Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Patatesin Sağlıklı Pişilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Çorbalar, yemekler ve salatalarda pek çok farklı şekilde kullanılabilen patates, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Patates tüm dünyada en çok yetiştirilen sebze olarak da ün yapmıştır.

Patates de pişirilmesine bağlı olarak besin değeri kaybına uğrayabilir. En değerli kısmı kabuğunun altında bulunduğu için dikkatli olmak gereklidir.

Patates pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

• Pişirmeden önce kabuklarını soymayın. Dış kabuk pişirme süresince karşılaşılacak vitamin kaybını en aza indirecektir. Protein ve mineraller bu kabuğun hemen altında bulunduğundan pişirdikten sonra soymak daha doğru olacaktır.

• Patatesleri haşlamak istiyorsanız önce suyu iyice kaynatın. Ardından patatesleri ekleyin. Bu sayede suda çözünen bir vitamin olan C vitamininin miktarında fazla kayıp yaşanmayacaktır.

• Fazla yağ içerisinde kızartıldığında patateste bulunan C vitamini %75 oranında kaybolmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar buharda ve fırında pişirme yöntemlerini deneyin. Ya da çok daha az miktar yağ ile kızartma yapabileceğiniz mutfak malzemelerinden yararlanın.

milliyet

Kategoriler
GÜNCEL

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Uzman Erbaş ve Personel Memur Alımı 2011

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, çeşitli sınıflardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere sınavla uzman erbaş alacak.

Alımlar, en az lise ve dengi okul mezunu, halen askerlik hizmetini yapmakta olan veya başvuru tarihi itibariyle terhisinden 3 yıl geçmemiş ve başvuru koşullarını sağlayan adaylar arasından yapılacak.

Yazılı sınav, 24 Nisan 2011 tarihinde saat 11.00’de Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Isparta, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kayseri, Malatya, Manisa, Osmaniye, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Girne) yapılacak.

Yazılı sınavda başarılı olan adayların ön sağlık, fiziki kabiliyet yeterlilik testleri (FKYT) 16 Mayıs-23 Haziran 2011 tarihleri arasında Ankara’da Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında, mülakatları ise 17 Mayıs-24 Haziran 2011 tarihleri arasında Ankara’da Kara Kuvvetleri Personel Temin Merkezinde gerçekleştirilecek.

Ayrıca şoför adayları 17 Mayıs-23 Haziran 2011 tarihleri arasında Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında-İzmir’de veya Manisa Alaşehir’de Psikoteknik teste tabi tutulacak.

Adaylar başvurularını 10 Nisan 2011 tarihinde saat 17.00”ye kadar, Kara Kuvvetleri Komutanlığının www.kkk.tsk.tr internet adresinden onlıne olarak yapacaklar.

 

BAŞVURU ŞARTLARI

Sınava girecek adaylarda aranan şartlar şöyle:

”Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

En az lise ve dengi okul mezunu olmak,

Askerlik hizmetini çavuş, onbaşı veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak ve alımı yapılacak sınıf ve branşlarda aranan niteliklere sahip olmak,

Muvazzaflık hizmeti sırasında başvuruda bulunmak veya terhisinden itibaren 3 yıl içinde (28 Şubat 2008 tarihinden itibaren terhis olanlar) başvuruda bulunmak,

Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak (28 Şubat 1986 ve sonraki tarihlerde doğanlar),

Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak,

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay (yedek subay dahil), astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş ya da ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmamak,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak,

Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu ilgili maddesinde yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak,

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak,

Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak sevk edildikleri asker hastanesinden komando uzman erbaş adayı seçilenler için ”komando uzman erbaş olur, paraşütle atlar”, diğer sınıflar için ”sağlam, uzman erbaş olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

Boy ve kilo oranları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak, tüm sınavları geçen adaylar için güvenlik soruşturması uygun olmak.”

