Kategoriler
EĞİTİM

LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınav Sorularını ve Cevaplarını İndir

İyi bir üniversite ve bölüme gitmek isteyen gençlerimiz, haftalardır sınavdan sınava koşup ter döküyorlar. Bugünde o sınavın aşamalarından biri olan LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavı yapıldı. Az önce sona eren sınav, tek oturumda uygulandı ve 120 dakika sürdü. Sınavda adaylara toplam 80 soru yöneltildi.

LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 testleri yer alıyor. Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56 soru yer aldı ve 85 dakika süre verildi gençlere. Coğrafya-1 testinde ise 24 soru ve 35 dakika süre verildi. Testler ayrı soru kitapçıkları ve tek cevap kağıdı olacak şekilde ayarlandı.

İşte LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınav Soruları ve Cevapları:

LYS – 3 COĞRAFYA SORULARI

LYS-3 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATIKategoriler
EĞİTİM

2011 ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

24 Nisan 2011 tarihinde yapılan ALES’in (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları, sınav yapılalı bugün itibari ile (24 Mayıs 2011) üzerinden tam bir ay geçmesine rağmen hala açıklanmadı. Daha yapıldığı gün İzmir’de bazı adayların kitapçıklarının hatalı çıkmasıması ve söz konusu adaylarının sınavlarının iki hafta sonra ayrı olarak yapılması başlı başlına büyük bir skandala dönüştü.

Her fırsatta ve her tartışmada dünya devletiyiz iddiasında bulunan güzel ülkemizin büyük kurumları da birazcık bu büyüklüğe göre hareket etse biz vatandaşları bu iddailarına inandıracaklar. Ama nerdeeeeee! Ülkemizin en büyük, en önemli kurumlarının başında gelen ÖSYM, 2011 Türkiye’sinde üzerinden bir ay geçmesine rağmen sınav sonuçlarını açıklamayarak ne kadar büyük ve hızlı çalışan bir kurum olduğunu gösterdi!!!!

Sınava giren ben ve benim gibi binlerce insan, merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM’nin bu kadar insana duyayarlılık gösterip, sınav sonuçlarını vakit kaybetmeden açıklamasının zamanı geldi!

Siz arkadaşlardan sessiz kalmayıp tepki göstermenizi istiyorum bir ÖSYM mağduru olarak. Aşağıda ÖSYM’nin telefon, fax ve e-mail adresi var. Hangi yolu kullanırsanız kullanın, yeterki tepki verin ve sessiz kalmayın.

Sınava giren arkadaşlar, sınav sonuçları açıklandığı zaman buraya tıklayarak sonuçlarına ulaşabilirler…

Tel : 0312 298 80 50

Faks : 0312 298 85 30

E-mail : osym@osym.gov.tr

Kategoriler
GÜNCEL

Öğrenci affı geliyor.Peki bu aftan kimler yararlanabilecek?

Binlerce öğrencinin merakla beklediği öğrenci affı TBMM gündeminde. Peki detaylarda neler var ? Yaklaşık 600 bin öğrencinin merakla beklediği af için nefesler tutuldu.

YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan sıkı görüşmelerin ardından YÖK tarafından belirlenen istatistikler doğrultusunda TBMM gündemine taşınacak olan yasa tasarısı için yaklaşık 800 bin öğrenci bekliyor.

Öğrenci affı konusunda Bakan Hüseyin Çelik, Yüksek Öğrenim Kurumundan af bekleyen öğrencilerin sayısının 600.000 civarında olduğunu, bunlardan 400.000 tanesinin açık öğretim öğrencisi iken çeşitli nedenlerle ilişkilerinin kesildiğini, 200.000 öğrencinin de örgün öğretim, master ve doktora öğrencisi olduklarını belirtti.

YÖK ile ortak çalışan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nda da TBMM gündemine taşınmasına karar verilen af yasası yarın Meclis gündemine taşınacak.

BAKAN AFTAN YANA DEĞİL

Ancak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in daha önce “Pek af taraftarı değilim” sözleri akıllara geldiğinde af bekleyen öğrencilerin moralleri de bozuluyor.

Peki tasarı neler getiriyor ?

* 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun üniversiteden ilişiği kesilenler, 2 ay içerisinde başvurmaları halinde aftan yararlanabilecekler.

* Ön lisans ve lisans düzeyinde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme ve 4 sınav hakkı verilecek.

* Açık öğretim sistemi ile öğrenim yapılan ön lisans, lisans tamamlama ve lisans programlarından kaydı silinenler de bu haktan yararlanacak.

* Aftan yararlanacakların askerliği tecil edilebilecek.

* Öğrenim kredisi veya katkı kredisi borcu bulunanların borçları ertelenecek.

DİKKAT ÇEKEN ELEŞTİRİ

Öte yandan Bakan Çelik’in bile “Temelde aflara çok sıcak bakmadığını” belirtmesi kimi çevrelerce dikkat çekti.

Af tasarısını eleştiren çevreler, af ile birlikte üniversitelerdeki öğrenci sayısının artacağını ve mevcut maddi-insan altyapısının aftan sonra oluşacak artan öğrencisini karşılayamayacağını savuuyor.

Aynı çevreler bu af tasarısı ile AK Parti iktidarının asıl amacı olarak oy kazanma gayesi olduğunu öne sürüyor..

Kategoriler
EĞİTİM

499 üniversitede yüksek lisans şansı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yüksek lisans eğitimini yurtdışında tamamlamayı planlayan gençlere 499 üniversitede yüksek lisans şansı tanıyor.

YÖK, 2008-2009 eğitim öğretim yılı itibarıyla yurtdışında yüksek lisan yapılabilecek üniversiteleri belirledi. YÖK, Türk gençlerine 499 üniversitede yüksek lisans şansı tanırken, gençler toplam 36 ülkede yüksek lisans yapabilecek.

YÖK’ün yüksek lisans yapılabilecek üniversiteler listesinde 153 ABD üniversitesi bulunuyor. Bunu 42 üniversite ile İngiltere, 40 üniversite ile Almanya izliyor. Yüksek lisans eğitimi alınabilecek 31 üniversite Japonya’da, 29 üniversite Çin’de, 23 üniversite Fransa’da , 22 üniversite İtalya’da, 21 üniversite Kanada’da, 15 üniversite Avustralya’da , 11 üniversite Hollanda’da, 11 üniversite de İsveç’te bulunuyor. Komşu Yunanistan’da ise sadece 2 üniversitede Türk gençleri yüksek lisans yapabilirken, Rusya, Macaristan, Hindistan’da da 2 üniversitede, Çek Cumhuriyeti’nde ise bir üniversitede yüksek lisans yapılabiliyor.

YÖK DENKLİĞİ

Yurtdışında okumaya karar veren gençler için YÖK denkliği, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu olarak duruyor. Denklik yurtdışında eğitim alınacak okulun YÖK tarafından onaylanması anlamına geliyor. Denklik taşıyan okulların YÖK’e yazılı bir dilekçe ile danışılıp öğrenilmesi mümkün olabiliyor. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de askerlik tecili.

YÖK’ün onay vermediği okullarda okuyan öğrencilerin askerlik işlemleri ise yapılmıyor. YÖK’ün yüksek lisans şansı tanıdığı üniversiteler arasında dünyanın en iyi okulları olarak gösterilen Harvard University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) gibi üniversiteler de bulunuyor.