Etiket: TBMM

Partilerin Meclisteki Milletvekili Sayıları Nedir 2014

Partilerin Meclisteki Milletvekili Sayıları Nedir 2014. TBMM de hangi partinin kaç milletvekili var? Akp, Chp, Mhp ve Bdp den oluşan mecliste yeni kurulan HDP nin ve bağımsız olan milletvekillerin sayıları şöyle :

Celal Mümtaz Akıncı Kimdir? Kısaca Hayatı ve Görevleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi 12 Eylül Referandumundan sonra değişen anayasa maddeleri uyarınca yeni anayasa mahkemesi üyelerini seçmeye devam etti. Son olarak, TBMM kendisine sunulan 3 isim arasından Celam Mümtaz Akıncı’yı Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçti. Peki ama Celal Mümtaz Akıncı kimdir?

Gümrü Antlaşması Ne Zaman Kiminle İmzalandı? Önemi ve Maddeleri Nelerdir?

23 Nisan 1920’de açılan ve Kurtuluş Savaşı’nı vererek Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin imzaladığı ilk antlaşma Gümrü Antlaşması’dır. Gümrü Antlaşması, birçok yönden tarihimiz için çok önemlidir. Bizde bu yazımızda tarihimizi bilmek adına, kısaca bu antlaşmanın önemine ve alınan

Hicabi Dursun Kimdir? Kısaca Hayatı

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucu oluşan anayasa değişikliği ile artık Anayasa Mahkemesi’ne TBMM de üye seçebiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 6 Ekim 2010’da yaptığı oturum ve seçim sonucu Anayasa Mahkemesi’ne Hicabi Dursun’u seçti. Peki ama kimdir Hicabi Dursun.

Genel