Kategoriler
GÜNCEL YAŞAM

AKP’nin Son Seçim Şarkısına CHP’den Cevap Klibi

AKP’lilerin son günlerde popüler olan seçim şarkısına CHP’lilerden yanıt geldi. Akp’nin seçim şarkısındaki sözleri değiştirip yeniden klip çeken CHPnin klibini aşağıda izleyebilirsiniz.
Önce AKP’nin hazırladığı seçim şarkısının klibini izleyeceksiniz. Bu klibin alt tarafında da CHP’nin hazırladığı klibi görebilirsiniz.

AKP’nin Haydi Bir Daha isimli seçim şarkısı:

CHP’nin bu şarkıyı değiştirip hazırladığı klipte ise sözleri böyle oldu:

Aynı coptan yemişiz biz/ Aynı derdi çekmişiz biz Doğusu bir batısı bir / Mutsuzluktan çökmüşüz biz Küfürler bir dayaklar bir/ Aynı zulmü görmüşüz biz Hep hakaret hep bir kibir / 9 yıldır mağduruz biz / Tövbe bi daha tövbe bi daha / Yalanını yutmayız biz / Tövbe bi daha tövbe bi daha / Böyle yanlış yapmayız biz…

Kategoriler
GÜNCEL

2011 Seçimlerinde Chp’nin Seçim Vaatleri Nelerdir? Chp Seçmene Ne Vaadediyor?

2011 milletvekili seçimleri için partiler adaylarını belirlediler ve bundan sonra artık seçim vaatlerini halka anlatmaya sıra geldi. İşte seçimlerdeki partilerimizin vaatleri:

Chp ‘nin Seçim Vaatleri Nelerdir?

YARGI

– Yargıç ve savcıların Adalet Bakanlığı’na idari bağlılığı kaldıracak.

– Anayasa Mahkemesi’nin yapısını ve yetkileri yeniden düzenlenecek.

– Askeri yargının görev alanını daraltılacak. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri kaldırılacak.

– Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu kaldırıp, yerine Yargıçlar Yüksek Kurulu kurulacak.

SEÇİM YASALARIN

– Yüzde 10 seçim barajı kaldırılacak. -Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihatları ve Venedik Kriterleri uyarınca siyasi partilerin kapatılmasına çok istisnai durumlarda izin verecek.

– Tüm partilerin adil ve nesnel ölçütlere göre devlet yardımı alması sağlanacak.

– Seçilme yaşı 21’e indirecek.

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA TAM DEMOKRASİ’

– Doğu ve Güneydoğu’da baskılara son verilecek, toplumsal barış sağlanacak.

– Yasa ile kuracak, uluslararası standartlara uygun komisyonlar yoluyla faili meçhuller aydınlatılacak ve kayıplar bulunacak.

– Talep eden yurttaşlara anadil öğrenimi olanağı sunulacak.

– Dersim arşivleri açılacak.

– Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimler devlet kurumları ve kışlalardan kaldırılacak.

– Diyarbakır Cezaevi toplumsal barış için müzeye dönüştürülecek.

LAİKLİK VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

– Alevi yurttaşların eşit yurttaşlık talebi her alanda hayata geçirilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, tüm inanç ve mezheplerin taleplerine duyarlılık içinde, inanç çoğulculuğunu gözeterek ve eşitlik anlayışıyla yaklaşmasını sağlamak için gerekli düzenlemeler yapılacak.

– Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini zorunlu olmaktan çıkaracak, temel eğitimde ve lisede isteğe bağlı hale getirilecek.

AİLE SİGORTASI

– Asgari seviyenin altında geliri olan her haneye yoksulluk durumuna göre ‘aile sigortası’ ödemesi yapılacak. Bu ödeme, ayda 600 TL’nin altında olmayacak, ailede bakılan yaşlı ve engelli sayısına bağlı olarak ayda 1.250 TL’ye kadar çıkabilecek. İhtiyaç sahiplerinin başvuracağı tek adres Aile Sigortası Kurumu (AS-KUR) olacak.

