Kategoriler
SAGLIK

Kuşburnu Nedir? Kuşburnu’nun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu 1000 metreye kadar yükseltilerde verimli olarak yetişen. Çok yıllık bir bitkidir. Gülgillerden olan kuşburnu kökleri suyu gövdesi güneşi seven bir yapıya sahiptir.

Kuşburnu bitkisi genelde bahar aylarında yapraklanıp çiçeğe dursa da sonbahar aylarında yapraklarını döker ve meyve verimi yapar. Meyveleri genelde parmak ucu büyüklüğünde turuncu veya kırmızı olabilen, içi açıldığında 15–20 çekirdek barındıran tüylü bir yapıya sahiptir. Diğer meyvelerden farklı olarak kuşburnu bitkisinin meyve tüyleri meyvenin içinde çekirdeklerin etrafında kümelenmiştir.

Kuşburnu bitkisinin yaprakları; kenarı tırtıklı olan bir çıkış noktasına 5–6 adet kümelenmiş koyu yeşil ve mat yapılıdır.
Büyüme noktasında oldukça nazlı olan kuşburnu gövdesi; Yıllar boyunca azar azar büyüyen bir düzenle meydana gelir. Hatta büyümesi o kadar azdır ki 3–4 yıl gibi bir zaman diliminde ancak bir odunsu gövde görünümü sergiler.

Kuşburnunu meşhur yapan onu eşsiz aromadaki çayıdır. Bu gün dünyanın birçok ülkesinde gerçekten çok fazlaca tüketilen kuşburnu çayı C vitamini B ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Karotenler açısından da zengin olan bu bitkinin aynı ağırlıktaki bir portakal veya mandalinadan yaklaşık 20–30 kat daha fazla c vitamini içeriğine sahip olduğunu belirtmemiz gerekir(NOT: Bu oranlar her çeşitte farklılık gösterecektir. Aslında bir kesinlik ihtiva etmez. Ancak kesin olan bir şey vardır ki C vitamini yönünden kuşburnu normal turunçgillerden-portakal, mandalina vs.- kat kat üstündür.)

Kuşburnu çay olarak değerlendirilirken diğer yönden

Marmelât sanayinde,
Reçel sanayinde,
Taze içecek sanayinde,
İlaç sanayinde,
Özellikle at yetiştiriciliği açısından üstün olan ülkelerde at haralarında kuvvet yemi olarak, bolca kullanılmaktadır.

Kuşburnunun Faydaları;

Kuşburnu içerdiği C vitamini nedeniyle vücuda direnç sağlar,
Grip nezle ve bunlara bağlı vücut direncini kıran vakalarda destekleyici tedavide kullanılır.
Kuşburnu gerçekte çok iyi bir anti oksidandır. Bu özelliği onu kanserle savaşta haklı bir üne kavuşturur.
Özellikle kabuklu yapısı bağırsaklarda düzenleyici etkiye sahiptir.
Ülkemizde Ayrıca şeker hastalıklarına, yan ağrılarına ve ishale karşı kullanımı çok yaygındır.
Ülkemizde de basur-hemoroit’e, raşitizme ve romatizmaya karşı iyi bir besindir.
Bağırsaklarda kurt düşürücü olarak da kullanıla gelmektedir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu reçel olarak, marmelât olarak ve en çok da çay olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında günde alınan birkaç bardak kuşburnu çayı vücudun ihtiyacı olan C vitaminini karşılamakta çok başarılıdır.

Kuşburnunun Elde Edilmesi:

Kuşburnu şifalı bitkisinin sonbahar aylarında meyveleri olgunlaşınca toplanması gerekir. Meyvelerin ortadan 2 ye bölünerek kurutulduğu göz önüne alınmalıdır. Kuşburnu meyvesi toplamaya durumu müsait olmayanlar şifalı bitkiler satan yerlerden bu meyvenin kurutulmuşunu temin edebilirler.

Kategoriler
SAGLIK

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir? Rezene Çayı Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Rezene Bitkisi

Daha çok Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitkidir. Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.

Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları

Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.

Rezene Nasıl Kullanılır?

Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10-15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır.

Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.

kaynak: http://tr.mydearbody.com/sifali-bitkiler/rezene.html

 

Kategoriler
SAGLIK

Karabaş Otu’nun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu, ballıbabagiller familyasından Akdeniz bölgesinde yetişen son derece faydalı bir şifalı bitkidir.