Müracaat ve tercihlerin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgilere www.kkk.tsk.tr. internet adresinden ulaşılabilecek.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI SİVİL MEMUR ALACAK

Öte yandan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, merkez ve bağlı taşra teşkilatı ihtiyacı için, Milli Savunma ve (MSB), Genelkurmay Başkanlığı ile Kuvvet Komutanlıklarında görevlendirilmek üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi, açıktan atama yoluyla memur alacak.

Uygulamalı sınav ve mülakat, 27 Nisan ve 10 Mayıs 2011 tarihlerinde yapılacak.

Adaylarda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik ilgili maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip ve 2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına (2010 KPSS) girmiş olmaları şartı aranacak.

Ayrıca 2010 yılı Kamu Personel Seçme Sınavından istenen mesleklere göre taban puanlara eşit veya üzerinde puan almış olmakta adaylarda aranacak şartlar arasında yer almakta. (Şehit, malul gazi eş ve çocuklarının anne, baba veya eşinin şehit/gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında, almış oldukları merkezi sınav puanına aldığı puanın yüzde 10 fazlası eklenerek hesaplanmış puan dikkate alınacak),

Lisans mezunları için 2010 yılı KPSS sınavına ait KPSSP03, ön lisans mezunları için 2010 yılı KPSS sınavına ait KPSSP93, Ortaöğrenim mezunları için 2010 yılı KPSS sınavına ait KPSSP94 puanları kullanılacak.

BAŞVURULAR

Uzman memur, mütercim, psikolog, biyolog, kimyager, bilgisayar programcısı ve mühendis unvanlarında başvuracak adaylar müracaatını 21 Mart, veri hazırlama ve kontrol işletmeni (VHKİ), muhasebeci, mal/hesap sorumlusu, sosyal hizmet uzmanı ve istatistikçi unvanlarında başvuracak adaylar 22 Mart, tekniker ve teknisyen unvanlarında başvuracak adaylar 23 Mart, garson, resepsiyoncu, zabıt kâtibi ve gardiyan unvanlarında başvuracak adaylar 24 Mart, aşçı, berber, kuaför ve kaloriferci unvanlarında başvuracak adaylar ise 25 Mart 2011 tarihinde, Kara Kuvvetleri Personel Temin Merkezi Komutanlığına müracaat edecekler.

Müracaatlar şahsen yapılacak. Posta veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

Adaylar belirtilen unvanlardan birine müracaat edebilecekler. İki ayrı unvana müracaat ettiği tespit edilen adayların değerlendirilmesi yapılmayacak.

Değerlendirmeye tabi tutulacak adaylara ait isim listeleri, sınav yerleri ve sınav tarihleri 4-27 Nisan 2011 tarihleri arasında www.kkk.tsk.tr. internet adresinde tebliğ edilecek.

Yapılan tüm sınavlar sonucunda başarılı olan adayların isim listesi ve yapmaları gereken hususlar, 23-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında www.kkk.tsk.tr. internet adresinde duyurulacak.

Alınacak memur kadroları, sayıları ve görev yapacakları yerler şöyle:

”Ankara (uzman memur 2, mühendis 1),

Gaziantep (mütercim 1)

İstanbul (gardiyan 1)

Diyarbakır, İzmir, Tunceli (muhasebeci 3)

İzmir, Bolu, Kayseri (maaş mutemedi 3)

Ankara, Kırıkkale (veri hazırlama kontrol işletmeni 6)

Ankara, İzmir, Kocaeli, Malatya (mal/hesap sorumlusu 7)

Ağrı, Çanakkale/Gelibolu, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars/Sarıkamış, Kocaeli, Malatya, Sivas, Tekirdağ/Çorlu, Trabzon (zabıt katibi 22)

İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya (sosyal hizmet uzmanı 5)

Denizli, Bursa, Antalya, Balıkesir, İstanbul, Samsun, Isparta (psikolog 1)

Ankara, Balıkesir, Diyarbakır (mühendis 6)

Ankara (istatistikçi 1)

