Kategoriler
GÜNCEL

Kestane Şekeri Nedir? Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

Kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımı bir tatlıdır. Bursa’nın meşhur tatlılarından bir tanesidir. Kestane şekeri Bursa ili sınırları içindeki Uludağ’da yetişen kestanelerden yapılmaktadır.

Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

Kestane şekeri haşlanmış kestane soyulduktan sonra tülbenlere bağlanarak kaynayan şerbet içine batırılarak yapılır. Kestane şekerinin çikolata kaplı vb. türleride vardır.

Kategoriler
SAGLIK

Besin Kaynakları(Proteinler,Karbonhidratlar,Yağlar) ve Faydaları Nelerdir, Nelerde Bulunurlar?

Besin Kaynakları Nelerdir Ne işe Yararlar

 

Proteinler (Et, süt, yumurta)

Karbonhidratlar (Şeker, un, sebze, meyve)

yağlar (Hayvansal, bitkisel = zeytin,fındık, soya, kakao, ayçiçeği, mısır)

 

Proteinler

Vücutta yapı taşları olarak kullanılırlar. Alınmaları şarttır. Kas dokusunun güçlendirilmesinde işe yararlar. Bir gramı 4 kalori verir. Kural olarak günlük 65-70 gr proteine ihtiyaç vardır.

 

Karbonhidratlar

Vücudun glukoza yani şekere dönüştürebildiği her tür mad­dedir. Çabuk enerji sağlamada işe yararlar. Tüm Vücut işlem­lerinde kullanılırlar ve çabuk tüketilirler. Bu nedenle çok fazla miktarda alındığında depolanırlar. Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Basit karbonhidratlar; Kolaylıkla yağa dönerler. Bir gramı 4 kalori verirler.

Saf buğday ekmeği -Şeker

alkol (1gr: 7 kalori verir)

 

Kompleks karbonhidratlar: Sağlıklıdır.

Yapraklı sebzeler

Patates

Hububat ürünleri

Yağlar

Sağlık için önemlidirler. Kolay depolanırlar. Vücutta ö nemli işlerde kullanılırlar. A, E, D, K gibi yağda eriyen vitaminlerin emiliminde işe yararlar. Savunma sisteminde kullanılırlar. Bazı hormonların yapımında rol alırlar. Fazla kalori içerirler. Fazlası zarar azı faydalıdır. Bir gramı 9 kalori verir. Ayrıca esansiyel yağasitleri sayesinde hücre membranı, deri ve hormonların bi­leşiminde yer alırlar.

 

Egzersizde yağın önemi nedir

Orta şiddetteki egzersizlerde ve uzun Aerobik egzersizlerde vücut için gereklidir. Sporcuların aldığı kalorinin (%15′den az olmamak kaydıyla) %20-30′ u yağ olmalıdır.

Yağsız hazırlanmış salata faydalıdır. istenirse limon sıkıla­bilir veya sirke katılabilir.

Patates yağ oranı düşüktür (Kızartma olmamak kaydıyla) -Zeytinyağlı olduğunda az yenmelidir.

 

Süt ve süt ürünlerinin yeri nedir

Yağsız ya da az yağlı süt-yoğurt- peynir tavsiye edilebilir. Özellikle osteoporozdan korunmak açısından önemlidir.

Krema yenmemelidir. Bir kase kremada tamamı yağdan gelen 400 kalori vardır.

 

yumurta için neler söyleyebiliriz

Yumurta akı tercih edilmelidir. Protein içerir. -Kaynatma ya da haşlama yenmelidir. -Yağda yumurta tercih edilmemelidir.

 

Şeker ve tatlılar yenmemeli mi

Tatlı yaparken şeker yerine mümkünse Bal kullanılmalıdır. -Bütün meyvekonserve lerinde yağ ve şeker miktarı düşüktür. -Baklava ve hamur tatlıları tercih edilmemelidir. -Tatlandırıcı ile hazırlanmış sütlü tatlılar tercih edilmelidir. -Otlar ve baharatlar rahatlıkla kullanılabilir. Et-kümes hayvanları ve balık… . -Kızartmamalı, fırın veya ızgara tercih edilmeli. -Tavuğun derisi ve sakatatı yenmemeli. -Beyaz et daha sağlıklıdır. -Sosis, salam, sucuk yenmemeli. -Balık tercih nedeni olmalıdır. Hububat, tahıl ürünleri, pirinç, makarna… -Yağsızdır ama kalorisi yüksektir. -Makarna faydalıdır. -Bir kase makarna 200 kaloridir. -Sossuz yenmelidir.

