Kategoriler
ARABA

Otomobil Güvenli Sürüş Teknikleri İçin İpuçları Nelerdir?

İyi bir sürüş pozisyonu elde edin. Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın. Kafa koruyucuyu kafanızın tam arka kısmına gelecek fakat kafanıza değmeyecek biçimde ayarlayın. Direksiyonu simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun. Böylelikle onu sağa ve sola daha çabuk ve tam istediğiniz kadar döndürebilirsiniz. Elinizi direksiyon simidinin tam üstünde tutarsanız, bir tehlike anında hava yastığı şişerse kolunuzu kırabilir ya da yüzünüze çarpabilir.

· Kontrol edin. Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.

· İniş sırasında dikkat! Özellikle taşıtın sol tarafındaki kapılar, olmak üzere taşıtın kapıları yoldan başka taşıt, bisikletli veya yaya gelmediğinden emin olunmadan açılmamalıdır.

· Pür dikkat! Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın! Ters yöndeki işaretleri arka tarafından yorumlamaya çalışmayın. Sürüş halinde iken araçtakilerle konuşmak durumunda olduğunuzda, gözünüzü yoldan ayırmayın. Kazaların çok görüldüğü bilinen yol ve kavşaklarda daha da dikkatli olun. Bu durumda alkolle ilgili yasak ve sınırlamaları tartışmak yararsızdır. Almanya’da alkol sınırı % 0.05’e indirilmiştir.

· Akışa uyun. Koşullar elverdiğince trafik akışına uyun. Aşırı hız farklılıkları tehlikeli olabilir.

· Hız limitlerine uyun. Kazaların çoğunun nedeni aşırı hız ve dikkatsizce yapılan hareketlerdir. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının, müsaade edilen maksimum hızlar olduğu ve ancak trafik, hava ve yol koşulları uygunsa uygulanabileceği unutulmamalıdır. Yol boş ve polis kontrolü yoksa bile hız sınırlarını aşmamaya özen gösterin. Seyahat ettiğiniz yolların hız limitlerini samimi olarak bilin. Bunlar; şehir içi, şehir dışı ve otoyol hız limitleri olmak üzere, sadece üç tanedir. Aksi bir işaret bulunmadıkça bunlar geçerlidir.

· 6. vitesi kullanmayın. Yokuşları çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın ve hızınızı artırmamaya özen gösterin. Aksi halde sürüş kontrolünü kaybedebilirsiniz.

· Çok yaklaşmayın. Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.

· Trafiği izleyin. Yolun ilerisine bakarak, herhangi bir probleme yaklaşmadan önce onu anlayın. Aynalarınıza da sık sık göz atın.

· Geçebilecek misiniz? Geçmek istediğiniz aracın hızından yeterince yüksek hızda iseniz geçiş yapabilirsiniz.

· Daha sonrasını düşünün. Muhtemel acil trafik durumlarını sürekli olarak düşünerek, kurtulma planları yapın.

· Sol şeritkolik olmayın. Sol şerit, hızlı sürüş şeridi değil geçiş şerididir. Geçişler dışında sol şeridi boşaltın. Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın. Bırakın polisliği polisler yapsın.

· Far yakın. Gece sürüşleri dışında, şehirlerarası yollarda, yağmurlu ve sisli havalarda gündüzleri de farlarınızı açık tutun. Bu daha iyi görülmenizi sağlayarak karşıdaki sürücülerin daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır. Gece sürüşlerinde farlarınızın karşıdan gelen taşıtın sürücüsünün gözünü almaması için, geçiş süresince kısa far durumuna getirmeyi de unutmayın.

· Sinyal verin. Şerit değişimleri ve dönüşleriniz öncesinde sinyal vererek diğer sürücülere niyetinizi bildirin.

· Sola dönmek için bekleyin. Trafikte durup sola dönmek için beklerken, yol serbest hale gelinceye kadar tekerleklerinizi ileriye doğru düz tutun. Eğer tekerleklerinizi sola doğru kırarak beklerseniz, birisi size arkadan çarptığında sizi karşıdan gelen trafiğin önüne iter. Ayrıca, ilerinizde bir engel gördüğünüzde, hemen diğer şeride geçmeden önce o şeritteki trafiği kontrol edin ve onlara yol verin.

