Kategoriler
GÜNCEL SAGLIK

Damacana Su Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık Bakanlığının son günlerde tüketim maddeleri üzerindeki denetimleri sonucu piyasada ne kadar sağlığımıza zararla ürün olduğu, birçok firmanın sağlığımızla nasıl oynadığı bir daha ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığının su ile ilgili açıklamış olduğu rapor gündeme bomba gibi düştü. Çünkü birçok insanın sağlıklı değil diye içmediği musluk suyu yerine aldığı damacana sularında neler çıktı neler. Bugün sizlerle sağlığımızla oynayan bu firmaların isimlerini ve sağlıklı damacana sularını alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz.

Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun şartlarda numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre İstanbul genelinde faaliyette olan 61 dolum tesisinden uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır:

 • Buzada
 • Erpınar
 • Alps
 • Kervansaray
 • Yalısu

Damacana suyu alırken dikkat etmesi gereken başlıca hususlar:

 • Yetkili bayi ve satıcıdan satın alınmalıdır.
 • Çizik, kirli ve suyun tabii rengini göstermeyecek matlıkta olmamalıdır.
 • Güneşte, yüksek veya çok düşük ısıda, tozlu ortamlarda bulundurulmamalıdır.
 • Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalıdır.
 • Kapak, emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır.
 • Üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir.

Kategoriler
EĞLENCE

Beyaz’ın Ucuz Balcılar İçin Yaptığı Videoyu İzle

Ülkemizde son ayların en popüler konularından biriside herkesin malumu, sürekli televizyon kanallarında reklamları oynayan ve çok ucuza sayılabilecek bir ücrete, 100 TL’ye 5 kavanoz, diğer bir deyişle 5 kilo balı veren balcılardı. Birçok insanın kafasında soru işareti uyandıran bu durum, Sağlık Bakanlığını harekete geçirmiş, Bakanlık yaptığı araştırma sonucunda bu balların hakiki bal olmayıp, çoğunluğunun şekerden yapıldığını tespit edince, reklamlarda “% 100 bal” diye satış yapan bu firmaların faaliyetlerini durdurup, lisanslarını iptal etti. İşte tamda bunlar olduktan sonra Beyaz bu konuyu dile getiren bir video hazırladı. İşte o insanı gülücüklere boğan video;

 

Kategoriler
GÜNCEL SAGLIK

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2012

Sağlık Bakanlığı 2012’de 6 Bin Kişi Alacak

Sağlık Bakanlığına 2012 yılında 6 bin 480 yeni sözleşmeli sağlık personel alınacak. Bunların; 729’u acil sağlık hizmetlerine, 10’u ağız ve diş sağlığı merkezlerine, 1634’ü entegre ilçe hastanesine, 29’u Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğüne, 418’i sağlık evlerine, 1222’si toplum sağlığı merkezlerine, 2438’i de yataklı tedavi merkezlerine ayrıldı.

Alınacak Bölümler: 140’ını diş tabibi, 6’sını diyetisyen, 843’ünü ebe, 23’ünü eczacı, 11’ini fizyoterapist, 584’ünü hemşire, 12’sini psikolog, 797’sini acil tıp teknisyeni, 64’ünü anestezi teknisyeni, 191’ini laboratuvar teknisyeni, 193’ünü röntgen teknisyeni, 262’sini tıbbi sekreter, 482’sini toplum sağlığı teknisyeni, 154’ünü acil tıp teknikeri, birini odyometri teknikeri, 1117’sini tabip, 1600’ünü ise uzman oluşturdu.

Kategoriler
SAGLIK

ALO 182 ile Nasıl Randevu Alınır?

Sağlık Bakanlığı’nın devreye yeni soktuğu bir uyguluma Türkiye’deki bütün hastları ve yakınlarını çok sevindirecek gibi. Şuanda sadece 41 ile hizmet veren bu uygulama, çok yakın bir zamanda bütün illeri kapsayacak. Halk arasında “ALO 182” olarak bilinen uygulamanın asıl adı Merkezi Hastane Randevu Sistemi yani MHRS. Peki ama nedir bu MHRS? İsterseniz kıaca bunu açıkladıktan sonra konu hakkında kısa bir detay verelim.

MHRS nedir?

MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

 

MHRS’nin amaçları nelerdir?

Hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.

Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması. ?

MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması.

 

41 ilde uygulamaya geçen Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden muayene sırası alan hastalar kuyruğa girmeden doktora görünüyor.

 

Yapılan tetkik ve tedavilerde de özel ilgi gösterilen hastalar, eve gittikten sonra 182 personeli tarafından aranıp memnun olup olmadıkları soruluyor.