Karabaş otunun faydaları

• Birçok kanser türüne karsı tedavi edici özelliğe sahip olan karabaş otu tümörlerin büyümesini engeller.
• Karabaş otu sayesinde kan dolaşımınızı hızlanır
• Alerji tedavilerinde karabaş otu çayı son derece etkilidir
• Sinir sistemini kuvvetlendiren karabaş otu, asabi insanların sakin bir yapıya kavuşmasını sağlar
• Uykusuzluk sorunu yasayan kişiler aksam yemeğinden sonra içeceği bir bardak karabaş otu çayı sayesinde rahat bir uyku çekerler
• Ağrı kesici özelliği olan karabaş otu özellikle migren ağrılarında bir bardak karabaş otu çayı içilmesi halinde son derece fayda sağlayıcı özelliğe sahiptir
• Karabaş otu sayesinde yüksek tansiyon hastalarının tansiyonu olması gereken değere düşer
• Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini engeller
• Karabaş otu egzamadan kaynaklanan yaralara karsı tedavi edici özellik gösterir.
• Karabaş otu çayı sayesinde sigara bırakan birçok insan mevcuttur.
• Günde içeceğiniz 1 bardak karabaş otu çayı kanı sulandırıcı ve damarları genişletici etki gösterir

Kategoriler
SAGLIK

Şifalı Bitkilerle İlgili Herşeyi Öğrenmek İçin Şifalı Bitkiler Sözlüğü İndirin

Şifalı Bitkiler Sözlüğü 2.5 Programı size birçok kaynaktan faydalanılarak hazırlanmış şifalı bitkiler ve bu bitkilerin getirdiği çözümler hakkında kaynaklık edecek ve içerisinde barındırdığı birkaç bölümle size sağlık hakkında bilgiler verip kolayca ideal kilonuzu vs. hesaplayabilmenizi sağlayacak.

Dil : Türkçe
Boyut : 1,01 MB
Platform : Windows (Tümü)
Lisans : Ücretsiz
Limit: Yok
Yapımcı : Gitbicom

Özellikleri:

  • Şifalı bitkiler
  • Hastalıklar ve tedavileri
  • İdeal kilo hesabı
  • Bitki resimleri
  • İlk yardım
  • Arama bölümü

Şifalı Bitkiler Sözlüğü 2.5 Programını İndirmek İçin Tıklayın

Not: Rar dosyasını indirdikten sonra sağ tıklayıp “Buraya Çıkart” seçeneğini seçin. Rar Şifresi :   www.uzmanportal.com

Kategoriler
SAGLIK

Hangi Tür Kansere Hangi Bitkiler İyi Geliyor? Kansere İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Biberiye, brokoli, dut, greyfurt, nar, üzüm ve yeşil çay… Bazı bitki türleri, kanser türleri ile mücadelede oldukça etkili… Kanser tedavisinde etkili olduğu belirtilen bitkiler ve etkili olduğu kanser türleri şöyle:

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin’in kaleme aldığı ”Hangi Kansere Hangi Bitki?” adlı kitap okurla buluştu.

Sezgin, kitabın ön sözünde, günümüzde kanser tedavisinin başarısının artırılması konusunda çok yoğun çalışmalar yapıldığını, araştırmaların önemli bir bölümünün ilaç geliştirme çalışmalarının oluşturduğunu belirterek, yeni ilaçların geliştirilmesinde karada ve denizde bulunan bitkilerden ve bitkilerde bulunan maddelerden faydalanıldığını vurguladı.

Bugün kullanılan ilaçların önemli bir kısmının doğal ürünlerden geliştirildiğini ifade eden Sezgin, çalışmalarda doğal ürünler içindeki çeşitli maddelerin kansere karşı etkinliklerinini değerlendirildiğini ve etkili olan maddeler ayrıştırılarak, ilaç geliştirme safhasına alındığını belirtti.

Kanser tedavisinin, şifalı bitkilerin tıbbi tedavi amacıyla kullanılması yoluyla yapılmasının hiçbir bilimsel fitoterapi (bitkilerle tedavi) otoritesi tarafından kabul edilmediğine dikkati çeken Sezgin, ancak yayımlanan makale ve araştırmalarda, fitoterapik ürünlerin, kemoterapi, hormonal tedavi veya radyoterapi gibi kanser tedavilerinin yanında kullanıldığının belirtildiğini anlattı.

Sezgin, birçok çalışmanın ilaç-ilaç etkileşimi olduğu gibi ilaç-bitkisel tedavi arasında etkileşim olabildiğini ve tedavinin etkinliğini bozabildiğini gösterdiğini vurgulayarak, bu nedenle kanser tedavisini takip eden onkoloji veya hematoloji uzmanının, alternatif tıp yaklaşımları ile ilgili bilgi sahibi olması gerektiğini kaydetti.