Ankara (bilgisayar programcısı 2)

İzmir (teknisyen 1)

Kayseri (mühendis 1)

Ankara, Diyarbakır, Kırıkkale (tekniker 3)

İzmir, Kocaeli, Malatya (teknisyen 3)

Ankara, İzmir (tekniker 2)

Afyonkarahisar, Ankara, Bolu, Çanakkale/Gelibolu, Elazığ, Erzurum, Erzurum/Horasan, İstanbul/Hadımköy, Tekirdağ/Çorlu, Trabzon (teknisyen 10)

Ankara (teknisyen 1)

Ankara, Çanakkale/Gelibolu, Diyarbakır, Erzincan, Malatya (teknisyen 11)

Ankara, Ankara/Polatlı, Balıkesir/Ayvalık, Bayburt, Isparta/Eğirdir, İstanbul, İzmir , Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Malatya, Sakarya/Pamukova, Tekirdağ/Çorlu (aşçı 16)

İstanbul, Balıkesir (berber 4)

Adana, Elazığ, Erzincan, Erzurum, İstanbul, Malatya, Tekirdağ/Çorlu (garson 24)

İstanbul (resepsiyoncu 1)

Ankara. Balıkesir, Bursa, Elazığ, İzmir, Konya (kaloriferci 9)

Afyonkarahisar, Diyarbakır, Erzincan, İstanbul, Kırklareli/Lüleburgaz, Malatya (kuaför 7)

Ankara (teknisyen 1)

Bursa (mühendis 1)

Kırıkkale (kimyager 2)

Ankara (mühendis 1)”

kara kuvvetleri komutanlığı personel alımı 2011, kara kuvvetleri komutanlığı uzman erbaş alımı 2011, kara kuvvetleri komutanlığı sivil memur alımı, kara kuvvetleri komutanlığı uzman erbaş alımı, kara kuvvetleri komutanlığı memur alımı

Kategoriler
EKONOMİ GÜNCEL

Kamuya 6 bin 560 Memur Alınıyor. Başvuru Şartları Nelerdir, Hangi Kuruma Kaç Memur Alınacak?

Kamu kurum ve kuruluşları, Aralık ayında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına göre 6 bin 560 yeni memur alacak.

AA muhabirinin Devlet Personel Başkanlığının bağlı olduğu Devlet Bakanlığından edindiği bilgiye göre, öğretmenler ile kariyer meslek memurları dışındaki kadro ve pozisyonlarda bu yılın ilk memur atamaları önümüzdeki ay gerçekleştirilecek. Bu şekilde kamu kurum ve kuruluşlarınca merkezi yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilen toplam 6.560 kadro ve pozisyon için yeni memur alımında bulunulacak.

KPSS’ye katılan memur adayları, 24 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında belirlenen kadro ve pozisyonlar için ÖSYM Başkanlığının “www.osym.gov.tr” adresi üzerinden tercih işlemi yapacak.

 

-KİM, NE KADAR MEMUR ALACAK?-

2010 yılı Aralık ayındaki KPSS’ye göre ilk defa kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak personelin 1.557’si Bakanlıklarda, 1.693’ü Bakanlıklara bağlı Müsteşarlık ve Genel Müdürlüklerde, 431’i Başkanlıklarda, 853’ü üniversitelerde, 932’si de Mahalli İdareler, İl Özel İdareleri, İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ve Birlik Müdürlüklerinde görev yapacak.

Bu yerleştirmede Sağlık Bakanlığı 541, İçişleri Bakanlığı 380, Ulaştırma Bakanlığı 236, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 140, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 86, Adalet Bakanlığı 83, Dışişleri Bakanlığı 75, Çevre ve Orman Bakanlığı 11, Kültür ve Turizm Bakanlığı da 5 yeni memur alacak.

Müsteşarlık ve Genel Müdürlüklerde ise en fazla memur alımını 337 memur ile Gümrük Müsteşarlığı gerçekleştirecek. Bunu 277 memurla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 213 memurla SHÇEK, 202 memurla Karayolları, 198 memurla da DSİ izleyecek.

