Kategoriler
EĞİTİM GÜNCEL

2010-2011 Açıköğretim Lisesi Kayıt Tarihleri, Açıköğretim Lisesi Kayıtları Ne Zaman Yapılacak, Kayıtlarda Hangi Belgeler İsteniyor?

Herhangi bir nedenle örgün eğitim olanağından yararlanamayan veya yarıda bırakıpta eğitimlerine devam etmek isteyen insanların önüne çıkan en büyük fırsat açıköğretim kurumlarıdır. Açıköğretim lisesi hizmet verdiği binlerce gencimizi yeni bir diploma sahibi yapıp, bir üst eğitim kurumuna hazırlamaktadır. İşte yaz tatilinin bitimine yaklaştığımız bugünlerde yeni öğretim yılı için açıköğretim lisesi kayıt tarihleri belli oldu. Yeni belli olan 2010-2011 eğitim-öğretim yılı iş takvimine göre;

yeni kayıtlar 16 Ağustos – 17 Eylül 2010 tarihleri arasında;

mazeret kayıtları 20 Eylül – 24 Eylül 2010 tarihleri arasında,

kayıt yenilemeler ise 27 Eylül – 08 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılacak.

Bu tarihlere göre açıköğretim lisesine ilk defa kayıt olmak isteyen öğrenciler 16 Ağustos ile 17 Eylül 2010 tarihleri arasında bulundukları bölglerdeki halk eğitim merkezlerine gerekli belgelerle başvurularını yapmalıdırlar.

Herhangi bir nedenle bu tarihler arasında kayıtlarını yapamayan öğrenciler ise kayıt yapamamalarına neden olan olayı belirtir bir mazeret dilekçesi ile birlikte kayıtlarını 20 Eylül – 24 Eylül 2010 tarihleri arasında 4 günlük süre içerisinde yapmalıdırlar. Bu tarihler dışında kesinlikle kayıt yapılmayacak, bu yüzden öğrencilerin çok dikkatli olması gerekiyor.

Belki biliyorsunuzdur ama yinede söylemekte yarar var; zaten açıköğretim lisesinde kayıtları olan öğrenciler ise her yıl kayıtlarını yenilemeleri gerekiyor. Bu eğitim öğretim yılı için kayıt yenilemeler ise  27 Eylül – 08 Ekim 2010 tarihinde yapılacak. Kayıt yenilemek isteyen öğrenciler harç paralarını belirtilen bankalara yatırdıktan sonra dekontları ile birlikte halk eğitim merkezlerine başvurduklarında kayıtlarını yapmış olacaklar.

 Yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden ağaıdaki belgeler istenecek;

  • nüfus cüzdanı fotokopisi, ilköğretim okulu diplomasının aslı (veya tasdikname),
  • son 6 ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf
  • kayıt ücretini yatırdığına dair banka dekontu

Not: açıköğretim lisesi 2010-2011 eğitim-öğretim yılı ilk sınavları 15-16 Ocak 2011 tarihlerinde yapılacak.

Kayıtlar ve diğer işlermler hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Vize Nedir,Nereden Alınır,Hangi Belgeler Gereklidir,Vize İşlemleri ,Vize ile İlgili Tüm Sorular Bilgiler

1.VİZE NEDİR ?

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.

 

2.VİZE NEREDEN ALINIR ?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin ;

  • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
  • Başkonsolosluğundan veya
  • Konsolosluğundan
    alınır.