Kategoriler
SAGLIK

Hazımsızlığa İyi Gelen Besinler

Probiyotik içerikli yoğurtların ve ürünlerin Avrupa Gıda Güvenliği merkezi tarafından yapılan araştırma sonucunda mucizevi etkisinin olmadığı kaydedildi. Bilim adamlarına göre bu ürünlerin etkileri üreticiler tarafından abartılıyor. Bu ürünler bağışıklık sistemine iyi gelse de kesin sonuçlar üretmiyor. Bu konuda hükümetin ileride önlemler alması gerekebileceğini de belirttiler. Hazımsızlık herkesin sürekli olmasa da dönem dönem şikayet ettiği bir durumdur. Hazımsızlığa karşı doğal ürünler bulunmaktadır.

Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Rus Salatası Nasıl Yapılır? Rus Salatasının Tarifi ve Malzemeleri

Türk halkı yemeklerin yanında salata yemesini çok sever. Bu nedenle yemek kültürümüzde birçok salata türü bulunuyor. Çoban salatasından tutun da, amerikan salatasına kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Bizde uzmanportal.com olarak bu zengin salata kültürümüzden bir tanesini, rus salatasının yapımına değineceğiz bu yazımızda. Aşağıda rus salatasının evde yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yağılışını bulabilirsiniz.

Rus Salatası İçin  Gerekli Malzemeler

  • 4 adet orta boy patates
  • 3 adet havuç
  • 1 su bardağı doğranmış kornişon turşu
  • 1 su bardagi bezelye (konserve ya da haslanmis)
  • 4 çorba kaşığı mayonez
  • 4 çorba kaşığı yoğurt
  • tuz , karabiber, 1 limonun suyu

 

Rus Salatasının Hazırlanışı

Patates ve havuçları yıkayıp yumuşayana kadar haşlıyoruz. Yalnız çok fazla haşlayıp, çok yumuşak olursa doğrarken ve karıştırıken ezilirler. kıvamını iyi ayarlamak gerekli. Haşladıktan sonra küp küp patatesleri ve havucu doğruyoruz. Sonra üzerine doğranmış kornişon tursu ve bezelyeleri ekliyoruz. Mayonez ve yoğurt bir kasede iyice çatalla karıştırıp sebzelere ilave edip ezmeden iyice karıştırıyoruz. En son damak tadınıza göre tuzu karabiberi ve 1 limonun suyunu ekleyip tekrar karıştırın. yapılışı çok kolay bir salata et yemeklerinin yanında da güzel gider diye düşünüyorum.

 

Kategoriler
Genel Kültür

İlk Yoğurt Mayası Nedir? Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Bu soruların yanıtlan araştmldığımda, “göçebe olarak yaşayan atalarımızın karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bilgiler edinildi. Bunun üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı, ya da normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapıldı.

Oktay İnce de çalışmasında, eski yoğurt dışındaki doğal mayaların, sütün yoğurda dönüşmesinde işe yarayıp yaramayacağı ve eğer doğal mayalardan yoğurt olursa, ne kalitede olacağını inceledi. Araştırmasında deneysel olarak süte ev koşullarında değişik oranlarda standart (ticari) yoğurt ve doğal mayalar (normal toprak, karınca yuvası çıkışındaki toprak ve karınca yumurtası) ekleyip, elde edilen yoğurtların ve bunlarla hazırlanan yoğurtların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini beş gün süreyle araştırdı. İnce, araştırmasının sonuçlan konusunda şu açıklamayı yapıyor: “Doğal mayalar, içerdikleri çeşitli mikroorganizmalar ve bazı kimyasalların (formik asit vc türevleri vb.) sütü fermente etme özellikleriyle sütün yoğurda dönüşmesini sağlıyor.

Araştırmamızda denenen yoğurtların her bir neslinin, zamana bağlı olarak pH değerinde azalma olduğu saptandı. Doğal mayalarla elde edilen yoğurtların 2, 3 ve 4. nesillerinde ölçülen pH değerinin, standart yoğurt pH’sı ile aynı düzeylerde olduğu saptandı. Yoğurtların fiziksel görüntüsü bakımından doğal mayalarla elde edilen yoğurtların 3. ve 4. nesillerinde hemen hemen lıiç serum ayrılması gözlenmezken, ev yoğurdunda az da olsa serum ayrılması oldu. Duyusal test sonucunda yapı bakımından en iyi yoğurt, karınca toprağıyla mayalanan yoğurt oldu; görünüm olarak karınca toprağı ve karınca yumurtası olumlu sonuçlar verirken, lezzet olarak da en iyi yoğurdu, karınca toprağıyla yapılan mayalamadan elde ettik.

