Kategoriler
GÜNCEL TEKNOLOJİ

Türk Telekom Fiber Optik İnternet Bağlantısı Fiyatları Belli Oldu

Gün geçtikçe teknolojinin nimetlerinden daha çok yararlanıyoruz. Bunun en güzel örneğide kullandığımız internet. Bundan 7-8 yıl önce 56 K faks modemle kağnı hızında internete girerken, bugün geldiğimiz noktada ışık hızıyla internete girme imkanına sabihiz desek fazla abartmamış oluruz sanırım. İşte fiber bağlantısıyla yüksek hızda internete sahip olmak isteyenler için Türk Telekom’un belirlediği fiyatlar:

FİBERNET4: 20 Mbps’ye kadar hız ve 4 GB kota + TTNET WiFi (dk/ay): 300dk. Aylık 34 TL

 

TTNET FİBERNET6: 20 Mbps’ye kadar hız ve 6 GB kota + TTNET WiFi (dk/ay): 600dk. Aylık 37 TL

 

TTNET FİBERNET12: 20 Mbps’ye kadar hız ve 12 GB kota + TTNET WiFi (dk/ay): 600dk. Aylık 45 TL

 

TTNET FİBERNET LİMİTSİZ: 20 Mbps’ye kadar hız + TTNET WiFi (dk/ay): 600dk. Aylık 65 TL

 

TTNET FİBERNET LİMİTSİZ: 50 Mbps’ye kadar hız + TTNET WiFi (dk/ay): 600dk. Aylık 95 TL

 

TTNET FİBERNET LİMİTSİZ: 100 Mbps’ye kadar hız + TTNET WiFi (dk/ay): 600dk. Aylık 115 TL

 

 

Kategoriler
EĞİTİM

Boğaziçi Üniversitesi Sesli Kitaplarını Nasıl Dinleyebilirim?

Görme engelli kardeşlerimiz için, Türkiye’nin en büyük ve önde gelen üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi çok güzel bir hizmete imza attı. Engellerinden dolayı kitap okumanın tadına varamayan kardeşlerimiz, artık bu zevkten mahrum kalmayacak, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen eserlerini dinleyip kitap okumanın tadına varacaklar…

Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle gerçekleştirdiği telefon kütüphanesi projesini tanıttı. Görme engelli vatandaşlara 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden hizmet veren telefon kütüphanesi 200’den fazla sesli kitaptan oluşuyor. Bu kütüphanenin sadece görme özürlülüler için değil, okuma özürlüler için de faydalı olacağını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Okuma özrü olanlar yani okuma tembelliği olanlar için bile kullanılacak servis. Dayanışma ruhu daha önemli hâle geliyor” diye konuştu. Kas gücünden kafa gücüne geçişi temsil eden telefon kütüphanesinin önemli bir proje olduğunun altını çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, özürlü vatadaşlar için önce yasa hazırlığı yapıldığını, şimdi de sokakların, alışveriş merkezlerinin onların rahatça ulaşımına açmak gerektiğini vurguladı.

ENGELLER KALKMALI

Törende konuşan Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, “Sağladığımız istihdamdan geliştirdiğimiz servis ve ürünlere, sunduğumuz hizmetlerden sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok konuda engellilerin topluma eşit koşullarda katılabilmesi için çalışıyoruz. Bu anlayışla engelli müşterilerimizin yaşamına değer katacak birçok uygulamayı hayata geçirdik. Bu projeyle Türkiye’nin ilk telefon kütüphanesini kullanıma sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Toplantıda proje ile ilgili bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran ise şunları söyledi: “Üniversitemiz, her alanda olduğu gibi, engellilere daha engelsiz bir ortam sunmakta dünyayla rekabet edebilir durumdadır.”

KİTAPLAR PARMAK UCUNA GELİYOR

Yüzlerce sesli kitabın Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine ücretsiz olarak sunulduğu uygulama, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyor. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 200’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyor. Uygulamadan sadece ev telefonları üzerinden faydalanılabiliyor.

