Kategoriler
SAGLIK

Batı Nil Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Batı Nil Virüsünün Etkileri ve Belirtileri

Son bir hafta içerisinde Sırbistan’da 37 kişinin Batı Nil Virüsüne yakalanması ile bu virüs tekrar gündeme geldi. Uzmanların özellikle balkan halklarını konu ile ilgili uyardığı ve mümkün olduğunca tedbir almalarını istedikleri virüs gidecerek Hırvatistan, Bosna-Hersek  ve çevresine yayılıyor.

Kaplan sivrisineği tarafından taşınan Batı Nil virüsünün farkına varmadan bulaşabildiğini ve insan yaşamını tehdit ettiğini belirten uzmanlar, virüsün ilk belirtilerinin baş ağrısı, yüksek ateş, bezelerde şişme ve uyuşukluk olduğunu, virüsün 50 yaş üzerindeki kişilerde çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Burada bize düşen görev, sivrisineklerin yoğun olduğu dere kenarlarından, göletlerden ve boş konserve kutularının çok olduğu yerlerden uzak durmak. Allah bizleri böyle hastalıklardan korusun…

Kategoriler
GÜNCEL

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kış  ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması için uygun bir dönemdir. Eski­den salgınlar halinde görülen bulaşıcı hastalıklar, binlerce çocuğun ölümüne neden olurdu. Günümüzde artık bulaşıcı hastalıkların birçoğuna karşı geliştirilmiş aşılar var.