Kategoriler
TEKNOLOJİ

Uydu Frekans Ayarları Nasıl Yapılır? Uydu Frekansları Nasıl Girilir?

Tüm kanalların uydu frekansları değişti ancak bu yeni uydu frekanaslarının nasıl girileceği ise tam bir muamma. Servise gidip uydu şifrelerini para karşılığı girdirmek yerine aşığdaki adımları uygulayın sorunsuzca uydu ayarlarınızı yapın:

 

1- Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda ‘Menü’ veya ‘setup ‘ yazan düğmeye basınız .

 

2- Uydu alıcısı marka modeline göre; ‘Kanal Arama’, ‘Kanal Ekleme” gibi menülerden hangisi beliriyor ise yukarı-aşağı tuşlarıyla “Ok”a basınız.

 

3- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; ‘Alış Frekansı’ ‘Uydu Frekansı’ seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘12731 ‘ değerini girin.

 

4- Yine aynı pencerede ‘Sembol Oranı’ olacaktır; Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip ‘3333’ rakamını girin.

 

5- Yine aynı pencerede bulunan ‘POL’ şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘V’ ya da ‘Dikey’ olacak şekilde değiştirin.

 

6- Yine aynı yerde bulunan ‘FEC’ değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘3 / 4’ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

 

7- Son olarak ‘OK’ tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

 

Bundan sonra yapacağınız otomatik tarama ile bütün kanallar televizyonunuzdaki yerini alacak. Bu işlemi yapmadan otomatik tarama yaptırmak hiç bir sonuç vermez.

 

Kategoriler
BİLGİSAYAR

Yeni Arama Motoru Microsoft KUMA ve Özellikleri

arabutonGoogle ın ne kadar byük bir şirket olduğunu bilişim sektörünü takipedenler bilir. Microsoft bu seköre daha öncen girmesine rağmen kendisine bu kadar hızlı yetişen bir rakibi çekemiyor olsa gerek ki şimdide google a şimdide yeni arama motoruyla rakip olacak. Microsoft’un arama motoru pazarındaki rekabetini arttırmak, semantik web aramalarına olanak tanımak gibi hedeflere ulaşmak için geliştirdiği, Microsoft Live Search’ün yerini alması beklenen yeni arama altyapısı Microsoft Kumo, şirket içinde test edilmeye başlandı.

Microsoft, Kumo’nun henüz test aşamasında olan arama teknolojisinin kod adı olduğunu belirtse de, şirkete yakın kaynaklar yeni teknolojinin Microsoft Live Search’ün yeni adı olduğunu ifade ediyorlar.

Microsoft’un arama teknolojileri birimi yöneticisi Satya Nadella tarafından tüm çalışanlara gönderilen e-postada, yalnızca şirketin geniş iletişim ağı (wide area network) içinde bulunan bilgisayarların erişimine açık olan www.kumo.com adresinde çalışan arama motorunun test edilmesi ve oluşan hataların ekibe iletilmesi istendi.

Microsoft’un en azından bir yıldır geliştirdiği bilinen yeni arama motoru altyapısının en yakın sonuç, sınıflandırılmış listeleme gibi özellikleri ara sıra Live Search’e eklenerek son kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

arama-motorlari

Ancak Kumo kod adını taşıyan söz konusu servis şimdilik dışarıdan gelen erişimlere tamamen kapalı ve sadece belirli testçiler Kumo.com adresini ziyaret edebiliyor. Kumo.com’la ilgili detaylı bir bilgi vermekten kaçınmayı yeğleyen Satya Nadella, yeni arama motoruyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kumo.com şu an için sadece şirket içi network’e açık durumda ve kullanıcılardan gerekli geri bildirimleri alabilmek için live.com trafiğini önümüzdeki günlerde bu test aşamasındaki sitemize yönlendirmeyi düşünüyoruz.”

Yeni arama motoruyla birlikte Microsoft’un bugünkünden çok daha iyi bir arama motoruna ulaşmayı hedeflediğini belirten Nadella, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “İnanıyoruz ki, Kumo.com ile kullanıcılar için çok daha iyi ve kullanışlı bir arama motoruna sahip olacağız.”

Anlamsal, sezgisel arama motorları üzerinde çalışan firmalar, kişilere internette istedikleri yere ulaşma, istedikleri şeyi yerine getirme konusunda daha tutarlı servisler sunmak amacında. Kelime bazlı arama yapmak yerine sorulara cevap verecek kapasitese sezgisel indeksleme yapan arama motorları dünyasına Microsoft da adım atmak üzere.

Kumo kod adlı sezgisel arama motoru üzerinde çalışan Microsoft servisi şirket içinde çalışanlara açarak test aşamasını başlattı. Aşağıda ekran görüntüsünü gördüğünüz arama motoru Kumo hakkında henüz pek detaylı bir bilgi bulunmuyor. Kumo Japonca ‘bulut’ ve ‘örümcek’ anlamına geliyor. Bulut bilişimi üzerinde en yoğun çalışan firmalardan olan Microsoft’un interneti tarayıp indeksleyen ve örümcek olarak tabir edilen yazılımsal robotlardan esinlenerek bu adı seçtiği açık.

Sezgisel aramayı kategorilendirmeye uygulayan Kumo, yapılan aramaya göre sol yanda görüntülediği kategorileri değiştiriyor. Örneğin Nokia 5800 yazıp aradığınızda kategoriler “inceleme”, “fiyat”, “teknik özellikler” şeklinde oluşturulurken, Michael Jackson diye arattığınızda “biyografi”, “diskografi” şeklinde oluşturuluyor. Bu Kumo’nun sunması beklenen özelliklerden biri. Tüm bu özelliklerle Microsoft kullanıcılara arama motorlarını kullanarak yapmak istedikleri şeyi yapacakları yeri (siteyi) bulma değil, doğrudan yapılmak istenen şeye ulaşma veya yapma imkanı tanımayı amaçlıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Yahoo!’yu satın alma girişiminde bulunan Microsoft, 47.5 milyar Dolarlık fiyat teklifi ile Yahoo! ile bir anlaşmaya varamamış; ancak ilerisi için de kurulacak olası bir ortaklığın kapıları açık bırakılmıştı.