Kategoriler
GÜNCEL SİTEMİZ YAZARLARI

Başkanlık Sistemine Geçilmeli mi? Başkanlık Sistemi Yorumları

Dünya da çok farklı şekilde yönetim biçimleri mevcut. Bu yönetim sistemleri kültüre ve tarihi geçmişe göre farklılıklar göstermekte. Ayrıca aynı sistemlerin farklı uygulamaları da mevcut. Son zamanlarda ülkemizde de bir sistem tartışması başladı. Türkiye Cumhuriyeti olarak başkanlık sistemine geçilmeli mi? geçilmemeli mi? 

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Windows 9 Hakkın Bilinmeyenler ve Yorumlar

Birçok yenilikle gelen fakat beklenileni veremeyen Windows8 daha piyasada istenileni veremeden Microsoft Windows9 un haberleriyle karşımızda. Microsoftun Windows9 u bir toplantı ile duyurması bekleneniyor.Toplantı günü değişebilir, ancak Windows’un Threshold versiyonunun geliştirme çalışmaları devam ediyor ve Microsoft

Kategoriler
SİNEMA

Acımasız Hayat (Harsh Times) 2006 Yorumları

Christian Bell in yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği film. Körfez savaşı sonunda sivil hayata alışmada problem yaşayan bir Amerikan askerinin hayatını anlatıyor.

Kategoriler
SİNEMA

Yeni Bir Başlangıç (After Earth) 2013 Filmi Yorum

Şunu söylemeden geçemeyeceğim filmin fragmanının bende uyandırdığı etki filmi izledikten sonra oluşan etkiden daha güzeldi. Will Smith hayranları, onun filimlerinde artık tek adam olmasına alışmış görünüyorlar.

Kategoriler
SİNEMA

Thor 2 Karanlık Dünya Fragmanı İzle

Marvel çizgi roman kahramanlarından THOR un 2.filmi Karanlık Dünya Kasım ayında vizyona giriyor. Serinin bu bölümünde oyuncu kadrosuna Natalie Portman da katılıyor. Bakalım daha zengin kadroyla nasıl bir filim ortaya çıkartacaklar.

Kategoriler
Genel Kültür SAGLIK

En İyi Su arıtma Cihazı Hangisi Karşılaştırmalı Özellikleri Fiyatları ve Yorumları

Son günlerde damacana sularla ilgili hijyen sorunu birçok vatandaşımızı kesin ve etkili çözüm olan su arıtma cihazlarına yönlendirdi. Piyasada birçok su arıtma cihazı markası mevcut. uzmanportal.com olarak sizler için araştırdık, siz değerli okuyucularımızın yorumlarını da bekliyoruz.

İhlas Aura Reverse Osmosis
R.O 101 F ve R.O 101 Mmodelleri ailelerin günlük içme, sebze, meyve yıkama, yemek yapma, çay demleme ihtayaçları göz önüne alınarak dizayn edilmiştir. Standart ölçüleri ile tüm mutfakların tezgah altına monte edilebilir. Aura Reverse Osmosis servis uzmanları tarafından montaşı yapılan sistemlerin kullanımı çok kolaydır. 700 tl den başlayan fiyatlarla…

AQUA 01
Reverse Osmosis (Ters Ozmoz), Günlük Kapasite 300 Lt , 5 Aşamalı Su Arıtma, 8 Lt Dahili Depo, Hızlı Değiştirilebilir Filtreler, 75 GPD Filmtec Mebrane

Ro su arıtma
HZ-150M
6 Kartuşlu Filtre Sistemi Pompasız Mineral Filtreli
2 Yıl Garanti
12 Litre çelik Tank
Uzun Krom Musluk
75/80 GPD Made in Usa Membran Filtre
450 tl den başlayan fiyatlarla…

10″ 5 Micron Sediment Tortu Filtrasyonu: Sularda bulunan çözünmemiş askıda katı maddelerin (tortu, kum, çamur v.s.) oluşturduğu kirliliğe bulanıklık denir. Askıda katı maddelerin oluşturduğu kirliliği giderme, filtrasyon işlemi ile yapılmaktadır. Bu filtre suyunuzda bulunabilecek Partiküller, Kir, Tortu, Kum arıtımı için kullanılır.

10″ inline Granül Aktif Karbon (GAC) Filtresi: Suda bulunan klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılır.
Bu aktif granül karbon filtre yüksek performanslı aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır ve klorin, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırır.

10″ 1 Micron Sediment Tortu Filtrasyonu : Sularda bulunan çözünmemiş askıda katı maddelerin (tortu, kum, çamur v.s.) oluşturduğu kirliliğe bulanıklık denir. Askıda katı maddelerin oluşturduğu kirliliği giderme, filtrasyon işlemi ile yapılmaktadır. Bu filtre suyunuzda bulunabilecek Partiküller, Kir, Tortu, Kum arıtımı için kullanılır.