Kaynak: SABAH

Kategoriler
TEKNOLOJİ

TTNet Netdisk Nedir? Netdisk Fiyatları ve Kapasiteleri

ÜRÜN HAKKINDA

Windows, Mac Linux ve iOS (Apple iPod ve iPad) işletim sisteminlerine uyumlu bilgisayarlarda çalışır – Bir hesapta farklı platform kullanıyor olsanız bile, istediğiniz bilgisayarda dosyalarınızı saklamanızı sağlar.

Çok hızlı bir şekilde kurulur ve tamamen otomatik olarak çalışır – Siz sadece dosyaları (belirli dosyalar ya da diskin tüm içerikleri) seçersiniz sonrasını NetDisk halleder. Diğer uygulamalar gibi başında beklemenize gerek yoktur.

En değerli anılarınızı, önemli dosyalarınızı profesyonel kalitede, otomatik olarak korur – Sizin için çok değerli olan sevdiklerinizin dijital fotoğraf ve videolarını, önemli dosyalarınızı ve daha fazlasını otomatik olarak yedekler.

NETDİSK nedir, ne işe yarar?

NETDİSK bilgisayarınızdaki dosyanızı saklar, korur ve dosyalarınıza İnternetin bağlı olduğu her yerden erişmenizi sağlar.
NETDİSK’le ilgili detaylı bilgi içinwww.ttnetbulutu.com adresini mutlaka ziyaret edin. Bir yıl içinde bilgisayarların ve Harddisklerin %13 ü arızalanıyor. Kişisel dosyaların % 50 si kayboluyor ya da yanlışlıkla siliniyor. NETDİSK ile dosyalarınızı kaybetme korkusu tarihe karışıyor.  NETDİSK ile dosyalarınızı sınırsız ve süresiz olarak yedeklemeniz mümkün! NETDİSK ile en değerli anlarınıza, en önemli bilgilerinize, en kritik dosyalarınıza anında Online Yedekleme ile istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz!

NETDİSK’in özellikleri nelerdir? Bana faydası nedir? Neden Kullanmalıyım?

NETDİSK hayatınızı kolaylaştırır. NETDİSK ile, Bu tarz bir ürün için en uygun fiyatı ödersiniz. Dosyalarınızı kaybetme korkusu yaşamazsınız. Harici Disk ya da USB Flash Bellek taşımanıza gerek kalmaz. Tüm bilgisayarlarınız için 1 tane NETDİSK aboneliği yeter.
İnternetin bağlı olduğu her yerden dosyalarınıza kolay ve güvenli şekilde erişebilirsiniz, kullanabilirsiniz. Dosyalarınız bilgisayarınızda silinirse veya kaybolursa NETDİSK’te silinmez. Dosyalarınız versiyonlanarak saklanır. Dosyalarınızın yedeklenme işlemi anında ve otomatik olarak gerçekleşir. 1 GB büyüklükteki dosyaları rahatça arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. USB veya harici disklerin ömrü daha azdır. CD ve DVD’ler kolayca zarar görür. NETDİSK ile bu sorunları yaşamazsınız.

 

NETDİSK Tarifeleri ve Fiyatları

Üstelik NETDİSK 1GB Tüm TTNet abonelerine ÜCRETSİZ

Site Adresi: http://www.ttnetbulutu.com/

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Türk Telekom Ipad Kampanyası

Türk Telekom, Online Hizmet Merkezini kullanarak işlem gerçekleştiren müşterilerine çekilişle iPad veriyor.

Şirketin yazılı açıklamasına göre, www.turktelekom.com.tr internet sayfası üzerinden Online Hizmet Merkezine ücretsiz olarak üye olduktan sonra işlem yapan 10 kişeye iPad hediye edilecek. Kampanya Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek.