 

Hastanelerde, sabahın erken saatlerinde sıraya girmeden kaynaklanan yoğunluğu azaltmak için devreye konulan randevu sistemi 41 ilde sorunsuz işliyor. 182’yi arayan vatandaşlara belirledikleri şehirden, istedikleri hastaneden ve tercih ettikleri hekimden randevu veriliyor. Şu ana kadar sadece Ankara’da 20 bine yakın hasta telefonla randevu alıp tedavisini yaptırdı. 20 bin vatandaştan sadece biri olan Halil Gençay, telefonla randevununsağlıkhizmetlerinde yaptığı devrimi şaşkınlık ve mutlulukla anlattı. 4 yaşındaki oğlu içinAnkaraMeslek Hastalıkları Hastanesi’nden muayene randevusunu ALO 182’den aldığını belirten Gençay, bir gün sonra belirlediği doktorun kapısına gittiğini söyledi.

 

Sırada bekleyen hastalardan ayrı olarak bir kayıt masasında kendisine provizyon verildiğini aktaran Gençay, “Telefonla randevu alanlarla ayrı ilgileniyorlarmış. Ben hiç sıra beklemeden doktorun odasına girdim. Meğer telefonla randevu alanlar ayrı tutuluyormuş. Sıra ne olursa olsun.” dedi.

 

Tedavinin ardından eve geldiğinde akşam saatlerinde 182’den arandığı bilgisini veren Gençay, şu değerlendirmeyi yaptı: “Randevu aldığım doktora muayene olup olamadığımı sordular. Doktorun ilgisinden memnuniyetimi sordular. Sıra bekleyip beklemediğimi sordular. Merkezi randevu sistemine 5 üzerinden kaç puan verdiğimi sordular. Ben de gördüğüm özel muameleye 5 üzerinden 5 puan verdim.”

 

Ankara’nın İl Sağlık Müdürü Yard. Doç. Mustafa Aksoy, 23 Mayıs tarihinde uygulamanın başladığı telefonla randevu sistemiyle vatandaşların sabah erken saatlerde sıraya girme zahmetini bitirdiklerini aktardı. Telefonla randevu alanların saatinde hastanede bulunmalarını isteyen Aksoy, saatinde gelmeyenlerin sistemin sağlıklı işleyebilmesi için sıranın en arkasına geçmek zorunda kalacağı uyarısında bulundu. Aksoy, “Randevu alanlar sırada kaç kişi beklerse beklesin saati geldiğinde öne alınıyor. Bütün vatandaşlarımızı bu sistemden faydalanmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

 

2 DAKİKADA RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Hasta kuyruklarına12 Eylülreferandum ayarından sonra merkezi randevu sistemi de büyük bir rahatlık getirdi. Vatandaşlar ev, iş, ankesör veya cep telefonlarından 182 Sağlık Bakanlığı Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden, Çağrı Merkezi’ni dakikası 9 kuruştan arayabilecek.

 

T.C kimlik numarası karşılığında canlı operatörler, vatandaşa en uygun ya da hastanın istediği hastaneye yönlendirecek. Randevu iptali de randevu gününden önce yine 182 numaralı telefon aranarak yapılabiliyor. Görüşmenin süresi ise yaklaşık 2 dakika. Ayrıca, randevu alanlar, cep telefonlarına gönderilecek kısa mesajla da randevunun saati, günü ve hastanesini hatırlatacağı sistem yakın zamanda devreye girecek. Bununla birlikte randevu alanlara provizyon kağıdı da telefonla verilecek.

Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL SAGLIK

Alo 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) ile Hastaneden Randevu Nasıl Alınır?

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı Türkiye’de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni yürürlüğe koymuş ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. Bu programın en önemli çalışmalarından biride Merkezi Hastane Randevu Sistemidir (MHRS).

MHRS nedir?

MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

MHRS’nin amaçları nelerdir?

 • Hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.
 • Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması. ?
 • MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması.

MHRS Pilot Uygulaması

MHRS; pilot uygulama kapsamındaErzurum ve Kayseri illerinde uygulanmaya başlamıştır. Pilot uygulama boyunca gözlem yapılacak ve ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaştırma süreci başlayacaktır. Bu kapsamda 1 Haziran 2010’da Yalova, 1 Temmuz 2010’da da Eskişehir, 26 Temmuz 2010’da Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Sakarya ve Tekirdağ illerinde MHRS uygulamasına başlanılmıştır.

Randevu nasıl alınır?

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.
 • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
 • Vatandaş Erzurum veya Kayseri illerinden randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir.
 • Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

Randevu nasıl iptal edilir?

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından önce yapılmalıdır.
 • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
 • Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.