AA muhabirinin kitapta yer alan bilgilerden derlediği bilgiye göre, kanser tedavisinde etkili olduğu belirtilen bitkiler ve etkili olduğu kanser türleri şöyle:

”- Aloe veranın, hücre, hayvan ve insan çalışmalarında bağışıklık sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması nedeniyle cilt kanserlerinden korunmada yararlı olabileceği düşünülüyor.

– Arı poleni, akciğer, beyin, kalın bağırsak, lösemi, malign, melanom, meme ve prostat kanserinde etkili. Ayrıca akciğer kanserine karşı koruyucu.

– Biberiye, akciğer, cilt, kalın bağırsak, lösemi ve meme kanserine karşı koruyucu.

– Karayılan otu, prostat kanserinin tedavisinde etkili.

– Brokoli, idrar yolları ve idrar torbası, kalın bağırsak ve meme kanserleri ile mücadelede etkili aynı zamanda bu kanserlere karşı da koruyucu.

– Buğday çimi, meme kanserinde etkili.

– Cezayir menekşesi, çeşitli organ kanserleri, lenfoma ve löseminin tedavisinde yardımcı. (Ancak, doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir. Zararlı yan etkiler yapabildiği unutulmamalı)

– Çemenotu, kalın bağırsak, karın zarı, kemik, lösemi, meme kanserinin tedavisinde etkili.

– Çörekotu, akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, karın zarı, lösemi, lenfoma, meme, pankreas, prostat, yumuşak doku kanserlerinin tedavisinde yardımcı.

– Devedikeni, akciğer, baş-boyun, idrar yolları ve idrar torbası, kalın bağırsak, prostat kanserine karşı etkili.

– Dut, kanser hastalarına destek gıda olarak dikkati çekiyor. Beyaz, kara ve kırmızı dut, yüzyıllardır geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılıyor.

– Ekinezya, kalın bağırsak ve pankreas kanserinde etkili.

– Greyfurt, kansere karşı koruyucu etkisi var. Ancak son yıllarda yeni anlaşılan greyfurt-ilaç etkileşimleri unutulmamalı.

– Isırganotu, prostat kanserinde etkili.

– Karahindiba, kalınbağırsak, karaciğer, lösemi, malign melanom, meme ve rahim kanserinin tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülüyor.

– Keten tohumu, kalınbağırsak, malign melanom, meme ve prostat kanserinde etkili.

– Kızılcık, akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, meme, prostat, yemek borusu ve yumuşak doku kanserlerinde etkili.

– Kudret narı, baş-boyun, cilt, idrar yolları ve idrar torbası, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme ve prostat kanserlerinde etkili.

– Nar, baş-boyun, kalınbağırsak, lösemi, meme ve prostat kanserlerinde etkili. Narın, ayrıca kansere karşı koruyucu etkisi var.

– Ökseotu, akciğer, baş-boyun, karaciğer, karın zarı ve meme kanserinde etkili.

– Sarımsak, meme kanserinde etkili. Sarımsak, ayrıca kalınbağırsak, mide ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

– Üzümün, kansere karşı koruyucu etkisi var. Günümüzde üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunan kimyasal maddelerin kuvvetli antioksidan olduğu gösterilmiştir. Üzümde bulunan kimyasal maddelerin, kanser, kalp-damar hastalığı, santral sinir sistemi hastalıkları üzerine koruyucu ve tedavi edici özellikleri olduğu saptanmıştır.

– Yabanmersini, kalınbağırsak ve lösemide etkili.

– Yeşil çay, akciğer, baş-boyun, beyin, kalın bağırsak, karaciğer, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme ve prostat kanserinde etkili. Siyah çayın fermente edilmemiş hali olan yeşil çayın ayrıca, kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Hem siyah hem de yeşil çay bol miktarda antioksidan madde içeriyor. İçinde polifenoller daha yüksek oranda olduğu için yeşil çay, siyah çaydan daha faydalı. Yeşil çay, kuvvetli antikanserojen, antioksidan ve kilo kaybettirici bir besin maddesi. Yeni yapılan bir çalışma, yeşil çay ve üzüm ekstraktlarının (Kurutulmuş bitkilerden, özel yöntemler kullanılarak elde edilen, ilaç ham maddesi olarak da kullanılan bitki özleri), kansere karşı birbirlerinin etkilerini artırdığını ortaya koydu.

– Zencefil, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme, mide, pankreas ve yumurtalık kanserinde etkili. Zencefilin kanser hücrelerine etkisiyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda, zencefilin akciğer, kalın bağırsak, malign melanom, meme, mide, karaciğer, pankreas, yumurtalık kanseri ile lösemi ve lenfoma hücrelerini öldürdüğü saptandı.