80 GPD Filmtec Membran Filtre TW-1812: Günde 80 galon su işleyen ince film kompozit (TFC) kaliteli membran. Suyunuzda olabilecek sert su kontaminantları ortadan kaldırır: arsenik,kurşun, bakır, baryum, krom, cıva, sodyum, kadmiyum, florür, nitrit, nitrat ve selenyum,bakteri ve virüsleri atık bölümünden dışarı atar %100 güvenli içme suyu verir.

Gümüş İyonlu İnline Post Karbon Filtre: Mebran filtreden cıkan su, saflığa yakın olup, içim olarak hamdır. Birçoğumuz bu suyun tadını beğenmeyiz. Post karbon filtre ile bu hamlıktan cıkar, içimi hoş bir hale gelir. Bir dağ kaynağından çıkan su gibi bir hale ulaşır. Gümüş iyonlar sayesinde bakteri oluşumunu engeller.

6. Aşama : Tamamen Doğal Mineral Filitre: Mineral filtre ekleyerek temiz su niteliklerini geliştirerek Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve diğer hazır birçok doğal maden sularında bulunan mineraller düzgün insan gelişimi ve sağlığı için bu mineraller gereklidir.

Bu Mineralize sonrası mineralize su insan bedeninin sağlıklı gelişimi için gerekli mineralleri mükemmel ve dengeli bir oranlara sahiptir.Bu Mineralize filtre üst uzmanlar tarafından Askeri Tıp Akademisi Tayvan′da tasarlanmıştır.

Kalsiyum – diş ve kemikler için bir temel madendir.damar ve kaslar iyi işleyen kalp atışları normal ve sağlıklı bir biçimde düzenlemek için gereklidir.
Magnezyum – 300′den fazla farklı biyokimyasal işlevleri bir insan vücudunun iç kısmını alır ve bağışıklık sistemi ve kan dolaşımı için doğru bir karar faktörüdür.Kanser ile ilgili hastalıklar ve böbrek hastalıklarını önler.

Kategoriler
Genel Kültür

Atatürkün Bursa Nutku Nedir? Nutuk Üzerine Yorumlar

Atatürk’ün, 5 Şubat 1933 günü Bursa’da yaptığı iddia edilen nutuk birçok uygulamanın da temelini oluşturuyor. İdda edilen nutuk aşağıda sunulmuştur. Ancak nutuk ile ilgili eleştiri ve iddanın gerekçek dışılığı hakkında Mustafa Armağanın yazısına da yer verdik:

“Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, ‘Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ‘Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’

İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!”

Bu konu ile ilgili Mustafa Armağanın yazısı sizlerin de yorumlarını bekliyoruz:

Mustafa Armağan’ın köşe yazısı

Meğer “Bursa Nutku”nu yazan da ciddiye almamış

Neredeyse 60 yıldır Atatürk’e izafe edilip durulan “Bursa Nutku”nun ona ait olmadığını artık daha kesin olarak söyleyebiliriz.

Zira eski gerekçelere iki güçlü kanıt eklendi. Bu kanıtları görmeden önce eski gerekçeleri sıralayayım:

1) ‘Bursa Nutku’ adı verilen metin, bir “nutuk” değildir, olsa olsa bir sohbetten alınmıştır.

2) Atatürk’ün sağlığında hiç yayınlanmadığı gibi, ölümünden 9 yıl sonra bir kitapçıkta yayınlandığı zaman dahi onu kimseler ciddiye almamıştı.

3) Birilerince darbelere gerekçe olarak gösterilen bu sözde “nutuk”, başka hiçbir bağımsız kaynak tarafından (tartışmalar başladıktan sonra yazılmış olan şike kokanlar hariç) doğrulanmış değildir.

4) Atatürk gibi otoriter bir devlet başkanının anarşiye prim verecek ve gençleri sokağa dökecek bir konuşma yapması mümkün değildir. (Geniş bilgi için bkz. Küller Altında Yakın Tarih adlı kitabım.)

Şimdi daha kesin konuşmama sebep, doğrudan doğruya “Bursa Nutku”nun içinde yer aldığı kitabı incelemem oldu. Şimdiye kadar bir “Bursalı gazeteci” diye takdim edilen Rıza Ruşen Yücer’in “Atatürk’e Ait Birkaç Fıkra ve Hâtıra” adlı 1947’de basılan kitapçığına eğilen bir çalışmaya pek rastlamadım. Tartışmalarda genellikle ikinci, hatta üçüncü el kitaplar kullanılmış. Bu da meselenin niye arapsaçına döndüğünü açıklıyor zaten.

