Kategoriler
TEKNOLOJİ

VDSL2 Nedir, Özellikleri Nelerdir? VDSL ile ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji geliştikçe sahip olduğumuz olanaklarda gün geçtikçe daha fazla artıyor. Bu tekolojik gelişmeler her alana yabancı ülkelere kıyasla yavaş yansısa da yansıyor yinede. Örneğin bütün dünyada ülkemizdekinden yüzlerce kat daha hızlı internet bağlantısı kullanılırken, biz daha 1 Mbps hızla uğraşıyor, ama Türk Telekom, yeni bir uygulama ile bu hızı biraz daha arttıracağa benziyor. Tabi bunu zaten dünyanın en pahalı internet bağlantısını kullanan bizlere dahada yüksek bir ücret karşılığında yapacak. İşte VDSL2 hakkında bazı bilgiler;

VDSL2 Nedir?

VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line – Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo üzerinden, santrale kısa mesafelerdeki abonelere yüksek bant genişliği sunulabilen internet hizmetidir.

VDSL2’nin ADSL’den farkı nedir?

VDSL2 ve ADSL hizmetlerinin her ikisi de bakır kablo üzerinden verilmektedir. Ancak VDSL2 hizmeti teorik olarak 100 Mbps’e kadar yüksek bant genişliği sunmaktadır.

VDSL2’ye kimler başvurabilir?

VDSL2’ye santrale yakın mesafede bulunan aboneler başvurabilir.

VDSL2 için hizmet alanında olup olmadığımı nereden öğrenebilirim?

Başvuru esnasında santrale olan mesafe bilginiz kontrol edilecektir. Ancak başvuru sonrasında yerinde test yapılarak kesin olarak VDSL2 hizmetinden yararlanabileceğiniz belirlenecektir. Test esnasında bağlantı yapılacak noktada olunması gerekmektedir.

VDSL2 için gerekli modem ADSL modemden farklı mıdır?

VDSL2 modemleri, ADSL modemlerden farklıdır. VDSL2 hizmetinin alınabilmesi için VDSL2 modemi gerekmektedir.

VDSL2 modemin özellikleri nelerdir?

TTNET tarafından teslim edilen VDSL2 modemleri 4 portlu ve kablosuz modemlerdir.

VDSL2 için başvurabileceğim paketler nelerdir?

VDSL2 hizmeti için başvurulabilecek paketler:

  • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
  • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET VDSL2
  • 16 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2
  • 32 Mbps’e kadar Limitsiz TTNET İŞYERİM VDSL2

ADSL abonesiyim VDSL2’de alabilir miyim?

Aynı hat üzerinden sadece ADSL veya VDSL2 abonesi olunabilir.

VDSL2 hizmetinde maksimum ulaşılabilecek hız nedir?

32 Mbps ve 16 Mbps’lik hızlar, ulaşılabilecek maksimum hızları temsil etmektedir. Söz konusu bu hızlar, kullanılan bilgisayarın durumu, telefon hattının kalitesi, santral yoğunluğu, santrale uzaklık, merkezi cihazların performansı ve modem / router performansı gibi faktörlerden etkilenir. Sunucuların performansına bağlı olarak, bu hızlara her zaman tek download ile erişilemeyebilir, paralel (aynı anda farklı sitelerden) dowload gerekebilir.

VDSL2’de upload hızı kaçtır?

Tüm VDSL2 paketlerinde upload hızı 1 Mbps’dir.

ADSL’den VDSL2’ye geçince telefon numaram, hizmet numaram, kullanıcı adım değişecek mi?

ADSL’den VDSL2’ye geçişlerde telefon numarası, hizmet numarası, kullanıcı adı değişmeyecektir.

VDSL2 Bağlantı Ücreti Ne Kadar?

Yeni aboneliklerde ve ADSL’den geçişlerde, VDSL2 bağlantı ücreti ayda 2 TL taksitle 12 ay boyunca TTNET faturasına yansıtılır.

Kategoriler
EKONOMİ TEKNOLOJİ

VDSL 2 Nedir? Türk Telekom VDSL2 ve VDSL2+ Tarifeleri ve Ücretleri

Türkiye’de internet hızı 100 Mbps’ye çıkıyor, Türk Telekom’un yeni internet paketleriyle 1 dakikada film, saniyede de şarkı indirilebilecek.

VDSL NEDİR?

Very high data rate DSL, çok yüksek hızlar vaat eden gelişen bir teknolojidir.

300 metreye kadar olan mesafelerde 51-55 Mbps arası hızlara erişmek imkan dahilindedir. ADSL’nin yaygınlaşmasına paralel olarak onunla birlikte kullanılacağı düşünülmektedir.

Transmisyon teknolojisi ve etkinliği bazı ortamlarda henüz denenmemiştir. Standart belirleyicileri üzerinde çalışmaktadır. Tüm dünyada telekom şirketlerinin ağlara geniş bant giriş sağlamak için yeni kararlar aldıkları biliniyor. Maliyetin azalabilmesi için bu şirketler son kullanıcıya giderken bakır telleri kullanmaktalar.

Buna izin veren teknolojilerden birisi de VDSL ‘dir, Very High bitrate Digital subscriber line.