– Aile Sigortası kapsamında her aileye, çocuk başına 45-100 TL olmak üzere, iki çocuk için sosyal destek verilecek. Eğitimine devam eden çocuklara her ders yılı başında kitap ve kırtasiye desteği sunulacak. Aile Sigortası Programı kapsamındaki çocukların eğitim harcamalarının tümünü, yurt parası dâhil, bu sigorta kolundan karşılanacak.

– İhtiyacı olan her aileye aylık 125-190 TL yetişkin desteği sağlanacak. Ailede bulunan yaşlıların bakımına yönelik olarak aylık 100- 150 TL destek sunulacak.

EĞİTİM

– 18 yaşına kadar tüm çocuk ve gençler zorunlu eğitim kapsamında tutulacak. Okul öncesi eğitimde 4-5 yaş zorunlu duruma getirilecek.

– SBS sınavını kaldıracak, ilköğretim okulları sağlıklı bir işleyişe kavuşturulacak.

– Üniversite sınav sistemi aşamalı olarak kaldırılacak.

– ÖSYM yeniden yapılandırılacak.

– Çok başlı sınav organizasyonuna son vererek, özerk yapıya sahip ulusal bir test merkezi kurulacak.

– Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) kaldırılacak.

– Üniversite harçlarını kaldırılacak, en geç iki yıl içinde yurt sorunu çözülecek.

– Okulöncesi ve ilköğretim öğrencilerine her sabah süt verilecek.

– Okul çağındaki yoksul çocuklara günlük yemek verilecek.

İŞSİZLİK

– İhracat 650 milyar dolara ulaşması sağlanacak.

– Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da büyüme hızının yılda ortalama yüzde 9,5’i yakalaması sağlanacak.

– Teşvik uygulamalarındaki dağınıklığı gidermek amacıyla Teşvik Uygulama Müsteşarlığı kurulacak.

ASKERLİK

– Askerlik 6 aya inecek

MAZOT

– Mazotun fiyatı 1.5 liraya düşecek.

Kategoriler
EKONOMİ

2011 Milletvekili Seçimlerinde Görev Alanlar Ne Kadar Ücret Alacak?

2011 Milletvekili Genel Seçimleri’nde görev alan sandık kurulu başkanları, sandık kurulu memur üyeleri ve siyasi parti üyeleri ne kadar ücret alacak? 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçiminde sandık görevlileri ne kadar ücret alacak?

Yüksek Seçim Kurulu, 01/04/2011 tarih ve 289 sayılı 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde görev alacak kişilere ödenecek gündelik miktarı ile sair harcamalara iliskin bir karar almıştır. İlgili karara göre; Seçim is ve işlemlerinde görev verilenlere ödenecek ücretlerin, Yüksek Seçim Kurulu’nun 08/01/2011 tarih ve 27 sayılı ücret kararında belirtilen ilkeler doğrultusunda yapılacağı ifade edilmektedir. Bu kapsamda seçimde sandıklarda görev alacak sandık kurulu başkanı, sandık kurulu memur üyesi
ve siyasi parti üyeleri aşağıda belirtilen miktarda gündelik alacaklardır.

Sandık kurulu başkanı : (3) Gündelik,

Sandık kurulu memur üye (Kurs verilmişse) : (2) Gündelik,

Sandık kurulu memur üye (Kurs verilmemişse) : (1) Gündelik,

Sandık kurulu siyasi partili üye : (1) Gündelik,

Gündelik miktarlarının belirlenmesinin ardından 2011 seçimlerinde görev alacakların ne kadar ücret alacakları ortaya çıkacaktır. Gündelik miktarları ise YSK’nın 08/01/2011 tarih ve 27 sayılı ücret kararında açıklanmaktadır.Sandık Kurullarında görev yapanların gündelik ücretleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir;

Gündelik Ücretler

Başkan 56,00 TL

Üye 49,00 TL

Hesaplama yaptığımızda; sandık kurullarında görevli,

-Sandık kurulu başkanları 3 gündeliğe karşılık gelen 168 TL,
-Sandık kurulu memur üyeleri eğitime katılmış ise 2 gündeliğe karşılık gelen 98 TL,
-Eğitime katılmamış ise 49 TL,
-Sandık kurulu siyasi partili üyeleri ise 49 TL ödeme alacaklardır.