Rıza Ruşen Yücer, hepi topu 24 sayfacık tutan kitabındaki 16 adet “fıkra ve hatıra”nın doğruluğuna nedense garanti verememektedir. Kitabının yıllar sonra bu kadar ciddiye alınacağını hiç düşünmediğine eminim. Nitekim yazarın Önsöz’de yer alan itiraf mahiyetindeki şu sözleri ibretliktir:

“Naklettiğim fıkra ve hâtıralar gerçekten olmuş mudur? Bunu da kesin olarak temin edemem [garanti veremem]. Çünkü ben, belgelendirmekten ziyade ve sadece işittiklerimi, -duyduğum şekle sadık kalarak- tesbit ve nakle önem verdim.”

Demek ki, yazar bile anlattıklarının gerçekliğinden emin değildir. Önemli bir kısmını başkalarından işitmiştir ve bunların gerçekten vuku bulup bulmadıklarını araştırıp soruşturmuş da değildir.

Böylece “Bursa Nutku”na neden ‘sözde nutuk’ dediğimizi ve bu “sohbeti” aktaran kişinin de olay yerinde bulunmadığını, konuşulduğu söylenen ve etrafında fırtına kopartılan sözleri başkasından işittiğini, onların gerçek olup olmadığına dair bir bilgi ve kanaatinin olmadığını bizzat kendi sözlerinden öğrenmiş oluyoruz.

Gelelim ikinci kanıta…

Aynı kitapta geçen Atatürk’e dair “fıkra ve hâtıralar” arasında öylesine gayrı ciddileri var ki, bunların içinde yer aldığı bir kitabın siyasî tarihimizde yarım asırdır bunca fırtına koparabildiğine insanın inanası gelmiyor. Meseleyi aydınlatmak bakımından bu kitapçıkta anlatılan gerçekten tuhaf “fıkra”lardan birkaç örnek vermek faydalı olacaktır:

Gazeteci Musa Ataş, Atatürk’ün Bursa’ya son gelişinde verilen baloya, yanında hanımı ve pembe tuvaletli bekâr bir bayanla katılmak istemiş, lakin bu bayan, kavalyesi olmadığı için içeriye girememiştir. Bunun üzerine Musa Bey, gazetede çalışırken bulduğu yazara, baloya başka bir bayanla gitmeyecekse pembe tuvaletli bayanla gitmesini rica eder. Yazar da kabul eder ve kadınla kol kola baloya giderler.

Önce resmî konuşmalar yapılır. Muhabirlerin görevi, bu haberi gazetelerine yetiştirmektir. Yazar da gazetesine gitmek üzere salondan ayrılır ve işini bitirdikten sonra geri döner. Ancak dönünce ne görse beğenirsiniz! Atatürk kendi pembe tuvaletli “dam”ına pek yakın davranmakta, ona sigara ikram edip sık sık dansa kaldırmakta ve büfeye götürüp içki ikram etmektedir. Çiftin neşeleri gayet yerindedir.

Yazarımız ilk şaşkınlıktan kurtulduktan sonra Atatürk’ün yanına gider. Bu sırada arkadaşları kendisine takılır. “Atam, bu gazeteci arkadaşın damını kapmışsınız” derler yılışık bir edayla. Atatürk güya bu iddiayı kabul etmez ve yazara, pembe tuvaletli bayanın adını sorar. Yazarımız kendisinden öğrendiği ismi söyler, “Hatice” der. Atatürk “İşte” der, “kimsenin damını kapmadığımın ispatı!” Daha sonra pembe tuvaletli bayana dönüp “Lütfen isminizi söyler misiniz?” der. Bunun üzerine Bayan, isminin “Ataca” olduğu cevabını verir. Atatürk de “Gördünüz mü?” diyerek muzafferane bir tebessümle kolunu bayan Ataca’ya uzatır. (Bundan sonrasını bilmiyoruz.) Meğer tanışmaları sırasında adının Hatice olduğu söyleyince Atatürk kadına, “Ben olsam, Ata’ya bu kadar yakın olduğum için adımı Ataca kordum” diyerek adını o anda değiştirivermiştir!

Bursa Nutku taraftarları bu laubaliliği Atatürk’e yakıştırıyorsa diyecek sözümüz yok!

Kitapta geçen evlere şenlik bir başka “fıkra” ise bir öpüşme sahnesiyle dikkat çekiyor. Buna göre Atatürk 10. yıl kutlamaları sırasında Ankara Orduevi’ndeki baloyu teşrif eder. Bir ara önünde dans eden bir çift dikkatini çeker. Karı koca olduklarını öğrenince de öpüşmelerini ister. Subay olan koca, emir üzerine zoraki bir öpücük kondurur eşinin yanağına ama Atatürk beğenmez bu öpücüğü, samimi bulmaz. “Yoksa bu senin eşin değil mi?” diye çıkışır. Subay “Eşimdir” diye ısrar edince, ona şu emri verir: “O halde eşiniz gibi öpünüz!”

