Kategoriler
Genel Kültür

Dua Etmek Nedir? Dua Etmek Neden Önemlidir?

İlahi dinler ortak noktası olan ve adeta psikolojik bir terapi niteliğinde olan dua etmenin faydaları pozitif bilim ile de ispatlandı. İşte araştırma sonuçları:
Ohio Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar dua okumanın kişiyi rahatlattığını belirtiyor.Söz konusu araştırma Kişilik ve Sosyal Psikoloji Bülteni dergisinde yayınlandı.

Uzmanlar bu durumun herhangi belirli bir dine özgü olmaksızın sadece olumsuz durumlarda pozitif hissetmeye çalışıp dua okumakla ilgili olduğunu vurguluyor. Yani hangi dine mensup olursanız olun, hatta ateist bile olsanız sinir krizi anlarında dua etmek kişiyi yatıştırıyor.

Bu aynı öfkelendiğinizde nefesinizi tutup 10’a kadar saymaya benziyor.

Araştırmacılar gönüllü kişilerin öfke seviyelerini ölçtükleri 3 farklı araştırma yaptı. Birinci testte uzmanlar katılımcıları stresli ve öfkeli bir duruma soktuktan sonra onlardan çok nadir bir kanser türüne yakalanmış bir hasta için dua etmelerini istedi.

Ne kadar öfkelendiklerini ölçtükten sonra uzmanlar dua etmesi istenen kişilerin istenmeyenlere oranla daha az seviyelerde seyrettiğini gördü.

Yani çok sıkıntılı bir durumdayken başkası için üzülmek ve onun problemlerine odaklanmak öfkenizi kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Bunun sebebi ise sizi kızdıran etmeni kişisel olmaktan çıkarmanız ve negatif duyguları bastırmayı öğrenmeniz olarak gösteriliyor.

Milliyet

Kategoriler
DİN

Duanın Önemi Ve Çeşitli Dualar

Dua, Allah’a yalvararak muradını istemektir. Allahü teâlâ, dua edeni sever, dua etmeyene gazap eder. Dua müminin silahı, dinin temel direklerinden biridir. Yerleri, gökleri aydınlatan nurdur. Dua, gelmiş olan belaları giderir. Gelmemiş olanların da gelmelerine mani olur. Allahü teâlâ, (Bana halis kalb ile dua ediniz! Böyle duaları kabul ederim) buyurdu. Bunun için, dua etmek, namaz, oruç gibi ibadettir. Yine (Bana ibadet yapmak istemeyenleri, zelil ve hakir yapar, Cehenneme atarım) buyuruyor. [Mü’min 60]
Allahü teâlâ, herşeyi sebep ile yaratmakta, nimetlerini sebeplerin arkasından göndermektedir. Zararları, dertleri def için ve faydalı şeyleri vermek için de, dua etmeyi sebep yapmıştır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Dua, ibadetin aslı ve özüdür. Allah katında duadan makbul bir şey yoktur. Dua 70 türlü kazayı önler. Ömrün bereketini artırır.) [Tirmizi]
(Dua eden, üç şeyden hali değildir: Ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, Yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]
(Rabbiniz, elbette haya ve kerem sahibidir. Kulları ellerini kaldırıp bir şey istedikleri zaman, onların ellerini boş çevirmekten haya eder.) [Ebu Davud]
(Dua, müminin silahıdır.) [İbni Ebiddünya]
(Allahü teâlâ dua etmeyene gazap eder.) [İbni Mace]
(Dua belayı önler.) [Deylemi]