Bireysel müşterilerin katılabileceği kampanyanın sonunda yapılacak çekilişle belirlenecek 10 Türk Telekom müşterisi Apple iPad (64 GB, Wi-Fi, 3GB) kazanacak. Online Hizmet Merkezi’nden müşteri bilgileri, abonelik işlemleri, fatura işlemleri, şikayet, ileti ve istekler, arıza işlemleri, wirofon işlemleri, güvenlik işlemleri başlıkları altındaki işlemlerden herhangi birini gerçekleştirilen müşteriler çekilişe katılma hakkı kazanıyor

Kategoriler
BİLGİSAYAR KAMPANYA TEKNOLOJİ

İşte Türk Telekom’un Fiber Optik İnternet Bağlantısı FİBERNET’in Bağlantı Hızları ve Fiyatları

Gelişen teknoloji hayatımızı etkilemeye hızla devam ediyor. Bundan yaklaşık 9-10 sene önce fax-modemlerle internete bağlanıp, çok çok yavaş bir hızla sayfalar arasında dolaşırken, şimdi de net bağlantısında fiber optik hızını kullanmaya hazırlanıyoruz. Ülkemizdeki en büyük internet servis sağlayıcı firma durumunda olan Türk Telekom, kullanıcılarına fiber optik internet bağlantısı olan fibernet‘in kampanya fiyatlarını açıkladı.

TTNET açıklamasına göre şirket, yeni hızlı internet paketleriyle 100 Mbps’ye kadar hızlı interneti ilk üç ay 19,99 liradan başlayan fiyatlarla internet kullanıcılarıyla buluşturdu.

 

TTNET, 100 Mbps’ye kadar hızlı internet hizmetini ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun illerinde hayata geçirirken, birçok ihtiyaca yanıt veren FiberNET hızlı internet paketleri farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlandı.

 

TTNET’in FiberNET hızlı internet paketleri 32,50 ve 100 Mbps’ye kadar limitli ve limitsiz internet seçeneklerinden oluşurken, 32 Mbps’ye kadar 10 GB limitli internet paketi ilk 3 ay 19,99 liradan başlayan fiyatlarla sunuluyor. En hızlı seçenek olan 100 Mbps’ye kadar 20 GB limitli FiberNET paketine ilk 3 ay 49,99 lira ödeyerek sahip olunurken, tüm internet paketlerinde modem ücreti ayda 5 lira karşılığında taksitlendirilerek faturaya yansıtılacak.

 

TTNET’in hizmete sunduğu internet paketleri ve fiyatları şöyle:

Paket İlk Üç Ay geçerli  İnd. Dön. Sonrası
FiberNET 32 Mbps 10 GB 3 ay x 19,99 TL 43 TL
FiberNET 50 Mbps 15 GB 3 ay x 29,99 TL 69 TL
FiberNET 100 Mbps 20 GB 3 ay x 49,99 TL 99 TL
FiberNET 32 Mbps Limitsiz 3 ay x 34,99 TL 79 TL
FiberNET 50 Mbps Limitsiz 3 ay x 54,99 TL 109 TL
FiberNET 100 Mbps Limitsiz  3 ay x 94,99 TL 149 TL
Kategoriler
GÜNCEL

Türk Telekom Akşam 7’den Sabah 7’ye Kampanyası 2012’ye Kadar Uzatıldı

Ev telefonundan bedava konuşma dönemi devam ediyor. Ev telefonundan “akşam 7’den sabah 7’ye kadar bedava” 2011 yıl sonuna uzadı.

Ev telefonlarından aksam 7’den sabah 7’ye kadar hem şehir içi hem de şehirler arası aramaları bedava yapma imkanı sağlayan kampanya uzatıldı. Türk Telekom bireysel müşterileri için akşam 7’den sabah 7’ye kadar ev ve iş telefonlarını aramak yıl sonuna kadar bedava oldu.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, müşterilerin hayatına değer katan kampanyalar sunmaya devam ediyor.  Türk Telekom, “7’den 7’ye Bedava Kampanyası”nı, müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine 1 Ocak 2012 saat 07.00’ye kadar uzattı. Kampanya, Türk Telekom müşterilerine yıl sonuna kadar akşam 7 sabah 7 arasında, şehir iç ve şehirler arası ücretsiz konuşma fırsatı sunmaya devam edecek.