Böylece bize “Bursa Nutku”nun dayanağı olarak sunulan kitapçıktan Atatürk’ün Cumhuriyet balolarında insanları alenen öpüştürmek gibi bir “misyonu”nun olduğunu da öğreniyoruz.

Bir de gençliğinde sık sık gittiği Galata’daki Barba adında bir Rum meyhaneciye yıllar sonra cumhurbaşkanlığı döneminde yeniden uğradığı anlatılıyor kitapçıkta. Meyhaneci Barba bu ziyaret sırasında Atatürk’e “Mıstık” diye hitap etmiştir. Ne muazzam bir bilgi, değil mi?

Buna benzer “fıkra” değerinde hatıralarla dolu bir kitapçıktır Rıza Ruşen Yücer’in “Atatürk’e Ait Birkaç Fıkra ve Hâtıra”sı.

Şimdi soruyorum:

Eğer bu kitapçıkta anlatılanlar doğruysa, o zaman Atatürk’ün, misafirlerinin “dam”larına el koyan, bunu da gayet laubali tarzda yapan biri olduğuna hükmetmemiz gerekecektir. Ayrıca, hem de 10. yıl kutlamaları gibi resmî bir baloda, üstelik orduevi gibi ciddi bir kurumda, dahası, bir Türk subayına, herkesin önünde eşiyle öpüşmesini emrettiğini de kabul etmemiz gerekecektir. Atatürk’e sağlığında “Mıstık” diyenlerin varlığını ve onun da bu hitabı hoş gördüğünü öğreniyoruz!

Sağlıklı bilgiler içerdiğini söylediğiniz bu kitapta anlatılanlar doğruysa o zaman Bursa Nutku’ndaki “ciddi” Atatürk’ü nereye koyacağız? Tersine, anlatılanlar yanlışsa, kaçınılmaz olarak bu kadar ciddiye aldığınız “Bursa Nutku” da geçerliliğini ve güvenilirliğini yitirecektir.

Atatürk’ün Türk gençliğini anarşizme teşvik ettiği söylenen sözde “Bursa Nutku”nun kulaktan dolma bilgilerle yazılmış gayri ciddi bir kitapçık içinde yer almış olması, böyle bir “nutk”un mevcut olmadığını güvenle ileri sürmemize yetiyor da artıyor bile.

Kategoriler
EĞİTİM Genel Kültür

2011 Müdürlük Sınavı Soruları ve Yorumları Paylaşım Noktası

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme sınavlarının şekli ve içeri gerçektende tartışılır. Fakat bu şekilde uygulanan sınavlar düzenli periyotlarla yapılıyor ve puanlarla yeni idarecilerin atamaları yapılıyor. Son Müdürlük sınavı 2 Ekim Pazar günü yapıldı. Peki sınav soruları ve sorular hakkındaki yorumlarınızı paylaşabilmeniz için sizlere bu sayfayı oluşturduk. Bu sayfaya yazacağınız çıkmış sorular, soru yanıtları ve yorumlarınız yayınlanacak ve eğitimcilerin birbirleriyle bilgi paylaşımı yapmaları sağlanacak. Sizlerin de değerli yorumlarını bekliyoruz:

Kategoriler
EĞİTİM Genel Kültür

2011 Müdür Yardımcılığı Sınavı Soruları ve Yorumları Paylaşım Noktası

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme sınavlarının şekli ve içeri gerçektende tartışılır. Fakat bu şekilde uygulanan sınavlar düzenli periyotlarla yapılıyor ve puanlarla yeni idarecilerin atamaları yapılıyor. Son Müdür Yardımcılığı sınavı 1 Ekim Cumartesi günü yapıldı. Peki sınav soruları ve sorular hakkındaki yorumlarınızı paylaşabilmeniz için sizlere bu sayfayı oluşturduk. Bu sayfaya yazacağınız çıkmış sorular, soru yanıtları ve yorumlarınız yayınlanacak ve eğitimcilerin birbirleriyle bilgi paylaşımı yapmaları sağlanacak. Sizlerin de değerli yorumlarını bekliyoruz:

Kategoriler
EĞİTİM Genel Kültür

Açık Öğretim Lisesinde Ders Nasıl Seçilir?Resimli Anlatım

Açıköğretim Lisesine kayıt yaptıranların online işlemler modülünden ders seçimi yapmaları gerekmektedir. Bu işlemleri Açıköğretim lisesi resmi sitesinden girişi yaparak erişeceğiniz modül yolu ile yapabilirsiniz. Bu işlemlerin resimli olarak anlatıldığı sayfayı ziyaret etme için burayı tıklayın. online işlemler modülüne erişmek için burayı tıklayın.