Katı yağlar ve soslar

Margarindeki yağ ve kalori oranı tereyağından daha fazla­dır. Bu nedenle gerekirse diyet margarin kullanılmalıdır

Sirke kullanılabilir.

Mayonez tercih edilmemeli.

Kolesterolsüz demek, yağsız demek değildir!

Dondurulmuş gıdalar…

Yağ ve kalori açısından zengindir.

100 gr’ında 3 gr’dan fazla yağ varsa uzak durulmalı.

Kuruyemişler

kolesterol içermezler.

Lif, vitamin ve mineral açısından zengindir.

Kötü tarafları; kalori ve yağ açısından zengin olmalarıdır.

iki avuç dolu su yendiğinde günlük yağ miktarının tamamı­nı, kalori miktarının yarısını sağlamalarıdır.

 

Glisemik indeks nedir?

Belirli miktar Karbonhidrat (genellikle 50 gr) içeren bir yiye­cek ile aynı miktarda karbonhidrat içeren kontrol yiyeceğinin tüketilmesiyle ort Aya çıkan kan glukoz cevabının karşılaştırıl­ması ilkesine dayanır. Kontrol yiyeceği çoğunlukla beyaz ek­mektir. Bazı yiyeceklerin tüketilmesi kan şekerini hızla yükselt­mekte (yüksek glisemik indeksli yiyecekler) ve insülin salgısı­na neden olup tekrar hızlı bir şekilde kan şekerini düşürmekte­dir. Bu doyumsuzluk hızlı kilo alımına neden olmaktadır. Dü­şük glisemik indeksli yiyecekler ise daha yavaş sindirilerek emilir, yemek sonrası kan şekerini yavaşça yükseltir. Lif içerik­leri yüksektir.

 

Düşük ve yüksek glisemik indeksli yiyecekler hangileridir

Glisemik indeksi düşük yiyecekler:

yulaf gibi kuru bakliyatlar

Baklagiller

Kepek ekmeği

Makarna

Bazı süt ürünleri ve bazı şekerlemeler (Fruktoz içerenler) Glisemik indeksi yüksek yiyecekler:

Patates (Beyaz Patatesin glisemik indeksi sarı patatesten daha yüksektir)

Havuç (Çiğ havucunun daha düşük)

Beyaz pirinç

Beyaz ekmek

Rafine şekerler

Bal

içindeki nişastanın jelatinize olduğu yiyecekler

Karpuzun glisemik indeksi şeftaliden daha yüksektir. Havucun glisemik indeksi bezelyeden daha yüksektir.

 

Glisemik indeks düşüncesiyle hareket etmek yeterli midir

Hayır. Glisemik indeks düşüncesi yağ ve Proteinlerin aşırı tüketimine neden oluyorsa ve önemli besin kaynaklarını dışlı­yorsa uygun olmaz. Sağlığı tehlikeye atabilir. Onun için denge­li beslenme şart koşulur. dünya Sağlık Örgütü diyetteki enerji­nin %10′dan daha azının basit şekerlerden gelmesini tavsiye temektedir.

 

Diyetteki yağ oranı önemli midir? Yoksa sadece kalori mi önemlidir

Toplam kalori önemli olduğu kadar diyetteki yağ oranı da önemlidir. Hatta eşit kalori ama farklı yağ oranları alan iki grup­tan, az yağ alanlar daha kolay zayıflamıştır. Bu da diyetteki ya­ğın kesilmesinin ek bir zayıflama potansiyelini göstermektedir. Hem yağ hem de kalori kısıtlananlarda ise zayıflama çok daha fazla olmuştur.

 

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

En Uygun Banka Kredileri,Bankaların Bayram Kredileri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bankalar bayrama özel fırsatlarıyla müşterilerine uygun kredi imkanları sağlıyor. Bankalar, müşterilerin ihtiyaçlarına ve ödeme şartlarına göre 0,38’den başlayan faiz oranlarının uygulandığı bayram paketleri hazırlarken, sıfır faiz ve peşin komisyonlu krediler de sunuyor.

İŞ BANKASI

Bankaların internet sitelerinde yer alan duyurularına göre, İş Bankası ”geleneksel bayram kredisi kampanyası” ile müşterilerine farklı koşullarda ihtiyaç kredisi sunarken, maksimum ihtiyaç paketi sahibi İş Bankası müşterileri krediden aylık yüzde 0,02 faiz ya da 100 lira masraf indirimi ile yararlanabiliyor.

İş Bankası’nın 15 Kasım 2010 tarihine kadar geçerli olacak kampanyası kapsamında tüm kamu ve özel sektör çalışanları, serbest meslek sahipleri ile emekliler aylık yüzde 0,45 faiz oranı ya da peşin komisyon ödeyerek faizsiz, 5 bin liraya kadar 10 ay vadeli bayram kredisi kullanabiliyor.