Tüm bireysel müşterilerin yararlanabildikleri 7’den 7’ye Bedava Kampanyası’yla ev telefonlarından akşam 19.00’dan sabah 07.00’ye kadar yapılan şehir içi ve şehirlerarası aramalar için herhangi bir ücret ödenmiyor. Tüm ev ve iş telefonları bedavaya aranabiliyor.

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan 7’den 7’ye Bedava Kampanyası’nın süresini müşterilerinin yoğun ilgisi üzerine uzatma kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Müşterilerimizin yoğun ilgi gösterdiği 7’den 7’ye Bedava Kampanyamızın süresini bir kez daha uzattık. Böylelikle müşterilerimizin daha uzun bir dönemde bedava görüşme yapabilmesinin önünü açtık. Kampanya süresinin uzatılmasında, kampanyadan yararlanan müşterilerimizin sayısında yaşanan hızlı artışın etkisi oldu. Kampanyalarımızın gördüğü ilgi, müşterilerimizin hayatına değer katma hedefimize ulaşmakta başarılı olduğumuzun bir göstergesi. Kampanyalarımız ve Ev Avantaj tarifelerimiz giderek daha fazla müşterimiz tarafından kullanılıyor.  Müşterilerimizden aldığımız güç ve cesaretle önümüzdeki dönemde de hayata değer katan kampanyalarımızı sürdüreceğiz.”

Bireysel müşteriler için 1 Ocak 2012 tarihine kadar devam edecek olan kampanya için herhangi bir başvuru ya da taahhüt gerekmiyor. Bu kampanyada 3 bin dakikalık adil kullanım limiti uygulanıyor.

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

Ev Telefon Hattını Kapatırken Bunlara Dikkat Edin

Bu detaya önem verin yoksa yanlış işlem yüzünden yıllar sonra borç sürpriziyle karşılaşabilirsiniz!

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri Hamdullah Yıldız, tüketicilerin Türk Telekom’da hesap ve hat kapatırken dikkat etmesi gerektiğini belirtirken, kapatma işleminin iptal anlamına gelmediği ve sabit ücret alındığını ifade etti.

Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, tüketicilerin özellikle son yıllarda ağırlıklı olarak Türk Telekom’un sabit ücret uygulaması nedeniyle ya da nakil ve diğer sebeplerle telefon hatlarını kapattığına işaret ederek, bu işlem için ‘hattımı kapatın’ diyerek şirkete başvuruda bulunduklarını belirtti.

Ancak Türk Telekom’un uygulamalarında hattın kapatılmasının, sözleşmenin iptal edilmesi, telefonun iptal edilmesi ve sözleşmeyle kurulan ilişkinin tüketiciye herhangi bir yükümlülük getirmeden sona ermesi anlamı taşımadığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

‘Türk Telekom web sitesi üzerinden yaptığımız araştırmada, tüketicilerin sözleşmelerinin nasıl iptal edileceğine dair bir açıklama yoktur. Bu durumda tüketiciler hiç beklemedikleri anda icraya verilmeye kadar giden bir süreçle karşılaşmaktadır. Türk Telekom müşterilerine şeffaf davranmamaktadır.’

Tüketicilerin ‘hattımı kapatın’ diye müracaat ettiklerinde hattın görüşmeye kapatıldığını ancak sözleşmenin sona erdirilmediğini belirten Yıldız, öte yandan tüketicinin (nasılsa hattımı kapattım) rahatlığı içinde durumu takip etmediğini, ya da şirket tarafından icraya verildiğinde veya şirket avukatından icra hatırlatma yazısı geldiğinde konu hakkında bilgi sahibi olduklarını öne sürdü.

ÇOK SAYIDA TÜKETİCİ MAĞDUR OLDU

Bu durumun çok sayıda tüketicinin mağduriyetine yol açtığına işaret eden Yıldız, “son günlerde Türk Telekom’da abonelik iptal etmek isteyen tüketicilerin işlemleri zorlaştırıldığı gibi sözleşme iptali isteyen tüketicilerin hatları görüşmeye kapatılarak sabit ücret ve vergiler alınmaya devam edilmektedir. Yani kapatma işlemi iptal anlamına gelmemekte ve sabit ücret alınmaktadır’ dedi.

