim adamları, oranın bilinenin aksine daha az olabileceğini açıkladı.

‘Günde sekiz bardak su içilmeli’ inanışının yanlışlığına değinen uzmanlar, çok su içmenin cildi güzelleştirdiği ve kırışıklıkları önlediği teziyle ilgili herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtti. New York Times’ta yer alan haberde, konuyla ilgili 2007 yılında yapılan bir çalışmaya yer verildi. Çalışmada günde 500 ml su içmenin cilde giden kan akışını artırdığı ortaya çıktı. Ancak suyun kırışıklıkları azalttığı veya ten rengini, görünümü iyileştirdiğine dair hiçbir delile rastlanmadı. Yapılan diğer çalışmalarda ise C vitamininin kırışıkları önlediğine işaret edildi. Östrojen kullanımının, menopoz öncesi dönemde görülen cilt kuruluğunu engellediği ve cilt yaşlanmasını geciktirdiğine dikkat çekildi. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nden Dr. Margaret Parsons, fazla suyun cilde olumlu etkisi olmadığını ancak susuz, kurumuş ciltlerde kırışıkların daha belirginleştiğini söyledi.

ZAMAN