Kategoriler
SEKTOREL

Edremit’de Tatil Mekanları, Otel Fiyatları, Pansiyonlar

Bütün bir yılın yorgunluğunu deniz, kum ve güneş ile atmak istiyorsanız cennet vatanımızın tatil beldeleri sizleri bekliyor. Bu yazı dizimizde ülkemizdeki yaz tatili yapabileceğiniz mekanları sizlere tanıtacağız.

_______________________________________
Batuhan Otel
Sabah kahvaltı ve akşam yemeği açık büfedir.
Alakart servisimiz mevcuttur. Ramazan da iftar ve sahur yemeğimiz vardır.
Tesisimiz denize 20 metre mesafede akçay merkeze ise 200 metredir.

Telefon; 0 266 385 00 18
Adres; Turgutreis Cad Yeni Mahalle No-28 Açay /Edremit – Türkiye

_______________________________________
Güre Otel
Hotelimiz 90 Yatak Kapasiteli Olup, 22 Normal Oda ve 5 Apart Daire ile Siz Değerli Müşterilerimize Hizmet Vermektedir. Odalarımızda Uydu T.V. , Banyo ve W.C. , Telefon, Klima ve Kalorifer ve Apart Dairelerimizde ise Ekstra olarak Mutfak ve Oturma Odası Mevcuttur.

Telefon; +90(266)384 28 29
Adres; Çanakkale Asfaltı. Atatürk Bulvarı No : 72 Güre/Edremit/BALIKESİR/TÜRKİYE

_______________________________________

Sizede otelinizin bilgilerini eklememizi istiyorsanız yorum köşesine gerekli bilgilerinizi yazınız.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

SAR Değeri Nedir ve Ünlü Cep Telefonu Markalarının SAR Değerleri

Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının zararlarını hepimiz duymuşuzdur. Peki hangi markanın hangi modelinin ne kadar zararlı olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu yazımızda sizlere ünlü cep telefonu markalarının SAR değerlerini veriyoruz. Fakat bu doayayı vermeden önce SAR’ın ne demek olduğunu yazımızda bulacaksınız. Marka listesi yazımızın sonundadır.

SAR Nedir?
SAR (Specific Absorbtion Rate) özgül soğurma oranı, kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü gösterir. Canlılarda SAR değerinin ölçülmesi için (akupuntur iğnelerine benzeyen) küçük, ince antenlerin doku içerisine sokularak elektrik alan değerinin ölçülmesi gerekir. Bunu hiçbir canlıda yapamazsınız. Bu nedenle, günümüzde SAR değeri ya elektriksel özellikleri insana EM olarak benzeyen robotlar kullanarak laboratuarlarda ya da bilgisayarda matematiksel modellerle elde edilmekte.

ICNIRP eldeki veriler ışığında, izin verilen SAR değerlerini belirler ve bunları belli güvenli paylarıyla (örneğin 10 – 50 kat düşürerek) ilan eder. Ama, belirsizlikler çok olduğundan (ICNIRP kendisi de sınır değerlerin tartışmalı olabileceğini söylemekte) bazı ülkeler ICNIRP değerlerini kullanırken, daha koruyucu yaklaşmak gerektiğini düşünen bazı ülkeler sınır değerleri daha da düşürmekte. Önemli olan bence sınır değerleri temiz bir haberleşmeyi sağlayabilecek en düşük seviyelere indirmek.

Sınır değerler temel ve türetilmiş diye ikiye ayrılmakta. Temel sınır değer olarak insan vücudunda bir derecelik sıcaklık artışına neden olan EM güç yutulması kabul edilmiş. Normal vücut sıcaklığı 36,5 derece, bu 37,5 olursa ve bu birkaç gün sürerse insan vücudu bunu düzenlemekte zorlanıyor ve kısa dönemli
olumsuz etkiler baş gösteriyor. İşte bu sınır olarak; eşik olarak kabul edilmiş. Genetik, psikolojik, biyolojik benzeri etkiler işin içine katılmamakta.

SAR olarak verilen temel sınır değerlerin ölçülmesi hemen hemen olanaksız. Oysa kolay ölçülebilen, gözlenebilen parametreye gerek var. Aynen egsoz ölçümlerinde olduğugibi burada da kolay ölçülebilen büyüklük (türetilmiş sınır değer) elektrik ve manyetik alanlar. Piyasada, baz istasyonu olsun, TV verici anteni olsun tüm vericilerden gelen toplam etkiyi ölçen geniş bandlı alan ölçen cihazlar var. Türkiye, birçok AB ülkesi ve ABD gibi, sınır değer olarak ICNIRP değerlerini (900 MHz’ de 42 V/m, 1800 MHz’ de 59 V/m) kabul etmiş durumda. Ancak, özellikle bilinmeyenlerin bilinenler yanında çok ama çok daha fazla olması nedeniyle (koruyucu yaklaşım uygulayan) İtalya ve Rusya sınır değeri 6 V/m, İsveç ise 4 V/m’ye indirdi. Türkiye’de 2000 yılında bu yana yaptığım ölçmeler bizim de herhangi bir maliyet yükü olmaksızın sınır değerleri tüm şebekeler için 5 V/m’ye düşürebileceğimizi gösterdi. Ancak, doğrudan SAR ya da dolaylı olarak elektrik alan ölçmek gerçek etkilerinin saptanması anlamına gelmemekte. Sadece bilindiği kadarıyla konan sınır değerlerin aşılmadığının saptanması demek. Sınır değerlerin aşılmaması tehlike yok anlamına gelmez, aksi durum da mutlaka tehlike var sonucunu doğurmaz.

Yani kısaca cep telefonları bazında SAR bir cihazın yaydığı elektromanyetik güçtür. İşte bu yüzden cep telefonlarının SAR değerleri aslında çok önemlidir. Çünkü cep telefonları hepimizin artık günlük vazgeçilmez bir unsuru olmuş, yanımızdan ayırmadığımız bir uzvumuz olmuştur nerdeyse.
Yüksek SAR değerine sahip cihazların etkileri ise kısaca şunlar:

KISA VADELİ ZARARLARI (24 saat):

• Görüş alanında daralma.
• Kalp rahatsızlıkları.
• Kalp pilinin bozulma riski.
• Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
• Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
• Kalıcı işitme bozuklukları.
• Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
• Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
• Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
• Kadınlarda düşük riskinin artması.
• İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
• Kan hücrelerinin bozulması.
• Bas ağrıları ve sersemleme
• Bağışıklık sisteminin bozulması.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 yıl):

• Yüksek tansiyon.
• Genetik yapının bozulması.
• Sperm sayısının azalması.
• Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
• Cilt kanseri.
• Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.

Bütün Bunlardan Sonra İşte Ünlü Markaların SAR Değerleri:
Dosyayı indirmek için tıklayın