Türk Telekom’un internet sitesine mutlaka sözleşme ve iptal prosedürü ile ilgili açıklama koyması ve ‘hattımı kapatın’ diyen tüketicinin hattını sadece görüşmeye kapatarak sabit ücret tahakkuk ettirmeye son vermesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, tüketicilerin de eğer hatlarını hiç kullanmayacaklarsa kapatma değil mutlaka iptal ettirmeleri gerektiğini belirtti.

kaynak: gazetevatan.com

 

Kategoriler
TEKNOLOJİ

VDSL2 Nedir, Özellikleri Nelerdir? VDSL ile ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji geliştikçe sahip olduğumuz olanaklarda gün geçtikçe daha fazla artıyor. Bu tekolojik gelişmeler her alana yabancı ülkelere kıyasla yavaş yansısa da yansıyor yinede. Örneğin bütün dünyada ülkemizdekinden yüzlerce kat daha hızlı internet bağlantısı kullanılırken, biz daha 1 Mbps hızla uğraşıyor, ama Türk Telekom, yeni bir uygulama ile bu hızı biraz daha arttıracağa benziyor. Tabi bunu zaten dünyanın en pahalı internet bağlantısını kullanan bizlere dahada yüksek bir ücret karşılığında yapacak. İşte VDSL2 hakkında bazı bilgiler;

VDSL2 Nedir?

VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line – Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo üzerinden, santrale kısa mesafelerdeki abonelere yüksek bant genişliği sunulabilen internet hizmetidir.

VDSL2’nin ADSL’den farkı nedir?

VDSL2 ve ADSL hizmetlerinin her ikisi de bakır kablo üzerinden verilmektedir. Ancak VDSL2 hizmeti teorik olarak 100 Mbps’e kadar yüksek bant genişliği sunmaktadır.

VDSL2’ye kimler başvurabilir?

VDSL2’ye santrale yakın mesafede bulunan aboneler başvurabilir.

VDSL2 için hizmet alanında olup olmadığımı nereden öğrenebilirim?

Başvuru esnasında santrale olan mesafe bilginiz kontrol edilecektir. Ancak başvuru sonrasında yerinde test yapılarak kesin olarak VDSL2 hizmetinden yararlanabileceğiniz belirlenecektir. Test esnasında bağlantı yapılacak noktada olunması gerekmektedir.

VDSL2 için gerekli modem ADSL modemden farklı mıdır?

VDSL2 modemleri, ADSL modemlerden farklıdır. VDSL2 hizmetinin alınabilmesi için VDSL2 modemi gerekmektedir.

VDSL2 modemin özellikleri nelerdir?

TTNET tarafından teslim edilen VDSL2 modemleri 4 portlu ve kablosuz modemlerdir.

VDSL2 için başvurabileceğim paketler nelerdir?

VDSL2 hizmeti için başvurulabilecek paketler:

  • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
  • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
  • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2
  • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2

ADSL abonesiyim VDSL2’de alabilir miyim?

Aynı hat üzerinden sadece ADSL veya VDSL2 abonesi olunabilir.

VDSL2 hizmetinde maksimum ulaşılabilecek hız nedir?

32 Mbps ve 16 Mbps’lik hızlar, ulaşılabilecek maksimum hızları temsil etmektedir. Söz konusu bu hızlar, kullanılan bilgisayarın durumu, telefon hattının kalitesi, santral yoğunluğu, santrale uzaklık, merkezi cihazların performansı ve modem / router performansı gibi faktörlerden etkilenir. Sunucuların performansına bağlı olarak, bu hızlara her zaman tek download ile erişilemeyebilir, paralel (aynı anda farklı sitelerden) dowload gerekebilir.

VDSL2’de upload hızı kaçtır?

Tüm VDSL2 paketlerinde upload hızı 1 Mbps’dir.

ADSL’den VDSL2’ye geçince telefon numaram, hizmet numaram, kullanıcı adım değişecek mi?

ADSL’den VDSL2’ye geçişlerde telefon numarası, hizmet numarası, kullanıcı adı değişmeyecektir.

