Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Tedavisi

İnsanlar belli dönemlerde bazı fobiler geliştirebilirler. Bunlardan bir tanesi de sosyal fobidir. Sosyal fobisi bulunan kişiler sosyal ortamlarda oldukça rahatsız olur. Sosyal fobisi olan birçok kişi sosyal ortamlarda başkaları tarafından izlendiğini düşünür. Bunun yanı sıra bu tür fobisi bulunan bir kişi sosyal ortamlarda bazı utanç verici durumlara düşebilir. Bunun sonucu olarak bu kişiler kendilerini sosyal ortamlardan soyutlamaya başlarlar.

Sosyal fobi tedavisi rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu fobi türünün belirli seviyeleri bulunmaktadır. Eğer fobi sorunu ileri seviylerde ise kişinin mutlaka medikal yardım alması gerekir. Rahatsızlıkları hafif derecede olan kişiler sosyal ortamlarda oldukça utangaç ve çekingen davranabilirler. Bu kişiler kendi kendilerine tedavi uygulayarak bu utangaçlık duygusunu üstesinden gelmeye çalışabilirler. Kendi kendini tedavi yöntemi için piyasada bazı cd ve kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplar sosyal fobi problemi başlangıç seviyesinde olan kişiler için faydalı olabilir.

İleri seviyedeki sosyal fobi rahatsızlığı bazı terapiler ve ilaç tedavilerini gerektirebilir. Bununla birlikte bu ilaç tedavilerinin bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kas ağrıları, libidoda düşüklük, hafıza kayıpları ve duygusuzluk yer alabilir. Bu ilaç tedavileri mutlaka bir uzman doktor kontrolünde uygulanır.

Sosyal fobi rahatsızlığına karşı bazı durumlarda davranış terapileri uygulanır. Bu tür terapiler ile uzman doktor hastanın sosyal ortamlarda utangaç olmasının nedenini araştırır ve bu sorunun üstesinden gelmeye çalışır. Bilişsel terapi rahatsızlığa karşı uygulanan diğer bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi hastaya negatif düşüncelerden nasıl arınması gerektiği öğüretilir.

Sosyal fobi çoğu zaman kişini kendisi ile negatif bir diyalog halinde olması sonucu ortaya çıkar. Bu terapilerin yardımı ile hasta yavaş yavaş yaşamını tekrar kontrol altında tutmaya başlar. Bilişsel terapi en iyi tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Bununla birlikte rahatsızlığın tedavisinde alternatif bir teraoi olan hipnoz terapisi de kullanılabilir.

Kaynak: http://www.7gunsaglik.com/sosyal-fobi-tedavisi-2.html

Kategoriler
Genel Kültür

Boy Nasıl Uzatılır?Boy Uzatma Yöntemleri

Kısa boy, bayanlarda bile artık istenilmeyen bir durumken, erkeklerde bu konuda büyük rahatsızlık yaratabiliyor. Türkiye’de boy ortalaması erkeklerde 170 cm, bayanlarda ise 160 cm civarlarında olduğu bilinen bir gerçek.

Refleksoloji nasıl boy uzatıyor?
Japonya’da geliştirilen özel bir tabanlık refleksoloji yöntemiyle boy uzatıcı etki gösteriyor! Refleksoloji, aslında yıllardır bilinen bir akupunktur yöntemi. Sigarayı bırakmadan kilo vermeye kadar insan sağlığı üzerinde birçok faydası olan akupunktur tedavisinin, yapılan araştırmalar sonucu önemli ölçüde boy uzatma da etkili olduğu gerçeği de ortaya çıktı!

Bütün bunlar için ciddi bir uzman desteği şart.