Kısaca açıklamak gerekirse VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Upstream olarak 300 metrede maksimum 51 ila 55Mbps hız desteklerken, 1500 metre sınırında 13 Mbps civarı hızlar elde edilebilir.

12.96 – 13.8 Mbps 1500 meters 25.92 – 27.6 Mbps 1000 meters 51.84 – 55.2 Mbps 300 meters

Downstream hızları da 3 ana gruba ayrılırlar:

-1.6 – 2.3 Mbps
-19.2 Mbps
-Downstream ile aynı

VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir. Bu sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir.

VDSL teknolojisi büyük bir oranda ADSL teknolojisine benzemektedir. Fakat ADSL daha uzun mesafelerde de çözüm getirebilmesiyle beraber, çok daha karmaşık bir teknolojidir.

VDSL, telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılamadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL ‘in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşmada herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL ‘in kullanacağı frekansda sorunlarla karşılaşılmaktadır.

VDSL,in video ve asimetrik veri iletişiminde ATM hücre biçimini kullandığı varsayılmaktadır. Esas zor olan VDSL ‘in non-ATM biçiminde (mesela geleneksel PDH yapısında) ve genişband hızlarda (T1/E1 hızından daha yüksek) simetrik kanallar arcılığıyla nasıl veri taşıyacağıdır. VDSL üst seviye iletişim kurallarından tamamıyla bağımsız değildir; şöyle ki birden fazla uçbirim cihazını bağladığınızda bağlantı düzeyi biçimini bilmek zorundasınız.

Üçüncü zor durum ise kablo altyapısı ve müşterinin kendi tarafında kullandığı cihazdır. Sistem yönetimi, güvenilirlik, ve veri taşıması ADSL ve ISDN ‘deki gibi hub şeklinde çalışma ve aktif ağ sonlandırması gerektirir.

Fakat maliyet yabana atılmamalıdır. Küçük Optik Ağ Ünitesi (ONU), fiber kablolama, arayüzler ve gerekli cihazlar düşünüldüğünde VDSL maliyetinden çok daha pahalı bir sistemdir.

TÜRK TELEKOM’UN GÜÇLÜ ALTYAPISINDA BÜYÜK YENİLİK : VDSL2

Çağın getirdiği haberleşme imkanlarını güçlü altyapısı ile müşterilerine sunmayı hedefleyen Türk Telekom, internet erişimi hizmetlerine bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyor.

Mevcut telefon hatları üzerinden internete daha hızlı erişim imkanı sunan VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line2) hizmeti için gereken altyapı hazırlanmıştır.

VDSL2 hizmeti, saniyede 16 megabite kadar download/1 megabite kadar upload ve saniyede 32 megabite kadar download/1 megabite kadar upload imkanı sunan, 2 yeni hız paketi ile 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle, İnternet Servis Sağlayıcılar aracılığıyla son kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Bu büyük yenilik ile ;

• Türkiye’de DSL teknolojisi ile sunulan internet erişiminin 8 kata kadar arttırılması,

• Avrupa ülkeleri erişim hızlarıyla kıyaslandığında, Türkiye olarak uluslararası standartlarda bir konuma ulaşılması,

• Gelişen teknoloji ile yüksek bant genişliği ihtiyacı duyulan Katma Değerli Hizmetler’e gereken altyapının hazırlanması

sağlanmaktadır.

VDSL2 hizmetiyle Türk Telekom, Türkiye’yi Avrupa ve dünyada bu teknolojiyi kullanan ilk ülkelerden biri konumuna taşımanın, haklı gururunu yaşamaktadır.

 

TÜRK TELEKOM VDSL’NİN HIZI VE FİYATI NEDİR?

İnternette yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak’tan itibaren VDSL2 teknolojisi devreye giriyor ve internet hızı 100 Mbps’yi buluyor.

Böylece internetten bir film 60 saniyede indirebilecek. Aynı şekilde şarkı indirirken de neredeyse hiç bekleme süresi olmayacak. Türk Telekom’un yeni teknolojisiyle artık internetten televizyon seyretmek uydu yayın kalitesine eş değer olacak.

Türk Telekom’un VDSL2’de 100 Mbps’ye kadar tavsiye ettiği satış fiyatı 149 lira. Daha önce pilot uygulamaların gerçekleştiği VDSL2 teknolojisiyle en yüksek 32 Mbps sunan ve ADSL’de 8 Mbps kadar hız sağlayan Türk Telekom, VDSL2 ve ADSL2+ teknolojileriyle ilgili yeni tarifelerini de açıkladı. 1 Ocak’tan itibaren VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar hız paketlerini sunacak olan Türk Telekom, ADSL2+’da ise hızı 16 Mbps’ye kadar yükseltecek.

Mevcut limitsiz paketler için de yeni adil kullanım kotası belirtendi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 15 GB olan adil kullanım 25 GB’ya yükseltildi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 100 GB adil kullanım kotalı paketin fiyatı da 89 TL olarak belirlendi.

2005 yılında Türkiye’deki ADSL kullanıcı sayısı 1.5 milyondu ve 2010’un üçüncü çeyreğinde 6.5 milyona ulaştı.