VDSL2 Bağlantı Ücreti Ne Kadar?

Yeni aboneliklerde ve ADSL’den geçişlerde, VDSL2 bağlantı ücreti ayda 2 TL taksitle 12 ay boyunca TTNET faturasına yansıtılır.

Kategoriler
EKONOMİ TEKNOLOJİ

VDSL 2 Nedir? Türk Telekom VDSL2 ve VDSL2+ Tarifeleri ve Ücretleri

Türkiye’de internet hızı 100 Mbps’ye çıkıyor, Türk Telekom’un yeni internet paketleriyle 1 dakikada film, saniyede de şarkı indirilebilecek.

VDSL NEDİR?

Very high data rate DSL, çok yüksek hızlar vaat eden gelişen bir teknolojidir.

300 metreye kadar olan mesafelerde 51-55 Mbps arası hızlara erişmek imkan dahilindedir. ADSL’nin yaygınlaşmasına paralel olarak onunla birlikte kullanılacağı düşünülmektedir.

Transmisyon teknolojisi ve etkinliği bazı ortamlarda henüz denenmemiştir. Standart belirleyicileri üzerinde çalışmaktadır. Tüm dünyada telekom şirketlerinin ağlara geniş bant giriş sağlamak için yeni kararlar aldıkları biliniyor. Maliyetin azalabilmesi için bu şirketler son kullanıcıya giderken bakır telleri kullanmaktalar.

Buna izin veren teknolojilerden birisi de VDSL ‘dir, Very High bitrate Digital subscriber line.

Kısaca açıklamak gerekirse VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Upstream olarak 300 metrede maksimum 51 ila 55Mbps hız desteklerken, 1500 metre sınırında 13 Mbps civarı hızlar elde edilebilir.

12.96 – 13.8 Mbps 1500 meters 25.92 – 27.6 Mbps 1000 meters 51.84 – 55.2 Mbps 300 meters

Downstream hızları da 3 ana gruba ayrılırlar:

-1.6 – 2.3 Mbps
-19.2 Mbps
-Downstream ile aynı

VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir. Bu sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir.

VDSL teknolojisi büyük bir oranda ADSL teknolojisine benzemektedir. Fakat ADSL daha uzun mesafelerde de çözüm getirebilmesiyle beraber, çok daha karmaşık bir teknolojidir.

VDSL, telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılamadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL ‘in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşmada herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL ‘in kullanacağı frekansda sorunlarla karşılaşılmaktadır.

VDSL,in video ve asimetrik veri iletişiminde ATM hücre biçimini kullandığı varsayılmaktadır. Esas zor olan VDSL ‘in non-ATM biçiminde (mesela geleneksel PDH yapısında) ve genişband hızlarda (T1/E1 hızından daha yüksek) simetrik kanallar arcılığıyla nasıl veri taşıyacağıdır. VDSL üst seviye iletişim kurallarından tamamıyla bağımsız değildir; şöyle ki birden fazla uçbirim cihazını bağladığınızda bağlantı düzeyi biçimini bilmek zorundasınız.

Üçüncü zor durum ise kablo altyapısı ve müşterinin kendi tarafında kullandığı cihazdır. Sistem yönetimi, güvenilirlik, ve veri taşıması ADSL ve ISDN ‘deki gibi hub şeklinde çalışma ve aktif ağ sonlandırması gerektirir.

Fakat maliyet yabana atılmamalıdır. Küçük Optik Ağ Ünitesi (ONU), fiber kablolama, arayüzler ve gerekli cihazlar düşünüldüğünde VDSL maliyetinden çok daha pahalı bir sistemdir.

TÜRK TELEKOM’UN GÜÇLÜ ALTYAPISINDA BÜYÜK YENİLİK : VDSL2

Çağın getirdiği haberleşme imkanlarını güçlü altyapısı ile müşterilerine sunmayı hedefleyen Türk Telekom, internet erişimi hizmetlerine bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyor.

Mevcut telefon hatları üzerinden internete daha hızlı erişim imkanı sunan VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line2) hizmeti için gereken altyapı hazırlanmıştır.