Daha yüksek tutarda, daha uzun vadelerle ve/veya masraf ödemeden ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşteriler ise vadeye bağlı olarak aylık yüzde 0,92’den başlayan faiz oranları ile, masraf ödeyerek veya masraf ödemeden aylık yüzde 0,94’ten başlayan faiz oranları ile krediden yararlanabiliyor.

YAPI KREDİ’DEN 3 FARKLI BAYRAM KREDİSİ

Yapı Kredi de kurban bayramına özel hazırladığı faizsiz, masrafsız ve düşük faiz komisyonlu bireysel ihtiyaç kredisi ile müşterilerine uygun krediyi seçme olanağı veriyor.

Bankanın faizsiz kredisinde, vade sonuna kadar hiç faiz ödemeden, sadece peşin komisyon ile maksimum 5 bin lira için ve 12 aylık vadede kredi kullanılabiliyor.

Masrafsız kredide ise hiçbir masraf veya komisyon ödemeden, yüzde 1,09 faiz ile 10 bin liraya kadar 24 ay vade ile kredi sunuluyor.

Yapı Kredi’nin düşük faiz komisyonlu bireysel ihtiyaç kredisinin faizleri de aylık yüzde 0,41’den başlıyor. Tutar ve vadeye göre farklı komisyon oranları ve masraf uygulanan yüzde 0,41 faiz oranlı kredi, üst tutar sınırı 20 bin lira olmak üzere maksimum 36 aya kadar vadelendirilebiliyor.

AKBANK’TAN 3 AY ERTELEME İMKANI

Akbank da kurban bayramında tüketicilerin ihtiyaçları için yüzde 0,76’dan başlayan faiz ile kredi kullanma imkanı verirken, ayrıca 3 ay erteleme imkanı ile ödemelerin Mart 2011’de başlaması olanağı da sunuyor. Bankanın bayram kampanyası 30 Kasım’da sona erecek.

GARANTİ’DEN 0,38 FAİZLİ KREDİ

Garanti Bankası, tüketicilere 111 lira taksitle ve 60 ay vadeli kredi sunarken, isteyenler için de yüzde 0,38 faizli 12 ay vadeli 5 bin lira kredi sunuyor.

50 bin liraya kadar farklı tutar ve vadeler için kredi seçenekleri sunan Garanti, ayrıca yüzde 0,94’den başlayan faizlerle masrafsız kredi imkanı da veriyor.

DENİZBANK, FİNANSBANK, HSBC

Kurban bayramı öncesinde ”masrafsız cebimde kredi” ile Denizbank, 15 bin liraya kadar 36 aya varan vadelerle kredi sunuyor.

HSBC de 30 bin liraya kadar ve 36 aya varan tüm vadelerde masrafsız ihtiyaç kredisi sunarken, 10 bin liraya kadar aylık yüzde 0,99 faiz oranı, 10 bin liranın üzerindeki kredilerde de yüzde 1,09 faiz oranı uyguluyor.

Finansbank ise bayrama özel yüzde 0,39’dan başlayan faizlerle kredi paketi hazırlarken, ödemeler için 2011 tarihini veriyor.

Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Güllaç Nasıl Yapılır? Güllacın Hazırlanışı ve Gerekli Malzemeleri

Güllaç, özellikle ramazan ayıyla özdeşleşmiş bir tattır. Yüzyıllardır Türk mutfağının en güzel damak tatlarından olan Güllaç, hazırlanışı ve gerektirdiği malzemelerin kolaylığı bakımından çokca tercih edilen bir tatlıdır. Sütlü tatlılar içerisinde tat bakımından en güzeli, hazırlanışı bakımından en kolay güllaçtır desek pek yanılmayız sanırım. İşte bu eşssiz tatlıyı yapmak için gerekli malzemeler ve hazırlanış şekli; 

Güllaç İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 yaprak güllaç
  • 1 kilo süt
  • 1 bardak şeker
  • 200 gr çekilmiş ceviz
  • 1 bardak gül suyu
  • 1 paket vanilya

Güllacın Hazırlanışı

Süt, şeker ve vanilya ile kaynatılır. Kaynayan süt oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır. Güllaçlar bu ılık süte batırılıp, çıkarılır ve bir payreks kaba yayılır. Aralarına ve güllaçların üzerine ceviz serpilir. Arzuya göre gül suyu konulur.

NOT : İsteğe göre güllaca lohusa şekeri, hindistan cevizi rendesi veya kaymak ilave edilebilir.