· Sağa dönüş Kırmızı ışıkta sağa dönüş yapılamaz. Sadece bazı kavşaklarda, dönüş için ayrı bir ışık bulunuyor ve yeşil yanıyorsa veya özel olarak dönüş yapılabileceği belirtilmişse, diğer yoldaki trafiğe dikkat edilerek dönüş yapılabilir.

· Girişlere yardımcı olun. Çok şeritli yollarda sağ şeritte ilerlerken, trafiğin elverdiği ölçüde ve geçici olarak bir iç şeride geçerek, sağdan giriş yapan araçlara güvenli ve düzgünce giriş yapabilmeleri için yardımcı olabilirsiniz.

· Doğru zamanda fren yapın. Dönüşlere gelmeden önce uygun hıza yavaşlayın. Dönüşün ortasında yapacağınız sert fren aracınızın dengesini bozar.

· ABS’yi deneyin. Aracınız kilitlenmeyi önleyici fren sistemiyle donatılmışsa, ilk kez karşılaştığınızda pedal titreşim ve gürültüleri sizi şaşırtabilir. Bu nedenle, ABS’nin nasıl hissedildiğini anlamak üzere, acil bir durumu beklemeden, yağmurlu bir günde kumlu, kaygan bir yol veya boş bir park alanı bularak, ABS’yi uyarmak üzere sert bir fren yapın.

· Araç kullanırken telefonu kullanmayın. Araştırmalara göre, araç kullanılırken yapılan telefon konuşmaları kaza riskini dört kat kadar artırmaktadır. Risk, “hands-off” veya kulaklıklı telefon kullanımında da aynıdır.

· Gece görüşünüzü koruyun. Yaklaşan farlara fazla bakmayın. Körleştiriyorsa, bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.

· Uykunuzu alın. Uykulu iken araç kullanmayın. Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir. Bulduğunuz en yakın güvenli yerde sağa çekerek birkaç dakikalık bir şekerleme yapın.

· Güvenceye alın. Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın. Yani, düşük vitese takarak el frenini çekin, camları kapatarak kapıları kilitleyin. Eğer arabada sizden başka kimse yoksa, kredi kartıyla ödeme yapmaya giderken bile kapıları kilitleyin.

Kategoriler
ARABA

BMW M3 Cabrio’un Teknik Özellikleri Nelerdir? BMW M3 Cabrio’un Resimleri ve Fiyatı

Lüks araba denilince akla gelen birkaç markadan biri, ama kullanım sıklığı bakımından da bir numarada olan marka kesinlikle BMW’dir. 20 yıllık arabaları bile hala gözde olmaya devam eden, hala tercih edilebilen bir markadır o. Son yıllarda çıkan modelleri ile beraberde mükemmelliğe doğru gidiyor. Parasal gücü yeterli olan herkesin mutlaka tercih edeceği bir BMW modeline BMW M3 Cabrio”ya kısaca değineceğiz bu yazımızda;

M3 Cabrio kaslarının gücünü gösteriyor. Yalnızca motoruyla değil tasarımıyla da benzersiz gücünü ortaya koyuyor. Geniş ve yaygın gövdesi ilk bakışta salt gücün ifadesi olarak ortaya çıkıyor. BMW M3 de bulunan etkileyici hatlar BMW M3 Cabrio da da kendini gösterirken, aynı zamanda üstü açık araçlara özgü zarif bir lisanı dillendiriyorlar. . Yan kısımlardaki solungaçlar motor kısmının havalandırılmasını sağlarken efsanevi BMW 507 ye de gönderme yapıyor. Motor ve yürüyen aksam Sıralı altı silindirli motor. Daha çabuk, daha güçlü, daha heyecanlı: Atmosferik sıralı altı silindirli motor M yüksek devir felsefesini takip ediyor. Yeni hafif ve kompakt sıralı altı silindirli atmosferik . motor 3,2 litrelik hacimle, 7.900 dev/dak da 343 bg güç üretebilmektedir. Esnekliği ve dolgun tork niteliği inanılmaz bir itiş gücü sağlar. Motor yönetim birimi MSS 54. Saniyede 25 milyona ulaşabilen işlem yeteneğiyle yeni BMW M motor yönetim birimi MSS 54, güç çıkışını, yakıt tüketimini ve emisyon seviyelerini kontrol eder. Sürekli olarak tork ve motor hızını izleyerek M3 motorunun performansını korur. Dört supaplı silindir kapağı. BMW M3 Cabrio nun her detayı M GmbH uzmanları tarafından otuz yıldan fazla bir süredir geliştirilen tutkulu teknolojilerin sonucudur. Tek parçalı, dört supaplı silindir başlığı çelik bir kokil içinde BMW tarafından özel olarak dökülmektedir. Bu başlıkta katalizör optimum şekilde çalışmasını sağlamak üzere, ek olarak entegre hava kanalları bulunmaktadır.