Sosyal Güvenlik Kurumunun 164 yeni memur alımında bulunacağı bu yerleştirmede, mahalli idarelerde istihdam edilecek 932 yeni memurun 525’i İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde, 58’i de Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde çalışacak.

Bu dönemde KİT’lere de 1.094 yeni memur alınacak. Bu memurların 236’sı Türkiye Elektrik İletim A.Ş, 195’i Toprak Mahsulleri Ofisi, 170’i Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 144’ü de Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü bünyesinde işe başlayacak.

Yeni memurların 529’u lise, 1.698’i 2 yıllık yüksekokul, 4.333’ü ise 4 yıllık yüksekokul mezunları arasından seçilecek.

 

-95 DEĞİŞİK KADROYA ATAMA YAPILACAK-

Bu yılın ilk memur alımında 95 kadro ve pozisyona atama yapılacak.

Yeni memurların 1.273’ü mühendis, 865’i veri hazırlama işletmeni, 428’i hemşire, 331’i bilgisayar işletmeni, 240’ı tekniker, 187’si muhafaza memuru, 169’u psikolog, 161’i enformasyon memuru, 101’i zabıt katibi, 96’sı da şoför olacak.

Sekreterden tahsildara, tren teşkil memurundan yol bekçisine kadar değişik meslek gruplarında yer alacak yeni memurların kadro ve pozisyonları ile buralara yapılacak atama sayıları şöyle: Ambar memuru (101), arama ve kurtarma teknisyeni (98), arşiv memuru (3), aşçı (1), avukat (88), ayniyat memuru (2), bekçi (4), bilet kontrol memuru (10), bilgisayar işletmeni (331), bilgisayar mühendisi (3), biolog (5), çevre mühendisi (3), çocuk eğitimcisi (1), çocuk gelişimcisi (20), çözümleyici (18), dağıtıcı (6), dava takip memuru (18), diyetisyen (29), ebe (60), elektrik mühendisi (2), elektrik-elektronik mühendisi (1), endüstri mühendisi (11), enformasyon memuru (161), fen memuru (1), fizikçi (10), fizyoterapist (98), harita mühendisi (24), hemşire (428), hizmetli (40), hukuk müşaviri (7), icra memuru (35), inşaat mühendisi (57), inşaat teknikeri (2), istatistikçi (7), istidlalci (6), jeofizik mühendisi (18), jeoloji mühendisi (18), kaloriferci (15), kimya mühendisi (2), kimyager (19), kontrol memuru (1), koruma ve güvenlik görevlisi (41), kütüphaneci (13), laborant (3), makina mühendisi (4), manevracı (1), matematikçi (2), memur (893), meteoroloji mühendisi (5), mimar (119), muayene memuru (42), muhafaza memuru (187), muhasebeci (21), mühendis (1.123), mütercim (15), odyolog (5), orman muhafaza memuru (2), öğretmen (12), pedagog (15), peyzaj mimarı (1), programcı (25), psikolog (169), rasatcı (1), restoratör (1), sağlık fizikçisi (12), sağlık memuru (23), sağlık teknikeri (45), sağlık teknisyeni (17), sanat tarihçisi (1), santral memuru (34), satınalma memuru (20), satış memuru (8), sayaç memuru (1), sekreter (33), sosyal çalışmacı (180), sosyolog (11), şehir plancısı (31), şoför (96), tahsildar (8), tapu arşiv memuru (40), teknik ressam (2), tekniker (240), teknisyen (159), teknisyen yardımcısı (7), tercüman (1), topoğraf (1), tren teşkil memuru (6), uzman yardımcısı (12), veri hazırlama kontrol işletmeni (865), veteriner hekim (22), veznedar (13), yol bekçisi (2), yurt yönetim memuru (103), zabıt katibi (101), ziraat mühendisi (2) .
kaynak: milliyet.com.tr