– Zerdeçal, baş-boyun, cilt, idrar olları ve torbası, kalın bağırsak, meme, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserinde etkili. Yeni yapılan çalışmalar, zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ortaya koydu. Zerdeçalın, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı belirlendi.”
haber7. com

Kategoriler
SAGLIK

Siyah Havucun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Siyah havuç Kuşadası, Anamur ve son yıllarda Konya ve çevresinde yetiştirilen bir sebzedir. Siyah havucun kökü sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Yaprakları ise çok parçalı, çiçekleri şemsiye biçiminde bir arada bulunmakta, küçük, beyaz ve sık yapılıdır. Siyah havucun derin, yumuşak ve kumlu topraklarda iyi yetiştiği gözlemlenmiştir.

 

Siyah Havucun Faydaları;

Verem hastalığında da faydalıdır.

Mide ve on iki parmak ülserinde şikâyetleri giderir.

Kalp hastalıkları ve damar sertliğinin önlenmesinde faydalıdır.

İdrar ve bağırsak söktürür.

Sarılıkta faydalıdır.

İştah açar.

Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Diş etlerini kuvvetlendirir.

Yüz ve boyun kırışıklarını giderir.

Görme gücünü artırır.

Kabızlığı giderir.

Çocuk ishallerini keser.

Bağırsak iltihaplarını giderir.

Kansızlığı giderir.

Cilde canlılık verir.

Anne sütünü artırır.

Cilt ve göz hastalıklarını önler.

Astım, bronşit, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, rahatlık verir.

Kategoriler
Genel Kültür

Yaban Mersini’nin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini güçlü bir antioksidan olarak da bilinir ve gözlerdeki ve vücudun başka kısımlarındaki hücreleri serbest radikallerden ve toksinlerden korumada da kullanılabilir. Yabanmersini takviyeleri günümüz tıp kültüründe, özellikle katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisinde hızla artan bir şekilde popüler hale gelmektedir.

Avrupa’da bitki uzmanları idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyabet gibi çeşitli şikâyetleri tedavide uzun zamandır yaban mersinini kullanmaktalar.

Bilim adamları yaban mersinini yedikten sonra gece görüşünde düzelme belirten ikinci dünya savaşı RAF pilotlarının iddialarını incelediler. Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada yaban mersininin antosiyanosit ve tanen adlı iki bileşen içerdiğini keşfettiler. Antosiyanosit tüm vücutta iyi kan dolaşımı muhafazasını sağlarken aynı zamanda kılcal damarlara kan akışını iyileştirir bu da gözleri sağlıklı muhafaza eder. Varis ve hemoroitlerde de faydalı olabilir. Tanenler diyare, boğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalı bulunmuştur.

 

Yaban Mersini Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelmektedir?

Yaban mersini Damarlar üzerinde oldukça etkilidir.

Varis, Basur(hemoroid)

Romatizmal Ağrılar

Kan damarlarının tıkanması

Damar sertliği

Akçiğer Amfizemi

Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi.

Artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür.

Diğer yandan yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir. Bu durumda

Göz yorgunluğu,

Miyopluk,

Katarakt,

Karasu (Glokom: Göz tansiyonu),

Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),

Gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir.

Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı

 

Gözle ilgili olarak başkaca;

Gece görüşünü artırıcı,

Göz kamaşmasını giderici,

Retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir.

 

Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini;

Bulantıyı baskılayıcı

Mide kramplarını önleyici ,

Ülser önleyici olarak kullanılır.

Yeni keşfedilen bir özelliği de Somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönünde.

 

Kansere karşı önleyici etkisi olan enzimleri aktive etme özelliğinin olduğu ve karaciğer kanserinde tümörün gelişmesini durdurabileceği Amerika’daki bir araştırmada tespit edilmiştir.

Alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyebileceğine dair araştırma sonuçları olmuştur. Hastalığın henüz oluşmadan önce kullanılması halinde bu etkisini olacağı belirtilmiştir.

Şeker hastalığından meydana gelen göz bozukluklarını önlemede, göz yorgunluğunu gidermede, katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisindeki olumlu etkileri yaban mersininin faydaları arasındadır.

Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma sonucuna göre yabanmersini suyu farelerde şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Yabanmersini suyu, aynı meyvenin yapraklarından elde edilen bir bakteriyle transformasyona tabii tutulmuş ve bu şekilde etkili bir antioksidan bulunmuştur. Elde edilen antioksidan, şeker hastası fareler üzerinde denenmiş ve farelerdeki ciddi değerlerde olan kan şekeri seviyesi normale dönmüştür.

Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu öğrenme kapasitesi ve sözel hafızada ciddi gelişmeler sağlamıştır. Ayrıca yaban mersini bitkisinin bazı depresyon belirtilerinin giderilmesine ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

kaynak: mailce.com