Kategoriler
Genel Kültür

Plastik Nedir, Neden Yapılır? Plastiğin Ham maddesi Nedir ?

Plastik polimer yapıdaki çeşitli maddelerin özel bağlarla birleşmesinden meydana gelen özel maddelerdir.

Polimerler ise , monomer adı verilen Karbon (C) , Hidrojen (H) , Oksijen (O) , Azot (N) gibi organik yada inorganik element gruplarının oluşturduğu basit yapıdaki molekül gruplarından , çeşitli yöntemlerle elementlerin aralarındaki bağın koparılarak daha zincirli bir yapıya dönüştürülmüş halidir.

Polimerlerin elde edilmesi için belli bir sıcaklık , basınç ve katalizör madde kullanılarak monomer maddelerin reaksiyona sokulması gerekir. Bunun sonucu oluşan plastik maddeler , toz , granül ve reçine halde oluşabilir. Plastik üretimi için hammadde ihtiyacı genellikle petrol rafinerilerinde , ham petrolün işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünler kullanılır.

Yukarıda görüldüğü gibi plastiğin hammaddesi doğada saf halde bulunan bir element yada atom değildir. Sonradan çeşitli manomer maddelerin yapılarında değişiklik meydana getirilerek plastik elde edilir. Bu işlemlerin sonucunda elde edilen plastik maddesi, başta plastik enjeksiyon yöntemi ve bu yöntem için kullanılan plastik enjeksiyon makinaları ile işlenerek plastik sanayinde kullanılır.

Kategoriler
SAGLIK

Zencefilin Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Zencefil soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalığın ilacı olarak gösteriliyor. Aktarlarda ve manavlarda hem kök, hem de toz olarak satılıyor.

İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk: Zencefilin ağrı kesici ve antiseptik özelliği var. Mide-bağırsak gazlarının alınmasında faydası olduğu kabul ediliyor. Aşırıya kaçmamak lazım. Karaciğer üzerine toksik etki yapabilir. Çayını öneriyorum ama günde bir fincandan fazla içilmemesi lazım. Fazlası vücuda zarar verebilir.

Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya: Çay olarak kullanıldığı zaman bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Üst solunum yolunu açar. Antioksidan özelliği vardır. Kadınlarda menopoz sonrası semptomları azaltabilir. Çorbada kullanıldığında tokluk hissi verir. Salatalara rendelendiğinde lezzet verir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Zencefil; kuşburnu, ıhlamur biraz da papatya çayı birlikte kaynatıldığı, içine de 1-2 rulo tarçın konulduğu zaman tokluk hissini artırarak tatlı ihtiyacını azaltıyor. Bu çay yemeklerden önce içilmeli. Öğlen ve akşam içmek yeterli.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan: Esas olarak soğuk algınlığında kullanıyoruz. Gaz sorunlarında, mide spazmlarında, karın ağrılarında, mide ağrılarında, romatizmal ağrılarda kullanılıyor. Hassas bağırsak sendromunda (kolit) kullanıyoruz. Zayıf olanların kilo almasına yardımcı oluyor, kilolulara önermiyoruz. Astımlılara, kolesterol yüksekliği, damar sertliği olanlara faydalı. Limonzencefil- bal karışımı çay gripte son derece etkili. Ben de gribin salgın yaptığı dönemlerde bu çaydan içiyorum.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada: Hamileliğin, kemoterapi ve araç tutmasının yol açtığı mide bulantılarını önler. İltihap giderici özelliği vardır. Etli, yağlı yiyeceklerin sindirimine yararlıdır. Tazesi salata ve yemeklerde kullanılabilir. Çaylara ilave edilebilir.

Dr. Ender Saraç: Hastalarıma verdiğim yararlı ve sağlık açısından olumlu etkileri olan bir tarifim de zencefilli limonatadır. Bol ve kaliteli bir C vitamini deposudur.

Haberturk