Sonuç olarak, doğal mayalar kullanılarak yoğurt mayalama işlemi sağlandı ve karınca toprağıyla mayalanan yoğurt panelistler ve tüketiciler tarafından en iyi yoğurt seçildi. Eğer bir gün evinizde yoğurt yapmak için maya bulamazsanız, dışarı çıkıp karıncanın oluşturduğu toprak tepecikten biraz almanız yeterli. Unutmayalım ki bu yoğurdu yemek için üç gün beklemek gerekiyor. Çalışmamızın ilerleyen aşamalarında elde edilen yoğurtların mikrobiyolojik analizleri ve besin kalitesini de araştıracağız.”

Vallahi isterseniz çıkar karınca yuvası bulur, onun toprağından alır yaparsınız. Ya da ilk yoğurdun bulunması hikâyesini bir de kısacık da olsa benden dinler, hangisinin olup olmayacağına karar verirsiniz.

Geçmiş zamanların birinde hayvancılık yapan bir aile bireyleri otlanmaktan geri dönen ineklerini ya da koyunlarını sağıyorlarmış. Mevsim bahar, yer de bizim Anadolu’ya da onun paralelinde bir ülkeymiş. Hayvanı sağarken zaten kapalı olan havadaki bulutlar öyle bir boşalmış ki, sağmayı yapan kişi kendini korunaklı bir yere zor atmış. Geride kalan süt kabım düşünen kim, kalakalmış ortada.

Neyse bahar yağmuru bu, geldiği gibi de gitmiş. Ancak hava da karardığı için kişi gidip süt kabını almayı unutmuş. Ertesi sabah yine iş güç hayvanları otlatmaya göndermek gerektiği sıra aklına dün akşamki süt kabı gelmiş. İşlerin sonunda gitmiş süt kabını bulmuş ve yerden almış. Ama o da ne? Sallanınca dökülmesi gereken süt taş gibi duruyor. Şaşmış kalmış elbette. Alışılagelmişin dışında bir süt olmuş. Merakla bir parmak daldırmış. A o da ne? Süt kabının içinde olan, öyle beyaz süt gibi ama, daha yoğun bir şey. Merak bu ya elbet o parmak ağza da gitmiş. Aman ne güzel de bir tat! Ve işte yoğurt böyle doğmuş.

Olur mu olmaz mı? Deneyin bakalım nasıl olacak görün. Bu bilgiyi, internetteki sitemden ve hava raporlarımdan beni takip eden bir gıda uzmanı profesör hocam yazmıştı. Sayın hocamız bir Doğu Anadolu gezisinde sütün yağmur suyuyla mayalandığını kendi gözleriyle şaşırarak gördüğünü, tattığını; ancak böyle bir şeyi kendisine birinin aktarma yapması halinde kesinlikle inanmayacağını da yazarak iletmişti. Konu üzerinde dünya literatürüne geçmiş çeşitli efsa-neler de vardır. En yaygın efsaneyse incir yaprağından süzülen yağmur suyunun bakire kız tarafından süte ilavesiyle yoğurt yapmasıdır. Tabi bu efsanelere yapılan yorumlar hemen peşi sıra gelmekte.

Kategoriler
YEMEK TARİFLERİ

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? Yoğurt Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Yoğurt ismiyle, tadıyla tamamen bizim kültürümüzün dünyaya bir armağanıdır. İngilizceye bile bizim dilimizdeki şekliyle giren yoğurt (ingilizcesi yogurt), her mutfağın, her yemeğin vazgeçilmezidir. Sağlık açısından sayılamayacak kadar çok yararı olan yoğurdu eskiden atalarımız kendi evlerinde, kendi imkanlarıyla yapardı. Şuanda özelliklede nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunun şehirli olmasıyla artık eski adet ve alışkanlıklarımızın çoğu unutulmuştur. Yoğurdu artık evlerde yapmayıp, fabrikasyon üretilmiş kaplarda marketlerden alıyoruz. Ama bu seferde yoğurttan istediğimiz tadı alamıyoruz maalesef. Tabiki buna çözüm bulmakta mümkün. Bazı ev kadınları yoğurdu hazır almak istemeyip, evde kendisi de yapmak isteyebilir. İşte bizde bu yazımızda buna değineceğiz. Bakın evde yoğurt yapmak ne kadar kolaymış.