Seçimde görevlilere yapılacak ödemeler herhangi bir vergiye tabi tutulmayacaktır.

Seçimlerde, sandık kurulu başkanı ve üyesi olarak görev yapanlara yapılacak ödemeler, ilçe seçim kurulu adına açılacak vadesiz bir hesaptan yapılacak olup, kesinlikle elden ödeme yapılmayacaktır. Hak sahiplerinden hesap açtırılması istenmeyecek, hak sahibinin kimlik kartını bankaya ibraz ederek ödemesinin yapılabilmesi sağlanacaktır. Ayrıca banka ile yapılacak anlaşmada herhangi bir kesinti yapılmasına izin verilmeyecektir.

Kaynak: isbasvurusu.org

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Hangi Parti Ne Kadar Seçim Yardımı Alacak?

Siyasi partilere 12 Haziran genel seçimleri nedeniyle 218 milyon 200 bin 741 lira seçim yardımı yapılacak.

HANGİ PARTİ NE ALACAK?
Bu çerçevede Ocak ayında 62,1 milyon lira yardım yapılan AK Parti, seçim nedeniyle 124 milyon 363 bin 143 lira daha Hazine yardımı alacak. Böylece AK Parti’nin bu yılki devlet yardımı tutarı 186 milyon 544 bin 715 liraya yükselecek.

CHP de, seçim nedeniyle bütçeden 55 milyon 738 bin 922 lira ek yardım alacak. Seçim yardımıyla birlikte CHP’ye 2011 yılı içinde verilen Hazine yardımı miktarı da 83 milyon 608 bin 383 liraya çıkacak.

MHP’nin bu yılki Hazine yardımı ise 57 milyon 148 bin 12 lira olacak. Bu tutarın 38 milyon 98 bin 675 lirası önümüzdeki hafta partinin banka hesabına yatacak.

 

KİMLERE SEÇİM YARDIMI YAPILIYOR?

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunundaki genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl, o yılki Genel Bütçe Gelirleri cetvelindeki tutarın 5 binde 2’si oranında mali yardım sağlanıyor. Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Ödeme de, Ocak ayının ilk 10 günü içinde tamamlanıyor. Milletvekili genel seçimlerde toplam geçerli oyların yüzde 7’sinden fazlasını alan siyasi partiler de Devlet yardımına hak kazanıyor. Bu yardım da, en az devlet yardımı alan siyasi partinin geçerli oy sayısı esas alınarak, buna orantılı şekilde hesaplanıyor. Söz konusu yardım, siyasi partilere, milletvekili genel seçimlerinin yapılacağı yıl 3 katı, mahalli idareler seçim yılında ise 2 katı olarak ödeniyor. Her iki seçimin aynı yıl içerisinde yapılması halinde de ödeme miktarı 3 katı geçemiyor. Bu çerçevede siyasi partilere bu yıl ödenen devlet yardımı tutarları şöyle:

 

Kategoriler
GÜNCEL

MHP’nin Rap Tarzı Seçim Şarkısı “Ses Ver Türkiye” Dinle

Seçimlere sayılı günler kaldı. Artık partiler de aday adaylarını açıklamaya ve seçim çalışmalarına hız vermeye başladılar. Bu partilerden biri de MHP. Seçim hazırlığına önce seçim şarkısını hazırlatarak başlayan MHP ilginç bir şekilde marş veya türküyle değil Rap bir şarkı yaparak seçmenelerine özellikle de genç seçmenlere ulaşmayı hedefliyor.

En son 2009’da belediye seçimlerinde Saadet Partisi rap şarkı kullanmıştı. Bakalım MHP nin bu şarkısı ona gençlerden oy kazandıracak mı hep birlikte göreceğiz.

İşte MHP ‘nin Ses Ver Türkiye adlı rap şarkısı:

 

 

 


mhp-nin-rap-secim-sarkisi-ses-ver-turkiye-2011 ULKUCUHABER