Kategoriler
Genel Kültür

El Kaide Nedir? El Kaide Ne Demektir? El Kaide Terör Örğütü Hakkında Bilgi

El Kaide, 1988 yılında, Sovyet birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde SSCB’nin Afganistan’ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine kurulmuştur. SSCB – Afganistan işgali sırasında Afgan topraklarını korumuştur. Fakat Soğuk Savaş sonrasında yüksek gücüyle denetimsiz kalan El-Kaide terörist faaliyetlere girişerek kendisine ana felsefe olarak İsrail’in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir.

Dünyanın birçok yerindeki radikal islami grubu kendi altında toplamıştır. Altında bulunan örgütler kendi başlarına eylem yapabildiği gibi, bir yönüyle El Kaide ‘ye bağlıdırlar. Kimi ülkelerde hücre tipi örgütlenerek, kimi ülkelerde düz hat biçiminde örgütlenerek eylemler yaparlar. Yapılan incelemelere göre her yerde onlara direk veya dolaylı yoldan bağlı militanlar bulunmaktadır.

Genellikle diğer örgütlerde yetişen militanları kendi bünyesinde toplamaktadır; ancak son 2 yıldır eğitim kamplarına özellikle Afrika ve Arap yarımadasından gelen gençleri alarak eğitmektedir. Oldukça disiplinli ve zor bir eğitim vermektedir. Psikolojik eğitimde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Ciddi bir maddi varlıkları olduğu için kimi zaman taşeron örgütler kullanabilirler; bu örgütlere lojistik ve maddi yardımda bulunurlar. Özellikle son yıllarda dikkat çekici bir biçimde güçlenmiştir. Filistin’de Hamas ‘a bağlı kimi radikal kanatların El Kaide ile flört ettiği öne sürülmektedir ki bu doğruysa sürekli eylem içinde olan bu gruplar sayesinde El Kaide’nin vurucu gücü onlarca kat artacaktır.

Klasik islamcı örgütlerden farklı olarak oldukça entelektüel bir yönetici kadrosu vardır. Hemen hepsi Abd veya Avrupa’da eğitim görmüş insanlardır. Mühendislik ve felsefe üzerine yetkin sayısız üyeye sahiptir. Söylentilere göre nükleer silahlar üretmek için çalışmalar yapmaktadır.

El-Kaide Dünya üzerinde birçok terörist eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulan silahlı bir köktendinci silahlı örgütüdür. Liderliğini Usame Bin Ladin‘in yürüttüğü düşünülen bu örgüt dünyanın birçok ülkelerine yayılmış çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Bu örgütün sorumluluğunu üstlendiği 11 Eylül 2001 saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir.

El-Kaide’yi terör örgütü listesine alan kuruluşlar ve ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi
 • NATO
 • AB
 • ABD
 • Avusturalya
 • Kanada
 • İsrail
 • Japonya
 • Hollanda
 • İngiltere
 • Rusya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Türkiye.

Örgütün Türkiye yapılanması vardır ve 2003 İstanbul Saldırıları gerçekleştirmiştir.

kaynaklar: wikipedia
http://www.nedir.net/el-kaide.html

Kategoriler
BİYOGRAFİ GÜNCEL

Usame Bin Ladin Kimdir? Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

Usame Bin Ladin, 10 Mart 1957’de Yemen’de doğan, kökten dinci bir grup olan El Kaide’nin kurucusu ve lideridir.

Çok zengin Suudi Arabistanlı bir ailenin çocuklarından biridir. Usame bin Ladin’in kökü Güney Yemen’de Hadramut’tur. Babası Muhammed 1930’da geldiği Suudi Arabistan’da hızla yükseldi ve zamanla Ortadoğu’nun en büyük müteahhitlerinden biri oldu. 1968’de kaza sonucu öldüğünde mirası 11 milyar dolardı. Oğulları hep Suud prensleriyle birlikte büyümüş ve okumuştu.

Genç yaşta Müslüman Kardeşler teşkilatının fikirlerinden etkilenen Usame bin Laden, 1979 Aralık ayında, arkadaşı, Suudi Gizli Servisi Şefi Prens Turki bin Faysal tarafından Pakistan Peşaver’e yollandı. Buradaki kamplarda, başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki İslâmcı gençler birer uzman savaşçıya çevriliyordu. Beş ülkenin birlikte üstlendiği bu çalışmanın sorumluluğu Pakistan Gizli Servisi ISI’deydi, yürütücüsüyse Filistin asıllı Abdullah Azzam’dı.

Azzam’a asistanlık yapan Usame bin Ladin, bizzat savaştı, hatta Celalabad yakınlarında yaralandı. 1986’da kendi kamplarını kurdu. Kurumsallaşmasının temelini 1988’e doğru gönüllüler hakkında bilgileri içeren bir veritabanı kurarak attı. Bu bilgisayar kayıtlarından hareketle ‘El Kaide’ adlı bir yapılanma ortaya çıktı. Suud rejimi, cihadı her yere yaymak isteyen bu kişiden korkmaya başladı ve 1989’da pasaportuna el konuldu.

Haziran 1990’da Saddam Kuveyt’e girince Usame bin Ladin, Suudi sınırlarının korunması görevinin kendisi ve tabanına verilmesini istedi. Kral Fahd Amerikan askerlerini çağırınca çok öfkelendi; önce Pakistan’a, ardından Afganistan ve nihayet Sudan’a gitti. Artık Pakistan’da istenmeyen ve kendilerine yer arayan binlerce cihatçıyı Sudan ve Yemen’e yerleştirdi, onlara birçok ülkede iş buldu.

ABD’ye karşı ilk cepheyi Somali’de açan ve 1994’te Suud vatandaşlığından çıkarılan Usame bin Ladin, uzun bir süredir, iktidarı almalarına epey yardımcı olduğu Taliban’ın himayesinde Afganistan’da yaşıyor. ABD’nin, yakalanması için 25 milyon dolar ödül koyduğu Usame bin Ladin, hiçbir eylemi açıkça üstlenmiş değil, ama hiçbirini kınamış da değil. Zaten Usame bin Ladin’in adı yapılandan çok, yapılacağı iddia edilen eylemlerle anılıyor. 11 Eylül 2001 saldırılarının faili olduğu iddia edilmektedir ve bir kaset yayınlamıştır ve büyük zaferle karşılanmıştır. Fakat bu kasetteki kişinin Usame bin ladin olduğu süphelidir. İslâmî hareketlerde bulunmuş Cihatı yaymaya çalışmıştır.South park adlı dizide bir çok kez öldürülmüştür.

11 Eylül saldırılarından sonra hedef haline gelen Ladin öldürülme ihtimaline karşılık yazdığı vasiyetinde El Kaide’nin devamı için en uygun gördüğü ismi Halid bin Kasım olarak belirtmiştir.

1 Mayıs 2011 tarihinde El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan’da İslamad yakınlarında bulunan bir evde yapılan bir operasyonla öldürüldü.