Yoğurdun yapılışı

Yoğurt yapımı çok kolaydır fakat yoğurdu zamanında sarmak zamanında açmak kıvamı tutturmak açısından çok önemlidir. Yoğurt yapımında gerekli olan malzemeler mayalama için birkaç çay kaşığı yoğurt. Evinizde yaşayan birey sayısı miktarda da süt gerekmektedir.

Sütü tencereye koymanızın ardından orta ateşte kaynatınız. Sütü zaman zaman karıştırarak taşmasını engelleyiniz ve aynı zamanda daha iyi kaynamasını sağlayınız. Süt kaynarken altını kısarak birkaç taşım daha kaynayana kadar karıştırınız ve ocağı söndürünüz.

Sütü soğumak için kendi haline bırakıyoruz. Soğumasının ardından mayalamak için hazırlamış olduğumuz yoğurdu koyuyoruz ve biraz karıştırıyoruz.

Ardından kapağını kapatıp üstünü battaniye tarzında tencereyi sıcak tutacak bir biçimde sarıyoruz ve mayalanmasını bekliyoruz. Mayalandıktan sonra yoğurdumuz tüketmeye hazır olmuştur.

Kategoriler
SAGLIK

İnsan Sağlığı İçin En Tehlikeli Yiyecekler Hangileridir? Neleri Yemekten Kaçınmalıyız? Sağlıklı Yaşamak İçin Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Sağlık, sahip olduğumuz en büyük değerdir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve sağlıklı yaşamak için yediğimiz, içtiğimiz herşeye dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda da bu konuyu ele almak istedik. Aşağıda bazı gıdaların isimlerini bulacaksınız, bunlar sağlıklı bir yaşam için uzak durmamız gereken gıdaların listesidir. Lütfen beslenme şeklinize dikkat edin. Çünkü hayat ve sağlıklı yaşamak kadar önemli hiçbirşey yoktur bu dünyada. Allah size ve sevdiklerinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam nasip etsin. İşte uzak durmamız gereken gıdalar;

1. Şekerli içecekler: Bunlar gazoz, şekerli çay ve meyve aromalı içecekler anlamına geliyor. Örneğin, bir kutu gazozda 7 çay kaşığı şeker ve yaklaşık 140 kalori bulunuyor. Bunların yerine bol bol su için.

2. İşlenmiş etler: Sosis, sucuk ve pastırmanın dâhil olduğu bu grupta “diyet” etiketi bulunsa bile bol miktarda yağ ve tuz var. Bunların yerine sandviçlerinizde biraz et, tavuk ya da balık kullanabilirsiniz.

3. Beyaz ekmek: Daha fazla lif tüketmek için tam tahıllı ekmek seçin. Ekmeğin rengine aldanmayın, üzerinde “tam tahıllı” yazan etiketin olmasına dikkat edin.

4. Yağlı süt: Yağlı süt ve süt ürünlerinden uzak durun, bunun yerine az yağlı olanlarını tercih edin.

5. Hazır çorba: Oldukça baharatlı olan bu çorbalarda ayrıca bol miktarda tuz bulunuyor. Bunun yerine çorbanızı kendiniz pişirin.

6. Abur cuburlar: Eğer mutfağınızda cips, kraker ve şekerlemeler varsa mutlaka yersiniz. Aldığınız bu atıştırmalıkların üzerinde “az yağlı” veya “trans yağ yoktur” şeklinde açıklamalar olsa bile, bu yiyeceklerde bol miktarda tuz ve kalori bulunuyor. Bunların yerine atıştırmalık olarak taze meyve veya sebze yiyin.

7. Tereyağı ve margarin: Tereyağı ya da margarin doymuş yağ içeriyor. Margarinde ayrıca trans yağ da bulunuyor. Trans yağ içermeyen bitkisel yağ- margarin karışımlarını deneyin. Ya da en iyisi margarine hiç başlamayın.

8. Beyaz pirinç: Kahverengi pirinç kullanın. Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç ya da diğer buğday ve arpa gibi tam tahılları kullanırsanız tip 2 şeker hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.

9. Yoğurt: Sade yoğurt yiyebilirsiniz. Yağ ve şekerli olanlarından uzak durun. Sade, az yağlı yoğurt seçin ve içine taze meyveler ekleyin.

10. İşlenmiş peynir: Peynirli yiyecekler, krem peynir ve peynir ürünlerinde genellikle çok fazla yağ ve tuz bulunurken bazılarında ise hiç peynir bulunmuyor. Bu yiyecekleri ölçülü şekilde tüketin.

Kaynak: zaman.com.tr