VDSL2 hizmeti, saniyede 16 megabite kadar download/1 megabite kadar upload ve saniyede 32 megabite kadar download/1 megabite kadar upload imkanı sunan, 2 yeni hız paketi ile 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle, İnternet Servis Sağlayıcılar aracılığıyla son kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Bu büyük yenilik ile ;

• Türkiye’de DSL teknolojisi ile sunulan internet erişiminin 8 kata kadar arttırılması,

• Avrupa ülkeleri erişim hızlarıyla kıyaslandığında, Türkiye olarak uluslararası standartlarda bir konuma ulaşılması,

• Gelişen teknoloji ile yüksek bant genişliği ihtiyacı duyulan Katma Değerli Hizmetler’e gereken altyapının hazırlanması

sağlanmaktadır.

VDSL2 hizmetiyle Türk Telekom, Türkiye’yi Avrupa ve dünyada bu teknolojiyi kullanan ilk ülkelerden biri konumuna taşımanın, haklı gururunu yaşamaktadır.

 

TÜRK TELEKOM VDSL’NİN HIZI VE FİYATI NEDİR?

İnternette yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak’tan itibaren VDSL2 teknolojisi devreye giriyor ve internet hızı 100 Mbps’yi buluyor.

Böylece internetten bir film 60 saniyede indirebilecek. Aynı şekilde şarkı indirirken de neredeyse hiç bekleme süresi olmayacak. Türk Telekom’un yeni teknolojisiyle artık internetten televizyon seyretmek uydu yayın kalitesine eş değer olacak.

Türk Telekom’un VDSL2’de 100 Mbps’ye kadar tavsiye ettiği satış fiyatı 149 lira. Daha önce pilot uygulamaların gerçekleştiği VDSL2 teknolojisiyle en yüksek 32 Mbps sunan ve ADSL’de 8 Mbps kadar hız sağlayan Türk Telekom, VDSL2 ve ADSL2+ teknolojileriyle ilgili yeni tarifelerini de açıkladı. 1 Ocak’tan itibaren VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar hız paketlerini sunacak olan Türk Telekom, ADSL2+’da ise hızı 16 Mbps’ye kadar yükseltecek.

Mevcut limitsiz paketler için de yeni adil kullanım kotası belirtendi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 15 GB olan adil kullanım 25 GB’ya yükseltildi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 100 GB adil kullanım kotalı paketin fiyatı da 89 TL olarak belirlendi.

2005 yılında Türkiye’deki ADSL kullanıcı sayısı 1.5 milyondu ve 2010’un üçüncü çeyreğinde 6.5 milyona ulaştı.

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL TEKNOLOJİ

Türk Telekom Kurban Bayramı Bedava Konuşma Kampanyası

Türk Telekom ile bayramlaşmak akşam 7’den sabah 7’ye kadar bedava! İşte kampanyanın ayrıntıları…

Türk Telekom müşterilerine, “7’den 7’ye bedava” kampanyası ile Kurban Bayramı’nda da akşam 7’den sabah 7’ye kadar bedava bayramlaşma fırsatı sunuyor.

Türk Telekom müşterileri, 7’den 7’ye Bedava kampanyası ile ev telefonlarından, sevdikleri ile akşam 7 ve sabah 7 saatleri arası bedava konuşacaklar. Özellikle bayram gibi konuşma trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde müşterilerinin iletişim giderlerinden tasarruf etmelerine destek sağlamayı hedefleyen Türk Telekom, tüm müşterilerini sehir içi ve şehirler arası ayrımı olmaksızın bedava konuşturuyor.

7’den 7’ye Bedava Kampanyası’nda Türk Telekom’un bireysel müşterileri, sabit hatlarından akşam 7’den sabah 7’ye kadar yaptıkları şehir içi ve şehirler arası aramalar için herhangi bir ücret ödemiyorlar. Kampanyada 3 bin dakikalık adil kullanım limiti uygulanıyor.

Herhangi bir başvuru veya taahhüt gerektirmeyen bu kampanya ile Türk Telekom tüm müşterilerinin bayramını kutluyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.