SMG Drivelogic: Vites değişiminden de fazlası: SMG Drivelogic vites dönüştürücüdür. Opsiyonel Sıralı M Şanzıman Drivelogic motorsporlarının teknolojisini etkin sonuçlarla uyguluyor. Pürüzsüz vites değişimini, kavrama olmadan saniyeler içinde direksiyon simidi üzerinde konumlanmış mandallarla gerçekleştiriyor. Ellerinizi direksiyondan ayırmadan tam kontrol güç değişiminin keyfini çıkarın. Değişken M diferansiyel kilidi. Değişken M diferansiyel kilidi doğrudan arka tekerlerin devir sayısını ölçerek, güç aktarımını ayarlar. Olağan dışı koşullarda tüm sürüş gücü daha iyi çekiş ile tek bir tekerleğe aktarılabilir. Sonuç: Karda bile daha iyi bir yol tutuşu, daha etkin bir . sürüş. Hafif yapı ön aks. Ön aks hafif, rijit ve olağanüstü hassas olarak tasarlanmıştır. Yeni ön aks destek yatağı tekerin yönlendirilmesinde mükemmel bir temel sağlamaktadır. Alüminyum ön gerginleştirici tabak, ön aks ve gövde arasında kuvvetleri gövde boyunca taşıyarak dirençli bir bağlantı oluşturur. BMW M3 Cabrio ile virajları almak unutulmaz . deneyimlere dönüşür. Merkez kollu arka aks Merkez kollu arka aks ani yön değişmelerinden ya da virajlardaki frenlemelerde savrulmaya karşı daha üstün bir denge sağlamaktadır. V bar bağlantılı şasi ve arka aks, süspansiyon kuvvetlerinin yatay olarak, akstan şasi yüzeyine doğru dağıtıldığından emin olur.

Dinamik Denge Kontrolü: Standart olarak sunulan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), ABS, DTC ve Dinamik Fren Kontrolü gibi sistemleri koordine ederek kaygan yüzeylerde ya da ani yön değişimlerinde önemli yardım sağlar. DSC, tekerlek devrini, yanal hızlanmayı ve savrulma oranını sürekli olarak izler ve değerlendirir, ancak yalnızca sınırlara ulaşıldığında müdahale eder. Bu durumda torku azaltarak ve her tekerleği frenleyerek otomobili stabilize eder. Ergonomi ve Güvenlik Compound fren diskleri. Uzun ömürlü ve yüksek sıcaklık değerlerine dayanabilen compound fren diskleri sayesinde etkileyici bir frenleme performansı sağlanabilmektedir: 100 km/sa hızdan durma yalnızca 2,6 saniyede başka bir deyişle 36 metreden az mesafede. Takla koruma. BMW M3 Cabrio gövdesinin olağan üstü direnci koltuğa entegre emniyet kemeri sistemi ve takla koruma özellikleri ile birleşince yolcu güvenliğinde yeni standartlar beliriyor. Bu araçta standart olarak bulunan takla koruma sistemi arka koltuk kafa destekleriyle bağlantılı olarak çok kısa sürede devreye girerek yüksek dirençli ön cam çerçevesiyle birlikte yolcu güvenliğini sağlar. Koltuğa entegre . kemer sistemi. M3 Cabrio da standart olarak bulunan koltuğa entegre ayarlı emniyet kemerleri gövde genişliğine uyumlu olarak ayarlanmakta ve her zaman ideal bir kemer gerginliği sağlamaktadır. Kuvvet sınırlayıcılar, kayma önleme ve ön gergi oluşturma gibi özellikler sayesinde sıradan emniyet kemerlerine göre etki anındaki kuvvetleri %50 oranında azaltır. Hava yastıkları. BMW M3 Cabrio, hava yastıkları sistemini onun korumasına ihtiyacınız olduğunda aktive eder. Aktif güvenlik sistemi ile birlikte sürücü ve ön yolcu için yeni nesil hava yastıkları sistemi BMW M3 Cabrio nun güvenlik konseptinde anahtar role sahiptir. Ön koltuklar için standart yan hava yastıkları ve tüm ön yolcu hava yastıkları için yolcu tanıma standarttır.